Přejít na obsah


* * * * *

Uživatelská recenze svítilny Fenix HL20 a HL21


Čelovku HL 20 jsem si pořídil před dvěma lety a to hlavně kvůli geocachingu a keším které jsme se chystali prolézat. Do té doby jsem nočky, kanálovky a další keše prolejzal jen s diodovou. Čelovku jsem koupil v té době v akci za necelých osmset korun. A ihned po objednání jsem se proklínal, jakej jsem debil, že vyhodím za něco takového jako je minisvítilna na jednu tužkovou baterii takovej ranec peněz. Ale recenze na ledmanii a potřeba něčeho šikovného, odolného, lehkého a svítivého přesvědčily. No, hlavně jsem prostě v té době měl těch 800Kč a CHTĚL jsem si udělat radost.

Vložený obrázek


No a tak jsem zaplatil a po dvou dnech mi dorazila čelovka. V balení toho teda extra moc není. Čelovka, popruh na hlavu a plastová rozptylka a ještě náhradní o-kroužek těsnění. Vše jsem snadno zkompletoval a snažím se vložit do čelovky baterii. Ale ouha, nejde to. Víčko prostoru pro baterii je tak utažené, že s ním ani nehnu. No pravda, taky jsem se trochu bál abych novu čelovku za osm kil nerozbil. Po přidání ještě kapičky síly - to už ale byla celkem síla opravdu ukrutná - víčko povolilo. I dnes po více jak dvou letech používání, jde víčko ztuha. Samozřejmě ne tak jako napoprvé, ale ztuha. Přičítám to ochraně před vodou a je to vlastnost všech kousků, které mi prošly rukama. (a že jich pár bylo).

Takže čelovka složena a jdeme do sklepa svítit. Tak jo, zhasínám ve sklepě a zapínám čelovku. PANIKA!!! Cože za tohle jsem dal osmikilčo? Slabá záře mne doslova uzemnila. Zkouším druhou baterii (PANASONIC INFINIUM 2100), situace se opakuje. Lehce opocený se vracím do bytu uvažuji o výměně čelovky. Ale když selžou pokusy, je potřeba si přečíst manuál a tak záhy zjišťuji, že čelovka má tři výkonnostní režimy (a jeden blikající), že se přepínají podržením tlačítka a mažu znovu do sklepa. ÚŽAS!!! Tak hned po přepnutí na druhý režim mi utekla všechna tma ze sklepa a dva dny se tam bála vrátit!!! A to ještě nebyl nejsilnější režim, po přepnutí na ten, se začala tavit zeď... No dobrá, možná ne tavit zeď, prostě čelovka svítila úžasně (musíte si uvědomit, že na jednu AA baterii a před dvěma lety), okamžitě jsem přestal litovat osmi kil a začal plánovat výlet do podzemí.


První takovou opravdu velkou zkouškou byla nočně/podzemní keš GC2FRMN Jägermond 1. Na ni jsme vyrazili s kamarády s tím že se projdeme nočním lesem a trochu si zalezeme i do podzemí. To jsme ale netušili co nás čeká. Jednalo se totiž o opravdové podzemní dobrodružství.Ve štolách na wolfram jsme strávili přes dvě hodiny a bombasticky jsme si to užili. Ale k čelovce.Po vystoupení z auta už byla celkem tma, vydali jsme se tedy na přístupovu noční cestu. Čelovku jsem měl páskem na přilbě, držela prima. Výhodou byla možnost naklápění reflektoru, kterým si mohl člověk řídit jak daleko chce vlastně svítit. Čelovka BEZ rozptylky totiž svítí opravdu daleko. Udávaných 93m je zcela reálných a jelikož v té době moc lidí takovouto svítilnu nemělo, byl jsem to já kdo razil cestu lesem "po světýlkách". Zatímco ostatní viděli tak jedno, dvě, já jsem viděl cestu na 150m dopředu zcela jasně. Malinko se zde ale projevila jedna ani ne chyba, spíše vlastnost čelovky. Pokud potřebujete svítit do dálky, samozřejmě nepoužíváte rozptylku, to je jasné. Jenomže potom se připravte na to, že pod nohama budete mít TMU!! Světlo (v závislosti na naklonění reflektoru) začíná někde 5m před vámi. Takže bacha!! Třeba na padlé kmínky. Auuu, kurňa... No, ale to už jsme u díry pod zem a lezeme dovnitř. Jasně, o tom že se budeme brodit, jsme věděli, netušili jsme však, že až po "koulena" :-). Stále se mi prozatím jeví jako lepší použití bez rozptylky, prosvěcuje těch cca 50cm vody a vidím překážky na dně. A hoops, jak jsem chválil, že mi drží pásek na přilbě, tak právě sklouzl a čelovka je ve vodě... A je jí to absolutně buřt. Svítí si dál jako by se nechumelilo.
-Jiná keš, jiná doba, asi po roce. Potápění se s čelovkou do cca 3m (výrobce garantuje max 2!!) super svítidlo do kterýho se nedostane ani kapka!! - Ale my jsme dosud na Jägermondu a pokračujeme dál. Naprosté podzemní bludiště, chodby různě široké, vysoké.. Zde je už potřeba vidět opravdu pod nohy, aby se člověk nepřerazil, takže používám rozptylku. To dělá úplně jiné světlo. Jemnější a ozáří celý okolní prostor, ale stále velice silné. Zkrátím to... V podzemí jsme byli dvě hodiny, ušli jsme pod zemí kolem 2km, bylo to naprosto super a za ty dvě hodiny mi čelovka ten jeden PANASONIC INFINIUM spapala. Svítil jsem převážně na střední stupeň ve štolách a na MAX v lese ještě asi půl h navíc.. Výdrž teda velice slušná, spokojenost.


Na dalších jeskyních a štolách jsem postupně vyzkoušel: NÁRAZUVZDURNOST - čelovka je opravdu odolná, v úzké štole se mi skřípla mezi přilbou a skálou a v pohodě přežila, VODOTĚSNOST: jak jsem již psal výše, je suprová a moje čelovka dokonce vydržela více než garantuje výrobce (nenavádím), BAHNUVZDORNOST: při plazení plazivkami mi spadla do jílovitého sajrajtu a stále naprosto v pohodě, vše zcela funkční, jen jsem ji otřel a doma pečlivě umyl, OVLADATELNOST A VYUŽITELNOST: jakmile si na systém zvyknete je naprosto jednoduchý, obrovskou výhodou této čelovky je její kompaktnost. Fakt skladná, do kapsy. Potřebujete ruční baterku? Neni problém, prostě si ji jenom sundáte z hlavy.. TRVANLIVOST: pod dojmem recenzí jsem si koupil ještě jednu rozptylku, prej se lámou. No nevím, někde tu rozptylku asi ještě mám schovanou, ale ani po dvou letech používání se s mojí čelovkou prostě NIC NESTALO!! VÝDRŽ BATERIÍ: No, je to asi jak jsem psal výše. Ta jedna tužkovka má samozřejmě omezenou zásobu energie, takže na celou noc při středním stupni svícení určitě nevydrží, ale poctivé 3 hoďky dá. Jednou jsem taky zkoušel ověřit těch 53 hodin na nejnižší stupeň. Po dvou dnech stále svítila a potom jsem na ni vždycky zapomněl :-) Je samozřejmé, že zde je hodně důležité CO máte za baterie a jak jsou staré. Takže ještě jednou, já používám PANASONIC INFINIUM 2100 a taky SANYO ENELOOP kolem 2000, jeví se stejné.

A co říci závěrem? Tahle čelovka je BOMBA!! Já už jsem to pod prvními dojmy psal na geocaching.cz ve foru "Jakou koupit baterku". A spousta mých kamarádů si ji také na můj popud koupila a nelitovala. Nejsilnější stránkou této čelovky jsou KOMPAKTNOST, NÍZKÁ HMOTNOST, ODOLNOST, SLUŠNÁ SVÍTIVOST a hlavně!! POUZE JEDNA AA BATERIE JAKO NAPÁJENÍ. Zmíním také CENU, protože za prašulky kolem 700Kč (v akci), prostě lepší čelovku nepořídíte. Jasně, jsou zde typy s mnohem větší svítivostí, nejen čelovky ale také taktické baterky které dnes dosahují i 3000lumenů. Jenomže, to jsme jinde cenově, váhově a hlavně napájením. A navíc myslím také využitím. Necelých 100lumenů týhle HL 20 je naprosto dostačující na cokoliv na co si vzpomenete!! I po letech vřele doporučuji její koupi, dnes už teda její nástupkyně HL 21, ale jde o naprosto stejnou čelovku.Ještě v číslech - dosvit udávaný 93m / ano věřím, výdrž baterií udávaná 53h/5,75h/2h (s aku NiMH 2500mAh) ve skutečnosti spíše o trochu méně, ale to je opravdu hodně závislé na podmínkách a stavu baterií já bych řekl ?h/3,5h/1,5h (s aku NiMH 2100mAh). Všechny ostatní parametry - odolnost, vodotěsnost, nárazuvzdornost, ovladatelnost - ověřeny až do krajnosti.
BISACI
  • 0


4 Comments

Jo, mám ji taky. Nosím ji v kapse, spolu s jednou až dvěma náhradními bateriemi. Když nejde přepínat výkony, je to jasný signál, že je třeba vyměnit baterii. To je hned a pak zase svítí opravdu daleko.

Na noční keše fakt paráda :-)

Jediná nevýhoda: Když vystoupíte z auta, při kontrole Policie ČR s čelovkou na hlavě, tak jim připadáte divnej.

    • 0

Ja jsem taky spokojeny uzivatel. S recenzi naprosto souhlasim, vodotesnost jsem zatim nezkousel. Navic si ale cenim i jednoduchou konstrukci, zadny draty kolem hlavy, extra krabicku pro baterie, ani zbytecne popruhy. Dobra volba.

    • 0

Mám ji taky a mám velmi podobné zkušenosti. Jen jsem ji nezkoušel pod vodou (napravím). Skladná, jedna tužkovka a hlavně se mi v batohu sama nezapíná - prostě poměr výkon-cena je super.

    • 0

Rok jsem se proklínala, co jsem to pořídila za krám, který svítí úzkým paprskem do dálky, což se mi vůbec nehodilo. Pak jsem potkala geokolegu s rozptylkou, vyhrabala doma odloženou rozptylku a od té doby spokojenost největší ;-)

    • 0

Reklama