Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Jak plánovat trasy v Mapsource


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 Veverky

Veverky

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 9:24

Potřeboval bych poradit. Když si chci naplánovat trasu použiji funkci ,,nástroj trasa" , jenže ta mi vede zřejmě jen po turistických značkách. Jenže, když si chci naplánovat trasu, která např. v půlce trasy sejde z turistické značky pouze na cestu nastává problém a mapsource začne trasu nesmyslně protahovat a cestu obcházet.:( Můžete mi někdo poradit? Předem moc děkuji.
  • 0

#2 Walis

Walis

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 25 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 10:02

Co používáš za mapu? Topo Czech trasovat po turist. znackach neumi..
  • 0

#3 Veverky

Veverky

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 10:12

Pouzivam Topo Czech. Chtel bych tedy poradit, jestli jde, v mapsource naplanovat nejaky zpusobem trasa a po Te ji prehrat do Garmina?Diky
  • 0

#4 AgentJ

AgentJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 10:17

Nastrojem Trasa lze vytvaret body trasy kdekoli na mape i mimo ni. sipka se sice snazi prichytit na kazdou krivku (=cesta, vrstevnice, vodni cesta, atd.) ci bod(=wp, POI, kota, hospoda, atd.), ktery je pobliz, ale jde "trasovat" i ve volnem terenu - staci se odlepit, kliknout a je to;) zkratka naplanovat trasu si muzes uplne dle libosti, nezavisle na tom, co za podklad v MS mas. nedokazu si predstavit, ze by toto v nejake verzi neslo
  • 0

#5 milantuma

milantuma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 10:24

MapSource -> Upravit -> Nastaveni -> (zalozka) Trasovani -> ve Styl trasy zaskrtni "Pouzit prime trasy" standardne MapSource pouziva automaticke trasovani a prizpusobuje trasu cesatm, stezkam atd, pokud to vypnes, tak jak jsem uvedl vyse, budes si moci trasu naplanovat presne tak jak budes chtit
  • 0

#6 Veverky

Veverky

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 10:33

Super, to jsem přesně potřeboval vědět. Všem moc děkuji za odpověď. :P
  • 0

#7 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 11:03

milantuma napsal/a:
MapSource -> Upravit -> Nastaveni -> (zalozka) Trasovani -> ve Styl trasy zaskrtni "Pouzit prime trasy"

standardne MapSource pouziva automaticke trasovani a prizpusobuje
trasu cesatm, stezkam atd, pokud to vypnes, tak jak jsem uvedl vyse,
budes si moci trasu naplanovat presne tak jak budes chtit


No pokud ale vypnes automaticke trasovani, tak si musis celou routu naklikat a stane se z toho to same jako track.

Zajimave je, ze mapsource routuje automaticky po turistickych znackach, ale po nepevnenych (carkovana cerna) cestach se mu routovat nechce...
  • 0

#8 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 11:47

>>>> Zajimave je, ze mapsource routuje automaticky po turistickych znackach, ale po nepevnenych (carkovana cerna) cestach se mu routovat nechce... Ve které mapě routuje MapSource po turistických značkách? Topo Czech to podle mě určitě nebude.
  • 0

#9 mpistora

mpistora

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 246 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 12:21

Po turistických značkách routuje jen pokud vedou po silnicích pro které jsou v mapě routovací data. Podstatné ještě je, že jak je trasa vypočtena a vykreslena v MapSource se do GPSky nepřenáší, tam se přenáší jen posloupnost trasových bodů a v GPSce se výpočet provede znova. Sice ze stejné mapy a tedy ze stejných routovacích dat (ale ani to nemusí platit), ale třeba s jiným nastavením parametrů autoroutingu, aktuální pozice atd., takže výslek může být dost odlišný než v MapSource.
  • 0

#10 Gecko

Gecko

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 69 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 13:02

marekl napsal/a:
>>>> Zajimave je, ze mapsource routuje automaticky po turistickych znackach, ale po nepevnenych (carkovana cerna) cestach se mu routovat nechce...

Ve které mapě routuje MapSource po turistických značkách? Topo Czech to podle mě určitě nebude.


MapSource (mam TOPO Czech 1.2) rozhodne turisticke mapy routovat nedokaze!

Je to celkem opruz, pokud chci jit nekam po turistickych stezkach je opravdu potreba vypnout autorouting a vyteckovat trasu pres nastroj trasa a tuto tradu pak poslat do GPS.

Bohuzel nakombinovat autorouting tam kde to je namapovane podle me nejde.

Jake dobre mapy maji naroutovane turisticke znacky, premyslel jsem o zmene?
  • 0

#11 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 14:05

Jake dobre mapy maji naroutovane turisticke znacky, premyslel jsem o zmene?


Z českých oficiálních žádná... A ani to výrobce neplánuje... Viz tento článek http://path.cz/forum....php?f=19&t=146


EDIT: Toto se vztahuje jen na mapy do GPS od Garminu. Ale to z použitého MapSource asi tak nějak vyplynulo :)
  • 0

#12 radek242

radek242

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 14:30

Gecko napsal/a:
Je to celkem opruz, pokud chci jit nekam po turistickych stezkach je opravdu potreba vypnout autorouting a vyteckovat trasu pres nastroj trasa a tuto tradu pak poslat do GPS.
Jake dobre mapy maji naroutovane turisticke znacky, premyslel jsem o zmene?


Ja pouzivam program Cyklotrasy - v nem si vytvorim trasu, kterou nahraji do MapSource a jako stopu pretahnu do GPSky ... celkem to funguje.
  • 0

#13 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 14:32

Routování v TOPO Czech opravdu nejde, ale nedávno jsem si připravoval trasy na slovenské hory a tam to jde. Ne sice na 100%, ale skoro. Je pravda, že ta mapa je "trochu" upravená, ale že by tím někdo udělal trasování? Nebo je to ve Slovak TOPO normální? Nemáte možnost to někdo vyzkoušet? Přikládám ukázku - je vidět, že na routování nemá vliv barva /význam/ trasy - spodní je červená hřebenovka a skusil jsem i kousek zelený. 1 dotaz: neznáte klávesou zkratku do MS /pokud existuje/ pro přepínání auto a manuálního routingu? To neustálý lezení do nastavení mě dost točí...
  • 0

#14 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 14:36

Někde jsem myslím četl, že slovenská topo mapa routuje po turistických značkách normálně.
  • 0

#15 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 14:50

neznáte klávesou zkratku do MS /pokud existuje/ pro přepínání auto a manuálního routingu? To neustálý lezení do nastavení mě dost točí...


S tím neporadím, bohužel... V manuálu jsem nic takového neobjevil.

Mně by zase vyhovovalo, kdyby konečně do MapSource bylo zabudované nějaké třídění ve sloupcích ve "Vlastnostech stopy". Občas tam člověk hledá nějaké hodnoty a prolistovávat se mezi až 4000 body z celodenního výletu na kole a hledat tam jednu určitou je pěkná otrava :|
  • 0

#16 Honzula

Honzula

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 27 květen 2008 - 19:59

přidám se k Radkovi242. Jako alternativní řešení doporučuji cyklotrasy a jejich alternativu Turistické trasy a na zimu Běžkařské trasy. Je v nich možné nastavit po jakých cestách chceš vyhledat trasu, před tím můžeš do mapy naimportovat gpx nebo loc s keškama, a pak celou trasu zase vyexportovat do gpx pro gpsku. Sice nejsou v celé republice uplně dokonalé, ale jsou stále doplnovány a není problém požádat autora o doplnění konrétní cesty, nebo cest v té které oblasti. www.cyklotrasy.info
  • 0

#17 Caster

Caster

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 271 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2008 - 22:13

Nevite nekdo jak v mapsource otevrit novy soubor (napr. gpx s novou cache) tak aby nepremazal vsechna stavajici data, ale pridal se k nim? Asi jsem slepej ale nevim jak na to.
  • 0
Garmin Oregon 300 + Topo CZ 3 Pro; Nokia 5800, SmartcomGPS, SmartGPX, Nokia Maps, Google Maps; Gentoo Linux + Wine + GeoGet

#18 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2008 - 22:16

Jde si otevřít dvě okna MapSourcu a kopírovat mezi nimi Ctrl+C a Ctrl+V. O jiném způsobu nevím.:(
  • 0

#19 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2008 - 22:44

Otevírat dvě okna MapSource je zbytečné. Prostě si spusť MapSource, načti první .GPX, vlevo klikni někam mezi mezi Trasové body, vyber je všechny pomocí Ctrl+A, pak zkopíruj do schránky přes Ctrl+C. Následně dej Nový soubor, do toho natáhni to další .GPX, opět klikni někam mezi Trasové body a dej Ctrl+V a máš tam načtené oboje...
  • 0

#20 Mion

Mion

    Mion

  • Members
  • PipPipPip
  • 945 příspěvků(y)

Publikováno 01 červenec 2008 - 5:52

Správně, stačí prostě jen nezapomínat na to, že lze využít std. prostředek Windows - schránku.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama