Přejít na obsah


Fotka

Cacher nebo káčer?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#1 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 15:11

Nezlobte se, že se na to ptám, ale jedna věc mě zajímá. Vždycky jsem si myslel, že umím česky, ale teď mně připadá, že ztrácím dech. Jak příjdete, Češi, k tomu, že používáte na "cache" a odvozeniny slova jako "keš", třebas v "keškoměrka"; mně to připomíná peníze - anebo "kač", které by dávalo souvislost s káčerem. Já si myslel, že je to vtipné a použito záměrně jako takové, ale jsou jiní, kteří tvrdí,že je to pouze zkomolenou výslovností. Prosím vás, jaký je názor průměrného českého "káčera"? A jestli vám připadám jako pitomec, tak asi jsem. Dík, Richard
  • 0

#2 AdammO

AdammO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:01

Proti odvozenině :D cache - keš :D nic nemam, ale do oka mi moc nepadl výraz kačer ;)
  • 0
tak to jsem já

#3 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:06

http://forums.ground...howtopic=269229


http://forums.ground...howtopic=263620

Tohle mám namysli, mně se to nesmírně líbí, proto se ptám.
Richard
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#4 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:09

Jaký káčer? Říkáme přece kačer ['katʃɛr]. ;) Osobně to vnímám jako vtipné označení, slovní hříčku. Takový roztomilý slang.

Počeštěné psaní slova keš mi přijde v pořádku. Pokud se skloňuje, vypadá to dokonce lépe, než když se ponechá původní pravopis (cache, cachi, cachí atd.).

Mnohem víc mě irituje, pokud mě kačeři ve vzkazech oslovují ownere. To nemám rád. B) (Ale nevztekám se kvůli tomu, protože s tím stejně nic nenadělám.)
  • 0

#5 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:19

Dík, já to beru taky tak. Je to 1 : 1; semnou , jestli mohu, 2 : 1 pro dobrý fór.
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#6 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:26

Nechci nikoho nutit: X : Y ... X - domácí = fór, Y - hosté = zkomolenina V U.S. je to tak!!!! POZOR - první jsou domácí. PŘIDEJTE, PROSÍM SCORE, JESTLI SI TROUFÁTE. A moc vám děkuji za objasnění.
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#7 ARKTici

ARKTici

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 93 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:27

Proč peníze? Jakože ti připadá podobná "keška" a "kačka"? To ne, na tyhle nuance my máme fištróna. :D btw - možná by ses divil, čemu všemu se u nás říká "kačka". ;)
  • 0

#8 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:28

Já ne, já se jen snažím na to přijít.
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#9 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:28

Vložený obrázek
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#10 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:34

TheCzechguy napsal/a:
Jak příjdete, Češi, k tomu, že používáte na "cache" a odvozeniny slova jako "keš", třebas v "keškoměrka"; mně to připomíná peníze - anebo "kač", které by dávalo souvislost s káčerem. Já si myslel, že je to vtipné a použito záměrně jako takové, ale jsou jiní, kteří tvrdí,že je to pouze zkomolenou výslovností.


nevím, jestli psát česky nebo anglicky - radši tedy česky, ať si neudělám ostudu :).
čeština je pružný a také nejednoduchý jazyk, který používa rody a pády. Když do češtiny pronikne cizí slovo a začne se používat, automaticky se k němu při skloňování přidávají přípony. a jak se to slovo tím začne měnit, je to i důvod, co Čechy začne svádět k tomu, aby si s tím slovem hráli.

Výslovnost CACHE v češtině je přesně KEŠ - z toho vyplyne KEŠKOMĚRKA, což je ukazatel, co měří frontu neschválených keší - anglicky můžeme říct TŘEBA CACHE'O'METER :)

KAČER pak vznikl ze slova CACHER - v češtině KEŠR (kæʃr). ale v češtine se vyslovují všechna písmena, co jsou napsaná, takže čech má tendenci vyslovovat i to E před R - KEŠER (kæʃer). a pak už je blízko ke slovní hříčce, kdy je využito podobné znělosti Š a Č, A nahradí E je je tu KAČER (duck) :)
  • 0

#11 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:35

Tohle připomíná klubíčko. Nebyl to nějakej českej detective? Žádné bodY. Běžte káčovat, ať se Vám uleví!
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#12 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:40

Podle mě ke slovu kačer nevedla jen výslovnost, ale i vizuální podoba slova. Většinou víme, že C se v angličtině často čte jako K a CH zase jako Č (i když zrovna v tomto slově jako Š). Pak už ke kačerovi není daleko. Určitě to vymyslel člověk, který si rád hraje se slovy. Určitě jsi také zaznamenal, že geocacher ženského pohlaví není v češtině kachna (= samice od opravdového kačera), ale kačerka. :)
  • 0

#13 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:42

To je právě to, co mě mate. Já bych vyslovil cache jako (k)aš, a to připomene peníze (ke)š. Je ale faktem, že jsem púvodem Čechem, bydlicím dlouho na Moravě a teď v U.S. a (dlouho) jsem nebyl"doma". Vždyť já seněkdy nemohu domlubit se ženou = Moravankou.
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#14 mpistora

mpistora

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 246 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:43

Dain a Olik napsal/a:je tu KAČER (duck) :)

Právě že ne duck, ale drake, což je anglické slovo odvozené od názvu českého programu PocketDrake ;).
  • 0

#15 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:52

TheCzechguy napsal/a:
To je právě to, co mě mate. Já bych vyslovil cache jako (k)aš, a to připomene peníze (ke)š. Je ale faktem, že jsem púvodem Čechem, bydlicím dlouho na Moravě a teď v U.S. a (dlouho) jsem nebyl"doma". Vždyť já seněkdy nemohu domlubit se ženou = Moravankou.


Problém je v tom, že v češtině nemáme æ, hlásku mezi a a e, jako má angličtina. Tuto hlásku při počešťování zpravidla nahrazujeme českým e, které vnímáme jako zvukově nejbližší.
  • 0

#16 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:52

Pajast napsal/a:
Jaký káčer? Říkáme přece kačer ['katʃɛr]. ;) Osobně to vnímám jako vtipné označení, slovní hříčku. Takový roztomilý slang.

souhlas

Počeštěné psaní slova keš mi přijde v pořádku. Pokud se skloňuje, vypadá to dokonce lépe, než když se ponechá původní pravopis (cache, cachi, cachí atd.).

tohle slovo se mi moc nelíbí, často se ho snažím nahradit slovem "skrýš" nebo "krabka" podle kontextu.
  • 0

#17 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:55

Dain a Olik to asi udeřil na hlavičku. To dává neuvěřitelný (pro mě, doposud) smysl. Já bych vyslovil "cache" jako české "kaeš", ale už v základni skole mě vyhodili z Hudní Školy kvůli zpěvu. protože jako Čech ze Severu, jsem zpíval Évčáci,, čtveráci...
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#18 TheCzechguy

TheCzechguy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 16:57

Ach,pan arne míři ke klapko-břinko-prsto-stroj.
  • 0
Aha! ... chtějí podpis: Richard Když podepíšeš, tak se nediv!

#19 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 17:14

mpistora napsal/a:

Dain a Olik napsal/a:je tu KAČER (duck) :)

Právě že ne duck, ale drake, což je anglické slovo odvozené od názvu českého programu PocketDrake ;).


jj, mas pravdu, ja se tak soustredil na tu cestinskou slozku ... :D
  • 0

#20 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2011 - 17:20

TheCzechguy napsal/a:
Ach,pan arne míři ke klapko-břinko-prsto-stroj.


a nosočistoplena nebo magnetoskop taky bude? ;)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka