Přejít na obsah


Fotka

IN/OUT


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
98 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 19:34

Dostal jsem mail od Petra Kury z KuraTeamu:

Preji hezky den.

Dekuji za navstevu nasi cache "Prasata". Ale chtel bych Te upozornit, ze neni fair play, kdyz si z cache neco vezmes a nic tam nepridas.

S pozdravem Petr z KuraTeamu


Vzhledem k tomu, že by mě zajímaly i názory a praxe ostatních hledačů tak to přesouvám z osobní korespondence sem. Jde o to, že jsem z cache vyzvednul TB aniž bych do cache cokoliv přidal.

Můj názor je takový, že pravidlo "pokud si chceš z cache něco vzít, musíš do ní i něco přidat" platí pro obecné předměty výměny, tzn. ve většině případů ten bezcenný bordel, který občas někomu udělá radost, uloží si ho doma na poličku popřípadě ho jinde smění dál. Pokud (málokdy) mě v cachei něco zaujme tak směňuju za předmět stejné (finanční) hodnoty.

Pokud vyzvedávám TB (a že tak dělám poslední dobou docela často) tak to dělám proto, že si pak rád ješitně prohlížím svoje statistiky a tím že na oplátku do cache nic nedávám nikomu neubližuju:
Vlastník TB je rád, že se TB posunul.
Majitel cache je (může být) rád, že jeho cacheí prošel TB.
Ostatní potenciální nálezci můžou TB najít jinde, protože já si jej na památku nenechávám, ale dávám jej do jiné cache.

Od toho si myslím je odvozený princip TB, kdy by měl za každou cenu putovat (na místa kam chce, popř. jen tak) a ne být směňován za jiné předměty popř. jiné TB. Navíc: nedá se to aplikovat obráceně. Kvůli tomu pokud si z cache beru nějaký bezcenný předmět, který si hodlám nechat a zároveň do cache vkládám TB, tak za onu bezcenou věc do cache ještě něco přidám, protože vím, že až se TB posune dál, tak by po mně v cachei nic nezůstalo.

Tak a teď do mě :-)
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 20:04

My praktikujeme, že když si chceme něco vzít, včetně TB, tak do keše něco vložíme. Hodnotně trošku odpovídající. Takže za nějakou blbůstku (kinder, míček, ...) dáme jinou blbůstku nebo konektor, za TB něco lepšího (buď jiný TB, nebo třeba vlastnoručně pletený náramek,...). Když chceme do keše vložit TB a nic se nám tam nelíbí, tak ho tam vložíme a nic si nevezmeme.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 20:05

Zadny strachy. Ja s tebou uplne souhlasim, a myslim ze nebudu sam, protoze to da zdravy rozum. TB je cestovatel, stopar, ne predmet vymenneho obchodu.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 20:10

Ja osobne do kese za TB samozrejme neco davam, prijde mi to jako samozrejme. Ten kdo do kese TB ulozil, si z ni MOZNA neco vzal vymenou, tudiz pokud jen vezmu, bude tam o predmet min. Vymena jako vymena, at beru obycejnou vec, nebo TB, mel bych zase neco vlozit. Tot muj nazor.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 21:58

Souhlasim se Samanem, Mitakem, ... teoreticky vzato, pokud budem neco za TB vkladat, tak hmotnost vlozenych veci bude limitovat k nekonecnu a kesky nam prasknou :)
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 22:30

Souhlas s Mitakem a se všemi, kdo s ním souhlasili. Já až na výjimky nikdy trade, jen přesouvám TB+GC. Teorie s praskáním caches je bezva!
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2006 - 0:59

Píšu můj názor jako jednotlivce (nepíšu za tým).
Koukám, že to asi bude pěkný flamewar ;-)

Souhlasím s tím, že TB není obyčejná věc na výměnu a je v pořádku, když se mu snaží někdo pomoci splnit jeho specifický úkol.
Nechci za každou cenu bazírovat na pravidle, že když někdo něco z cache vyjme, měl by tam něco vložit. Podle mne jde o rozumné doporučení, které nám dává prostor k mnoha interpretacím. Já si toto pravidlo vykládám jako užitečné v tom, aby se zabránilo degradaci obsahu caches. Je to jednoduché. Když něco z cache vyzvednu snažím se do ní vložit něco stejně hodnotného. Nemyslím tím finanční hodnotu, ale morální a estetickou hodnotu. Tak, aby se zbytečně nesnižovala hodnota obsahu cache.

Některé příspěvky, které zde proběhli mi připadají poněkud krátkozraké, protože se soustředí jen a pouze na to, aby se TB dostal do jiné cache. To podle mého názoru není cílem geocachingu. Snažíme se přece vytvářet zajímavé a nápadité cache na pěkných místech. A do nich umisťujeme hezké věci, aby při nálezu udělali nálezcům, hlavně dětem radost. To že se tam občas objeví TB je jen takové drobné zpestření.

Když se na to podíváme z širšího pohledu, zjistíme, že dost hledačů něco vyměňuje. Takže uvažuji modelovou situaci, kdy někdo najde cache, něco se mu v ní líbí tak si to vezme a dá tam TB. Je to OK, owner má radost z toho, že je tam něco zajímavého a další nálezce bude příjemně překvapen. Cache se stane zajímavou tím, že je v ní něco zvláštního. Pak někdo přijde, vezme si TB a nic tam nedá. Sníží tím nejenom zajímavost cache o to, že už tam není překvapení v podobě TB, ale ještě navíc tam ubude jedna věc. Když se to párkrát zopakuje, tak tam zůstane jen prázdná schránka. Můžete namítat, že když dáváte do cache TB, tak si nic neberete, ale domnívám se, že se takto nechová absolutní většina kačerů, takže tím musí zákonitě degradovat obsah cache.

Takže já osobně když beru TB, tak dám místo něj něco pěkného, abych tím nesnížil úroveň obsahu pokladu a zajímavost hry. Náš tým to dělá proto, aby někomu vykouzlil jiskřičky v očích a hřeje nás u srdce, když si někdo vezme něco co jsme do nějaké pokladu přidali.

PS: Díval jsem se kam ten bug putoval. Byl použit jako lákadlo do nové cache o pár kilometrů dál. Mám z toho datový divný pocit.

Petr

  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2006 - 8:40


Travel Bug nebo Geo Coin není předmětem výměny, nýbrž plní svoji vlastní misi. Z tohoto důvodu nepovažuji jeho vyjmutí z cache bez vložení "protihodnoty" na porušení pravidla Fair Play.
Tím, že si vezmu TB na sebe zároveň beru odpovědnost za jeho další pohyb, za nalezení další vhodné cache, kam ho uschovám.
Osobní postoj může mít samozřejmě každý jaký chce a pokud chce nechat v cache nějakou adekvátní protihodnotu (tedy 200,- Kč nebo předmět v této hodnotě), je to jen na něm. Ovšem v tom případě bych se spíše přiklonil k tomu, aby tu částku zaslal přímo ownerovi zmíněného TB nebo GC, protože nikoliv ten, kdo tam TB vložil, ale právě owner nesl tíži pořizovacích nákladů.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2006 - 23:24

Takže jestli to správně chápu tak travelbug je specialitka, na kterou se nevztahují pravidla geocachingu (tedy pravidlo o výměně, které je napsáno v každé krabičce).
Můžete mi tedy někdo z výše diskutujících vysvětlit, jak to naučit všechny ostatní cachery (podle logů cca 99%), kteří naprosto přirozeně bugy mění?
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 20:25

To Colonel & Lucky: Pokud přihlédnu k mému krédu kterým se při obchodování řídím (vyměňovat věci stejné hodnoty), tak bych musel do cache za TB dát něco s hodnotou minimálně 200 Kč, protože za zrovna takovou cenu se u nás TB prodávají.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 20:25

Ja osobne do kese za TB samozrejme neco davam, prijde mi to jako samozrejme. Ten kdo do kese TB ulozil, si z ni MOZNA neco vzal vymenou, tudiz pokud jen vezmu, bude tam o predmet min. Vymena jako vymena, at beru obycejnou vec, nebo TB, mel bych zase neco vlozit. Tot muj nazor.

ja sa priklanam k nazoru ze za TB netreba nic vkladat (kto chce samozrejme moze). Casto sa stane, ze ste na cache, nemate nic na vymenu a najdete tam TB - dolezite je, aby TB cestovali za svojimi cielmi, a nie tvrdli v cache. TB nie je klasicky trading item...
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 20:38

Ja osobne do kese za TB samozrejme neco davam, prijde mi to jako samozrejme. Ten kdo do kese TB ulozil, si z ni MOZNA neco vzal vymenou, tudiz pokud jen vezmu, bude tam o predmet min. Vymena jako vymena, at beru obycejnou vec, nebo TB, mel bych zase neco vlozit. Tot muj nazor.

Muj nazor je, ze TB si nikdo nebere, jen jej presouva. Proto neni predmetem "povinne" smeny a je naprosto fer jej odnest jinam bez vlozeni protihodnoty. Spis je "unfer" vlozit TB a za nej si neco odnest.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2006 - 22:38

Ja osobne do kese za TB samozrejme neco davam, prijde mi to jako samozrejme. Ten kdo do kese TB ulozil, si z ni MOZNA neco vzal vymenou, tudiz pokud jen vezmu, bude tam o predmet min. Vymena jako vymena, at beru obycejnou vec, nebo TB, mel bych zase neco vlozit. Tot muj nazor.

Plnej souhlas za TB se snažíme vždy něco dát, protože 1. nemáme s tím problém 2. né každej, kdo dá do cache travelbuga si z ní nic nevezme ....spíš naopak stavIN/TB OUT/něco bych řekl převládá a tak by se teoreticky mohlo stát, že (v extrémním případě) zůstane cache prázdná.
Osobně, když tak čtu tady tu diskuzi, tak bych byl dost pro to, aby se za TB do cache něco dalo nebo nedalo, podle toho zda za TB předchozí cacher něco vzal nebo ne .....je to logické
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2006 - 9:13

Souhlas s Mitakem a se všemi, kdo s ním souhlasili. Já až na výjimky nikdy trade, jen přesouvám TB+GC. Teorie s praskáním caches je bezva!

Bylo by to bezva, bohužel je to utopie....většinou se po půl roce stane z naplněné cache k prasknutí, jen krabička, kde se na dně povaluje pár věcí , které mají ulámané části, nebo nejsou kompletní a při kontrole je cache zralá na vysypání a nové naplnění.
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2006 - 8:20

Souhlasim s tebou, Petre, ale na druhou stranu vynucovat trade emailem ? A jeste za TB ? ...to je trochu divny, nemyslis ?
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2006 - 9:14

Takže uvažuji modelovou situaci, kdy někdo najde cache, něco se mu v ní líbí tak si to vezme a dá tam TB. Je to OK, owner má radost z toho, že je tam něco zajímavého a další nálezce bude příjemně překvapen. Cache se stane zajímavou tím, že je v ní něco zvláštního. Pak někdo přijde, vezme si TB a nic tam nedá. Sníží tím nejenom zajímavost cache o to, že už tam není překvapení v podobě TB, ale ještě navíc tam ubude jedna věc. Když se to párkrát zopakuje, tak tam zůstane jen prázdná schránka. Můžete namítat, že když dáváte do cache TB, tak si nic neberete, ale domnívám se, že se takto nechová absolutní většina kačerů, takže tím musí zákonitě degradovat obsah cache.

Takže já osobně když beru TB, tak dám místo něj něco pěkného, abych tím nesnížil úroveň obsahu pokladu a zajímavost hry. Náš tým to dělá proto, aby někomu vykouzlil jiskřičky v očích a hřeje nás u srdce, když si někdo vezme něco co jsme do nějaké pokladu přidali.

PS: Díval jsem se kam ten bug putoval. Byl použit jako lákadlo do nové cache o pár kilometrů dál. Mám z toho datový divný pocit.

Petr

Ja mam divnej pocit z toho, ze ti pripada OK ze nekdo vlozi cizi TB a odnese si za nej predmet urceny k vymene.Protoze to je ten, kdo snizil hodnotu. Ale ty misto abys psal jemu, pises tomu kdo plni jine poslani a trade ho vubec nezajima - kolobeh TB mezi kesemi je hra ve hre a s beznym tradem nesouvisi. Muzes koneckoncu udrzet uroven obsahu a jako majitel prubezne hodnotne predmety doplnovat. A argument "lakadlo do nove kese" je uz vyslovene malicherny.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2006 - 11:10

Petr Kura:
Takže uvažuji modelovou situaci, kdy někdo najde cache, něco se mu v ní líbí tak si to vezme a dá tam TB.


No a to je právě hloupost, protože ten člověk, který si něco bere za to, že do cache "zapůjčuje" TB přece musí vědět, že TB v cachei nezůstane natrvalo a nemůže spoléhat na to, že když někdo bude chtít posunout TB dál, že za něj něco vymění. Sice bys mohl argumentovat, že ten kdo přišel TB vyzvednout by si měl přečíst, jestli tento nebyl za něco vyměněn, bohužel ale mám zkušenost takovou, že minimálně půlka logů je napsána naprosto nečitelně, takže si ani nejsem schopný dát dohromady, kdo kdy co kam dal a jestli už to náhou někdo nevzal atd.

Petr Kura:
Pak někdo přijde, vezme si TB a nic tam nedá. Sníží tím nejenom zajímavost cache o to, že už tam není překvapení v podobě TB, ale ještě navíc tam ubude jedna věc. Když se to párkrát zopakuje, tak tam zůstane jen prázdná schránka. Můžete namítat, že když dáváte do cache TB, tak si nic neberete, ale domnívám se, že se takto nechová absolutní většina kačerů, takže tím musí zákonitě degradovat obsah cache.


Jak můžeš argumentovat tím, že po vyzvednutí TB se sníží zajímavost cache? Ten TB přece není určen k tomu, aby trvale zvyšoval zajímavost cache, ale aby svou přítomností lákal své vyzvednutí (je jedno kým). No a to jestli se tak chová nebo nechová většina cacherů je otázka téhle diskuze a řekl bych, že zatím vede ta partička, která za TB nic nevyměňuje. (Samozřejmě že nechci začínat žádný flame, protože už teď je 100%ní že se žádné kloudného výsledku nedobereme a budeme se všichni nadále chovat stejně).

Petr Kura:
PS: Díval jsem se kam ten bug putoval. Byl použit jako lákadlo do nové cache o pár kilometrů dál. Mám z toho datový divný pocit.


Toto jediné mě trochu mrzí, opravdu TB nebyl posunutý o desítky nebo stovky kilometrů dál, ale prostě jen do další cache, stejně si ale myslím, že v rámci velkých měst je toto docela běžné, že nějakou dobu TB koluje po městských cacheích dokud ho někdo náhodně nevyveze jinam. Ale na druhou stranu jsem zase rád, že když ho použiju jako lákadlo do nové cache, tak při rychlosti FTF sběračů si můžu být jistý, že se TB rychle posune dál a předpokládám, že jeho vlastník to ocení, protože se tak TB dostane rychle do spousty cacheí, který vlastník TB vůbec nezná a může si prohlédnout jejich listingy.

  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2006 - 12:05

Ovšem v tom případě bych se spíše přiklonil k tomu, aby tu částku zaslal přímo ownerovi zmíněného TB nebo GC, protože nikoliv ten, kdo tam TB vložil, ale právě owner nesl tíži pořizovacích nákladů.

Haleluja.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2006 - 21:12

Travel Bug nebo Geo Coin není předmětem výměny,

V praxi to nekdy ale vypada takto (cituji z jisteho logu [ne, nikoliv sveho]): IN: Geocoin The Carolina CruiserOUT: 50 Kcs Kun Przewalskeho // --- no jo. Nema to byt nic ve zlem, nechci delat zlou krev :] ... spise ilustrovat, ze nikdo nejsme dokonali, kazdy nekdy kaze vodu a pije vino. Z toho hlediska bychom se mozna nemuseli navzajem okrikovat za kazdy 'poklesek'. I kdyz nejaka vymena neni stoprocentne fair, ja to chapu tak, ze slusny clovek to muze srovnat jinde - nekde neco vezme a nic moc nevlozi (nestalo se vam, ze jste neco moc chteli, ale v kapse nic slusneho na vymenu?), za dva dny potka chudou, poloprazdnou cache, tak do ni vlozi neco hodnotneho a nevezme si nic. Je to samozrejme idealismus, ale muze fungovat i pristup, ze vsechny cache jsou vlastne malymi bunkami jednoho velkeho cache-organismu :] --- ktery se vsichni 'hodni' caheri snazi udrzovat v dobrem stavu, ve vsech jeho castech...
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2006 - 1:06

Můžete mi tedy někdo z výše diskutujících vysvětlit, jak to naučit všechny ostatní cachery (podle logů cca 99%), kteří naprosto přirozeně bugy mění?

Psat do logu "in: bean, out: hopik, vlozen TB Green Gorilla", "TNLN, vlozen TB", "TNLN, vzal jsem TB na dalsi cestu" ?
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama