Přejít na obsah


Fotka

Vytvoření a přenos turistické trasy do GPS eTrex LEGEND HCx


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#21 Jork

Jork

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2009 - 12:59

Chápu. Tak že bude asi jednoduší z jaké koliv turistické mapy najít bod kam se chci podívat opsat souřadnice do navigace a jít. Kde jsou přesnější udaje (souřadnic), MapSource nebo Googel nebo Mapa seznam popřípadě jiný web?
  • 0

#22 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2009 - 13:15

Nejjednoduší je si v MS v nějaké kvalitní mapě /TOPO2Pro/ zadat body které tě zajímavaj, k nim ručně naklikat trasu a tu odeslat do GPS. To turistický routování u TOPOsk je sice pěkný, ale v reálu ty cesty vedou trochu jinudy, takže se stejně musíš dívat okolo sebe /to by ti snad v přírodě nemuselo vadit ;) / Tý poslední větě nějak nerozumím... :(
  • 0

#23 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2009 - 13:18

Tohle je už opravdu krajní řešení :) Ale dá se to dělat i takto. I když si myslím, že pár důležitých označených orientačních bodů na trase je pořád lepší než jen vidět cíl a přímo někde v terénu pak zkoumat mapu a řešit kudy jít dál... Doma je na to přeci jenom větší klid a pohodlí B) Přesnost různých map na netu si netroufám hodnotit. Podle mne je na stejné úrovni a pro naše potřeby jsou použitelné asi úplně všechny dostupné mapy.
  • 0

#24 Jork

Jork

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2009 - 13:21

Kde jsou přesnější udaje (souřadnic), MapSource nebo Googel nebo Mapa seznam popřípadě jiný web. To už byl dotaz mimo. Pokud budu chtít souřadnice (určitého bodu).Která z uvedených map (na netu) je přesnějří se zobrazením (výpisem souřadnic) Z mapy - MapSource nebo ze stránek Map Google nebo Map Seznam ....?
  • 0

#25 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2009 - 13:43

MS není mapa, ale program pro správu map. A jestli je přesnější TOPO nebo mapy na seznamu či Googlu jsem nikdy nezkoumal, ale každá bude mít nějaké nepřesnosti a odchylky /ty jsou ostatně i na tištěných mapách/ Udělej pokus: pořádně zaměř ve volné krajině nějaký objekt /komín, velký strom atd./ a souřadnice potom zadávej do jednotlivých map. A o výsledek se potom s námi můžeš klidně podělit.
  • 0

#26 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2009 - 14:23

Jork napsal/a:
Kde jsou přesnější udaje (souřadnic), MapSource nebo Googel nebo Mapa seznam popřípadě jiný web.
....?


Ja bych rekl ze nikde, jelikoz primarni udaje pro turisticke cesty jsou papirove mapy 1:50 000 a nikoliv digitalni mapy a tak ve vsech mapach to je jen doplnkova vrstva bez naroku na vetsi presnost. A tak v terenu casto zjistuji ze duristicka cesta jde cca 50m vedle mne. Udaje do techto map dodava KCT a ten podle mne nema data v digitalni forme. Kdyz se podivas na mapu TOPO CZ jakekoliv verze, tak pri poradnem zazoomovani uvidis, ze se ani neprekryvaji konce cest a mnohdy ani barvy nemaji stejny soubeh. Vse (tutisticke cesty) je do map doplnovano rucne a ne nakupem dat v digitalni forme. A tak si jeste budeme muset par let pockat, nez nekdo ty primarni digitalni data vytvori namerenim v terenu a doda je tvurcum map. Pak bude mozne i routovani po turistickych cestach a cyklostezkach.
Takze pokud chces presne udaje, tak mti nezbyde nic jineho nez vyrazit do terenu a zaznamenat si proslou cestu a tu teprve muzes pouzit jako presna data. Z map je v teto chvili nedostanes.

Stejne tak i vyznamne body v terenu, jako jsou kaplicky, krizky, vysilace jsou doplnovany z papirovych map a tam jsou umistovany do voneho prostoru a ne na presne misto. V tech papirovych mapach je dulezita prehlednost a ne presnost.

Takze zalezi take na nas uzivatelich GPS, jak budeme dodavat namerena data tvurcum map.
  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#27 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2009 - 14:30

Nejpresnejsi jsou ortofotomapy, ale tam musis vedet co hledas.
  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#28 Bisaci

Bisaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 431 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2009 - 10:43

Chápu. Tak že bude asi jednoduší z jaké koliv turistické mapy najít bod kam se chci podívat opsat souřadnice do navigace a jít.


Jorku, takhle to asi samozřejmě je s většinou bodů. Ale nemáš tak docela pravdu. Vytvoření trasy se ti hodí právě spíše když NEJDEŠ po cestách. A v takové situaci budeš rád za každý bod trasy který sis uložil. Příklad za všechny - potřebuješ vylézt na kopec na který nevedou cesty. Nevím jak ty, ale já bych volil delší cestu s menším stoupáním. No tak hop, na mapě si to naklikám a už razim. V terénu si potom spustím navigaci po trase. Jasně že nepůjdeš přímo za šipkou přes výmoly a vývraty, ale máš daný nějaký vodítko....
Proto bych vytváření tras tak úplně nezatracoval :)
  • 0
Cože? Někde je nějaká nová FTF? Hrrr, na ni!

#29 Jork

Jork

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2009 - 14:24

Já Vám všem děkuji za vysvětlení. Měl bych ještě jeden dotaz: Když uložím prošlou trasu na SD kartu,je možnost v budoucnu tuto trasu z SD karty zpět vyvolat v samotný navigaci? Nějak mi ušel smysl proč trasu ukládat na SD kartu.Kterou mohu zhlédnout jen v MapSource ale nikoliv už v navigaci (nebo snad ano?) Děkuji za vysvětlení
  • 0

#30 xpj

xpj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2009 - 14:40

Jork napsal/a:
Já Vám všem děkuji za vysvětlení.
Měl bych ještě jeden dotaz: Když uložím prošlou trasu na SD kartu,je možnost v budoucnu tuto trasu z SD karty zpět vyvolat v samotný navigaci?
Nějak mi ušel smysl proč trasu ukládat na SD kartu.Kterou mohu zhlédnout jen v MapSource ale nikoliv už v navigaci (nebo snad ano?)
Děkuji za vysvětlení


Podle všeho to je opravdu jen na ukládání tras. Je to totiž bezvadné, když např. taguju fotky, nemusím přemýšlet nad průběžným ukládáním tras z aktivního logu, jen si otevřu příslušný soubor z karty.

A výhodou je také "neomezená" velikost paměti na kartě (v porovnání s interní pamětí :-)
  • 0
Garmin GPSMAP 60CSx + Topo Czech 1.2
Sony Ericsson K750i + Opera Mini 4.1beta + Handy Geocaching 3.2.5
Apple iPod Nano + Pocket Queries as VCards (via GPSBabel :-)

#31 Jork

Jork

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 30 březen 2009 - 14:50

[b]/quote]

Podle všeho to je opravdu jen na ukládání tras. Je to totiž bezvadné, když např. taguju fotky, nemusím přemýšlet nad průběžným ukládáním tras z aktivního logu, jen si otevřu příslušný soubor z karty.

A výhodou je také "neomezená" velikost paměti na kartě (v porovnání s interní pamětí :-)


Omlouvám se ale zcela jsem nepochopil toho využití.
  • 0

#32 Bisaci

Bisaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 431 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2009 - 8:27

Mno, to už si teďka nevybavím, ale myslím, že uložená trasa jde otevřít normálně v navigaci. Určitě funguje nějaký naviguj zpět (třeba k autu) a tam tu trasu (prošlou) vidíš, takže by měla jít otevřít i solo.
  • 0
Cože? Někde je nějaká nová FTF? Hrrr, na ni!

#33 Jork

Jork

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2009 - 10:40

Ano, to jde otevřít ale mně šlo spíš o to,pokud trasu uložím na kartu a v navigaci už dávno tu trasu uloženou nemám, zda a jak je možno uloženou trasu na kartě zase zpět do navigace načíst. Na to jsem nepřišel. Data uložené na SD kartě mohu jenom načíst do MapSource (nikam jinam).
  • 0

#34 xpj

xpj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2009 - 10:47

Můj bývalý Legend měl pouze vnitřní paměť. Do té si ukládal "ACTIVE LOG," tedy prošlou trasu. Tato trasa se po naplnění paměti začala přepisovat. Pokud jsem chtěl mít trasy např. po dnech, musel jsem si je ukládat každý den ručně. Navíc jsem mohl mít uloženo pouze a jen 20 tras. Můj současný 60CSx má přesně to samé, co Legend. A současně má možnost ukládat denní prošlé trasy automaticky na kartu, kde mi vznikají soubory např. 20090101.gpx. Je to funkce navíc, myslím, že to nejde zpětně nahrát do GPS. Tedy to není funkce pro GPS, ale po mě! Protože já pak vezmu přístroj, připojím jako USB disk, zkopíruju soubory GPX a nemusím se zabývat nějakým rozdělováním aktivního tracklogu. Ideální pro nahrávání tras na internet, geotagování fotek... Praktické využití pro GPS vidím, ale ty to nepodporují (alespoň moje 60ka).
  • 0
Garmin GPSMAP 60CSx + Topo Czech 1.2
Sony Ericsson K750i + Opera Mini 4.1beta + Handy Geocaching 3.2.5
Apple iPod Nano + Pocket Queries as VCards (via GPSBabel :-)

#35 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2009 - 10:55

taky jsem zkoušel dostat do GPS uloženou stopu z MS a nechat se po ní znovu navigovat. bohužel se nepovedlo. je to škoda, protože ty stopy jsou přesné a daly by se perfektně využít /celé nebo jen část/ pro přípravu nových tras. jediné co se dá dělat, je v MS zvolit novou trasu a tu stopu "obkreslit". není to ideální, ale je to použitelný
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama