Přejít na obsah


Fotka

Proč ne Word?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 DeathOfRats

DeathOfRats

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 22:27

Když se tu kdysi konzultovala výroba geokalendáře, někdo tu něčí nabídku k tvorbě komentoval větou: "Hlavně to nedělej ve Wordu!" Autora už si samozřejmě nevzpomínám, tak se zkusím jen tak do davu zeptat: Co je na Wordu v tomhle ohledu tak špatného? Je to názor jenom jednoho člověka, nebo obecně lidí, co tomu rozumí? Loni jsem si totiž kalendář dělala právě ve Wordu (a výsledek převedla do pdf) a pokud pominu to, že kdybych s tím uměla pořádně zacházet, trvalo by to o polovinu míň, byla jsem spokojená - kalendář skončil pod mnoha stromečky a byl pověšen na četné zdi... Teď se pouštím do kalendáře na příští rok, takže pokud by někdo doporučil nějaký výrazně lepší (blbuvzdorný) program, budu ráda.
  • 0
SQUEAK?
deathofrats.rajce.net
deathofrats13.blogspot.com

#2 Mimi a Filibert

Mimi a Filibert

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 22:39

Pokud s Wordem umíš dobře, tak to zvládneš udělat tak, že to nebude poznat. Primárně by se ale věci jako kalendář apod. měli dělat v nějakém lepším grafickém programu. (InDesign apod.)
  • 0

#3 DeathOfRats

DeathOfRats

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 22:46

Dík, ale co přesně nebude poznat? Jde jenom o vzhled co se týče např. rozložení, nebo třeba i o kvalitu obrázků? Protože já si to v tom Wordu poskládám tak, jak chci aby to vypadalo - s tím nemám problém... Jen mě zajímalo, jestli za tím nejsou nějaké technické detaily.
  • 0
SQUEAK?
deathofrats.rajce.net
deathofrats13.blogspot.com

#4 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 22:47

Word je textovej editor určenej tak možná na psaní dopisů, případně nějakejch jednoduchejch letáků. On se tváří kolik toho neumí, ale v porovnání s tím co nabízí třeba InDesign je to jen naleštěná bída. Možnosti formátování a efekty jak textu, případně grafiky jsou naprosto někde jinde. Navíc třeba v ID fotky nevkládáš, ale jen linkuješ, s tím, že si pěkně pohodlně uděláš případně výřez, jak potřebuješ, pokud se ti obrázek nezdá, upravíš ho a jen přelinkuješ, nerozhodí se ti pozice, efekty, nic. Pokud si pečlivě vytvoříš máster stránky, tak s pozdějším formátováním nebudeš mít skoro žádnou práci... BTW Stačila jsi si třeba všimnout, že když do wordu vložíš fotku, tak se ti neskutečně zvětší výslednej soubor a to ne jen o velikost fotky ale daleko o víc? Co potom, když tam na každej týden vložíš jednu - to musí být masakr. Navíc teda netuším jak to je ve Wordu se CMYKovým výstupem, ten si ale myslím vůbec nemá. Takže moje rada zní: zkus InDesign. Plně fukční trialka se dá stáhnout ze stránek Adobe a co do složitosti je to takovej word pro pokročilý nebo odvážný začátečníky...
  • 0

#5 DeathOfRats

DeathOfRats

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 22:54

S formátováním problém nemám. Možná navíc když už mám šablonu z loni, je pro mě jednodušší to jenom trochu předělat ve Wordu, než dělat nanovo v jiném programu. Velikost souboru mě taky netrápí, kalendář je měsíční, takže tak obrovský to neni. Co mě zajímá nejvíc, je právě ta kvalita obrázků - jestli bude ten obrázek vypadat hůř, když bude danej do Wordu a pak vytištěnej, nebo to samý s nějakým jiným programem (třeba s doporučeným ID).
  • 0
SQUEAK?
deathofrats.rajce.net
deathofrats13.blogspot.com

#6 semik75

semik75

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 23:04

Jde o to ze Word je mizerny program ktery v uzivatelich vyvolava mylny dojem ze maji na to delat pocitacovou sazbu. Je to typicky produkt Micro$ofu. Word do dnesnich dnu neumi zarovnavat text na oba okraje tak aby se na to dalo koukat - ma mizerne deleni slov, ma neschopnost natahovat nezalomitelne mezery. Word take neumi lignatury, zkus napsat slovo VANOCE fotem 64+ neprijde ti divne ze mezi V a A je podivne velka mezera? To zadny kvalitni program neudela. Tuhle trapnou chybu nedelalo AmiPro na Win 3.1 ale Word ji dela do dnesnich dnu. Pokud te to opravdu zajima tak si precti nejake knizky o typografii. Me osobne hodne pomohly manualy k TeXu. Word je na psani "Mila babicko" pripadne "Vazena dozorci rado" a vlastne take na jakokouliv prozu. Jenze pak musi prit typograf a ten text vysazet v necem opravdovem. Pro to jak Word mrvi grafiku uz vubec nemam slov...
  • 0
Pokud se o mě chcete dozvědět víc, tak navštivte můj web: http://tomasek.cz/.

#7 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 23:07

Word je jako brouk Pytlík.... umí všechno, ale nic pořádně. B)
  • 0

#8 DeathOfRats

DeathOfRats

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 23:11

Díky všem za odpovědi, ale musím přeformulovat otázku, protože typografie mě na tom zajímá ze všeho nejmíň a už vůbec nepotřebuju číst výrazy jako "na to už nemám slov"
Takže se ptám jinak: Když nacpu obrázek do Wordu a pak ho tisknu, je výsledek nějak výrazně horší, než když to samé udělám v jiném programu?
  • 0
SQUEAK?
deathofrats.rajce.net
deathofrats13.blogspot.com

#9 me2d09

me2d09

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 174 příspěvků(y)

Publikováno 28 září 2010 - 23:28

semik75: to se pleteš, MS nikdy nevyvolával dojem že Word je program pro počítačovou sazbu. Proč by jinak MS měl jako součást Office ještě nástroj Publisher, který JE pro typografickou sazbu určen (viz třeba Vánoce napsané v publisheru, dělení slov atd.)
Grafiku Word nijak nemrví, prostě ji jen embeduje do stránky. Jediné jak může být grafika zmršená je tak na výstupu do PDF a to je dáno nesprávným použitím konverze do tohoto formátu.
Nejsem nějaký zastánce MS technologií, ale když něco kritizuji, je dobré o tom něco vědět.

k tématu:
2DeathOfRats: InDesign si pravděpodobně nikdy nekoupíš a kvůli tvorbě kalendáře bych opravdu nestahoval jeho trial verzi. Navíc udělat v něm kalendář by ti zabralo jako nové uživatelce několikanásobně víc času než ve wordu s diskutabilním výsledkem.
Používat TeX na tvorbu kalendáře je také nesmysl - hlavně kvůli času co by ti to zabralo. U kalendáře rozhodně nevyužiješ jakékoli dělení slov atp. takže tě to, že Word není typografický nástroj nemusí trápit.

Takže: Pokud máš nějakou pokročilejší sadu Office, která obsahuje i program Publisher, použij ten. Obsahuje mraky kalendářových šablon a můžeš si tam pohrát s přesnými rozměry, sazbou, obrázky...
Pokud ne, používej dál Word. Jediné na co si dej pozor je převod do PDF - nezapomeň vypnout kompresi u obrázků a embedovat do PDF použité fonty. To jak to uděláš závisí na tom čím do pdfka dokument konvertuješ.

Edit:

DeathOfRats napsal/a:
Když nacpu obrázek do Wordu a pak ho tisknu, je výsledek nějak výrazně horší, než když to samé udělám v jiném programu?

Ne, není.
  • 0

#10 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 046 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2010 - 6:19

Myslím, že me2d09 to docela vystihl. Pokud máš kalendář předpřipravený ve Wordu, není na tom nic špatného. Word umí hodně věcí a ve chvíli, kdy věnuješ nějakou dobu jeho podrobnému zkoumání, tak zjistíš, co všechno umí a jak je to potřeba dělat. Uznávám, že jsou programy, ve kterých některé věci uděláš jednodušeji či elegantněji, ale fyzicky vytištěné na papíře to pak nepoznáš - nepozná to nikdo. Takže pokud Ti někdo píše, že Word je úplně nanic, nemá pravdu, buď v klidu. Většinou to je jen o tom, že se naučil dělat s jiným programem, který nemá každý a chce Ti to dokázat. Takže jako obyčejná uživatelka se na ně vyprdni a dělej ve Wordu. ;) P.S. Pro ostatní - taky bych to primárně dělal jinde (třeba zrovna v InDesignu), ale Wordu mam za sebou tři semestry dost podrobně, tak vim o čem mluvim. A hlavně bych na tom moh pracovat i jinde - Word je totiž skoro všude...
  • 0

#11 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2010 - 6:38

Tak pozor - pozná to, kdekdo, že je to we Wordu. Otázka je, jestli je to podstatné. Obrázky: ano, znatelně sníží kvalitu. Ale pozor, ve chvíli, kdy MĚNÍŠ VELIKOST toho obrázku PO nahrání do Wordu - např. tažením za růžek. Pokud si upravíš obrázek v grafickém programu předem na požadovanou velikost a až pak ho vkládáš do Wordu, nic moc se nestane... Základní otázkou je, jestli ti výstupní kvalita na papíru STAČÍ. Jestli jo, neřeš to. A dotaz: proč to himbajz překlápíš do pdf??? Ty to distribuuješ lidem k samovytištění? Pokud ne, je to zbytečný opruz (ano, opravdu nemám rád pdf... naprosto :D ) a hrozí snížení kvality.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#12 semik75

semik75

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2010 - 6:51

DeathOfRats napsal/a:
Díky všem za odpovědi, ale musím přeformulovat otázku, protože typografie mě na tom zajímá ze všeho nejmíň a už vůbec nepotřebuju číst výrazy jako "na to už nemám slov"
Takže se ptám jinak: Když nacpu obrázek do Wordu a pak ho tisknu, je výsledek nějak výrazně horší, než když to samé udělám v jiném programu?


Tak mi nějak připadá, že ty vlastně chceš ten program schválit. Po přeformulování otázky je má reakce taková že výsledek nebude výrazně horší.

Lidi jako já ty chybky uvidí na první pohled a stěží koupí, ale takoví jako já trh neurčují...
  • 0
Pokud se o mě chcete dozvědět víc, tak navštivte můj web: http://tomasek.cz/.

#13 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2010 - 7:18

Robbisek napsal/a:
Takže pokud Ti někdo píše, že Word je úplně nanic, nemá pravdu, buď v klidu.

Word je nanic. Musím v něm dělat každej den už skoro 2 roky (naštěstí jen malý dílčí úpravy) a nikdy víc...

Citecka napsal/a:A dotaz: proč to himbajz překlápíš do pdf??? Ty to distribuuješ lidem k samovytištění? Pokud ne, je to zbytečný opruz (ano, opravdu nemám rád pdf... naprosto :D ) a hrozí snížení kvality.

No já teda nevím, ale když jsem dělával časák, tak na osvitku jsem posílal všecko v PDF a myslím si, že bývalí kolegové z grafickýho studia to tak dělají doteď, neznám moc jinej způsob, jak to tam dostat, než v PDFku. Kvalitu výstupu si nastavíš, jak potřebuješ, takže z nějakýho snížení bych strach neměl...
  • 0

#14 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 166 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2010 - 7:18

Řekl bych, že je to vcelku prosté: 1) Pokud děláš kalendář pro sebe, rodinu, kamarády, tiskneš si ho doma a Word ti vyhovuje, klidně použij Word a neřeš to. 2) Pokud chceš tisknout v profi tiskárně, na Word zapomeň a použij něco z toho, co je v předchozích příspěvcích. Jelikož v tvém případě jde zřejmě o variantu 1), tak neřeš a nepřepínej :)
  • 0

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android * Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace

Hlavní kešovací zažízení: Samsung Galaxy A41


#15 marekd

marekd

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 232 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2010 - 7:28

Naprostý souhlas s LudekV. Jen chci ještě popsat jinou možnost, jak vyrobit pěkné kalendáře: dá se koupit měsíční kalendář na stěnu v různých barvách a velikostech, kde je místo obrázků volné místo pro fotky. Já to tak dělám už několikátý rok a naprostá spokojenost. Nechám si udělat fotky, nalepím do kalendáře a je to super vánoční dárek.
  • 0

#16 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 září 2010 - 9:02

Jasně, pro přenos do tisku JINAM je pdf dobré, vždyť to tam píšu; jen je třeba vědět, že při exportu Word - pdf se nastavuje komprese/kvalita a vědět, jak. To je celý.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#17 DeathOfRats

DeathOfRats

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 17 listopad 2010 - 19:28

Díky všem za odpovědi.

Word schválit nechci, chtěla jsem se něco dozvědět o tom, jak funguje, ale na druhou stranu co se týče písma, tak mi stačí, že se mi to líbí, jak to vypadá. A to, jak jsem si to ve Wordu rozložila loni, se mi líbilo.
Zato u fotek mě zajímalo, jestli se kvalita obrázku nedá nějak zlepšit.

Z toho, co jsem se dočetla, bych se ráda zeptala ještě na dvě věci:
1) Při převádění do PDF nekomprimovat obrázky - kde přesně se to nastavjuje? Mám ve wordu takové udělátko, které mi pod Uložit jako... nabízí PDF, ale nastavení se mi tam najít nepodařilo. Jenom při ukládání je možnost Standartní nebo Minimální velikost, tak dávám samozřejmě standartní.

2) Komprimovat obrázky v programu, ne ve Wordu - určitě je to lepší? Když jsem obrázky zmenšila v Zoneru na velikost, kterou mají mít v kalendáři, tak vypadaly podstatně míň ostře, než když jsem je vložila v původní velikosti a Word si to schroustnul sám. A když jsem to pak dala do PDF, tak ty v "původní velikosti" vypadaly taky líp.
Ale nevím, jestli by se s tím pak nestalo něco, až by se to začnalo tisknout.

Jinak kalendář nedělám na prodej (aspoň zatím :D), jenom na dárky. Kdyby to někoho zajímalo, tak se může podívat sem: http://deathofrats13...alendaaare.html . Jsou tam obrázky hotových kalendářů, odkaz na fotky v kalendáři na rajčeti a taky samotný kalendář na Google Docs, ovšem nahráním tam se celý dokument hoodně zničil, takže to je jen pro představu.
Letos chystám tématicky Prahu, tak kdyby někdo měl zájem o kalendář, dejte vědět ;)
  • 0
SQUEAK?
deathofrats.rajce.net
deathofrats13.blogspot.com

#18 Vianney

Vianney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 664 příspěvků(y)

Publikováno 17 listopad 2010 - 19:55

Práce s písmem ve Wordu je málo kvalitní, ale 90 % lidí si toho nevšimne. Obrázky nijak nekazí, ale ani nevylepší (jas a kontrast, ostrost, srovnání horizontálních a vertikálních linií, retuše apod.). Na to je dobrý Adobe Photoshop, Lightroom, Zoner, PaintShop Pro a jiné bitmapové programy, ale použít je je nutné před umístěním těch fotografií do Wordu (to je jedna z jeho nevýhod oproti InDesignu, tam je možné ty obrázku upravovat kdykoli). Největší problém je vytvořit z Wordu korektní PDF pro tisk v profesionální (ofsetové) tiskárně. Je to možné, ale je potřeba tomu hodně rozumět, aby byl výsledek opravdu korektní. Ale to není tvůj případ. Kdybys těch kalendářů potřebovala vytisknout víc, než je pro tvoji tiskárnu a peněženku únosné, napiš mi zprávu, můžu ti je vytisknout i svázat drátěnou vazbou s háčkem za dobrou cenu.
  • 0

Geokalendář 2024 - v prodeji ve vašem oblíbeném geoshopu. www.facebook.com/geokalendar


#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 794 příspěvků(y)

Publikováno 17 listopad 2010 - 22:23

Kalendáře ve wordu dělám už asi 10 let. Jednostránkové, jako složitě formátovanou tabulku. Takže fotky malé. Jen mě ..... když jsem to prohnal přes OpenOffice a ta tabulka se mi naprosto rozházela. Je to určitě horší než ve speciálním programu, ale při vytištění na obyčejné tiskárně je to jedno. A do PDF to překlápím jen pro případné posílání mailem. A kompresi dávám větší, aby se to do mailu vešlo. Každý nepoužívá Úschovnu nebo LeteckouPostu. Jen pozor na fonty, buď nepoužívej exotické, nebo je všechny embeduj a pak to zkontroluj na jiném stroji, který má jiné fonty (ideálně když děláš ve Windows, tak na Linuxu). Pokud to tam bude vypadat stejně, přečtou to i ostatní. Narazil jsem takhle kdysi, když jsem si chtěl několik kousků vytisknout na profi tiskárně v jedné provozovně a v měsících se mi místo češtiny ukázaly tečky. Od té doby fonty dávám do dokumentu. Ale pokud kalendáře rozdáváš jen vytištěné, je to jedno.
  • 0

#20 L.a.u

L.a.u

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 230 příspěvků(y)
  • LocationKolín

Publikováno 19 listopad 2010 - 22:23

Koukla jsem se na odkaz, kde máš ty svoje kalendáře. Já už 3 roky dělám kalendáře v Zoneru (píšeš, že jsi obrázky upravovala v tomhle programu). Je pravda, že pro publikaci tam už jsou nastaveny jakási rozložení kalendářů a ten tvůj má trochu atypické rozměry. Teď si nejsem jistá, jak je to nastaveno v Zoneru, ale pokud měníš rozměry fotky, tak se to většinou ptá, jak kvalitně chceš ten nový obrázek uložit. (Typicky mě napadá IrfanViewer, který má takovou hezkou lištičku s posuvníkem 0-100 % kvality původního obrázku.)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama