Přejít na obsah


Fotka

Diakritika v názvu cache...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
138 odpovědí na toto téma

#101 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 12:01

haggaeus napsal/a:
Supermudluv predchozi prispevek naznacuje, ze asi nebude novou Howadoorovou reinkarnaci, ten se projevoval fakt inteligentneji :)


Pane, dokud nerozchodíte češtinu alespoň na vlastním PC tak se debatám na téma "inteligence" raději vyhýbejte.

haggaeus napsal/a:
vetsina poli je ve Windows-1251 a pri ukladani se do ni konvertuji, pritom dochazi ke orezani pismenek, ktere win1251 neumi, na ascii, nebo na otaznicky (pokud zkusis dat do listingu treba azbuku).


Ale to přece všichni víme že používají poblblou sedmapůlbitovou databázi, která neumí všechny unicode znaky verbatim, takže se musejí quotovat do unicode entit. Diskuse je o tom, proč:

1) quotování obsaahu forumářů co přišly v unicode a obsahují znaky které DB neumí nedělají sami: zde se jako vysvětlení nabízí lenost.

2) když to někdo udělá za ně a pošle jim rovnou entity, tak je zase dekódujou zpátky a mrší: tohle už jako lenost vysvětlit nejde, to je prostě úmysl.
  • 0
SUP DAWG, I HERD U LIEK FTFS SO WE STOLE ALL YOUR CACHES SO YOU CAN FTF WHILE YOU RESTORE EM!

#102 Jarouch

Jarouch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 163 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 12:09

"obsaahu forumářů" Hlavně že to má háček, čárku a kroužek
  • 0

#103 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 12:10

Technické problémy groundspeaku řešte s groundspeakem! Tady je to k ničemu. Jasný?
Jestli jste teda schopní pochopit jednoduchou výzvu.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#104 Flame signal

Flame signal

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 13:04

pepa.z.pocernic napsal/a:
Technické problémy groundspeaku řešte s groundspeakem! Tady je to k ničemu. Jasný?
Jestli jste teda schopní pochopit jednoduchou výzvu.


Moje řeč...
Vložený obrázek
  • 0
Podle stanoviska legislativního odboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se cenzurou obecně rozumí soubor opatření ze strany veřejné moci, kterým je omezována svoboda projevu. Definici cenzury obsahoval dnes již zrušený tiskový zákon (zákon č. 81/1966 Sb.) a v současné době není pojem cenzury v právních předpisech určen. Pokud tedy někdo (je lhostejné zda majitel diskusního fóra nebo majitel velkého zpravodajského serveru) zasahuje do diskuse čtenářů, jde o projev oprávnění vlastníka stanovit si podmínky, za kterých jsou jím poskytované služby zpřístupněny veřejnosti. Nejedná se o vrchnostenský zásah orgánu veřejné moci do práv a svobod. Podle legislativního odboru lze souhlasit s tím, že takový zásah představuje omezení svobody lidského jednání. Nicméně toto omezení svobody se týká pouze případného zveřejnění nebo nezveřejnění příspěvku. Čtenáři nikdo nebrání, aby na příspěvek reagoval. Svoboda projevu tedy tímto způsobem není omezena. Když to shrneme, tak moderované diskuse svobodu projevu čtenářů neomezují. Čtenář může napsat libovolný ohlas a názor na konkrétní zveřejněný příspěvek nezávisle na jeho zveřejnění a pro případnou diskusi může využít například e-mail a napsat autorovi. Svoboda projevu návštěvníků tedy není ničím omezena.

#105 kyknos

kyknos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 13:15

Moderované diskuse samozřejmě svobodu projevu omezují. Ovšem legálním způsobem. Ovšem co je legální, nemusí být ještě správné, příjemné, užitečné a nemusí to dělat spokojené uživatele či zákazníky.
  • 0

#106 Mion

Mion

    Mion

  • Members
  • PipPipPip
  • 945 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 13:18

Trochu nechápu, proč by fóra měla být od toho, aby se vždy něco muselo vyřešit. Obzvlášť v "Geocaching/Obecné" kategorii také může jít o to, něco se dozvědět. To by také mohlo být legitimní ne? :| Tahle debata může mnohým osvětlit důvody, v čem jsou problémy a zda/proč je/není nyní tak složité sjednat nápravu. Proto nevidím důvod, proč nabádat k ukončení debaty, která má svoji informační hodnotu (viz informace o kódování, převodu v databází, ž/š v západní znakové sadě a pod) a kdy maximálně jeden druhého přesvědčuje, v čem problém vidí a v čem ne.
  • 0

#107 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 13:29

Informační hodnotu má naprosto zanedbatelné množství příspěvků, drtivá většina jsou kecy o tom, jak někdo na jinym serveru neumí programovat a co by měli opravit. Pak se divte, že tu převažují hádky a diskuze o ničem.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#108 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 13:45

Pane, dokud nerozchodíte češtinu alespoň na vlastním PC tak se debatám na téma "inteligence" raději vyhýbejte.


Pane, kdyby jste vedel, cím se Haggaeus VELMI úspesne ziví, tak by jste to nenapsal...:D:D
  • 0

#109 hrafnain

hrafnain

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 14:29

sem se jenom tak kouk na japonsky listingy.
to sou prd kamikadze, voni umi anglicky !? ;-]

z technickych duvodu jsem pro listingy bez diakritiky, a moje narodni ani lidska hrdost tim nijak neutrpi. howgh.

  • 1

#110 TOMinessota

TOMinessota

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 27 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2008 - 17:21

:D Parada kdo najde ve slovniku spisovne cestiny slovo kes , nebo listink vyhrava uzeneho vrabcaka :D Jako bonus najdete geokesink :P
  • 0

#111 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 14:43

S češtinou na PC jsou vůbec problémy. Teď si je užívám při převodu knih do čtečky.

Listingy píšu v Composeru, ale blbne mi čeština, i když hlavička ve zdrojáku vypadá stejně jako v NVU, kde je čeština dobrá. Ale to mě už nebolí, protože napíšu první slovo v NVU, text uložím, otevřu v Composeru - a vše je pak OK (i když nechápu proč...).

Ale k věci: Revieweři nepovolují diakritiku, ale mně xxR povolil název keše Erömü, protože to není čeština a Finové a Němci ö a ü běžně v názvech používají.  Ale strašně jsem se divil, když jsem viděl nálezy pacientů z německých nemocnic, kde klidně psali jejich jména např. Schoen, Haendel místo správného Schön, Händel a zřejmě to tam nikomu nevadilo.(Ale to bylo už před mnoha lety, nám ovšem ty klikyháky bratrů Kamenických vadily odjakživa, ale zas to bylo lepší, než psát jako před Husem - např. koczka).


  • 1
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#112 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 741 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 15:44

>>> nám ovšem ty klikyháky bratrů Kamenických vadily odjakživa <<<

 

Kameničtí byli v pohodě, tam byly české texty na stroji bez diakritiky vcelku čitelné.

Nám zavařil MS se svou kódovou stránkou 852 a později s Win1250.

Osobně jsem za Unicode povinně ve všech programech a databázích.

 


  • 1

#113 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 478 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 15:49

Náhodou, kdyby byl býval Hus nezavedl nabodeníčka, tak jsme mohli mít o spoustu problémů méně s tou děsnou technikou jako jsou počítače. Co už se "češtin" a pokud možno navzájem nekompatibilních vystřídalo...


  • 0
Zastavte zeměkouli, chci vystoupit

#114 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 16:12

No, nemají s tím problémy jen Češi. Když jsem na německém stroji viděl nápis Zurueck, nevěděl jsem, o co jde. I Francouzi diakritiku mají a taková Vietnamština je prý bez diakritiky skoro nesrozumitelná. Jsem pro to, nepoužívat diakritiku v názvech keší, i když se pak těžko dělá keš třeba v Třešti, nebo Křtinách. V textu listingu už naštěstí i GS přešel na Unicode, navigace to umí už dávno, PSK jsem zkoušel listing v hebrejštině a arabštině (neumí japonštinu, korejštinu, atd - ale já taky ne). Možná že to ale neumí všechny, např. starčí navigace. Ale Legendy neumí listingy vůbec, tak se to asi týká možná starých Oregonů a Colorad, nevím. Začínal jsem s Kameníky, viděl hodně jiných kódování češtiny, zdá se že teď už je to asi rozšířené natolik, že už to problémy dělat nebude. Přesto jsem listingy dělal bez diakritiky. Loguju už dávno s diakritikou a v tom (já) problém nevidím.

A ještě k Husovi - já bych šel dál. Líbí se mi třeba Hlaholice. Mohli jsme u ní zůstat a měli bychom další zvláštnost. Chorvati ji prý pro bohoslužebné účely používali až do 19. století. A i letos jsem ji na jednom úřadu viděl, pochybuju ovšem, že to dnešní Chorvati umí číst.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 07 listopad 2013 - 16:15

  • 0

#115 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 16:20

Mě taky onehdy revírník sdělil, že mám vyhodit diakritiku z názvu kešky, tak jsem tak učinil.

Nicméně co když mám název v azbuce, to mi absence diakritiky změní celej název kešky ....

 

Jako třeba na mojí kešce Кругобайкалка

 

:)


  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#116 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 22:08

  • Je zajímavé, že tohle se řeší pouze u nás. Když se kouknu k různým sousedům, tak jsou názvy keší včetně diakritiky. Ale tohle je o nás známo - nulová hrdost na svůj jazyk.
  •  

  • 4

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#117 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 22:17

Náhodou, kdyby byl býval Hus nezavedl nabodeníčka, tak jsme mohli mít o spoustu problémů méně s tou děsnou technikou jako jsou počítače. Co už se "češtin" a pokud možno navzájem nekompatibilních vystřídalo...

Šmarjá co tu meleš o Husovi ? No udělal nám pár znaků jiných než mají američané (ti tehdá ani neexistovali). Dnes máme těch znaků 30. Kdyby nebylo Husa, měli bychom německou abecedu, která jich má "jen" 7. Bratři Slováci "jen" 24.  Ale koukni se třebas na francouzskou abecedu - ti jsou na tom úplně stejně jako my - 30 znaků. Ani angličané nejsou úplně z obliga - potřebují 20 znaků pro zápis cizích slov používaných v angličtině a pro svou libru. A k tomu si ještě přidej jazyky které není běžným zvykem zapisovat latinkou. Takže MY NEJSME NIC VÝJIMEČNÉHO, ostatní jsou na tom velmi podobně, někteří i hůře.  Je totiž úplně jedno, jestli těch odlišných znaků je 10 nebo 30 nebo jenom jeden.


Tento příspěvek byl upraven od Arne1: 07 listopad 2013 - 22:19

  • 1

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#118 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 22:25

, ale mně xxR povolil název keše Erömü, protože to není čeština a Finové a Němci ö a ü běžně v názvech používají.  Ale strašně jsem se divil, když jsem viděl nálezy pacientů z německých nemocnic, kde klidně psali jejich jména např. Schoen, Haendel místo správného Schön, Händel a zřejmě to tam nikomu nevadilo

 

V Němčině je tento zápis přehlasovaných písmen naprosto regulerní. U nás něco takového v češtině nemáme. Takže nemůžeš tvrdit, že je to "nesprávný" zápis.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#119 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 22:43

Ale Legendy neumí listingy vůbec

To je pravda (aspoň na mém eTrex Legendu HCx). Ale zobrazují název keše a aspoň prvních pár slov u waypointů. Jenže české znaky komolí - ještě že se nevyskytují v názvech keší. Proto texty WP píšu u svých keší s ohledem na vlastníky Legendů zásadně bez diakritiky.


  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#120 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 292 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2013 - 23:29

No rozdíl v tom zahraničí je hlavně ten, že nepoužívají ty vymoženosti, co my tady. Pro poláky není problém pustit keš s diakritikou, jelikož jim to žádný název "?NULL" do zdrojáků nepřidá a neznefunkční se jim tím celá mapa, kterou si negenerují.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama