Přejít na obsah


Fotka

Hodnocení keší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
102 odpovědí na toto téma

#81 xificurk

xificurk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 116 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 10:45

Dovolil bych si taky pár poznámek: Pokud má kačer hodně nálezů, ještě to neznamená, že bude hodnotit kvalifikovaněji než někdo s pár nálezy. Velké množství nálezů obvykle znamená velké množství jedné kategorie keší - snadné městské mikro. A zpětné hodnocení taky není úplně přesné. I když jsem byl zastáncem trochu jiného systému hodnocení, jsem celkem spokojený, jak se nakonec tento český počin vyvíjí. Věci, které by se imho hodily jsou: 1) větší propagace hodnocení: Hlavně kačeři osobně mezi sebou. Owneři by se neměli imho bát dávat ke keším ikonky hodnocení - i když hodnotí třeba jen hrstka návštěvníků, je to dobrý způsob, jak dát vědět těm ostatním, že něco takového existuje. 2) Ještě o trochu lepší integrace s gc.com (až budu mít čas, možná se do toho pustím...) 3) a pak bych měl dva návrhy na zlepšováky pro pepu: * bylo by možné, aby api vracelo nějakou metriku udávající rozptyl hodnocení, ideálně něco jako standardní statistickou odchylku? Ono se to sice může zdát jako blbost při průměrně 4 hodnocení na keš - ale osobně mám větší důvěru v hodnocení 4x50%, než v 2x100% + 2x0% :-) * implementovat místo obyčejného průměru hlasů, nějakou formu váženého průměru - tedy to, co tu píší i ostatní. Sice ne ideální, ale za to snadno dostupnou metrikou, by mohl být počet odeslaných hodnocení (čím více člověk hodnotí, tím větší váhu má jeho hlas).
  • 0

#82 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 10:50

werg napsal/a: ...


OMG, Wergu, ty mě vždycky dokážeš zpříjemnit den B)

Někdo si to holt musí odlovit, někdo tak nějak už na začátku pozná, co je PRO NĚJ hnusná nebo zbytečná keš. Ty sis vážně kvalifikovaně pamatoval všech 100 nálezů a zpětně a najednou je dokázal ohodnotit? Gratuluju, já opravdu volil cestu prvního dojmu a zpětně jsem z dlouhé chvíle po 100 keších mírně změnil hodnocení asi u třech...
- Tobě se nelíbí, že máš u své (jistě pro tebe dokonalé a vymazlené) keše pouhých 29 hodnocení? Víš kolik keší má vyšší počet hodnocení než ta tvoje? 69! :D (z celkového počtu cca 15500 ohodnocených) Nebo se ti spíš nelíbí, že tvoje keš má hodnocení 51%? Naopak asi jedině to, že jsi dal odkaz do listingu způsobilo, že máš 29 hodnocení, což už sakra o něčem vypovídá... ať se ti to líbí nebo ne, v praxi je dost dobře použitelné hodnocení třeba od 5 lidí. Prostě máš průměrnou keš...no a? A už si konečně zvykni na to, že když vystavuješ svoje "umělecké dílo", že ti ho budou ostatní hodnotit a kritizovat... ;)
  • 0

#83 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 10:52

HuntBehind napsal/a:
No to je zajímavej aspekt, kterej mě nikdy nenapad. Z mého pohledu mi přijde nepochopitelné, že někdo hodnotí, ale hodnocením se neřídí. Nicméně za to děkuju, kdyby to aspoň takhle dělala většina... ;)


Hlásím se - dělám to stejně. Řídit se hodnocením jsem si zatím nezvykl, dělám to jako dřív - tj. čtu logy.
  • 0

#84 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 10:54

_Tom napsal/a:

HuntBehind napsal/a:
No to je zajímavej aspekt, kterej mě nikdy nenapad. Z mého pohledu mi přijde nepochopitelné, že někdo hodnotí, ale hodnocením se neřídí. Nicméně za to děkuju, kdyby to aspoň takhle dělala většina... ;)


Hlásím se - dělám to stejně. Řídit se hodnocením jsem si zatím nezvykl, dělám to jako dřív - tj. čtu logy.

Tak tak. Podívám se na fotomapu, na logy, na fotky a podle toho si vyberu a vyrazím...
  • 0

#85 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 11:16

sobikovi napsal/a:

_Tom napsal/a:

HuntBehind napsal/a:
No to je zajímavej aspekt, kterej mě nikdy nenapad. Z mého pohledu mi přijde nepochopitelné, že někdo hodnotí, ale hodnocením se neřídí. Nicméně za to děkuju, kdyby to aspoň takhle dělala většina... ;)


Hlásím se - dělám to stejně. Řídit se hodnocením jsem si zatím nezvykl, dělám to jako dřív - tj. čtu logy.

