Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Irsko – Moherské útesy

Příspěvek od mikisi , 25 říjen 2013 · 1 882 Zobrazení

reportáž
Irsko – Moherské útesy Irsko nám učarovalo – je to země, kam se rádi vracíme. Nabízí nádherné přírodní a kulturní památky, dobré pití a příjemné obyvatele. Pro každého kačera je v Irsku asi nejzajímavější, že je zde uložena nejstarší keš v Evropě GC43. O té se rozepíšu někdy v budoucnu, dnes se podíváme na jedno z nejnavštěvovanějších míst Irska – Moherské útesy (Cliffs of Moher).

Vložený obrázek

O'Brienova věž (nejvyšší místo útesu - 214 metrů)


Toto úžasné místo leží na západě země v hrabství Clare. Moherské útesy dosahují v nejvyšším místě 214 m a táhnou se v délce 8 km. Jen pár kroků od nejvyššího místa útesu se nachází Earth keš (GC1W06N) věnovaná tomuto nádhernému místu. Shodou okolností je owner keše český kačer (krutizlab). Při mé první návštěvě tohoto místa tam keš ještě nebyla a chvíli jsem si sám hrál s myšlenkou tam nějakou založit.

Vložený obrázek

Pohled z loďě


Při každé návštěvě mi majestátnost a krása tohoto místa vezme dech. Podél celého útesu se lze procházet, i když jen na vlastní nebezpečí, jelikož tabule na konci vyhlídkových cest vysloveně pohyb mimo vyznačené cesty nedoporučuje. Přesto se spousty návštěvníků dál mimo vyznačenou cestu vydávají. Upřímně, dle vlastní zkušenosti, krásu Moherských útesů si nejde pořádně vychutnat z upravené stezky – ze stezek vyzděných kamenem toho lidé menšího vzrůstu moc nevidí. Výlet za „cedule“ nabízí mnohem intenzivnější zážitek, člověk má možnost se podívat až na okraj, vidět celou krásu bez překážek.

Vložený obrázek

Vyznačený a upravený prostor pro návštěvníky


Vložený obrázek

Neupravené a nevyznačené cesty


V nedalekém městečku Doolin lze za 10 € vyrazit na vyhlídkovou plavbu přímo k útesům a vychutnat si jejich krásu přímo z hladiny Atlantského oceánu. Skvělá podívaná, když počasí přeje a vlny oceánu jsou klidnější.

Vložený obrázek

Oceán jen pár metru od přístavu


Při jedné návštěvě jsem měl „štěstí“ na horší počasí, kdy velikost vln byla téměř stejná jako velikost naší výletní lodičky. Takže při cestě k útesům jsme byli jak na horské dráze – skutečně při pohledu z lodičky ve chvíli, kdy jsme se nacházeli mezi vlnami (a nebylo okolo vidět nic než vrcholky vln), bylo některým lidem vydatně zle – tuto zábavu doporučuji silnějším žaludkům. Vložený obrázek

Vložený obrázek

Život na útesu


Cestou k útesům jsem měl možnost navštívit jednu keš dvakrát – GC15E29 a GC207E1 (jedná se o dvě keše na totožném místě, první je už archivovaná) – jednou byl při odlovu příliv, podruhé odliv – foto nabízí malé porovnání.

Vložený obrázek

Při odlivu foceno přímo od keše – podruhé k porovnání foceno přes záliv směr ke keši při přílivu. Keš je v tom křovíčku pod levou hradbou.


V oblasti jsou spousty nádherných míst, namátkou jako příklad uvádím zajímavé vodopády v obyčejném městečku nalezené díky keši GC1G85K.

Vložený obrázek

Hned kousek od středu městečka

Každému, kdo navštíví Irsko, doporučuji toto místo navštívit a věnovat alespoň jeden den procházkám a výletům na oceán v oblasti útesu. Když přeje počasí, je možné potkat i delfíny. Z Dublinu je to cca 260 km autem. Zpáteční letenku z Prahy do Dublinu lze v dnešní době pořídit opravdu za pár korun (v akci třeba i se všemi poplatky za tisícovku).

  • 2Červen 2024

P Ú S Č P S N
     12
3456789
101112131415 16
17181920212223
24252627282930

Poslední komentáře

Reklama