Přejít na obsah


* * * * *

Stratocaching: Test Dropionu na Slánském letišti


Jak jsme již informovali v předchozím článku, 16. listopadu 2013 proběhne unikátní experiment. Ze stratosféry vypustíme 10 keší, které následně bude naše cachingová komunita hledat. Aby vše proběhlo podle plánu a představ, probíhají každý den přípravy, které zahrnují testy na mráz, tlak, testy funkčnosti systému atd.V úterý proběhl test pod dohledem úředníků z Úřadu pro civilní letectví, kteří zkoumali funkčnost a bezpečnost Dropionu. Museli jsme ukázat, že dokážeme řídit vypuštění stratokeší a Dropionu tak, aby při dopadu na zem nedošlo ke zranění (v případě, že by nějaká část spadla na člověka).


Přikládáme foto z testu v galerii Stratocaching test.
IMAG1201
Album: Test stratocaching
22 obrázky
0 komentáře
Jak se blíží start stratokeší, každý se ptá, kam že to dopadnou. Odhadnout, kam se pojede hledat, je velice těžké - model pro každý den ukazuje jinou lokalitu viz.foto níže. Každý den se podmínky mění a dle propočtů můžeme zatím napovědět, že se můžete připravit na výlet směrem na sever viz foto níže.

Předpověď pro dny 12 až 15listopad.Předpověď pro den startu.


 • 0


33 Comments

Že by nám nosy spadly až k nosu...?!? :)

Snad předpověď vydrží, bylo by to prima.

  • 1

Tak to jsem čekal dál.

Morava čeká na silnější vítr :-)

  • 3

Teď aktuálně predikce vychází přesně na Kladno.

Že by nějaká protekce spolupořadatelů...?!? :)

  • 2

malinko zatočit na východ, prosím. Přecijen 50km je daleko.

  • 0

Co to je aplikaci na tu předpověď? Zrovna si lámu hlavu jak co nejlépe odhadnout kde to přistane ;)

  • 0

A nebude taky nějaký testování odeslání souřadnic?

Přijdou  v textu mejlu  všechny najednou nebo v GPX?

Kde bude možno sledovat jakým směrem balon letí?

Díky za info.

  • 0

Taky by mne zajímalo, jak to v den D bude probíhat - zatím je kolem toho záhadné mlčení. I když někteří už asi vědí, ale ti se zřejmě nepodělí :-(. Aby v tom nebyla nějaká kulišárna - ostatně u nás unikají tajné informace i z BISky :-)

  • 0

app pro naše miláššššky?

  • 0

Predikce letu jsou dodany primo "balonarem" panem Zarskym - nevim v jake aplikaci predpoved generoval. Pan Zarsky pousti meteosondy v CR uz 45let a vice se o nem muzete docist v clanku tady:  Aplikace pro telefony bude ke stazeni behem nejblizsich hodin, dni. Veskere informace o dostupnosti aplikace stratocaching, pravidel atd. se bude posilat vsem prihlasenym hracum.

 

V poslednich dnes jsme provedli hromadu testu vcetne simulace letu balonu. V sobotu 10.11. probehl prvni test - balon (meteosonda) dopadla na uzemi Polska u Wroclawia - cvicna stratokes skoncila v podkrkonosi. Vcera probehla dalsi simulace letu pro kterou byla i predpoved viz. obrazek vyse pro 12.11.2013 - ktera predpovidala pristani u Horovic - skutecnost byla takova, ze pristani se konalo nedaleko Benesova. Jak je videt - predpovedi jsou velice nepresne a opravdu lze urcit jen tak hrube - presnejsi informace o moznem dopadu kesi bude mozne urcit skutecne nekdy pred samotnym startem.

 

Let balonu bude mozne sledovat do vypusteni stratokesi. Vice informaci muzete ziskat s videa z prednasky, ktera se konala v pondeli v ramci Tydne vedy tady .

Verim, ze komunita nesklame a prvni nalezci stratokesi skutecne je najdou behem pulhodiny po dopadu jak jsem na prednasce avizoval :-)

  • 0
Fotka
Müschilov team
lis 13 2013 14:03

Prejeme hodne uspechu pri testech a na start budeme pripraveni. Pro nas to znamena vylet skoro pres celou republiku, ale za ten zazitek to stoji za to. :-) Vice info pro zaregistrovane by neskodilo, ale aspon je to vetsi napeti ;).

  • 0

Že by nám nosy spadly až k nosu...?!? :)

Snad předpověď vydrží, bylo by to prima.

Doufám, že mně přibereš do týmu, stejně bude potřeba 9 nálezců ;-)

  • 0
Fotka
KrysaHelena
lis 13 2013 18:52

Už se moc a moc těším... i když budu po noční a další noční mě bude čekat.. Budu netrpělivě očekávat dopad a případné rychlé nastartování auta... 

  • 0
Fotka
takerudavis
lis 14 2013 17:15

Sháním spolujezdce, někoho z Prahy či okolí, pokud bude moct dorazit. Mám auto, ale nemám navigátora a rozptylovat se při řízení GPSkou je dost nebezpečné.

  • 0

jaky rozptyl mohou mit keše po vypuštění? bude to v okruhu par km nebo se muže stat že i nekolik desitek km?

v kolik hodin se keše vypustí nebo-li jak dlouho bude balonu trvat než vystoupa do 30km? potřebuji naplanovat vice veci na sobotu tak by mi to pomohlo...

  • 0
Fotka
takerudavis
lis 14 2013 20:07

Tompr: určitě bych tu vzdálenost nepodceňoval, desítky by to určitě být mohly

  • 0

Jedeme na Beroun, tak to by se musely všechny větry otočit. :) Ale rozhodně to nebude po ránu, kdy se stratokeše mají vypoštět, takže radost z nálezu přenecháme těm víc akčnějším. A ještě ke všemu by mi to muselo přistát téměř u nohou, abych se pro to vydala, byť celý proces budu sledovat přes web aplikaci. :)

  • 0

Tohle mi prostě nedá, abych se nepodělil. V rámci intenzivní práce na modelování trajektorie letu tak koukám na jeden čerstvý výsledek. Pak přepnu na fotomapu, abych zkontroloval, kolik je v místě lesů. Zazoomuju - a hrome... Že by padla maxinažka ka meganažce...?!? :)

 

nos-a-nos.jpg

  • 0

když nemam chytry telefon na aplikaci ani nastavene MMS jde se jinak prihlasit k nálezu keše?

  • 0

SMSkou, viz pravidla...

  • 0

Rozptyl kesi v tuto chvili nelze odhadnout. Videl jsem vypusteni kesi z vysky cca 60-80metru - coz je nesrovnatelne ze sobotnim vypustenim z okraje stratosfery. V tomto obdobi je hranice stratosfery nekde ve vysce 12km. Aby stratokese dopadly na uzemi CR se predpoklada, ze prave v teto vysce se stratokese vypusti a balon bez stratokesi bude stoupat dal. Stratokese padaji k zemi polovicni rychlosti nez samotna gondola.

 

Dropion je uz pripraven ke startu - zitra(vlastne uz dnes) ho ceka finalni vazeni uredniky pred startem ;-).

  • 0

Aplikace pro telefony bude ke stazeni behem nejblizsich hodin, dni. Veskere informace o dostupnosti aplikace stratocaching, pravidel atd. se bude posilat vsem prihlasenym hracum.

 

Tak už je to ne par hodin, ale dni, ale aplikaci se mi nikde najít nepodařilo. Uniklo mi něco?

  • 0
Fotka
takerudavis
lis 15 2013 15:52

Mohl by mi jen někdo vyjasnit pravidla?

Bod 4a říká "Výherce se stává správcem Stratocache s nárokem naložit s ní podle svého uvážení (například může založit na místě dopadu trvalou geocache), navíc získává unikátní Stratocoin a od sponzora Stratocache pak hmotnou cenu"

z čehož mi vyplývá, že první nálezce má nárok na Stratocache, Stratocoin i hmotnou cenu.

ale bod 4d pak říká "Účastník hry může získat jen jednu výhru (Stratocache, hmotnou odměnu či Stratocoin), nalezne-li více než jednu Stratocache, je povinen přenechat ji dalším příchozím registrovaným účastníkům."

  • 0

Kdy vypustíte Stratokeše i na moravě? Juraf369

  • 0
Fotka
David F-M
lis 16 2013 11:15

Kdy vypustíte Stratokeše i na moravě? Juraf369

Jo taky jen tiše závidím :)

  • 0

Tak start o hodinu a půl dýl. (hlavně, že měli týden předem vteřinový odpočet).

Aplikace pro mobily pozdě a ještě mnohde nefunkční.

Přenos z balonu i místa neustále se zasekávající a toto mě dorazilo:

 

Semínka mlčí asi došlo k poškození GPS trackerů....

 

Vzpomněl jsem si na díla "Mnoho povyku pro nic" a "Švejk"

 

A taky na večerníček "A je to..."

 

Příště by méně amaterismu asi neškodilo...

A to to vypadalo na príma akci.

 

EDIT:
Ještě, že zafungovalo vypuštění "semínek" a padák.
Čemu se po tom fiasku skoro divím.

Jinak nemusel mít Dropion pan Mencl na zahradě, ale třeba v obýváku....

  • -5

Reklama