Tak tak. Podívám se na fotomapu, na logy, na fotky a podle toho si vyberu a vyrazím...


Fajn ... chápu, taky se neřídím POUZE číslem hodnocení ... ale od něj se odpíchnu! Pořá nerozumím tomu, co je prvotní impulz vašeho výběru keší?

- Buď startujete za každou novou ve vaší oblasti
- Nebo vám někdo nějakou keš osobně doporučí
- Nebo jedete do nějaké oblasti a přečtete si listing a logy na všech tamních keších
- Nebo používáte bookmarky

- Na to, abych čet všechny listingy v oblasti, čas nemám...Pro mě je hodnocení prostě použitelný předvýběr rovnající se nebo mající navrch oproti bookmarkům (pokud se nejedná o bookmarky tématické). Někam jedu, vyfiltruju si určité hodnocení v oblasti a teprve na těchto keších mi stojí za to číst listing a logy...
  • 0

#86 Sodobar

Sodobar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 11:21

Já hodnocení používám jako další "hint" vedle velikosti schránky a obtížností. Používám kešovadlo, kde se zobrazuje i hodnocení. Když přijdu na nijak výjimečné místo a přečtu si, že hodnocení je dejme tomu 70%, tak vím, že nemusím hledat někde v hlíně pod keřem. Jinak si myslím, že už tak po deseti, dvaceti ohodnocení už je hodnocení poměrně objektivní. Mimochodem, to by byla zajímavá anketa pro ownery, kteří mají keše s minimálním počtem hodnocení (třeba 10), zda souhlasí s celkovým výsledkem nebo by si sami dali jinou "známku". Za sebe mohu říct, že bych hodnotil dost podobně.
  • 0

#87 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 11:39

xificurk napsal/a:
3) a pak bych měl dva návrhy na zlepšováky pro pepu:
* bylo by možné, aby api vracelo nějakou metriku udávající rozptyl hodnocení, ideálně něco jako standardní statistickou odchylku? Ono se to sice může zdát jako blbost při průměrně 4 hodnocení na keš - ale osobně mám větší důvěru v hodnocení 4x50%, než v 2x100% + 2x0% :-)
* implementovat místo obyčejného průměru hlasů, nějakou formu váženého průměru - tedy to, co tu píší i ostatní. Sice ne ideální, ale za to snadno dostupnou metrikou, by mohl být počet odeslaných hodnocení (čím více člověk hodnotí, tím větší váhu má jeho hlas).

* statistické odchylce asi většina lidí nebude rozumět, ale dá se to zvážit. Pošli mi kdyžtak nějaký vzoreček, ať to nemusím hledat.
* asi by to mohlo spíš vracet oba výsledky. Ono by tam asi bylo mraky přepočtů. Uvidim.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#88 xificurk

xificurk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 116 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 11:51

pepa.z.pocernic napsal/a:
* statistické odchylce asi většina lidí nebude rozumět, ale dá se to zvážit. Pošli mi kdyžtak nějaký vzoreček, ať to nemusím hledat.
* asi by to mohlo spíš vracet oba výsledky. Ono by tam asi bylo mraky přepočtů. Uvidim.


Ono není potřeba, aby člověk věděl co je statistická odchylka, stačí když budou vědět, že "tohle" číslo říká, jak moc se jednotlivá hodnocení liší.
Jo přepočtů by tam asi bylo víc - pravděpodobně by bylo potom potřeba generovat výsledná hodnocení do nějaké rychlé keše jednou za čas a z ní vracet výsledky (nebo něco podobného). Od příštího týdne budu mít trochu víc času, tak se můžem dohodnout, v případě zpřístupnění relevantních zdrojáků nemám problém připravit a poslat ti patche, který dle uvážení přijmeš, nebo ne :)
  • 0

#89 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 12:45

xificurk napsal/a:

pepa.z.pocernic napsal/a:
* statistické odchylce asi většina lidí nebude rozumět, ale dá se to zvážit. Pošli mi kdyžtak nějaký vzoreček, ať to nemusím hledat.
* asi by to mohlo spíš vracet oba výsledky. Ono by tam asi bylo mraky přepočtů. Uvidim.


Ono není potřeba, aby člověk věděl co je statistická odchylka, stačí když budou vědět, že "tohle" číslo říká, jak moc se jednotlivá hodnocení liší.


Snad by problém s pochopiteloností mohl řešit grafický výstup. Dneska je na té ikoně ten "teploměr". Místo toho by tam mohl být interval s výrazným středem (tj. průměr +- odchylka). Bylo by jasné, jestli je odchylka velká nebo malá a o to jde...

Doplněno později - nebo něco na tento způsob http://www.tigis.cz/...br/27_graf1.jpg (samozřejmě ve vodorovném směru). To je obvyklý způsob grafické reprezentace a ani by se to netlouklo s tím dnešním "teploměrem" - jen by přibyl ten interval
  • 0

#90 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 12:53

HuntBehind napsal/a:
Fajn ... chápu, taky se neřídím POUZE číslem hodnocení ... ale od něj se odpíchnu! Pořá nerozumím tomu, co je prvotní impulz vašeho výběru keší?

- Buď startujete za každou novou ve vaší oblasti
- Nebo vám někdo nějakou keš osobně doporučí
- Nebo jedete do nějaké oblasti a přečtete si listing a logy na všech tamních keších
- Nebo používáte bookmarky

- Na to, abych čet všechny listingy v oblasti, čas nemám...

Jasně, záleží na tom kdy a jak...
V týdnu po práci nebo cestou do práce prostě mechanicky vyzobávám kde co ještě zůstalo cestou do/z práce, případně vyrážím na novinky v okolí Home.

Když plánuji výpad do okolí, tak ho plánuji přes týden, takže mám čas na to pročíst si listingy, logy, prohlédnout fotky.
  • 0

#91 Numira

Numira

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 585 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 13:47

Za sebe teda muzu rict, ze hodnoceni nepouzivam a ani o tom neuvazuju. V podobe, v jake je mi neprinasi dostatecne kvalifikovanou informaci o kvalite kese. Je za tim spousta prace, chapu, vazim si ji a nechci ji nijak zlehcovat ani znevazovat. Podle me je totiz ten system hodnoceni kompromisem mezi tim, jak pomoci co nejmene parametru popsat kes co mozna nejlepe. Pokud je takovym paarmetrem jedno cislo v rozmezi 0-100 v sesti nebo kolika stupnich, je pro me OSOBNE zcela nevypovidajici. Radsi napisu/prectu si log u kese, protoze i log stylu "dik za bod" ma pro me vetsi vahu, nez u listingu cislo 42. Co se tyka impulzu k vyberu kesi, tak - za kazdou novou v oblasti rozhodne nevyrazim - osobni doporuceni pro me ma taky vahu, zalezi od koho - studium mapy a logu - jo, asi nejvic (oldschool, ale funguje :-)) - bookmarky me moc neberou, ruku na srdce - informace ze byl benjo na kesi prvni mi o kesi rekne asi tolik, jako treba ze je v jihomoravskem kraji. A lovit kes jen proto, ze je soucasti serie "Mista spojena s zeleznici"? - taky neprinasi relevantni informaci. Beru-li na vedomi fakta jako pocet kaceru, kesi, celkovou uroven geocachingu, kterou reflektuje napr. uroven mistnich diskusi, tak si radsi v tichosti lovim pro zabavu a kdyz se me nekdo zepta na dobrou kes, tak mu reknu, co se mi libilo a proc. Asi tak k hodnoceni..
  • 0

#92 docile

docile

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 88 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 14:05

Naprosto souhlasím s Numirou. Při výběru keší se řídíme hlavně logy zkušených kačerů a osobním doporučením našich kamarádů. Hodnocení pár neznámých lidí nám nic moc neřekne.
  • 0

#93 pavels

pavels

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 14:28

Numira: Když budeš mít o kešce veškeré dostupné a objektivní informace, jak je dobrá, co o ní říkají ostatní, na jakém je místě, jaká je kvalita krabky, nebude ti vadit, že přijdeš o překvapení? že si odlovem jenom potvrdíš, cos vlastně už zjistil? Co kdyby součástí hodnocení bylo i hodnocení hodnotících? Jestli hodnotí hodnotně nebo to jen tak flákají? A hodnocení hodnotných hodnotících by mělo vyšší váhu, než hodnocení nehodných hodnotících...
  • 0

#94 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2009 - 14:42

pavels napsal/a:
Numira: Když budeš mít o kešce veškeré dostupné a objektivní informace, jak je dobrá, co o ní říkají ostatní, na jakém je místě, jaká je kvalita krabky, nebude ti vadit, že přijdeš o překvapení? že si odlovem jenom potvrdíš, cos vlastně už zjistil?

Nechci sice odpovídat za Numiru, ale vlastně jsem na tom s přístupem docela podobně, takže....
To máš asi tak, jako číst o nějakém místě v průvodci a sám se tam podívat.:D Taky dvě úplně nesrovnatelné věci. O překvapení, jak kvalitní je cache, sice přijdu, ale taky o něj většinou nestojím (stejně jako uživatelé hodnocení). Hlavní je že nepřijdu o zážitek nebo pointu.

edit: ... a pravděpodobně nebudu z ničeho zklamaný.;)
  • 0

#95 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2009 - 13:17

Každopádně to nějakým způsobem doléhá na autory (možná zprostředkovaně) - když si najdu v mých nalezených 10 keší s nejnižším hodnocením, tak zjišťuji, že je z nich 7 archivovaných. Je též velmi příjemné vidět hodnocení u zahraničních keší - hned mi to označí, kde už byl 100% nějaký čech ;).
  • 0
Proud user of GeoGet 2

#96 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2009 - 13:25

Czecho Cowboy napsal/a:
Tak hodnocení už funguje drahnou dobu (za chvíli to bude rok), co říkáte na jeho využití v praxi?


Já jsem se s touto funkcí seznámil teprve před měsícem. Je vidět, že to není zatím příliš známá funkce (z pochopitelných důvodů). Používám ji jako určité vodítko pro výběr keší. Samozřejmě koukám i na to, kolik lidí keš hodnotilo. Ojedinělé hodnocení moc neřekne, ale pohybuje-li se průměr buď hodně nízko, nebo naopak hodně vysoko, a hodnotil už větší počet lidí, o něčem to určitě vypovídá. O to větší pozornost pak věnuju listingu a logům pod ním.

Ano, hlavně do budoucna to vidím jako užitečnou pomůcku, až začne hodnotit více lidí. Sám jsem do listingů svých keší dal odkazy na hodnocení, protože mě taky zajímá, jak mé dílo posuzují ostatní.
  • 0

#97 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2009 - 23:16

Pajast napsal/a:
Já jsem se s touto funkcí seznámil teprve před měsícem. Je vidět, že to není zatím příliš známá funkce (z pochopitelných důvodů).

To mas tezky, cast lidi to nezna a cast lidi na to kasle (z pochopitelnych duvodu). B)
  • 0
Davejte si pozor na ty, kteri maji zde na foru vic prispevku nez nalezenych kesi - jsou to geocacheri teoretici! :D

Delal jsem to pro prachy a pro body - ted uz mam obojiho dost! ;)
(Ale toho mrtvyho kotatka za kazdych 1000 bodu mi je lito a ne ze ne!)

#98 Betax

Betax

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Vysočina

Publikováno 24 září 2009 - 14:13

Ja jsem dal do vsech listingu u svych cache odkaz na hodnoceni s prosbou, at mi cache ohodnoti. Aspon takto se snazim popularizovat.. :) A bylo by dobre, aby hodnotilo vic lidi..
  • 0

#99 sekator

sekator

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 07 říjen 2009 - 18:56

Zdravim vsechny kolegy!Pridal jsem si skript na hodnoceni kesi a kdyz chci nejakou kes ohodnotit,tak mi to pise toti: Při zápisu hlasování došlo k chybě, odpověď serveru: 200 OK 4 Date: Wed, 07 Oct 2009 17:53:06 GMT Server: Apache/2.2.9 (Debian) Vary: Accept-Encoding Content-Encoding: gzip Content-Length: 63 Keep-Alive: timeout=15, max=99 Connection: Keep-Alive Content-Type: text/plain akce:hodnoceni info:chyba:prihlaseni data: http://www.geocachin...y&d=GC1BAYN;100 muze nekdo poradit?Nejsem teda zadnej PC odbornik!Diky!
  • 0

#100 dengler1

dengler1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 07 říjen 2009 - 22:36

rekl bych, ze jsi pri prvnim spusteni skriptu zadal spatnou kombinaci uzivatelskeho jmena a hesla (jsem si skoro jisty, kombinace, kterou jsi zadal je neplatna ;) ). stalo se mi neco podobneho, preklepl jsem se v jednom pismenku a taky mi to hazelo chybu. zkus skript v Greasemonkey odinstalovat (zaskrtni i "Odinstalovat i pridruzena nastaveni" ) a nainstaluj ho znova. pak musis zadat stejne uziv. jmeno a heslo, jake mas nastaveno tady na gc.cz
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama