Přejít na obsah


- - - - -

Test svítilny Fenix E20 XP-E2


Každý kačer se neobejde bez svítilny. Obzvlášť během zimy, kdy jsou dlouhé večery, se odlov keší mnohdy protáhne do večerních hodin. Před časem jsme testovali čelovku Fenix HL23. Čelovka je pro pěší túry a odlovy ideální, ale jako svítilna do ruky pro krátké výlovy z auta se moc nehodí. V zimě se kolikrát vyjíždí na celodenní odlov keší a popojíždí se, vybíháme na keš či dvě a zase šup zpátky do auta. Čelovka pro takový odlov není úplně ideální a proto jsme vyzkoušeli ruční svítilnu a vyrazili na pořádný lov.

Společnost Ariga s.r.o., která je výhradním zastoupením Fenixu v ČR a SK, nám věnovala na test svítilnu Fenix E20 XP – E2 .

Originálně zabalená svítilna obsahuje:
Svítilnu, šňůrku na zápěstí, dvě alkalické baterie a náhradní kroužek.Svítilnu jsme dlouhodobě testovali a nijak ji nešetřili. Hned na první pohled se nám zalíbil rozměr svítilny. Je velice lehká a dobře skladná, takže se vejde do ledvinky nebo příruční tašky. Stejně tak se dobře uloží do přihrádky auta. Proto ji vždy můžete mít po ruce, ať lovíte pěšky nebo autem. Svítilna prakticky nezabere místo a tak je výbornou součástí stálé výbavy pro odlov keší. Ať přes den, kdy bylo potřeba si posvítit do dutiny, nebo večer při dohledávání, vždy byla po ruce. Svítilna je lehounká, takže se při delší procházce na nočce rozhodně nepronese.

I při svém velice praktickém rozměru podává neuvěřitelný výkon. Při odlovu noční keše vám neuteče ani jedna světluška – dosvit je nadprůměrný. Při hledání keše na stromě pěkně prosvítí celou korunu. U rychlého dohledávání keší v noci, kdy z auta jen pár metru vyskočíte a hledáte v křoví či jiné obdobné lokaci, bohatě postačí slabší režim svitu, u kterého výrobce uvádí výdrž baterie až 75 hodin.Svítilna je vyrobená z leteckého tvrzeného hliníku a dle výrobce nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metr. U kačera o různé pády není nikdy nouze a tak i v průběhu testu pár pádů zažila a bez problému přežila. V rámci testu jsme ovšem chtěli vyzkoušet, zda skutečně vydrží. Běžná situace – lovíte keš terén 3,5 až 4 m – strom u cesty. Po ruce není čelovka, a tak lezeme na strom s ruční svítilnou. Jsem asi 5 metrů nad zemí a jako na potvoru svítilna vyklouzne z ruky a padá pod strom. I takové situace ustojí bez úhony a není na ní znát nějaké poškození.
Běžně se nestává, že by nám svítilna spadla do 2 metrů hloubky vody, ale v rámci testování jsme vyzkoušeli i její voděodolnost. Svítilnu jsme ráno ponořili do barelu a jak u nás bývá zvykem zapomněli jsme na ní. Až večer jsme si vzpomněli na test a rychle běželi zkontrolovat, zda jsme to nepřehnali – svítilna svítila a opět zkoušku ustála bez úhony.

Univerzálnost svítilny podtrhuje možnost zakoupení doplňkového držáku na řidítka nebo cyklohelmu. Díky tomu si sní můžete vytvořit výkonnou cyklosvítilnu. Zakoupit je možno také doplňkový difuzér, který ze svítilny udělá vysoce svítivou LED svíčku, což se může hodit například v situacích, kdy potřebujete plynule osvětlit prostor kanalizace, jeskyně a podobných míst při hledání keší . Všestrannost této svítilny ocení nejen kačeři, ale také všichni další outdooroví nadšenci, vhod přijde na kempování, turistiku nebo třeba i vodákům.

Celkově nás svítilna velice překvapila. Čekali jsme od Fenixu dokonalé zpracování, což se také naplnilo, ale co nás hodně překvapilo byl nadprůměrný výkon vzhledem k napájení pouhými dvěmi tužkovými bateriemi. Jestli hledáte svítilnu, kterou pro odlov chcete mít vždy po ruce, doporučujeme svítilnu Fenix E20

Líbí se nám:
Skladnost svítilny
Odolnost
Nadprůměrný výkonTechnické parametry svítilny:
Použita moderní LED Cree XP-E2 s životností 50 000 hodin.
Čtyři režimy výkonu:
  • měřeno s přibalenými alkalickými bateriemi: 265 lumenů (30 minut) -> 95 lumenů (4,75 hodiny) -> 35 lumenů (20 hodin) -> 8 lumenů (75 hodin)
  • měřeno s nabíjecí NiMH baterií s kapacitou 2500 mAh: 265 lumenů: (1,4 hodiny) -> 95 lumenů (6,75 hodiny) -> 35 lumenů (22,5 hodin) -> 8 lumenů (75 hodin)
Digitálně regulováno pro konstantní jas.
Používá dvě tužkové baterie (typ AA - alkalické, lithiové či dobíjecí NiMH). Tyto baterie jsou levné a široce dostupné.
Ochrana proti náhodnému vložení baterie obráceně (přepólování).
Vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku typu T6, svítilna je nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metr.
Odolný povrch - Type III hard anodized.
Vodotěsná dle standardu IPX-8 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry).
Tvrzená ultra čistá skleněná čočka s anti-reflex povrchem.
Hladký hliníkový reflektor pro perfektní světelný kužel s dosvitem 210 metrů (11000 cd).
Rozměry 15,4 cm (délka) x 2,1 cm (průměr těla) x 2,54 cm (průměr hlavy).
Váha 90 gramů (bez baterií).
  • 0


0 Comments

Reklama

Naše nabídka