Přejít na obsah


Fotka

Garmin OREGON - vaše postřehy, dotazy, návody


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
2434 odpovědí na toto téma

#121 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10112 příspěvků(y)

Publikováno 20 October 2008 - 9:42

Skleba: Diky, tak alespon jedna pozitivni vec z toho plyne: nejsem uplne mimo - presneji - v tom pripade by nas bylo vic :) Budu tedy doufat, ze se to zmeni. Ovsem je mi zahadou, proc dobrou vlastnost neprenesou do noveho pristroje ...
  • 0

#122 cobra 11

cobra 11

    cobra 11

  • Members
  • PipPipPip
  • 90 příspěvků(y)

Publikováno 20 October 2008 - 12:13

Včera po konzultaci se Sklebou jsem ho zkoušel oživit přes updater.Po odentrování v příkazovém řádku to napsalo-nebyl nyní očekáván.Když poklepu na updater.exe (je ve stejné složce jako B079500E.rgn),tak vyskočí tato hláška na obrázku.Dneska jsem pokračoval dle dalších rad v tomto vlákně,bohužel ani na padesát pokusů nic.Jde na reklamaci.

Přiložené miniatury

  • chyba_1.png

  • 0

#123 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2337 příspěvků(y)

Publikováno 27 October 2008 - 17:48

Nevím jestli jen nenesu dříví do lesa, ale objevil jsem docela zajímavou věc... Dost lidí si tu stěžuje, že Oregon neumí "dělenou obrazovku", nebo jak se to opravdu jmenuje, jako je u Colorada. U Oregona jsem totiž přišel na způsob jak si ji alespoň trochu nasimulovat. Při probíhající navigaci k bodu atd. se přeci na horním okraji displeje dají zobrazit "datová pole", kde je standardně "rychlost" a "vzdálenost do příštího". Pokud se je ale pokusíte změnit podle svého, tak jedna z voleb je "ukazatel" a ten zobrazí malou šipku ukazující k cíli, takže není nutné se neustále přepínat z mapy do kompasu a obráceně. Možná to někomu pomůže...
  • 0

#124 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 28 October 2008 - 12:36

Koupil jsem Oregon s tím, že by to mohla být ideální navigace pro mou zimní polární výpravu. Pro oblast, do které jedu, jsou k dispozici mapy, které používají ruský systém souřadnic S42. Vím zhruba, jak nastavit uživatelský elipsoid a uživatelské UTM souřadnice, abych mohl používat GPS s těmito mapami - i když s tím zatím trochu bojuji. [doplnění - jedná se o papírové mapy, resp. jejich skeny. Práci s GPS si pak představuji tak, že si přečtu své souřadnice a lokalizuji se na mapě, nebo si na mapě odečtu souřadnice bodu a uložím je do GPS.] Zaujala mě divná věc. V profilu, kde mám nastavený souřadnicový systém WGS84 si uložím bod. Když se přepnu do profilu, kde mám nastavené uživatelské parametry elipsoidu a UTM, tak u bodu vidím namísto souřadnic jen podtržítka, nad nimi je správně uvedeno, že se jedná o uživatelskou souřadnicovou síť a souřadnice UTM. Takže vlastně netuším, jaké souřadnice ten bod má v mém souřadnicovém systému. To je nějaká podivnost ne? Vždyť tohle zobrazoval i Legend, když jsem ho měl takhle nastavený. Dost podstatě to degraduje použitelnost přístroje. Oregon mám velice krátce, snad jen něco dost dobře nechápu? Taky mi připadá divná další věc - ve správě waypointů se mi objeví seznam bodů, a když nějaký zvolím, dostanu možnost upravit mu řadu parametrů. Jenže aktuální hodnoty těch parametrů nevidím! Nevidím souřadnice, nevidím symbol, nevidím popisek, nadmořskou výšku... Ale všechny je můžu změnit :-) Čekal bych přehledné zobrazení všech informací o bodu s možností tu nebo onu informaci změnit. Zjistil jsem zatím, že symbol uvidím jen na mapě, souřadnice jen když na mapě stisknu ten "proužek s názvem" nahoře - ovšem ne v případě z předchozího odstavce (tj. s použitím uživatelského souřadnicového systému UTM), to se jen dozvím, že používám uživatelský s. systém. Snad mi něco ušlo? Ještě doplním, že velikost znaků, kterými v tom uživatelském UTM zobrazuje souřadnice je tak maličká, že je problém rozlišit nulu od osmičky. Souřadnice s aktuální polohou jsem našel jen v datovém poli - a to je maličké... Naštěstí nenosím brýle - představa, že bych si před odečetním souřadnic musel v pětadaceti pod nulou vytahovat z batohu ledové brýle a strkat je pod kapucu mě moc nepřitahuje. Přitom na obrazovce s družicemi je spoustu místa, poloha puntíků na obloze je určitě o dost méně podstatná informace, než poloha GPS na zemi... Že by outdoorovou navigaci chtěl někdo používat k prostém zjištění své polohy, na to v Americe ani nějak pozapomněli... Zatím mám pocit, že na sever raději pojedu zase s Legendem...
  • 0

#125 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 28 October 2008 - 14:19

Zkusil jsem natlačit do Oregona všechny keše jako POI. Použil jsem na to Poiloader, kterému jsem jako vstup předhodil PQ GPX generované GeoGetem. Udělal jsem následující experimenty - se všemi kešemi loader ohlásí chybu. Tak jsem si keše setřídil a po korcích zmenšoval jejich počet a zkoušel stále znovu Poiloader. Když jsem se dostal na 6000, tak Poiloader už žádnou chybu nehlásil, spadl totiž po pár sekundách práce bez upozornění. To pokračovalo až mi zbylo jen 1000 keší a tam to proběhlo bez chyby. Usoudil jsem tudíž, že keš, na které to padá je někde mezi položkami 1000 a 2000. Uložil jsem do PQ GPX tuhle část seznamu, která by měla obsahovat onen problém --- a Poiloader to bez problému zpracoval. Co to tedy znamená? Je snad problém v počtu POI?
  • 0

#126 kapitola

kapitola

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 369 příspěvků(y)

Publikováno 28 October 2008 - 14:26

Zdravim, nemyslim, ze by to melo byt u Oregona jinak. Ja generuji POI dceri do 60CSx a sobe do Colorada z GSAKu vcetne waypointu (cca 23000 bodu). Pridavam i nektere negeocachingove POI (Turisticke znamky apod.) ze stranek www.poi.cz, vse s vlastnimi ikonami a nemam s tim zadny problem.
  • 0

#127 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 28 October 2008 - 14:59

kapitola napsal/a:
nemyslim, ze by to melo byt u Oregona jinak.


Ona ta má otázka je asi ve špatném vlákně, s GPS přístrojem to samozřejmě nemá co dělat, problém je nejspíš někde v datech...
  • 0

#128 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 28 October 2008 - 18:40

_Tom napsal/a:

kapitola napsal/a:
nemyslim, ze by to melo byt u Oregona jinak.


Ona ta má otázka je asi ve špatném vlákně, s GPS přístrojem to samozřejmě nemá co dělat, problém je nejspíš někde v datech...

Zkus univerzální mastičku na všechno: přejmenuj .GPX na .XML, a otevři si ho v Internet Exploreru (chvíli to potrvá). Pokud MSIE zahlásí chybu, tak ti řekne i přesně kde (na kterém řádku). A pak už stačí jen zjistit v čem ta chyba spočívá (obvykle v nesmyslném znaku) a opravit ...
  • 0

#129 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 28 October 2008 - 19:45

Mimon_team napsal/a:
Zkus univerzální mastičku na všechno: přejmenuj .GPX na .XML, a otevři si ho v Internet Exploreru (chvíli to potrvá). Pokud MSIE zahlásí chybu, tak ti řekne i přesně kde (na kterém řádku). A pak už stačí jen zjistit v čem ta chyba spočívá (obvykle v nesmyslném znaku) a opravit ...


Díky. Pokus jsem učinil, po chvíli se soubor načetl a nic to nehlásilo. Nahoře se objevilo takové to hlášení o zablokovaném aktivním obsahu. Povolil jsem ho a od té doby je výkon procesoru na 100%, v Exploreru přesýpací hodiny... Zatím to trvá dvacet minut, je to normální?

Občas mám pocit, že jsem na některé věci už moc starý :-)
  • 0

#130 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 29 October 2008 - 16:32

Na adrese http://www.kmp.tul.c...hrus/00-oregon/ je pár screenshotů k následujícímu textu.

Zjistil jsem zatím pár nových věcí. Oregon mi dovolí zadat dvoumístné číslo pásu, což je OK, protože ta oblast, která mě zajímá je v pásu číslo 11. Když tam ovšem to dvoumístné číslo zadám, tak se pak souřadnice nezobrazují.

Nastavení je vidět na obrázcích 213, 222, 229. Výsledek potom na obrázku 283
Pokud číslo pásu nezadám (posun východně 00 500 000) a nechám ostatní nastavní stejná, tak se nic neděje, jen na začátku souřadnic bude místo 11 napsáno 00. V|takovém případě Oragon souřadnice zobrazí. Nastavení je na obrázku 63, výsledek na obrázku 117. Stejně se to chová, pokud zadám číslo pásu jednomístné (posun východně 01 500 000)

To je už docela dobrý výsledek, číslo pásu na mapě prostě mohu ignorovat a stejně tak i číslo pásu v souřadnicích - tím se Oregon stává použitelným, i když si stále myslím, že nezobrazení souřadnic při zadání dvoumístného čísla pásu je prostě chyba.

Mám pocit, že to je nějaké reziduum ze staších modelů. Etrex Legend totiž například vůbec nedovolil dvoumístné číslo pásu zadat. Snad teď u garminů použili nějaký kód ze staršího přístroje a zapomněli na to, že teď už se dvoumístný pás zadat dá.

Co se týká velikosti písmen, mám na mysli screenshot číslo 453 - dokážete tam spolehlivě odečíst souřadnice? Já ne.
  • 0

#131 zdenek-e

zdenek-e

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 30 October 2008 - 21:37

Přesnost Oregonu: chtěl bych se zeptat jak jste na tom s přesností, posledni dobou mě oregano trošicku zlobí, většinou mě navede do prostoru okruhu 1 metru ale občas se mi stává že mě vede uplně jinam viz dnešek, šli jsme na rychou multinku, stage 1 okruh 1m, stage 2 me vedla jinam cca 7m a finalovka take o 6 metru dále, široko daleko nikde žádný les keře atd, krásný výhled na jasnou oblohu vzdálenost mezi body cca 400 m. Máte také takové zkušenosti? Nejde mi ani tak o to aby oregano ukazovalo na cm přesně, jen mi to prostě přijde zvláštní, protože ty body ve stejném prostředí a opravdu blízko sebe nic nebránilo signálu přesnost gps signálu podle navigace byla 4 m u všech bodů a hlavně ta odchylka se ukazuje na místech kde je právě pěkný výhled na oblohu u křoví a v lese je naopak oregano přesné :)
  • 0

OREGON 300 TOPO CZECH 2

OREGON 600 bez map protože v Garminu jsou kosočverce


#132 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10112 příspěvků(y)

Publikováno 31 October 2008 - 7:52

Presnost +-4 metry dava rozdil 8, do toho se s temi 7 metry vejdes ;) Ale ono take zalezi na tom, jak a kdy zameroval ktere souradnice autor. Treba mel pocasi vyrazne horsi, nevenoval tomu dostatecnou pozornost, me mene presny pristroj, ... Nenapadam nijak autora, jen tim chci naznacit, ze kdyz jsou ted nejake podminky, nemusely takove byt vzdy. GPS te z principu nemuze vzdy a za vsech okolnosti navest presne. A to je take jeden z duvodu, ktery do cachingu vnasi trochu toho napeti a nejistoty, proc DNF neni zadna ostuda, ...
  • 0

#133 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1104 příspěvků(y)

Publikováno 31 October 2008 - 8:59

Absolutní souhlas s Gordem. Oni kačeři jsou nějak zmlsaní přesností nových přístrojů a čekají, že je dovede přímo na kešku. Proboha lidi! Uvědomte si, že autor kešku zakládal za nějakých podmínek mnohdy s ne příliš přesným přístrojem. Při založení bylo na stromech listí, vy hledáte, když je spadané a naopak. Bukový les je třeba spolehlivý požírač signálu.
  • 0

#134 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3176 příspěvků(y)

Publikováno 31 October 2008 - 9:15

Jenom taková technická... ono Oregano podle mě nebude o moc přesnější než třeba Legend. ;) Jen asi řádově citlivější, což může vést v některých případech k výsledkům lepším, ale v některých i k horším. Na to čísílko na displeji příliš nespoléhejte, je spíše orientační a nepodchycuje velké množství jevů, které způsobují polohovou chybu.
  • 0

#135 geo75A

geo75A

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 02 November 2008 - 22:04

Musím říct, že oregon mě mile překvapil. Když jsem ho po předchozím pečlivém pročítání názorů zakoupil, přidal jsem k nákupu i nové nabíjecí baterie a oregon je v podstatě vůbec nepotřeboval, odjížděl jsem v pátek odpoledne s ne zcela dobitými bateriemi (přístroj jsem používal i v práci), baterie jsme měnili po třech hodinách, kdy byl oregon stále zapnut a poté: cca 30 minut používání v pátek, cca 5 hodin v sobotu a to samé v neděli. Jsem mile překvapen, s ostatním nastavením se ještě peru, ale nic jiného jsem jako nováček nečekal, největší problémy mám s gg a skrýšotlačem, ale já na to přijdu.;):)
  • 0

#136 MegalitLegend

MegalitLegend

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 03 November 2008 - 21:38

Zakoupil jsem Oregon 300. Mám v něm Topo Czech 2 a Atlas Czech 7 NT .Při menu Kam vést ?, města lze zadat cca 2 písmena a dál nic. Jinak display funguje správně. Setkal jste se někdo s touto závadou? Nastavení?
  • 0

#137 MegalitLegend

MegalitLegend

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 04 November 2008 - 15:22

Pokud máte problémy s displayem např. jakoby nefungovala jeho určitá část při zadánívání písmen měst bodů atd.... Po konzultaci v GPS centru je nunto zkalibrovat display. Toto se provede dlouhým držením tlačítka zapínámí Oregonu 300. Následně se objeví bílá obrazovka s černým bodem a křížem. Na tyto body je nutno ťuknout nejlépe stylusem od PDA. Bodů je cca 6 nebo 8 poté se objeví kalibrace display dokončena a vrátí se normálního gps režimu. Tento postup není v návodu. Byl mně předveden v GPS centrum. Následně jsem ho provedl a závadu z odkazu výše odstranil. nyní již v Menu Kam vést? , Města mohu zadávat názvy celých měst bez problémů. Je možné,že display bude nutno kalibrovat častěji jako kompas a výškoměr. V případě zjištění nových poznatků prosím zkuste informovat. Tento postup mě zachránil před zbytečnou reklamací.
  • 0

#138 Skleba

Skleba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 504 příspěvků(y)

Publikováno 04 November 2008 - 18:56

MegalitLegend : o tehle moznosti kalibrace displeje vim, ale zatim jsem tedy nemel potrebu to provadet.
  • 0

#139 CyberTracer

CyberTracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 05 November 2008 - 18:07

Můžete mi prosím poradit jak nastavit v Oregonu (pokud mám současně nainstalované CZ Topo 2 a Atlas 7 NT), aby jako první mapová vrstva byla topomapa a až pod ní Atlas 7 NT? Několik měsíců mi to takto fungovalo, ale potom Oregon nějak vykolaboval a bylo nutné nahrát znovu FW. Nyní je vše ve stavu jako před kolapsem, ale ty mapy se prostě zobrazují tak, že jako první se zobrazí Atlas 7 NT a TOPO až pod ní. Pokud znáte nějakou fintu budu velmi vděčný. Díky.
  • 0

#140 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 05 November 2008 - 19:46

CyberTracer napsal/a:
Můžete mi prosím poradit jak nastavit v Oregonu (pokud mám současně nainstalované CZ Topo 2 a Atlas 7 NT), aby jako první mapová vrstva byla topomapa a až pod ní Atlas 7 NT? Několik měsíců mi to takto fungovalo, ale potom Oregon nějak vykolaboval a bylo nutné nahrát znovu FW. Nyní je vše ve stavu jako před kolapsem, ale ty mapy se prostě zobrazují tak, že jako první se zobrazí Atlas 7 NT a TOPO až pod ní. Pokud znáte nějakou fintu budu velmi vděčný. Díky.

Používej profily. Pro "auto" nastav jen Atlas 7 a ostatní vypni, v profilu "geocaching" nech zapnutou jenom topo mapu. Tedy nevím jestli poslední FW neudělal v těchto nastaveních bordel, nekteré nastavení v profilech si totiž Oregon s novým FW nepamatuje.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama