Přejít na obsah


Fotka
* * * * - 5 hlasy

Expedice ČD-Lidl

Příspěvek od Roman_Jaromer , 10 listopad 2013 · 1 313 Zobrazení

reportáž
Určitě jste mnozí díky sledování zdejšího fóra zpozorovali, že na tři listopadové víkendy spustily České dráhy spolu s Lidlem jejich tradiční akci - prodej tradičních síťových jízdenek za 199 Kč (dřív se myslím prodávali i levněji). Jedná se o celodenní jízdenku po celé ČR na soboty 9.11., 16.11. a 23.11. tohoto roku (tj. 2013).
Když jsem to zpozoroval, hned jsme se s Danou shodli, že určitě někam vyjedeme. Hned jsme si koupili rovnou dvě. Bohužel třetí víkend - ten prostřední jsem na výpravě se skauty, takže mám jiné povinnosti, ale jinak bychom také určitě vyrazili někam za poznáním naší vlasti, přírody a také za pár keškami.

První zážitek byl nákup jízdenek v Lidlu. I když se jedná o dlouholetou akci a nakupoval jsem je už vícekrát, i tentokráte to znamenalo zavolat vedoucí a zdržet tak frontu za námi. Lidé si většinou až poté začali všímat velkého plakátu nad našimi hlavami :-).

Velké dilema jsme řešili den před odjezdem. Původně byl v plánu výlet na Moravě. Ten jsem měl připravený už pro jarní akci Lidlu, kdy jsem však onemocněl a nemohli jsme vyrazit. Jenže jak jsme se tak dívali na předpověď počasí, hlásili, že na Moravě má celý den být zataženo a pršet. Ovšem na severu Čech to vypadalo, že má být odpoledne dokonce jasno! Na předpovědi se většinou dívám nejen na ČHMI, ale i na podrobně dělaných modelech na Norských stránkách, které umožňují hledání i podle jednotlivých měst i pro naše končiny. A tak jsme přehodnotili priority a rozhodli se, že vyrazíme do Ústí nad Labem! Takže ještě večer - příprava keší, luštění jednoduchých mysterek (samozřejmě víc jak polovička vyšla mimo naši naplánovanou cestu), a příprava na odjezd. Takže spát se šlo až někdy o půl 12. A to jsme měli ráno vstávat po 4 hodině.

Ranní brzké vstávání bylo dost krušné, ale kdo chce vidět nějaký ten kout světa, nesmí být pecivál. Takže ráno rychle vyskočit z postele a už v 5 stát na nádraží. Pokladna v Jaroměři ještě zavřená (ze Dvora Králové, kde nyní bydlím jsme jet takhle brzy nemohli, protože bychom museli na první spoj čekat o hodinu déle), takže lístky jsme si chtěli vyměnit za poukazy z Lidlu až ve vlaku. Zde jsme však u průvodčí neuspěli. Ta nám řekla, že její počítač to neumožňuje, takže ať si zajdeme v Hradci Králové na pokladnu. Naštěstí jsme v Hradci Králové více jak 20 minut čekali, takže byl čas si vyzvednout lístek. Ovšem nebýt toho přestupu, asi bych se s paní ve vlaku hádal, protože jinak nevím, kdo by mi jiný měl lístek vydat než průvodčí.
Na hradeckém nádraží u pokladny však vše proběhlo bez problémů. Jak jsme tak přicházeli k pokladně, viděli jsme, že nebudeme první - před námi stál Honza Mareš a vyměňoval si stejnou poukázku. Bohužel stejným vlakem jel jen do Pardubic, protože dál měl namířeno do Ostravy na event. Takže jsme si alespoň cestu do Pardubic zpříjemnili příjemným popovídáním s někým stejně postiženým, jako jsme byli my.
V Pardubicích jsme zjistili, že krom plánovaného rychlíku na Prahu jede ještě jeden - opožděný, který má za chvíli odjíždět. Trochu jsme váhali, zda jím jet, protože "náš" rychlík měl být z Pardubic v Praze za kratší dobu, ale nakonec jsme raději jeli tímto, protože přece jen ten druhý rychlík jel nejspíše po stejné kolejí. Cestou do Prahy tento rychlík dokonce dohnal zpoždění, takže v Praze jsme měli dost času na přestup na rychlík do Mostu. Ten čekal i na náš původní spoj, ovšem lidé, kteří od něj přiběhli byli značně udýchaní a skoro odjezd vlaku nestihli.
Cestou do Mostu už se dostatečně rozednilo a my mohli začít obdivovat krajinu Českého Středohoří a začít si říkat - támhle půjdeme. Do Mostu jsme přijeli po třech 3:42 včas ve tři čtvrtě na 9 a mohli jsme vyrazit na výlet.

Samotný výlet okolím mostu se nám moc povedl. Naplánovali jsme si sice ještě trochu delší trasu, než jsme prošli, ale i tak celkově GPSka ukazovala v součtu 28 km, což bylo víc, než plánovaná trasa v MapSource. Celkem jsme si odlovili 18 kešek většinou v krásné přírodě na stráních vysoko nad řekou Labe. A nakonec opravdu se po jedné hodině udělalo hezky a dokonce bylo i krásné počasí. Ovšem samotný popis cesty, to už je vyprávění samo o sobě, takže to spíš někdy jindy a jinde :-). Cestou jsme potkali další dva kačery, kteří si však jen odskočili při čekání na vlak v Mostě.

Cestu zpět jsme už absolvovali za hluboké tmy. Taky nás při části přemohla únava a my si alespoň během části alespoň trochu zdřímli. Ovšem přiznám se, že po dni jsme byli trochu vyfoukání a i přestože jsme přes den šli často jen v tričku a mikině (občas i jen v tričku, jak nám bylo teplo), teď ve vlaku (EC) nám bylo skoro zima. Přitom ráno jsme ve vlacích nemohli vydržet pro změnu zase teplem a chodili jsme ve vlaku jen v tričku.
Ještě k tomu cestou z Ústí bylo ve vlaku poloprázdno, ovšem už v Ústí hlásili, že v Praze odpojí 2 vagóny - takže z Prahy už stáli cestující i na chodbičce, protože v Praze přistoupilo daleko více lidí. České dráhy by si asi měli udělat trochu statistiku vytíženosti jejich spojů...

Nakonec jsme však potkali ve vlaku ještě Láďu Boháče, který také dnes využíval celodenní jízdenky a také byl na odlovu keší. Přitom nám povídal o tom, jak někdo další si ráno taky vyměňoval tuhle jízdenku, ale měl potíže s výměnou, protože průvodčí mu ji nechtěla uznat, i když potom v pokladně mu ji normálně vyměnili a díky tomu dotyčnému ujel vlak. Člověk se asi nesmí nechat odbýt...
Dana na to prohlásila, že "Lidlenky", jak kdosi tyto jízdenky familiárně označil, využívají asi hlavně kačeři :-).

Co říci závěrem?
Příležitost za 200 Kč vyrazit kamkoliv po republice je určitě moc pěkná. Já osobně preferuji dojet někam po jedné trati co nejdále, zde si udělat pěkný výlet přírodou a pak rovnou zpět, aby člověk nemusel ztrácet moc času čekáním na nějaký mezispoj či přejezdy odněkud někam. Nám se ten sobotní výlet moc povedl. Nakonec i odpolední počasí bylo krásné a my jsme si celý výlet moc užili. I když jsme litovali, že není více času.
Po zkušenostech s počasím tento víkend vřele doporučuji mít v zásobě víc připravených tras v různých částech republiky a teprve podle počasí si vybrat, kam vlastně pojedeme. Člověk alespoň trochu ovlivní počasí. A rozdíl v počasí mezi východem a západem republiky může být i docela velký... Člověk si ve vlaku může i odpočinout, nemusí se unavovat řízením auta a případně se může sejít i s kolegy kačery :-)

 • 1Téhle akce využívám pravidelně, letos jsem měl už vše naplánováno na příští týden včetně kešek i náhradních variant, leč ČD si bohorovně týden dopředu naplánují výluku a zruší spoj, kterým jsem plánoval jet:(. První varianta za hezkého počasí tím pádem padla úplně a druhá varianta bude mít asi slušný časový skluz. Takže dost možná pojedu nakonec úplně někam jinam. Inu s ČD se člověk dočká různých překvapení.

  • 0

Téhle akce využívám pravidelně, letos jsem měl už vše naplánováno na příští týden včetně kešek i náhradních variant, leč ČD si bohorovně týden dopředu naplánují výluku a zruší spoj, kterým jsem plánoval jet:

ČD si žádnou výluku neplánují, neb jsou pouze jedním z dopravců. Výluky plánuje SŽDC, správce kolejí.

  • 0

ČD si žádnou výluku neplánují, neb jsou pouze jedním z dopravců. Výluky plánuje SŽDC, správce kolejí.

Jasně, to vím, ovšem zrušení vlaku v důsledku výluky, to je už čistě záležitost ČD.

  • 0

Že by se úplně zrušil vlak bez jakékoliv náhrady je velmi málo časté. Můžu poprosit, o který vlak se jedná?

  • 0
Fotka
Roman_Jaromer
lis 11 2013 8:47

Hmm, koukám, komentářů spousta, ale asi se nikomu mé články nelíbí :-(

Nojo, Holt nemám napsané v podpisu jako Haluma, aby mi hvězdičkovali články...

  • 0

Že by se úplně zrušil vlak bez jakékoliv náhrady je velmi málo časté. Můžu poprosit, o který vlak se jedná?

Jde o trať Pardubice - Hradec Králové - Trutnov. Z Pardubic jel osobák 6:33 do Hradce, tam byl 6:58 a 7:01 odjížděl vlak směr Trutnov. Jenže ČD velice inteligentně posunula kvůli výluce onen vlak s odjezdem 7:01 z Hradce o 15 minut dříve, takže mi to v idosu ani na webu ČD logicky nemohlo onen spoj najít. Asi mají ČD zajištěných málo autobusů na ten výlukový úsek, tak takovým způsobem redukují počet cestujících..

  • 0

Takže ho nezrušili, ale jenom posunuli odjezd. To se mi zdá velmi rozumné, jelikož ten autobus pravděpodobně nepojede stejně rychle jako vlak. Je to pro tebe sice asi mrzuté, ale je to lepší než nechat jet ten vlak zpožděný a následně si totálně rozvrátit dopravu na celém jednokolejném úseku mezi Jaroměří a Trutnovem.

  • 0

Mám stejnou zkušenost s poukázkami z tzv. Elfíkovy krabičky. Protože jsme věděli, že jedeme brzy a pokladna bude zavřená. Ptali jsme se pokladní, zda nám to ve vlaku vymění za jízdenku. Říkala, že ano. Ale ouha, paní průvodčí si nevěděla rady a volala mobilem jinou průvodčí. Nakonec jsme museli na pokladnu v přestupní stanici (10 min na přestup).

  • 0

Poslední komentáře

Reklama