Přejít na obsah


Fotka

Jak opravit ...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2023 - 12:16

Začnu už naprosto běžným problémem - Oregon díra v tlačítku. Bohužel většinová část naší populace nějak ztrácí technickou zdatnost i drobný problém dokáže dotyčnému znepříjemnit život. Pokud na to není nějaká APPka, nebo není návod na "trubce" (youtube) je problém. Opravy gumy a tlačítka na navigaci tady byly posány už několikrát. Já vám představím opravu za 2 minuty "na furt". V cykloprodejně si kupte samolepící !!!! záplaty na cykloduše. Na navigaci ořízněte (žiletkovým nožem) starou gumu a místo očištěte třeba odlakovačem nehtů. Vystříhněte podobný tvar ze samolepící gumy. Do dírky dejte nějaký měký váleček - já použil gumu z tužky seříznutou na požadovanou výšku - a všecho přelepte tou upravenou záplatou. No a je hotovo. Na své O400 mám tuto úpravu již čtvrtý rok. Protože nelovím s telefonem je navigace docela v permanenci a STÁLE DRŽÍ :-)

 

Péřová bunda a trnité křoví, kdo by to neznal. A když je péřovka za vyšší počet tisíc, má člověk zkažený den. Čím kvalitnější, tím i malá trhlina trousí peří víc. Opravny moc nefungují a i velmi pečlivé sešití není příliž estetické. Jak na to? Mě na to přivedl můj horolezecký stan, ve kterém jsem před lety na Brentě udělal dírku. U Hudyho mi tehdy doporučili a prodali samolepící silonovou vodotěsnou záplatu a ta stále drží a izoluje. A ejhle, Hudy a ještě pár obchodů stále tento produkt prodává, cenovka 180 - 250 kaček a asi 5 základních barev. U nás to bylo jednoduché, černá péřovka černá páska. Záplata by měla být na každé straně cca o 15-20 mm větší. Chce to síš dva lidi, jeden bolavé místo natáhne a srovná a druhý zlehka položí záplatu a teprve potom omačkat aby to drželo. A drží to kako krá.....a. Jo a na bundě to není prakticky vidět.

 

A na závěr něco drsnějšího. Úraz na výletě - jistě s sebou nosíte lekárničku. Za prvního Covidu jsme vyrazili na kešky.  Kola, les, žádný lididi, prostě paráda. Zpáteční cestu že vezmeme terénem přímo za šipkou. Najednou bum a letím na zem. Vše le vcelku OK, akorát na lýtku mám tak 3-4 cm dlouhou díru a teče z ní krve jako z vola. Les, cca 15 kiláků k autu žádný signál. Tak tedy lekárnička. :-( po otevření jsem si hned všimnul vteřinového lepidla. A tak jsem to zkusil - ano lepidlem. Pěkně zmáčknout kůži k sobě a kápnout lepidlo, po těch 10 vteřinách posunout gázu o kousek dál a zase kapka. Já těch kapek měl 7, pálilo to děsně, ale překvapivě to tu ránu zacelilo. Pak jsem to přetřel jódovkou a zavázal. Při návštěvě chirurgie mi doktor řekl že jsem zvíře, ale jinak OK - nešil mi to, že to lepení stačí. Použil jsem to nejobyčejněší kyano c...... lepidlo v tubičce za 10 korun. Četl jsem o tom v nějakém článku o lékařích bez hranic, kde tohle prý běžně používají, neb nic jiného není. Vymysleli to američani při válce ve Vietnamu. Jde o to, že lepidlo lepí i vlhkou tkáň a není nijak moc toxické. Tohle prosím neberte jako návod, pouze jako příklad možného použití. Stejně jako utěsnit ránu posmrkaným kapesníkem tak i lepidlo za pár kaček může zachránit zdraví nebo i život. 


  • 3

#2 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2023 - 19:06

K tomu co vozit nebo nosit sebou. Běžně sebou tahám maskovací pásku od Mil Tec, v případě úrazu se dá použít na přichycení dlahy z klacku, převázání rány a hlavně nikam se nepřilepí, je pružná a dá se znovu použít. A to nepíšu ani o tom, že najde i jiná využití. Je to levnější než kupovat tu co se prodává v lékárnách.


  • 0

#3 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2023 - 20:59

Díky kluci za zajímavý návod!!! Já sebou nenosím nic, takže trhám z trička obvazy :(.


  • 1

#4 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2023 - 11:46

@None: lepidlem ošetřoval lékař na pohotovosti i rozseknuté čelo naší (tehdy) dvouleté dcery (nebylo to velké, tak 0,5 cm na délku, ale kus pod kůži). Měl tedy speciální, ale říkal, že i vteřinové lze použít a že to praktikuje když si ublíží na chalupě.


  • 0

#5 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2023 - 18:18

@None: lepidlem ošetřoval lékař na pohotovosti i rozseknuté čelo naší (tehdy) dvouleté dcery (nebylo to velké, tak 0,5 cm na délku, ale kus pod kůži). Měl tedy speciální, ale říkal, že i vteřinové lze použít a že to praktikuje když si ublíží na chalupě.

Potvrzuji, vterinové lepidlo skvěle funguje, třeba při popraskání kůže z mrazu....


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama