Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Hledal jsem, ale nenašel....


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Vili z Role

Vili z Role

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 17:11

Přátelé, právě jsem se vrátil z prvního a také neúspěšného lovu...Používám Ozi Explorer2...K místu jsem se díky kompasu dostal celkem bez problémů až na vzdálenost 8,5 m.. Po té už se sekal a neposlouchal..Přepnul jsem tedy na větší obrazovku a zkoušel popojít na různé světové strany....a nic... Poraďťe prosím k čemu slouží azimut a směr? Azimut byl 336 a směr se měnil byl kolem 250. Má to mít stejné hodnoty abych byl ve správném směru??? Nebo jak určím spráný směr ke keši?? Na jakou nejbližší vzdálenost by mě to mohlo dopravit... A ještě vůbec nevím k čemu slouží odometr...a to tu mam dva....??? Zkusil by mi někdo polopatičtěji odpověďět na mé zapeklité otázky??? Díky Vili ICQ - 377 793 273 e-mail. v.shlapak@gmail.com
  • 0
Pravidelný návštěvník....

#2 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 20:01

Ahoj, OZi asi není to nejlepší na lov keší. Zkus napsat více s čím jsi hledal - hardware, jaký máš GPS modul atd. Pokud jsi byl do 10m od místa, mohla ti možná napovědět nápověda.. Nepíšeš také na jaké to bylo keši..
  • 0

#3 MišutkaCZ

MišutkaCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 20:23

Naopak, Ozi je výborný na lov keší. Je ale možná trochu složitější. K lovení keší ti stačí obrazovka mapa a kompas, ostatní jako odometr... můžeš vypnout. Jak se blížíš ke keši, tak si přepni na kompas a jdi ve směru šipky, až budeš ve vzdálenosti kolem 4, klidně můžeš GPS vypnout a začít hledat.
  • 0

#4 Sodobar

Sodobar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 20:53

Odometr je "krokoměr". Mně se nejednou stalo, že pokud byla keš správně zaměřena, tak mě Ozi dovedl přesně k ní. Aby kompas ukazoval správným směrem, tak se musíš pohybovat. Družice určí tvoji polohu, ale netuší, kterým směrem se koukáš. Stačí pomalu jít a sledovat jak se mění směr šipky a počet metrů.
  • 0

#5 Vili z Role

Vili z Role

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 21:10

Jasně jen dodávám: používám Pda HTC Touch Cruise a lovil jsem kešku GC10FXQ . V keši chyba zřejmě nebude. Když jsem byl těch 8m tak jsem mapku přiblížil na 250% a sledoval pohyb mé chůze... Myslel jsem,že číslo azimutu a číslo směru mi to místo a směr určí nejlépe...Byl jsem pod korunami stromů, takže mi gps zamrzalo....nevím jak na to lépěji??? Poraďte prosím Vili
  • 0
Pravidelný návštěvník....

#6 GeoAnimals Team

GeoAnimals Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 109 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 22:00

Sledovat pohyb chuze v takovem meritku je pak uz spis matouci..opravdu bych doporucil postup, jak uz zde bylo uvedeno, zamerit se na kompas se sipkou, nikam nezoomovat a plynulou chuzi (samozrejme pokud to jde - skaly,domy,reky.. :) )se blizit ke cache a sledovat sipku. pri trose stesti na ni slapnes :)
  • 0

#7 Roode

Roode

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 22:09

Ahoj Vili, ačkoli ještě zelenáč, jednu základní věc už jsem pochopil.Nespoléhej tolik na techniku,stačí málo a jsi třeba o 10m jinde.Svou první kešku se mi povedlo najít až na druhý pokus,protože jsem moc spoléhal na GPS.Další pokus to samé,následovalo hledání bez gps na přibližných souřadnicích a nakonec byla nalezena.Pomáhá mi nastudování listingu,fotografií a mapy.cz.Přiznám se že také použiju i hint pokud mi něco "nesedí".Prostě ještě nevidím detaily jeko ostřílený kačer.Osobně k lovu používám nokii E65,HandyGeocaching,ext. GPS a kolo.
  • 0

#8 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 22:10

Vili z Role napsal/a:
Byl jsem pod korunami stromů, takže mi gps zamrzalo....nevím jak na to lépěji??? Poraďte prosím Vili

Ono to "zamrzani" bylo spis zpusobeno zapnutou "statickou navigaci" (SN) - i kdyz vyrobce GPS chipu v tomto pristroji to nazyva jinak - v kombinaci se slabsim signalem pod stromy. SN je mod prace GPS kdy pri malych rychlostech pohybu (cca pod 4km/h) prestava prijimac dodavat informace o poloze. Vysledek je ten, ze je vylouceno poskakovani polohy v okamziku velmi pomaleho pohybu, ktere vznika vlivem rozptylu vypocitanych souradnic (i presnost GPS je konecna), coz by krom jineho budilo zdani spatneho pristroje. Ovsem na druhou stranu prave pri pesi navigaci to zpusobuje ono zamrzani. U pristroju s chipem SirfStar III neni problem SN vypnout, u pristroju HTC, ktere tento chip neobsahuji to zatim (aspon pokud je mi znamo) nikdo uspokojive nevyresil. Je proto potreba se neustale a relativne dost rychle pohybovat, aby navigace navigovala. I kdyz je to neprijemne tak se i s tim da zit.
  • 0

#9 MišutkaCZ

MišutkaCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 22:20

Navíc GPS čip Cruise disponuje statickou navigací, to znamená, že pokud jdeš hodně pomalu nebo se na delší dobu zastavíš, tak po následném pokračování v chůzi chvíli trvá, než se začne měnit tvoje poloha a ubývat vzdálenost ke keši(třeba až po ujití 30 metrů za špatných podmínek). Takže moje rada, až budeš kolem 50 metrů od keše, tak už nezastavovat a jak budeš kolem 5 metrů u ní, spolehnout se spíše na sebe a hledat už bez gps. Když to nepůjde, přečíst hint a určitě najdeš. EDIT: tak czcharlie už mě předběhl :-)
  • 0

#10 Roode

Roode

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2008 - 22:24

Stejný problém se zamrzáním pod 4km/h má i go Traxx (čipset Mediatek) právě v programu HandyG.Prozatím jsem nenašel jakoukoli radu jak toto odstranit,pokud vůbec lze.Zajímavé je že v programu TrekBuddy,kde používám turistické mapy tento problém s rychlostí pod 4 km/h nemám.
  • 0

#11 LaLu Team

LaLu Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 364 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 8:54

sobikovi napsal/a:
Ahoj, OZi asi není to nejlepší na lov keší. Zkus napsat více s čím jsi hledal - hardware, jaký máš GPS modul atd. Pokud jsi byl do 10m od místa, mohla ti možná napovědět nápověda.. Nepíšeš také na jaké to bylo keši..


:o:o:o všechny mé kešky jsem zatím s ničním jiným než OZIm nelovil. Má šipku, má mapy, má všechno co potřebuju (a to mám jedničku). ;)

A můj postup (s jedničkou):
Naviguju se přímo na uložené body (ať už ručně zadané nebo naimportované při domácí přípravě) a 90% cesty absolvuju ve směru šipky v kombinaci s hledáním cesty na rastrové mapě (s mapou 1:10000 se už dá kličkovat slušně :)). Z čísel mě v podstatě zajímá jen vzdušná vzdálenost ke keši. Většinou si s tímto vystačím do vzdálenost 1-10m od keše, potom už stačí použít oči a trochu rozumu (občas ani to nepomůže :D).
Azimut jsem použil asi jen dvakrtá (mysterka, která to vyžadovala) a ostatní v podstatě nepotřebuju (nevyužiju).
Při hromadný lovech mohu kvalitu SW porovnat s klasickým Garminem (ať už od Bédi, tak lepší modely) a PDA s OZIm je minimálně srovnatelný, ale mnohdy mnohem přesnější (záleží samozřejmě na GPS čipu v zařízení).
Na HW moc nezáleží (samozřejmě čip ovlivňuej přesnost a kvalitu signálu, ale zase v tom nebudou tak extrémní rozdíly). Důležité je si vypnout statickou navigaci, jinak je to takřka nepoužitelné.
  • 0

#12 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 9:45

Blízko u keše používáme pouze stránku s komapsem a tedy šipkou, ke keši se blížíme pomalou ale soustavnou chůzí. S přístrojem je nevhodné jinak pohybovat, takže otáčet se hlavou a ne celým tělem. Přitom je rozumné nespoléhat se úplně na šipku, ale také sledovat, že se snižuje vzdálenost, tak si od 10m už jen vzdálenost. To nás dovede tak na metr až dva, tam si položíme batoh a hledáme kolem ve zvětšujících se kruzích, když se nedaří nalézt ani s hintem, zaměřujeme znovu. Už jsem mnoho četl o statické navigaci a o tom, že je vhodné ji vypnout (my ji měli vypnutou od výrobce a ani jsme nezjistili, jak se zapíná), ale nechápu k čemu to je. Ta fluktuace souřadnic, když jsem na místě není zas tak velká, v normálním prostředí někde v lese je to tak do tří metrů. A ničemu to nevadí, právě naopak, vidím s jakou přesností se mohu na souřadnice spolehnout. Přístroj se statickou navigací vlastně vědomě lže.
  • 0

#13 saironcz

saironcz

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 20:08

Roode napsal/a:
Stejný problém se zamrzáním pod 4km/h má i go Traxx (čipset Mediatek) právě v programu HandyG.Prozatím jsem nenašel jakoukoli radu jak toto odstranit,pokud vůbec lze.Zajímavé je že v programu TrekBuddy,kde používám turistické mapy tento problém s rychlostí pod 4 km/h nemám.

Já jsem měl s goTraxxem problém s tím, že se mi na SP choval divně Garmin Mobile XT - mapy se překreslovaly v řádu jednotek minut nebo vůbec, i v jiných programech se mi zdálo, že se ta GPS chová nějak divně. Pak jsem zkusil přes GPSview (viz topic ve fóru GPS) přepnout update rate na 1 Hz (těch 5 Hz je při chůzi stejně na nic) a všechno je ok. Nevím, jestli to není tím, že při 5 Hz je potřeba baud rate alespoň 38400, při 4800/9600 (kterou mají některé programy napevno nastavenou) nemá mobil šanci všechna data přenést. A problém je, zdá se, vyřešen, proto jsem si udělal utilitu na přepínání na cestě a je klid, za ty dva týdny jsem s ním odlovil 20 keší a nezklamal. Až dneska, když jsem ho zapomněl za poslední tři dny aspoň na chvíli dát na nabíječku :D
Jinak směr se aktualizuje snad správně, stačí ujít tak tři metry a šipka už ukazuje tam, kam má - neporovnával jsem ale 5 Hz a 1 Hz režim, jedu pořád na 1 Hz. Jinak stačí jednou přepnout přes PC a nastavení vydrží do totálního vybití baterie nebo vyndání baterky.
  • 0

#14 Roode

Roode

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 21:53

To saironcz:no teď mi asi došlo proč to dělá jen u HG.Je to opravdu asi vysokým datovým tokem který sice telefon + jiné aplikace zvládají,ale s HG ne.Občas totiž ztratí spojení s GPS ačkoli jsou s tel.vedle sebe.Žádný jiný program ještě spojení neztratil.Díky za nápad,určitě tuto možnost vyzkouším.
  • 0

#15 LaLu Team

LaLu Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 364 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 21:58

rodinka Veverek napsal/a:
Už jsem mnoho četl o statické navigaci a o tom, že je vhodné ji vypnout (my ji měli vypnutou od výrobce a ani jsme nezjistili, jak se zapíná), ale nechápu k čemu to je.


No z osobní zkušenosti: když jdu pěšky nebo jedu pomalu na kole se zapnutou stat. navigací, GPS nezachycuej můj pohyb (myslím, že tak pod 3km/h) a jen jednou za čas poskočí o větší úsek. Takže dohledávání je skoro nemožné.

Naopak v autě ej zase lepší ji nechat zapnutou, pak aspoň TomTom na křižovatce neposkakuje po okolních ulicich, ale pevně zůstává na poslední pozici.
  • 0

#16 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 10:41

Nevím, ale já hledám se zapnutou statickou navigací od počátku a zcela bez problémů. Je to nastaveno pod 4 km/h, což je normální chůze. Pokud tedy jdu ke kešce, pak bez problémů a když šipka ukazuje pár metrů k cíli, už vyhlížím kde by to mohlo být, případně co odpovídá hintu. A když se musím zatavit, pak vím jaký byl směr a vzdálenost z předchozího směru pohybu, odejdu si kus dál a pak prostě jdu až na místo znovu, zatím nikdy nezklamalo.
  • 0

#17 Vili z Role

Vili z Role

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 11:17

Děkuji mnohokrát za rady..bohužel u mýho Touch Cruise nelze statická navigace vypnout... Asi bude lepší si k tomu dokoupit GPS modul se SIRFIII co myslíte???? Vili
  • 0
Pravidelný návštěvník....

#18 LaLu Team

LaLu Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 364 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 11:25

Vili z Role napsal/a:
Děkuji mnohokrát za rady..bohužel u mýho Touch Cruise nelze statická navigace vypnout... Asi bude lepší si k tomu dokoupit GPS modul se SIRFIII co myslíte???? Vili


No je to možnost. Ale koukám, ež tady http://www.ce4you.cz...?t=27644&fi=950 se o tvé přístroji diskutuje a jsou tam tipy jak používat i se statickou navigací. Konkríétně prý s BeeLineGPS se to skoro neprojeví.
Pokud máš možnost si externí modul půjčit, můžeš to porovnat, pak bych se rozhodl podle pocitů. Rozhodně to chce ale chvilku lovit a používat. Když si vzpomenu na své začátky s lovem a to jsem měl PDA se Sirfem :D
  • 0

#19 saironcz

saironcz

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 23:42

Určitě jde ve WM nastavit, že data z integrované GPS lezou na určitém portu, tzn. nekomunikovat s GPS jen přes GPS intermediate driver. Takže to je pak to samé, jako kdybys měl připojený modul. Jestli to je tedy SiRF, neměl by být problém pak přes nějakou klasickou utilitu na nastavení SiRF statickou navigaci vypnout. Jinak BeeLineGPS má tuším právě tu feature, že jde SN vypnout i z programu. Ale dost lidí si na něj v jiných ohledech stěžuje.
  • 0

#20 dustpath

dustpath

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 9:57

to vili: je zbytecne investovat do noveho modulu kvuli moznosti zapnuti/vypnuti SN, ja jsem to resil koupi buzoly za par korun - jak tady nekdo pise, kdyz se nepohybujes, navigace nevi, kde ti ma ukazat sever, protoze nevi, jak jsi zrovna natoceny, nicmene ti ukazuje, na kolika stupnich od severu je skrys (mysim, ze se ukryva v kolonce Smer), takze na buzole si nastavis pozadovany azimut dle Oziho, dostanes rucicku na buzole do "chlivecku" a jdes ...:) tento postup doporucuji ve vzdalenosti 10m od kese a dal, protoze diky nepresnosti zamereni z GPS se uz neda na udaj Smer v blizkosti kese spolehnout...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka