Přejít na obsah


Fotka

Log


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
119 odpovědí na toto téma

#21 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 9:06

Qnik napsal/a:
Dál se tady Zeega zmiňuje nález před publikací. Tam je to jak? Mohu si pixlu zalogovat před tím, než byla publikována? (pokud jsem beta tester, tak asi jo, ale pokud ji najdu nějak..dřív a lognu to tam? -> kamarádi pro které je FTF připraveno a vědí o cache dřív než kdokoli jiný..atp...)


tam to neni nijak :D

muj osobni pohled je, ze kdyz ji nekdo najde nahodou pred publikaci, tak by samozrejme mel mit FTF. proc by ne?

no a pak je druhy nazor, ze nekdo publikaci vnima jako startovni vystrel a nalez kese pred publikaci (mam na mysli nahodny nalez, ne jako kdyz sel onehda kamarad dusek s kamaradem mihulem ulozit kes, vrazil ji pod obrubnik, druhy se sehnul, vytahl ji a zapsal "super! FTF! je skvele mit hodne FTF v Praze", zase ji vratil a sli publikovat :D:D) pak povazuje za podvod.

a boj mezi temito stranami muze propuknout :P
  • 0

#22 DarkLord Reviewer

DarkLord Reviewer

    Advanced Member

  • Reviewer
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 10:54

K challenge keším: Jak říká kolega TTR, podmínka logování u nich je takový relikt z doby, než byly zakázány ALR keše a toto ustanovení tam bylo ponecháno v domnění, že každý bude ty podmínky spočívající např. v odlovu dalších keší ze série, plnit dobrovolně a nebude se to snažit přečecháčkovat :D. Takže dle mého, dokud nedojde k nějaké změně, je třeba toto ustanovení z hlediska jazykového výkladu vnímat jako o jedinou výjimku z jinak 100% pravidla o tom, že kdo je zapsán v logbooku, má nárok na log, tzn., že pokud je listing napsaný v tom smyslu, že podmínkou logu je odlovení ostatních keší, pak nesplnění podmínky může vést ke smazání logu K FTF před publikací: Opět čecháčkování :) A tady přiznám, že jako reviewer žádný názor nemám, protože na toto pravidla nepamatují. Takže se budu vyjadřovat jen jako cacher. FTF znamená První, co našel. Jestli autor udělá keš tak, že je odlovitelná i bez informací z listingu, pak se nemůže divit, že mu ji někdo najde dříve. Proto FTF má podle mě ten, kdo našel krabičku jako první, není rozhodné, zda to bylo před nebo po publikaci.
  • 0

#23 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 11:11

DarkLord Reviewer napsal/a:K FTF před publikací:
Opět čecháčkování :) A tady přiznám, že jako reviewer žádný názor nemám, protože na toto pravidla nepamatují. Takže se budu vyjadřovat jen jako cacher.
FTF znamená První, co našel. Jestli autor udělá keš tak, že je odlovitelná i bez informací z listingu, pak se nemůže divit, že mu ji někdo najde dříve. Proto FTF má podle mě ten, kdo našel krabičku jako první, není rozhodné, zda to bylo před nebo po publikaci.


S tím by se do jisté míry dalo souhlasit. Jenže při skupinových odlovech a vytipované lokalitě bychom se také mohli dostat do situací, kdy skupina kačerů vytvoří rojnici a prostě oblast Brutal Force pročeše. A to by bylo aby nenašli. Je pak jedno jestli finálky, myserky nebo nepublikované keše. Hlavně když kapou body... Absurdní? Asi ano, ve volném terénu mimo silně osídlená města. I když legendární Smajlík by se tak vymlátit dal :-). Při koncentraci kačerů ve městech, zdejší koncentraci keší a souběžném potlačení zdravého rozumu v zájmu herní vášně, mi to až tak sci-fi nepřipadá....
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#24 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 11:22

Zegga napsal/a:

DarkLord Reviewer napsal/a:K FTF před publikací:
Opět čecháčkování :) A tady přiznám, že jako reviewer žádný názor nemám, protože na toto pravidla nepamatují. Takže se budu vyjadřovat jen jako cacher.
FTF znamená První, co našel. Jestli autor udělá keš tak, že je odlovitelná i bez informací z listingu, pak se nemůže divit, že mu ji někdo najde dříve. Proto FTF má podle mě ten, kdo našel krabičku jako první, není rozhodné, zda to bylo před nebo po publikaci.


S tím by se do jisté míry dalo souhlasit. Jenže při skupinových odlovech a vytipované lokalitě bychom se také mohli dostat do situací, kdy skupina kačerů vytvoří rojnici a prostě oblast Brutal Force pročeše. A to by bylo aby nenašli. Je pak jedno jestli finálky, myserky nebo nepublikované keše. Hlavně když kapou body... Absurdní? Asi ano, ve volném terénu mimo silně osídlená města. I když legendární Smajlík by se tak vymlátit dal :-). Při koncentraci kačerů ve městech, zdejší koncentraci keší a souběžném potlačení zdravého rozumu v zájmu herní vášně, mi to až tak sci-fi nepřipadá....


To máte z toho, že tak blbnete kolem FTF !!!
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#25 Betax

Betax

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Vysočina

Publikováno 22 říjen 2009 - 15:06

DarkLord Reviewer napsal/a:
...
Takže dle mého, dokud nedojde k nějaké změně, je třeba toto ustanovení z hlediska jazykového výkladu vnímat jako o jedinou výjimku z jinak 100% pravidla o tom, že kdo je zapsán v logbooku, má nárok na log, tzn., že pokud je listing napsaný v tom smyslu, že podmínkou logu je odlovení ostatních keší, pak nesplnění podmínky může vést ke smazání logu
...


Ja se v tom porad (sakra) ztracim. Porad to nejak nedokazu pochopit. Plati tedy, ze kdyz do listingu podminku, tak ju musi splnit? Viz treba telefoni budka v Brne? Nebo kdyz mi nekdo rekne souradnice, muzu si ju zalogovat a podminka se vztahuje jen na serie kesi? Protoze me stvou bodohunteri, kteri kaslou na autora a autor s tim muze prd...
  • 0

#26 DarkLord Reviewer

DarkLord Reviewer

    Advanced Member

  • Reviewer
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 16:35

Tedy ještě jednou vysvětlení tzv. ALR-keší, které jsou od 4. 4. 2009 zakázány:

Logování keše NESMÍ být podmíněno ničím jiným, než jejím samotným nálezem. Nelze tedy vyžadovat splnění nějakého úkolu spočívajícího např. ve vyfocení se a přiložení této fotografie k logu, zaslání určitých odpovědí na otázky autorovi atd.
Má-li některé z těchto podmínek autor v listingu, měly by být označeny pouze jako dobrovolné, pokud nejsou, je dobré na tuto skutečnosti autora upozornit, každopádně je ale není třeba plnit. Pokud by tedy autor takovéto keše s podmínkou log smazal, může se dotyčný poškozený obrátit na některého z reivewerů s žádostí o nápravu.

A nyní 2 výjimky:

První z výjimek jsou samozřejmě Earthcache. Protože se u nich nevyskytují fyzické krabičky (ač někteří po nich marně pátrají a pak logují DNF :D), jsou zde povoleny právě podmínky, o kterých jsem již psal (foto, odpovědi atd.)
Druhou z výjimek jsou pak ony challenge keše, i když zde budeme muset ještě sjednotit jejich výklad, aby se do budoucna předešlo některým problémům. Tyto speciální druhy mysterek obsahují určitou podmínku logování, spočívající v nějakém rozumném požadavku souvisejícím s Geocachingem, Waymarkingem či Wherigo.
Co přesně znamená ona rozumná podmínka související s GC, WM či WIG, to je opět otázkou výkladu. Dle toho mého to skutečně může být např. odlovení nějakých keší, nalezení triangulačních bodů či odehrání Wheriga - nicméně tato podmínka nesmí být nesmyslná. Za nesmyslnou by tedy byla např. považována povinnost odlovit jednu keš na každém kontinentě atd. A výkladem se tedy dostáváme k tomu, že pokud cacher danou podmínku nesplní a loguje nález, může mu tento být smazán (stejně, jako když u Earthcachí nedodá potřebné odpovědi na otázky).

Závěrem - pravidla, tak jak jsou záměrně psána, neobsahují řešení veškerých možných situací. Záleží tedy jednak na výkladu, jednak jejich autoři nepředpokládali českou povahu, která se snaží ve všem hledat skulinu, aby mohla ošidit, co se dá ;)
  • 0

#27 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 17:30

Možná by bylo dobré brát to tak, že když najdu krabičku, zaznamenám tento fakt to papírového logu co v ní je. A na internetu je to jen elektronický ekvivalent tohoto zápisu. A pro tento případ existuje log s typem "Found It" a ne "Přičíst zasloužený bod", aby byly relevantní nějaké další okolnosti.
  • 0

Informace a návody k serveru píšu postupně na mém blogu http://www.geocachin...g/16-o-serveru/

 


#28 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 18:53

DarkLord Reviewer napsal/a:
Závěrem - pravidla, tak jak jsou záměrně psána, neobsahují řešení veškerých možných situací. Záleží tedy jednak na výkladu, jednak jejich autoři nepředpokládali českou povahu, která se snaží ve všem hledat skulinu, aby mohla ošidit, co se dá ;)


No ... nevím do jaké míry jsi si jistý, že pravidla GC jsou v mnoha oblastech takto vágní záměrně. Osobně to považuju spíš za nedomyšlenost. Narozdíl od zákonů, kde opravdu není v lidských silách dopředu vymyslet všechny situace, které můžou nastat a tedy záleží na výkladu, pravidla hry mají být naopak co nejpřesnější, zaprvé proto, že to narozdíl od skutečného života jde, za druhé proto, aby se zamezilo naprosto zbytečným nejasnostem a dohadování. (což se evidentně děje a každou chvíli je někdo s něčím nespokojený) :|

Nevím jestli je na Antarktidě keška, ale pokud ano, co je na podmínce odlovit jednu keš z každého kontinentu nesmyslného? Maximálně je to těžko splnitelné. Takže podmínka by měla být definována jako splnitelná (související s GC), nikoliv "smysluplná".

A to je právě to...pravidla v mnoha směrech sešněrovávají ownery, kteří jediní do GC přinášejí nějakou hodnotu a vymýšlí nové věci a GC někam posouvají a jsou nuceni se přizpůsobovat mekdonaldové podobnosti všude na světě ... (nebojte se, ať přijedete kamkoliv, GC bude vypadat stejně a své body dostanete snadno a rychle :D) a naopak jsou nesmírně benevolentní k lovcům ... najdi krabičku (jedno jak) a zapiš se (požádej někoho ať tě zapíše).

Prostě je to postavené na hlavu ... Stačilo by jediné pravidlo: Owner má "vždycky" pravdu. Splnil jsi podmínky, které jsou v listingu? Máš bod. Nechceš nemůžeš nebo neumíš je splnit. Máš smůlu, nechoď tam... Chce po tobě owner dodatečně něco co v listingu nebylo? Obrať se na reviewera...smůlu má owner.

- zajímalo by mě, kolik vyloženě nesmyslných podmínek u keší by asi bylo? A jakou by měly návštěvnost a životnost...

Závěrem - pravidla HRY, která nejsou jasně definovaná a záleží mimojiné na výkladu i anonymních reviewerů (i když na ně určitě dohlíží s nejlepším vědomím a svědomím) nejsou pravidla nejšťastnější...

Pokud totiž uvádíš, že něco je podle stávajících pravidel jen pravděpodobně tak a tak a na něčem je potřeba se shodnout a definovat to (předpokládám v rámci českých reviewerů), pak je zřejmé, že když už to někdo jednou definuje, mělo by to být od té doby zakotveno v oficiálních pravidlech ... což s největší pravděpodobností nebude, zrovna tak jako jasná definice (multi, mystery, letterbox) ... a budou kolem toho neustále nejasnosti a dohady...a proto jsou špatná pravidla, nikoliv čecháčkovské jednání kačerů ... ;)

ps: DarkLorde, když už jsi takový patriot, hrdý na rodnou hroudu a její lid, prosím tě, abys ve svém hodnocení příště používal jen vyvážené a korektní výrazy jako "čecháčkování - moraváčkování". Děkuji ;)
Tak mě tak ještě napadá, jestli není jednou z nejtypičtějších vlastností čecháčkomoraváčkování neustále poukazovat na to, jak je náš náš národ oproti těm ostatním hrozný ... :D

A pro nerozumprdy: o nic mi nejde, nic nechci měnit, jen jsem sem po čase potřeboval něco chytrého napsat... :P
  • 0

#29 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:02

HuntBehind napsal/a:jen jsem sem po čase potřeboval něco chytrého napsat... :P


A proč jsi to neudělal?
:o
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#30 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:06

HuntBehind napsal/a:
Nevím jestli je na Antarktidě keška, ale pokud ano, co je na podmínce odlovit jednu keš z každého kontinentu nesmyslného? Maximálně je to těžko splnitelné. Takže podmínka by měla být definována jako splnitelná (související s GC), nikoliv "smysluplná".

Tak se především ale nejdřív podívej, jak přesně jsou challenge cache definované... nejlépe do originálních anglických guidelines (no flame, jenom, že vyloženě o smysluplnosti v tomhle duchu tam myslím zmínka není, jenom o splnitelnosti pro velkou část kešerů).
  • 0

#31 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:12

Zegga napsal/a:

HuntBehind napsal/a:jen jsem sem po čase potřeboval něco chytrého napsat... :P


A proč jsi to neudělal?
:o


:D:D:D Čekám ještě na reakce dalších dvou svých nejmilejších a moje oblíbená trojka bude komplet ;)

Po pravdě, z těchto tří lidí jsou mi tvé "názory" a popichování ukradené úplně nejvíc a pokud jsem tě donutil přečíst si celý můj příspěvek až do konce, mám radost, že jsem tě alespoň připravil o čas ... pokud čteš od zadu nebo nečteš pořádně, nestojíš mi ani za tuhle reakci ...

Milá Zeggubabo, přeju ti hezký večer, plný osobní zášti :D
  • 0

#32 DarkLord Reviewer

DarkLord Reviewer

    Advanced Member

  • Reviewer
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:13

HuntBehind: k tomu, co píšeš, jen jednu věc - i když máš ohledně toho, že pravidla hry by měla být co nejpřesnější, pravdu, chtěl jsem tím, co jsem psal, říct nikoliv to, že jejich vágnost byla záměrem, ale že autoři pravidel moc nepředpokládali, že by je někdo dopodrobna pitval jako u nás a hledal kdejakou mezírku :) P.S. Já nijak velký patriot nejsem, od toho je kolega Bohemian :D
  • 0

#33 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:13

HuntBehind napsal/a:
Tak mě tak ještě napadá, jestli není jednou z nejtypičtějších vlastností čecháčkomoraváčkování neustále poukazovat na to, jak je náš náš národ oproti těm ostatním hrozný ... :D

Bingo!!! Taky mě to vždycky rozesměje.:D
  • 0

#34 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 520 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:14

DarkLord Reviewer napsal/a:
Závěrem - pravidla, tak jak jsou záměrně psána, neobsahují řešení veškerých možných situací. Záleží tedy jednak na výkladu, jednak jejich autoři nepředpokládali českou povahu, která se snaží ve všem hledat skulinu, aby mohla ošidit, co se dá ;)


Tak tomu ti ani za mak neverim!

Autori jsou ze zeme, kde jsou schopni se soudit o neuveritelne pitomosti a musi si psat do navodu i takove samozrejmosti, jako ze kocka do mikrovlnky nepatri. A takovi ze napisi pravidla schvalne nejednoznacne? Kdepak, proste to jen nedomysleli. :D
  • 0

#35 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:22

HuntBehind napsal/a:
:D:D:D Čekám ještě na reakce dalších dvou svých nejmilejších a moje oblíbená trojka bude komplet ;)

Hele a teď už stačí jenom jeden?B)
A kdo je třetí?:)
  • 0

#36 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:28

ad DarkLord: Muzes mi vysvetlit, co je na challenge kesi, kde musis odlovit jednu kesku na kazdem kontinente proti pravidlum, resp. proc neni smysluplna? Zvlast v dnesni dobe, kdy se cestuje kamkoli a rychle. To ze na ni nebudou logy kazdy den je jasne, ale o tom challenge kese nejsou. je v tom neco proti pravidlum? Neber to jako rejpani, prosim, ale fakt by me zajimal nazor, jak bys posuzoval schvaleni takove kese. ;);)
  • 0

#37 Beranci

Beranci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:33

DarkLord Reviewer napsal/a:
Tedy ještě jednou vysvětlení tzv. ALR-keší, které jsou od 4. 4. 2009 zakázány:

Logování keše NESMÍ být podmíněno ničím jiným, než jejím samotným nálezem. Nelze tedy vyžadovat splnění nějakého úkolu spočívajícího např. ve vyfocení se a přiložení této fotografie k logu, zaslání určitých odpovědí na otázky autorovi atd.


Takze http://www.geocachin...9f-d19d51e7339e s podmínkou focení porusuje pravidla? Autor logy asi nemaze, takze to snad nevadi.
  • 0

#38 DarkLord Reviewer

DarkLord Reviewer

    Advanced Member

  • Reviewer
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:35

Přátelé, toto je ode mne v tomto vlákně poslední příspěvek - už nám to opět sklouzává k blbostem ;)
k-lord: byl to jen příklad ne nemožné, ale těžko pro většinu kačerů splnitelné podmínky (a to je to podstatné pro rozlišení rozumné podmínky s GC/WM/WIG související ). Ach jo, o tomhle rýpání do každé blbosti přesně mluvím ;)
Nashle u dalšího problému s výkladem pravidel :)
  • 0

#39 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:36

HaLuMa napsal/a:
Tak tomu ti ani za mak neverim!

Autori jsou ze zeme, kde jsou schopni se soudit o neuveritelne pitomosti a musi si psat do navodu i takove samozrejmosti, jako ze kocka do mikrovlnky nepatri. A takovi ze napisi pravidla schvalne nejednoznacne? Kdepak, proste to jen nedomysleli. :D


No mozna se o vsem soudi, ale rozhodne nehledaji casto skulinky, jak neceho dosahnout za kazdou cenu. Nedavno jsem se tu bavil s nekolika americkymi kacery o virtualkach. Kdyz dosla rec i na moznost gaucovek, tak se na me divne divali a ptali stylem "kdo by logoval virtualni kesky, kdyz je fyzicky nenavstivil?" No musel jsem se v duchu smat. :D:D I kdyz by se nasli i nejaci z usa, co tak loguji, tak oni tomu proste nechteli verit. :D:D
  • 0

#40 HuntBehind

HuntBehind

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2009 - 19:39

alkes napsal/a:

HuntBehind napsal/a:
Nevím jestli je na Antarktidě keška, ale pokud ano, co je na podmínce odlovit jednu keš z každého kontinentu nesmyslného? Maximálně je to těžko splnitelné. Takže podmínka by měla být definována jako splnitelná (související s GC), nikoliv "smysluplná".

Tak se především ale nejdřív podívej, jak přesně jsou challenge cache definované... nejlépe do originálních anglických guidelines (no flame, jenom, že vyloženě o smysluplnosti v tomhle duchu tam myslím zmínka není, jenom o splnitelnosti pro velkou část kešerů).


Tou smysluplností jsem reagoval na to, jak pravidlo vyložil DarkLord, nikoliv na to co opravdu je v pravidlech:

No a tam je pouze: Challenge caches incorporate special logging requirements and are listed as Mystery/Puzzle caches. Typically they require the seeker to have previously met a reasonable geocaching-related qualification (Waymarking and Wherigo qualify too, of course) such as first finding a cache in every county in your state. If you are thinking of creating such a cache, please include a note to the reviewer demonstrating either that you have met the challenge yourself, or that a substantial number of other geocachers would be able to do so.

můj překlad:

Challenge keše obsahují zvláštní podmínky pro logování a jsou zveřejňovány jako Mystery/Puzzle keše. Typické je pro ně to, že vyžadují, aby kačer před jejich odlovem splnil rozumný (pochopitelný, logický, přiměřený ... ?) a s geokešingem spojený požadavek, jako je např. ulovit jednu keš v každém kraji vaší země (patří mezi to i Waymarking a Wherigo). Jestli chcete vytvořit challange keš, napište reviewrovi do poznámky, že jste sami byli schopni takovou podmínku splnit nebo že značná část kačerů takovou podmínku bude schopná splnit.

Nic víc, nic méně. Tedy pro posouzení je opravdu důležité hlavně to, jestli je podmínka splnitelná (což prokáže sám owner svým výkonem). Koukám, že se vyplatí číst originální pravidla neb není výklad jako výklad...Takže krásná podmínka může být: "pro odlovení téhle keše musíte mít odloveny všechny keše jako já" :D ... Typický příklad čecháčkovství...tohle se může hodit lidem, kteří si založili keš a chodí jim na ní lidi ...B)

edit: tak mi připadá, že challenge keše (jak už název říká) by byly mnohem lepší alternativou k fyzicky náročným nebo nebezpečným PM keškám... nejprve odlov to a to v méně náročné lokalitě ... pak jdi na challenge ... tak to asi bylo i původně myšleno, ale u nás jsem se s tím nesetkal...existují u nás vůbec fyzicky náročné challenge keše?
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama