Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Listing a autorská práva


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 Geoduck3

Geoduck3

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 0:00

Ahoj, zajímalo by mě, jak se to dělá při publikování listingu kešky, jehož součástí jsou texty a obrázky převzaté odjinud, aby to bylo v pořádku z hlediska autorských práv.
  • 0

#2 Dpman

Dpman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 0:39

To se nedělá nijak. Normálně se to porušuje.
  • 0

#3 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 1:09

Dpman napsal/a:
To se nedělá nijak. Normálně se to porušuje.


A to je prasárna jak sviňa. KDyž už, tak se dá použít wikipedie s tím, že se napíše jako zdroj.
  • 0
:)

#4 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2077 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 5:53

jasne, normalne to pouzij a pak na konci listing napis citace, odkud si cerpal. Samozrejme neni-li primo nekde uvedeno, ze je zakazano text ci obrazky kopirovat apod.
  • 0

#5 venca68

venca68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 467 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 6:31

Nikdo Ti neutrhne uši (asi ani jedno), pokud citace nebude uvedena formálně přesně podle citační normy. Ale dát na závěr listingu odkaz na zdroje, odkud jsi podklady čerpal, je prostě slušnost. :) I kdyby to nebylo přímo dáno zákonem. Do písmene podepisuji to, co napsal k-lord.
  • 0

#6 romar20

romar20

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 118 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 7:54

Mám stejný názor a používám zdroje na konci, u map přímo v rohu. Spíš co se týče "autorských práv", berte to s rezervou, jsem si všiml, že když jsem udělal jednu svou multinu, tak stejnou strukturu a též skoro provedení použil jiný kačer a když to jako autor čtu, je to zajímavé, protože prostě cítím, že tu posloupnost a mustr jsem zkonstruoval já:). Ale já práva neuplatňuju, pouze na svou grafiku a fotky.
  • 0

#7 Geohorse Reviewer

Geohorse Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 8:04

venca68 napsal/a:
Ale dát na závěr listingu odkaz na zdroje, odkud jsi podklady čerpal, je prostě slušnost. :)


Souhlas, já bych jen tady upozornil, že raději odkazy neaktivní. (dosti často se tam totiž objevují komerční odkazy) takže např. Čerpáno z http://www.cocacola.cz nesmí v použitých zdrojích být, ale Čerpáno z webu cocacola.cz již ano.
  • 0
ICQ: 340776686

#8 Petricius

Petricius

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 9:43

Citovat jistě, nekomerčně a podle ISO 690 či 690-2 :D
Ne ale vážně, citovat se musí.
  • 0
SELECT * FROM krabička

#9 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 9:51

Viz také tady:
http://www.gc-plzen....7&thread_id=644
  • 0

#10 m4rkus

m4rkus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 14:00

Zdravím.. Když chci listing mít na jiném vebu, stačí zadat jen adresu typu: http:\\dd.cz\listing.html do Related Web Page ? Nějak se mi to nedaří rozjet. Ten listing je vytvořen narychlo ve wordu :@ Díky za odpoved
  • 0

#11 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 16:25

m4rkus napsal/a:
Zdravím..

Když chci listing mít na jiném vebu, stačí zadat jen adresu typu: http:\\dd.cz\listing.html do Related Web Page ?

Nějak se mi to nedaří rozjet. Ten listing je vytvořen narychlo ve wordu :@
Díky za odpoved


Jednak máš v adrese obrácená lomítka. Měla by být "normální". Jednak Related Web Page slouží pouze jako odkaz na tuto stránku, který se ti právě s textem Related Web Page zobrazí pod hlavičkou listingu, pokud to do formuláře zadáš. Viz např. GC1YH8A. Tato funkce prostě slouží k jinému účelu.

Zobrazit obsah stránky, která je někde jinde, by zřejmě šlo pomocí nějakých tagů HTML. Ale to bohužel neumím.

Proč vlastně potřebuješ mít listing umístěný někde jinde? :)
  • 0

#12 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 18:08

Publikovat texty odjinud bez souhlasu autora je samozřejmě porušením autorských práv, to je bez debat. Na obrázky se toto defacto vztahuje také, jsou to umělecká díla, někdo je musel namalovat nebo jinak vytvořit. U textu lze toto obejít tím, že se článek přepracuje a na konci se uvede odkud se čerpalo, u obrázků je nutné mít souhlas autora, pokud nebyly dány k volnému použitím.
  • 0

#13 tomarctus

tomarctus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 69 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 19:37

nejlepší je si článek přečíst, a pak ho přepsat vlastními slovy.
  • 0
Tomarctus

#14 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 19:49

Ještě dodám, že autorskými právy jsou automaticky chráněny veškeré texty i obrázky. Výjimky musí autor výslovně uvést - že například text dává k dispozici podle té a té licence. Rozhodně nestačí obsah převzít a dolů napsat zdroj. To se určitě nedá vměstnat do citace dle autorského zákona. Druhá věc je, že to asi nikdo nebude nijak kontrolovat.
  • 0

#15 pavels

pavels

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 23 March 2010 - 22:45

Autorským zákonem samozřejmě nejsou chráněny VEŠKERÉ texty a obrázky (kdo má autorská práva na větu "Dobrý den"?), ale jen ty, které jsou autorskými díly. Co musí text, obrázek, fotka atd. splňovat, aby to bylo autorským dílem, to je definované v zákoně. (A v pochybnostech rozhoduje soud, ale kdo by se kvůli pár odstavcům v listingu soudil, že. Nicméně velká část zde popisovaného skutečně autorským dílem je.)
  • 0

#16 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 459 příspěvků(y)

Publikováno 24 March 2010 - 10:29

frettie napsal/a:
A to je prasárna jak sviňa. KDyž už, tak se dá použít wikipedie s tím, že se napíše jako zdroj.


I použití textů z Wikipedie má nějaká pravidla a mnoho geocacherů přejímající text jsou pravděpodobně analfabeti, neboť je nedokáží aplikovat na své použití převzatého textu. :o

Před přejímáním textů z Wikipedie doporučuji přečíst Podmínky užití, zvláště pak část Informace pro další uživatele.
  • 0

#17 Franbrok

Franbrok

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 24 March 2010 - 10:36

Ahoj vím, že můj dotaz sem asi nepatří, ale potřebuji radu chci založit další traditional cache.... cache je již na místě , listing připraveny....ale píše mi to že pokud listing nezaktivním , tak rewriter to neuvidí....před nějakým časem když jsem zakládal první mou kešku , tak nic takového jsem dělat nemusel...vše šlo automaticky.... co musím udělat pro to abych dostal mou keš ke rewritovi.. děkuji za radu Franta
  • 0

#18 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 24 March 2010 - 11:15

Franbrok napsal/a:
Ahoj vím, že můj dotaz sem asi nepatří, ale potřebuji radu

chci založit další traditional cache.... cache je již na místě , listing připraveny....ale píše mi to že pokud listing nezaktivním , tak rewriter to neuvidí....před nějakým časem když jsem zakládal první mou kešku , tak nic takového jsem dělat nemusel...vše šlo automaticky....
co musím udělat pro to abych dostal mou keš ke rewritovi..
děkuji za radu

Franta

To sem opravdu nepatří, ale nevadí. :) Když dáš editovat listing, zaškrtni Yes, this listing is active a pak dej uložit změny. To je vše. Revieweři to uvidí a budou se tím zabývat.

Podrobnosti najdeš v Geowiki: http://wiki.geocachi.../Založení_cache.
  • 0

#19 Franbrok

Franbrok

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 24 March 2010 - 11:51

Děkujíííí..za promptní pomoc...huž jsem to udělal...tak svět spatří zase jednu šílenou kešku :D:D


Pajast napsal/a:

Franbrok napsal/a:
Ahoj vím, že můj dotaz sem asi nepatří, ale potřebuji radu

chci založit další traditional cache.... cache je již na místě , listing připraveny....ale píše mi to že pokud listing nezaktivním , tak rewriter to neuvidí....před nějakým časem když jsem zakládal první mou kešku , tak nic takového jsem dělat nemusel...vše šlo automaticky....
co musím udělat pro to abych dostal mou keš ke rewritovi..
děkuji za radu

Franta

To sem opravdu nepatří, ale nevadí. :) Když dáš editovat listing, zaškrtni Yes, this listing is active a pak dej uložit změny. To je vše. Revieweři to uvidí a budou se tím zabývat.

Podrobnosti najdeš v Geowiki: http://wiki.geocachi.../Založení_cache.


  • 0

#20 akryx

akryx

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 994 příspěvků(y)

Publikováno 24 March 2010 - 22:55

Kdyz uz se v tom tak vyznate, opravte mne. Pokud neco je na strankach groundspeaku, potazmo tedy tady je rec o geocaching.com, tak ja to vidim tak, ze vse co se tyka listingu se ridi tim, co je napsano v podminkach serveru danne zeme, kde je provozovan hardware a doplneno v podminkach s kterymi se souhlasi pri zalozeni uctu, ktere nesmi porusovat tamni zakony a zaroven se ridis zakony zeme, kde je hardware. Urcite nekdo da fundovanou presnou nezavadejici ustanovenimi podlozenou odpoved a predevsim jednoznacnou, pro predejiti opravdu zbytecnych zavadejicich scestnych informaci, debat, diskusi a podbne.
  • 0

Zanikle vesnice/obce
KML soubor pro zobrazeni v maps.google.com nebo Google Earth


http://





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama