Přejít na obsah


Fotka

Azimut a vzdálenost - jak na to?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Knezda

Knezda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2007 - 20:31

Tak jsem narazil na drobnej problém. Když mám zadanej bod a od něho azimut a vzdálenost, nejsem se svým vybavením schopnej se dopracovat k tomu druhýmu bodu. Používám PDA s BT GPS modulem a k hledání keší používám program Ozi Explorer (ss mapama 1:25000 - nádhera!!). Ale bod pomocí azimutu a vzdálenosti v něm nevyprojektuju :( V Ozi v počítači to normálně funguje, ale u PDA jsem v Ozi tuhle funkci proste nikde nenasel. Poraďte jak na to?
  • 0
Web http://knezda.borec.cz
Mail: [mail]knezda@centrum.cz[/mail]
ICQ 295622380

#2 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2007 - 20:41

Kurec Kněždo, když už se ptáš na takové věci, tak mi teda řekni kdo chystal tu dementní kešku "Nedaleko Greenwiche" při které jsem se tak zapotil ? :D
  • 0

#3 Knezda

Knezda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2007 - 20:52

mitak napsal/a:
Kurec Kněždo, když už se ptáš na takové věci, tak mi teda řekni kdo chystal tu dementní kešku "Nedaleko Greenwiche" při které jsem se tak zapotil ? :D


No tak to ti povím zcela přesně - to jsem připravoval já - ale tím způsobem, že jsem to počítal (zabralo mi to cca dvě hodiny v sobotním odpoledni). Ve škole v kartografii do nás totiž valili První a Druhou geodetickou úlohu na kouli, na základě kterých se to dá počítat - ale přece si v terénu nesednu a nezačnu to tam počítat ne? :D
  • 0
Web http://knezda.borec.cz
Mail: [mail]knezda@centrum.cz[/mail]
ICQ 295622380

#4 cztweety

cztweety

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 344 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2007 - 23:06

A co buzola ? ;)
  • 0
Jára Cimrman - otec GPS aneb „Gde Proboha Sem ?“

GEOPERNIKARI

#5 gerdik

gerdik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2007 - 23:18

Jde to spočítat. Zvláště v PDA si to pak dát do excelu, zadat souřadnice a excel vyplivne výsledek. Toto otázku jsem řešil před 14 dny na táboře a neměl jsem čas to do toho excelu naházet. Ale už to možná někdo udělal a nemusíme se s tím zdržovat.
  • 0

#6 Knezda

Knezda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2007 - 23:20

cztweety napsal/a:
A co buzola ? ;)


No buzola je krásněj vynález no :) Ale z doby kdy jsem běhal orienťák vím, že na delší vzdálenosti to není moc ideální - protože mám ozkoušený, že se vždycky (nevím jakto) uhnu o něco doleva :D Ale nápad dobrej ;) Taky už na něj párkrát došlo no B)
  • 0
Web http://knezda.borec.cz
Mail: [mail]knezda@centrum.cz[/mail]
ICQ 295622380

#7 cztweety

cztweety

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 344 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2007 - 23:30

No já právě taky budu o víkendu řešit azimut a vzdálenost u jedný kešky. A ta buzola je asi jediná možnost :)
  • 0
Jára Cimrman - otec GPS aneb „Gde Proboha Sem ?“

GEOPERNIKARI

#8 v&f family

v&f family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2007 - 5:35

Uz jsem to nekde tady psal. BeeLineGPS tohle umi excelentne a dokonce presneji nez Garminy. Je tam polozka projekce bodu.
  • 0

#9 Bo.T.L.

Bo.T.L.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2007 - 8:29

Knezda napsal/a:
Tak jsem narazil na drobnej problém. Když mám zadanej bod a od něho azimut a vzdálenost, nejsem se svým vybavením schopnej se dopracovat k tomu druhýmu bodu ...


Já jsem to jednou vyřešil takovým trochu krkolomným způsobem. V BeeLineGPS jsem si zvolil GoTo do výchozího bodu, zobrazil jsem si v programu kompas a vzdaloval jsem se od tohoto bodu směrem k bodu 2. Snažil jsem se dodržovat směr v azimutu o 180stupňů posunutém a když jsem byl v té správné vzdálenosti byl jsem na místě (tekhle jsem našel jednu multinu, která měla finálovku určenou právě azimutem a vzdáleností). Ale asi to jde i jinak a elegantněji.
  • 0

#10 Knezda

Knezda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2007 - 9:57

Tak problém už jsem vyřešil - prošel jsem si fórum a našel jsem odkaz od FaVeTteamu na soubor v excelu, kterej projekci bodu dokáže spočítat. Takže super!!! Díky všem za rady :-)
  • 0
Web http://knezda.borec.cz
Mail: [mail]knezda@centrum.cz[/mail]
ICQ 295622380

#11 chipoliny

chipoliny

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 326 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2007 - 14:11

Hele, jako bývalej orienťák zdravím bývalého orienťáka a zastávám názor že buzola je nejpřirozenější řešení. O to zajímavější je hledání. Chodit od bodu k bodu na +- 2 metry to je o ničem :D
  • 0
www.chipoliny.blogspot.com
podívejte se na geoprojekt K pramenům
http://chipoliny.blo.../k-pramenm.html

#12 SHANTI Team

SHANTI Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2007 - 14:26

Zvlada to take makro v GSAKu ;)
  • 0
Shanti

#13 Trauma_Zero

Trauma_Zero

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 507 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2007 - 16:37

zlatej Legend od Bédy za pár kachlí a jeho Point Projection.... anebo se vykašlat na tyto technologické serepetičky, vzít papírovou turistickou mapu, úhloměr a měřítko.
  • 0

#14 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2008 - 22:09

BeeLineGPS to zvládá naprosto pohodově: 1) režim Map 2) kliknu na bod, ze kterého chci projektovat 3) podržím na něm stylus 4) z menu vyberu Project Waypoint 5) zadám Distance (vzdálenost) a Bearing (azimut) 6) na bod se lze navigovat i z moentálně naměřených souřadnic (Goto Waypoint)
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#15 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2008 - 22:20

já jsem to dělal u jedné kešky podobně jako Bo.T.L., proto že k předchozímu návodu člověk potřebuje PDA nebo aspoň něco s Windows Mobile nebo počíač, tžakže jsem si prostě určil sever pomocí GPS( to snad umí každej program ;) ) a pak jsem do výchozího bodu vyrazil odhadnutým přiblížným směrem :) na vzdálenost která mě příbývala od výchozího bodu na kterej sem měl nasměrovanou šipku
  • 0

#16 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2008 - 22:21

Bo.T.L. napsal/a:
zobrazil jsem si v programu kompas a vzdaloval jsem se od tohoto bodu směrem k bodu 2.

Aj ja som to takto riesil :) Na gpske som zobrazil kompas, spocital azimu posunuty o 180 a vyrazil :) V urcenej vzdialenosti som len doladil spravny azimut pohybom po kruznici.
  • 0

#17 klama

klama

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 865 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2008 - 22:32

V MoZiGO je na to nastroj na ratanie vzdialenosti bodov pri znamych gps resp. zadanie vzdialenosti a azimutu od bodu1 , vypocita bod2:)
  • 0

#18 Qnik

Qnik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 262 příspěvků(y)

Publikováno 13 květen 2008 - 6:01

Proč se trápit excelem mapou a buzolou, když to BeeLine umí, jak už tu bylo několikrát krásně řečeno:-D
  • 0
60CSx + Galaxy Ace + A:Drake*****/c:geo

Vložený obrázek

#19 milantuma

milantuma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 13 květen 2008 - 13:35

Tak ja napriklad chodim s BT modulem a mobilnim telefonem, jako aplikaci pouzivam TrekBuddy, kdyz jsem poprve potreboval projekci pomohl jsem si jak to jen slo, pak jsem do telefonu nainstaloval programovatelnou kalkulacku s reverzni polskou notaci a vzorec pro vypocet jsem si naprogramoval a facha to perfektne.
  • 0

#20 labid

labid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 16 květen 2008 - 15:16

A proč tak složitě? Vždyť si stačí uložit ten bod, od kterého chcete odnavigovat (kde stojíte), a pak akorát obrátíte azimut o 180 stupňů, např. potřebujete-li jít 500 m pod azimutem 30 stupňů, tak jdete do vzdálenosti 500 m od toho uloženého bodu a pak jen popojitím po kružnici nastavíte azimut k výchozímu bodu na 210 stupňů a jste tam. Narozdíl od složitých vzorečků vám stačí x+180 (popř. x-180)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama