Přejít na obsah


Fotka

zemni prace


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 12:25

Nacato v threadu "Moravsky Podzim", ale myslim, ze si tohle tema zaslouzi vlastni thread.

Myslim, ze pokud vykopu jamu, ulozim polovinu cache do ni tak v tom neni probelm? A nebo je? Nam se kontejner 45 litru do parezu proste nevesel a tak je z poloviny v zemi. Horni cast a cele viko je nad urovni zeme a jen zamaskovane prirodnim materialem. Pokud je to mimo pravidla, tak to udelame jinak, ale takhle mi to prislo v poradku...

Uz zminene guidelines pro schovavani cachi uvadi mezi zakazanymi misty a postupy:

Caches that are buried. If a shovel, trowel or other "pointy" object is used to dig, whether in order to hide or to find the cache, then it is not appropriate.
-prelozeno:
Cache, ktere jsou zakopane. Je-li pouzita ke kopani lopata, motyka nebo jiny "ostry" predmet, at uz pro schovani nebo nalezeni cache, je to nepripustne.
Neni bez zajimavosti, ze prvni geocache, kterou schoval Dave Ulmer v kvetnu 2000, byl zakopany kyblik, obsahujici mj. plechovku fazoli. Jako se postupem casu prislo na to, ze davat jidlo do cachi neni dobry napad, upustilo se i od zakopavani - pote, co nejaky dobrak zakopal cache v Yellowstone a Sprava narodnich parku USA vyhlasila plosny zakaz schovavani cachi na jimi spravovanem uzemi, ktery trva dodnes.
Kopat jamy v lesich (doslova: provadet terenni upravy a narusovat pudni kryt - viz lesni zakon) je zakazano i u nas a pri vzrustajici hustote cachi je otazkou casu, kdy si zdejsi urady povsimnou naseho konicka. Bylo by nemile, kdyby lesaci a ochranari ziskali predstavu o typicke geocachi jako o nadobe zakopane daleko od znacene cesty v 1. zone narodniho parku.
K argumentu, ze se 45litrovy sud nevejde do parezu: budiz, neni takovych mist mnoho (z hlavy me napadaji jen piskovny, sutova pole v lomech, cache pod vodou), taky nemusi byt v kazdem lese large cache, stejne jako nebudu davat ammobox do parciku na Klarove pred Uradem vlady.
Muj nazor je, ze cache zverejnovane na gc.com by mely byt legalne v poradku a odpovidat tamnim pravidlum - kdo s nimi nesouhlasi, necht sve skryse vystavuje jinde To je pokud vim jeden z duvodu, proc mnoho slovenskych cachi je pouze na geocaching.sk. Na sve strance a na sve riziko si mohu umistit treba souradnice zakopane basy piv v rezervaci uprostred vojenskeho prostoru, hledani na vlastni nebezpeci - pokud mozno bez oznaceni, ze to ma neco spolecneho s geocachingem.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 13:29

Velke cache asi v CR nebudou rust jako houby po desti, protoze je opravdu problem s jejich umistenim. Kolikrat je problem schovat i 2litrovou krabicku, takze velke cache v kazdem lese bych se asi nebala. Nam jen prislo skoda, ze zadna takova velika cache neni a tak celkem dlouho shaneli nejaky velky box, coz se nakonec podarilo a pak misto, kam ji ukryt. Puvodnim planem bylo umisteni do kameneho more (bez lopaty), coz se nakonec neukazalo jako nejlepsi napad. Po vice jak hodinovam vyndavani kamenu (samozrejme rucne, protoze se na lopatu nevesly) a pripravovani postylky pro nasi cache se kameny posunuly a bylo po dire (a to uz stacilo jen cache ulozit a zakryt). Navic se okoli stalo trochu nebezpecne pro dalsi vykovpove prace. Druhe misto je vice mene alternativa, protoze kameni se pro ukladani velke cache zrovna neujalo :-(. No, moznosti pro ulozeni moc neni :-(.
Ulozeni teto krabice zabralo minimalne 2 hodiny. Vzhledem k tomu, ze mam normalne sedave zamestnani , tak me ted boli cele telo a za sebe slibuju, ze uz nikdy v ramci geocachingu na lopatu nesahnu :-)

No, myslim, ze to bude urcite zajimava diskuse na vikendove setkani :-).

  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 17:51

Saman: samozrejme, ze pravidla vychazeji z americkych zkusenosti, protoze je tam nejvic cachi, cacheru, a problemu s "land managers" - statnimi organizacemi, ktere spravuji verejne pozemky. Asi je to vetsi problem v zemich s anglosaskym pravnim rezimem, kde ma vlastnictvi pudy vetsi vahu a i uzivani verejne pudy je vic regulovano. Viz take geocachingpolicy.info, z ostatnich zemi je tam zmineno pouze Finsko, a to jen z iniciativy mistniho approvera jako vycet prirodnich rezervaci, kam je vstup zakazan nebo omezen. Obdobny seznam u nas by byly 1. zony narodnich parku, narodni prirodni rezervace a narodni prirodni pamatky. Jo a taky "ohrazene casti lesa", tj. skolky a obory, neni-li vstup verejnosti explicitne povolen - tohle jsem nastudoval az pozde, takze jsem tenhle vikend premistoval svou BMC#4 z obory ven :)
Mimochodem, [tady] je otazka nemeckeho geocachera, jak aplikovat GC.COM praidla na nemecke pomery a pod ni Erikova odpoved.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 15:57

Uz tady padlo nekolik myslenek jak takovou large cache schovat v ramci ustanoveni gc.com. Jeste me napadlo nekolik dalsich zpusobu, ale bude to chtit trochu pripravy misto te lopaticky :) Narazili jste nekdo na gc.com na large cache vcetne fotkek? Me zaujala jedna americka velka bila valcova nadoba kolem 30-50L jen tak postavena u stromu prikurtovana retezem se zamkem:-D Dalsi byla nemecka tematicka cache - aluminiovej kufrik vaha s obsahem kolem 30kg, zahazenej kamenim nejspis pod mostkem, mozna nabrehu potoka, coz se z prilzoenych fotek dalo tezko odhadnout..

Jinak si myslim, ze schovavat large cache jako tradicni by bylo asi hodne o nicem(fun faktor 0), obzvlast kdyby se k takove cache dalo dojet autem na par set metru..

No i tak nabalim s sebou tu pixlu od primalexu(ta je mnohem mensi nez nadoba od arielu, kterou jsem zde ukazoval na obrazku) a lopaticku, at je stale nad cim diskutovat, treba pak i s naslednou praktickou predvadeckou v terenu:)

Ciste ze zajimavosti jsem si nasel ten zminovany lesni zakon a taky jsem se tam docetl, ze vlastnik lesa muze udelit vyjimku na nektere zakazy vcetne toho jiz zminovaneho zakazu o terennich upravach, porusovani pudniho krytu...No a pak by gc.com pravidlo o lopate, motyce ci jinem ostrem predmetu ztratilo vyznam.

No snad tu na prihlasovaci geocache formulare jen tak brzo nedojde, i kdyz uradum by se proti geocachim mnohem snaze bojovalo, nez treba proti takove divoke skladce vyvezeneho bo*delu co jsem nedavno videl na kraji lesa, ve kterem je schovana GC Ers....
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 15:15

hm, ja si myslim, ze Haggaeus ma pravdu, ze pravidla gc.com zakazuju zakopavat cache. Na druhej strane ale groundspeak zrusil prihlasovanie virtualnych cache, co v niektorych pripadoch moze byt skvela nahrada cache na miestach, kde sa neda skryt bez toho, aby cache neukradli, ak sa teda nezakope. Osobne som proti zakopavaniu takym sposobom, aby bola cela nadoba zakopana, ale pripady ako Robertova koralkova cache a Solimova Crossroad mi na tych miestach, kde su, nevadia. Vadilo by mi to v narodnom parku, ale toto je iny pripad. Domnievam sa, ze Groundspeak vacsinu pravidiel stanovuje podla skusenosti z USA, co ale neznamena, ze svojim sposobom nemaju pravdu... Ospravedlnujem sa za svoj relativizmus v tejto otazke - ja by som asi takuto cache nespravil (aj ked na jednom mieste je to laaaakave), ale u inych skrysi mi to nevadi, ak na vykopavanie nepotrebujem ja ako hladac lopatu, t.j. ak mi staci nadvihnut suter a cache je tam...
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 18:37

No to jste me moc nepotesili... :-( Ja jsem si zrovna rikal, ze v Przae chace uz z principu davat nechci. A tak jsem si delal zalusk na to, ze nekde zakopu 50l barel. U vetsiny cachi, ktere jsem doposavad nasel me prekvapila jejich velikost - cekal jsem je vzdy vetsi nez byly. Doposavad jsem si myslel, ze pokud by z toho barelu koukalo treba jen vicko schovane parezem, tak by to bylo OK. Ale jak vidim, tak asi smula.... Asi zacnu vymyslet nejake mechanicke ci jinak zajimave cache :-) Boza
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 18:41

myslim, ze v tejto otazke sa da postupovat podla pravidiel gc - proste kto bude chciet ju zamaskovat ciastocne do zeme, vykope makky hrob (rukami :)
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 16:17

Uz tady padlo nekolik myslenek jak takovou large cache schovat v ramci ustanoveni gc.com. Jeste me napadlo nekolik dalsich zpusobu, ale bude to chtit trochu pripravy misto te lopaticky :) Narazili jste nekdo na gc.com na large cache vcetne fotek? ...

Tahle byla schovana pod umelou skalou (tj. lehce nadzvednutelnou), nez ji rozkousal medved.

Ciste ze zajimavosti jsem si nasel ten zminovany lesni zakon a taky jsem se tam docetl, ze vlastnik lesa muze udelit vyjimku na nektere zakazy vcetne toho jiz zminovaneho zakazu o terennich upravach, porusovani pudniho krytu...No a pak by gc.com pravidlo o lopate, motyce ci jinem ostrem predmetu ztratilo vyznam.

Viz vyse Erikova odpoved na Woffiho namitku, ze nevi o nemeckem zakone, ktery by zakazoval kopani na verejnem pozemku - po pruserech s puvodnimi zakopanymi cachemi je zakopavani tabu, aby se vyvratil predsudek ze geocaching = hledani zakopaneho pokladu.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 17:20

Souhlasim s haggaeusem, a duvodu by se urcite naslo vic. Rekl bych, ze zrovna u nas je na zakopane giga cache trochu malo mista. A kdyby se na takovym miste vystridaly treba tri party za den, tak by to mohlo vyvolavat negativni emoce, nehlede na problematicke zmaskovani (kdyz zaprsi, klesne puda a hned je to znat - kdo jste nekdy nekoho zakopavali, vite o cem mluvim ;-))))) Hledani krabicky 20x12x5cm v hromade kameni je mnohem vetsi zabava (zvlaste, je-li napoveda dostatecne ambivalentni). Taky zalezi na tom, jaky je vlastne duvod, proc chci cache zrovna zakopat, resp. obecne duvod, proc ji zasazuju. Jede prece o to dobrodruzstvi s hledanim, ktere si sami sobe chystame, a to se da udelat jinak a (mozna) lip, nez zakopanim do zeme - nocni multicache typu kocici oci v lese, to je skvely napad, nebo dobrej rebus a p. U nas bych to videl spis na tento zpusob. A napr. i zminene virtualni cache lze osetrit jako multi/offset/mystery cache.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 23:22

U vetsiny cachi, ktere jsem doposavad nasel me prekvapila jejich velikost - cekal jsem je vzdy vetsi nez byly.

No, musim rici, ze v malych ceskych pomerech je nadoba vetsi nez 3 l rozhodne Large, vetsinou je clovek rad za litr, litr a pul... Ono mozna nejde ani tak o objem jako spis o tvar. Urcite predmety, pokud nechces moc nafukovat velikost nadoby, se daji dobre skladat jen do protahlejsi ploche hranate skatule (knihy, cedecka, nuzky apod.).
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2004 - 23:16

myslim, ze v tejto otazke sa da postupovat podla pravidiel gc - proste kto bude chciet ju zamaskovat ciastocne do zeme, vykope makky hrob (rukami :)

Cha, cha, uz abych si dal narust vetsi nehty. Anebo, ze bych hrabal v rukavicich - to proti pravidlum neni ;-D

Myslim, ze 50 l nadoby po lesich HROMADNE zahrabavat nemusime. Ale jak spravne receno, mnohdy neni kam soupnout ani takovou dvou-trilitrovku. Takze pokud se nejedna o premisteni velkeho objemu zeminy a vysledkem je skrys typu Krizovatka, to se mi docela zamlouva. Ne ze bych zrovna ted chtel bezet a neco nekde zahrabavat, ale Krizovatka se mi libi.

(Erik o prednostech klasicke skryse:) That is much more interesting and inventive than digging a hole and possibly causing future problems.

No - mne prave Krizovatka prijde napaditejsi nez "parezova klasika" a rozhodne bezpecnejsi pred nejakym problemem. Ale prece jen je to ve meste a zadny les tim netrpi. Ba, reklo by se, ze je to nejmensi vykopana dira v sirem okoli. :-)

Spise je to cele otazka toho, aby se nam i tady zakopavani moc nerozmohlo. Ale pokud sem tam nejaka takova skrys jako koreni bude, proc ne...
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2004 - 10:40

uz zostava len vyvratit namietku, ze geocaching = nosenie smetia do lesa.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 1:42

No - mne prave Krizovatka prijde napaditejsi nez "parezova klasika" a rozhodne bezpecnejsi pred nejakym problemem. Ale prece jen je to ve meste a zadny les tim netrpi. Ba, reklo by se, ze je to nejmensi vykopana dira v sirem okoli. :-)

no kdyz uz se tady rozebira Krizovatka... vetsina mistnich ji uz nasla, tak toho snad moc nepokazim: tam ani nejde o zahloubeni male nadobky, jako o to, ze je umistena v relativne nedavno vysazene zpevnujici vegetaci silnicniho naspu: aby se k ni clovek dostal, musi zhamtat raselinu mezi temi keriky - byl jsem tam asi sesty a uz byla videt cesticka. Sve namitky jsem vyjadril v logbooku a mailu Solimovi, ale vsichni ostatni z toho byli nadseni a Pitr se pry necha inspirovat, tak se teste na dalsi "zahonove" cache.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 10:36

Cha, cha, uz abych si dal narust vetsi nehty.

Pozor Toni, vacsie nechty su uz ostry nastroj ;-)
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 říjen 2004 - 12:24

uz zostava len vyvratit namietku, ze geocaching = nosenie smetia do lesa.


Myslite ze tuhle cache vytvareli pomoci UNC nebo jen lopatou ?
Raising The Dead
Fotodokumentace:
tady
tady
a tady
:-))))
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 8:53

no kdyz uz se tady rozebira Krizovatka... vetsina mistnich ji uz nasla, tak toho snad moc nepokazim: tam ani nejde o zahloubeni male nadobky, jako o to, ze je umistena v relativne nedavno vysazene zpevnujici vegetaci silnicniho naspu: aby se k ni clovek dostal, musi zhamtat raselinu mezi temi keriky - byl jsem tam asi sesty a uz byla videt cesticka. Sve namitky jsem vyjadril v logbooku a mailu Solimovi, ale vsichni ostatni z toho byli nadseni a Pitr se pry necha inspirovat, tak se teste na dalsi "zahonove" cache.


Tim "inspirovat" bylo mineno technicke provedeni skryse, nikoliv umisteni v zahonu v urbanisticky netradicnim prostredi. Osobne davam prednost prirode, nejradsi mam mista daleko od civilizace, kde si mohu v klidu balzamovat dusi :o))) Mimochodem, prave takove misto je treba lom, u ktereho je schovana cache Vodnik...
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 15:37

Nehty jsou spis nevyhoda - zachytava se za to strasne moc bordelu a lamou se. Lepsi jsou ruce a pracovni rukavice ;-)
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 01 říjen 2004 - 12:29

Myslite ze tuhle cache vytvareli pomoci UNC nebo jen lopatou ?
Raising The Dead
Fotodokumentace:
tady
tady
a tady
:-))))


he he tak toto je cache, ktora stoji za porusenie pravidiel - zrejme aj approveri to tak vzali :))))
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 10:26

Byla Daliborem nastolena otázka proč cache "zasazujeme" - samozřejmě pro dobrodružství spojené s hledáním, ale výběr místa je ovlivněn také jeho atraktivitou. Nechci lákat své kolegy a kamarády do z prominutím kdejaké "pr...e" jenom kvůli tomu, že jsem tam něco schoval. Chci jim ukázat nějaké pěkné a zajímavé místo (příroda, historie, výhled...). A to je u nás spojeno s obrovskou denzitou turistů a návštěvníků - uvědomte si že ŽÁDNÁ, ALE SKUTEČNĚ ŽÁDNÁ jiná země na světě nemá tak hustou, dokonalou a hlavně masivně využívanou síť turistických cest. S tím je spojena skutečnost, že jakékoliv trochu atraktivní místo je u nás (zvláště o víkendu) plné lidí. Včera večer jsem kontroloval keše AD1704 a Charon, prošel Tichým údolím do Roztok, zasadil při tom poslední multi-mystery keš AV-IV do plánované trojice pokladů v perimetru Suchdol-Roztoky a divil jsem se co je všude lidí.... :-). Mezi 17 - 20 hodinou večerní, ve všední zářijový den, bylo na cestách nespočet cyklistů, lidí se psy, dětí s poníky, jezdců na koních, na skalách hrozny horolezců, v zahradních putykách od Tichého údolí do Klecan spousty turistů a cyklistů, na asfaltu bruslaři. Síla, a tak je tomu na Chariots of Fire, AVI, AVII, AVIII a leckde jinde. Z toho vyplývá že třeba ukrytí keší na zajímavém místě znamená vyhrabat rukou dolíček a přikrýt ho šutrem ... a ať se na mne Haggaeus nezlobí, naprosto nesouhlasím s tím že jde o digging a je to proti pravidlům GC.com. Připadá mi to trochu out a aplikovat veškerá Upravidla na CZ realitu je také trošku out. V USA jsem dlouhodobě pobýval - situace v oblasti majetko-právních předpisů či přístupu na soukromé pozemky je tam jiná a anglosaská tradice je také jiná. Země má neuvěřitelně rozlehlá místa bez civilizace vhodná pro keše - je to prostě něco jiného. S tou hustotou turistů u nás je to tak - v Rakousku při sběru Plankových keší ve Waldvierteilu jsme nepotkali za dva dny na turistických cestách ani nohu (v červenci), na druhé straně hranice, u Chlumu, byl problém někde někoho nepotkat (Chlum, Pelé, Čapí vrch). Howg....
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2004 - 10:28

Asi bude třeba, aby nějaký odvážlivec (nejlépe Dorcadion v zájmu FTF) vyrazil na lov Fabiánova pokladu, bez předsudku, že jde o totálně zakopanou 45 litrovou bednu. S tím zakopáním to bylo pravděpodobně blbě pochopeno. cache netřeba vyhrabávat, ale pouze odstranit kamení, větve, listí atd. z jejího víka a to odendat. Část, která je zakopaná, je zakopaná nafurt, a vzhledem k tomu, že je to v kurevsky kamenitym terénu, tak víc než lopaty bylo použito rukou. Přál bych Vám vidět ty ruce a nehty potom. Ale to je všechno spekulace. Někdo vyražte a pak meldujte :-) Dobrodružství totiž neni v tom, že někdo najde 45 litrovou cache, ale v tom co tomu předchází :-)

Uvidíte sami, pokud tedy vrámci nějakejch pravidel z USA nebudete hledání bojkotovat :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama