Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 11 hlasy

Jistota je jistota!

Příspěvek od HaLuMa , 04 prosinec 2016 · 4 031 Zobrazení

geoget
Jistota je jistota!

"Jistota je jistota!" řekla jeptiška a... ne, nebudu tu vyprávět vousaté neslušné vtipy. Budeme se ale bavit o pocitu bezpečí v Geogetu. Čím déle jej používáte, tím víc v něm máte dat, o která byste neradi přišli. A tak neberu bezpečí Vašich dat na lehkou váhu!

 

Právě proto jsem před těmi mnoha lety vsadil na databázi SQLite, protože je jednoduchá, ale i tak podporuje princip ACID. Fíha, teď jsem se pro někoho stal marťanem, pro jiné chemikem, a pro zbytek nějakým geekem, který mele podivné termíny. Jen ti dva databázisté pokývali uznale hlavou. O co tedy jde? Ve zkratce o to, že i když bude Geoget dělat psí kusy a padat jako hrušky, nikdy by se data ve vaší databázi neměla dostat do nějakého nekonzistentního stavu.

 

Jistotu ale nemáme. To proto, že ne všechno je v moci aplikace, tedy Geogetu. Zasahuje nám do toho i váš operační systém!

 

Schválně, jestlipak víte, co udělá váš pevný disk, když na něj aplikace zapíše nějaká data? Možná vás to překvapí, ale neudělá v tu chvíli vůbec nic! Zasáhl totiž váš operační systém, který sice požadavek na zápis přijal, nicméně data si uložil zatím jen do paměti. Na disk je opravdu zapíše až po chvíli, kdy se mu těch požadavků na zápis sejde více, nebo když už usoudí, že je to dlouho... Pokud ale v mezičase vypadne proud, počítač se zhroutí, nebo i jen uživatel netrpělivě disk odpojí, data na něm uložena nebudou. Ouha!

 

To je smrtelná komplikace pro databáze, tak proč to ten operační systém dělá? Odpověď je v rychlosti. Práce se zápisy jsou s takovýmto meziukládáním do paměti několikanásobně rychlejší. Naštěstí se o tom ví, a tak mívají přenosné disky tuto zápisovou vyrovnávací paměť vypnutou. A databáze ji umí také obejít.

 

A tak to dělá i Geoget. Ano, Geoget by dokázal mít několikanásobně rychlejší zápisy, ale schválně to nedělá. Aby byla vaše data co nejvíce v bezpečí!

 

Jistotu ale pořád nemáme. Celé to závisí i na vašem hardware. Když bude on blbnout, nedokáže správně uložit data a zase je po sobě přečíst, nepomůže vůbec nic! Chyby povrchu disku, vadné flash buňky, chybné kablíky a konektory... to vše vám spolehlivě databázi zničí. Proto se hodí mít z databáze záložní kopii.

 

Geoget již dlouho nabízí funkci automatických záloh. Ta se prováděla vždy při prvním spuštění v daném dni, a udržovala X záložních souborů. Starší zase mazala. Ovšem, jak databáze všem rostou, doba na vytvoření zálohy narůstala. A bylo to otravné! Chtěli jste se na něco rychle podívat, a místo toho koukáte, jak se dělá záloha... záloha...záloha...aloha, no konečně!

 

"Hele, nešlo by to zálohovat nějak na pozadí?" Šlo! Je to jedna z novinek verze 2.9.8.

 

Nyní se Geoget spustí, jak nejrychleji je to zrovna možné. A po pár vteřinách se spustí záloha na pozadí. V tu chvíli ale už můžete s databází pracovat. Jen to bude trošku pomalejší, protože budete mít zaměstnaný disk.

 

Pokud do databáze ale něco zapíšete, vyrábění stínové kopie to zdrží. Stínová kopie se také ani nemusí stihnout vyrobit, když třeba přepnete databázi, nebo předčasně ukončíte Geoget. Nevadí, příště se to zkusí znovu.

 

Když už se ale povede stínovou kopii vyrobit, je určitě konzistentní a použije se jako záložní soubor. A Geoget sám udržuje posledních X takovýchto souborů. (Safra, kolik je X? To záleží na vašem nastavení Geogetu.)

 

Abyste měli přehled o celém zálohovacím procesu na pozadí, přibyla v Geogetu vlevo dole ikonka štítu. Ta mění barvy:

  • šedivá - zálohování je vypnuto
  • žlutá - záloha na pozadí právě probíhá
  • zelená - dnešní záloha je hotova
  • červená - cosi se při zálohování pokazilo
A nyní jste v bezpečí? Kdepak! I když máte hromady automatických záloh, nikdy nezapomínejte občas si zazálohovat datový adresář i někam jinam, na nějaký jiný disk. Nikdy nevíte, kdy se ten současný odporoučí do křemíkového nebe.

 

Ale i tak si na 100% nemůžeme být nikdy jisti, a tak buďte na své bohy hodní. A zkuste je alespoň trochu uctít, třeba když budou mít narozeniny. ;)

 

 Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!  • 9Fotka
Pontiac_CZ
pro 05 2016 12:47

Bezva vysvětleno, díky! Mimochodem, nemá tento příspěvek nějaký příznak "skryto, dostupné pouze přes přímý link"? Protože v seznamu blogů ho nevidím, tam je poslední "Připravujeme MegaEvent" z 1. prosince.

    • 0

Ja ho vidim na homepage jak v "posledni blogy", tak je i vypichnuty mezi clanky.

    • 0

Červenec 2022

P Ú S Č P S N
    123
4 5 678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

prohlíží si 0 uživatelů

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Hledat na mém blogu

Reklama