Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Slaňovací pomůcky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#21 Lubos_H

Lubos_H

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2012 - 19:36

4DEXTER25: ale nekupuj nic pokud nemáš nikoho kdo tě zaškolí. Osma nebo sedák je opravdu na dlouhé pojednání. Osma je jen na slanění(rychlé) slanění, kýbl je spíše na pomalejší a kontrolovanější slaňování.
  • 0

#22 DEXTER25

DEXTER25

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2012 - 19:59

Jsem ze Zlínského kraje A opravdu mám někoho kdo mě zaškolí a ukáže mi co a jak nemusíte mi to tu pořád psát... :)
  • 1

#23 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2012 - 20:03

V tom pripade se s duverou obrat na nej, at ti poradi, co je dobre mit hned a na co je cas. Ono stejnenei dobre na podobne akce chodit solo. Nikdy nevis, co semuze stat.
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#24 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 6:57

Já zvolil poněkud jiné řešení, než navrhují kolegové. Nevím ovšem zda je optimální z hlediska času a financí ;) Lano jsem koupil dynamické 60m průměr 10.5mm, celotělový úvazek (v sedáku jsem se překlápěl protože jsem přece jen tlustý). Slaňovací brzdu mám RIG od Petzlu stejně jako Jumara pro cestu nahoru. Nějaká ta karabina a nemělo by se zapomínat na helmu. RIG je přece jen lepší než Grigri hlavně proto, že se volný konec lana může v pracovní poloze pustit aniž by se muselo přivazovat. Vytypování jsem dělal podle vláken zde na fóru a dál podle popisů výrobků. Celé to vyšlo určitě přes desítku. Prostudoval jsem metodiky a zkusil to nejprve na dvorku stylem metr nad zem a pak slanit a tak pořád dokola. Výhodu to má, že člověk nespadne z velké výšky. Začít se slaňováním je tímto postupem dost nebezpečné.
  • 0

#25 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 8:49

DEXTER25 napsal/a:
A co je lepší osma nebo kýbl ?


Na to je složitá odpověď.

Měl by jsi umět slanit klasicky, bez dalších pomůcek a pak si k tomu vyber to, co Ti bude více vyhovovat, po vyzkoušení.

Chce se to s někým, kdo ten materiál vlastní, domluvit a vyzkoušet si to. Nebo najít místo, kde je lezecká stěna a ochotný instruktor.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#26 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 9:00

Kluci ti tu raděj dobrý věci, ale je i jiná možnost, speciálně pro začátečníky, a to jsou speciální slaňovací brzdy. Poskytují větší bezpečí při cestě dolů, ale jinak na nic jinýho nejsou. Vyjímkou jsou brzdy grigri, které ovšem nejsou určeny na slaňování primárně, a výše uvedený RIG, u obou ale je nevýhodou složitější ovládání (musíš na to víc myslet a to se ve stresu či panice projeví a nebezpečně). Na druhou stranu s jejich pomocí sestavíš (přidáš jumar a kladku, nebo minimálně prusík a karabiny) takovou "lanovku", po které se vůbec nejsnáze leze nahoru - např. na strom - metodou JOJO. Jednoúčelové brzdy mívají dvě kladky na tření (vyšší bezpečnost) a páčku jen s jednou funkcí, tedy povolit (kloužu) a držet. Některé fungují stylem mačkám-jedu, pustím-stojím, to ale může způsobit nehodu tak, že se při panice vši silou chytíš, no a pak jedeš dolů. Výhodou brzd ale je, že tě nikdy nepustí moc velkou rychlostí. Já mám ze svých začátků brzdu INDY (např. http://sport.popina....indy-p-616.html) a ta má tu výhodu, že brzdí jak plně zmáčknutá, tak puštěná. Pro jízdu musíš páčku držet tak nějak v polovině zmáčknutí, což si na laně velmi snadno vychytáš a při stresu nehrozí tolik nebezpečí ze zpanikaření. Teď už jí nevyužiju, takže by byla k mání. Stejně ji mám v plánu dát někdy na Aukro.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#27 Maxinoha

Maxinoha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 177 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 9:00

slvs napsal/a:Lano jsem koupil dynamické 60m průměr 10.5mm


Sice jsem začátečník co se týče lezení, ale hlavně si na slaňování nekupuj dynamické lano. Dynamické lano je ideální pro jištění, např. na stěně v lezeckém centru, ale pro slanění nebo "lezení" na strom používej statické lano.

Jinak jak je tu už několikrát napsané, pro slanění toho moc nepotřebuješ a pokud by jsi do budoucna chtěl dokoupit nějaké železo na stromolezení tak doporučuji si nejdříve zajít na nějaký eventík (bývají tak 2 až 3 za rok) a vyzkoušet si která ze stoupacích metod na laně ti bude více vyhovovat a podle toho si pořídit železo.

Jinak moc se to tu nenosí, ale jako začátečníkovi doporučuji investovat 500,- Kč do prsního úvazku + 1,5 metru dlouhé ploché smyčky s minimální pevností 15 kN a jistit se proti případnému přetočení.

Jinak v HUDY prodejnách v Praze mají tento měsíc každou neděli slevu 20% na vše, více informací na jejich stránkách: Říjnové neděle v pražských prodejnách.
  • 0

#28 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 9:05

A zkoušení, jak na to: je to dobrý dělat i před každým slaněním, dokud nejseš zkušenej, protože pustit se přes hranu (právě první krok je technicky nejobtížnější) je na psychiku docela nápor. Přivaž si lano na kotvicí stanoviště - strom třeba (bezpeřně!!!) a celej se zapni, jako bys už slaňoval. Ale nelez dolů, jen se zakloň, "sedni" si do cajku a táhni silou pryž od toho stromu a zkoušej si, jak to slaňovátko funguje, co maj dělat ruce, jakej je to pocit. Zkus to několikrát a až pak jdi na stěnu. A jestli máš někde místo, kdy bys přinejhorším když spadnul, tak do hluboký vody, tak máš vyhráno :)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#29 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 9:12

Ten prsní úvaz je důležitej pro tlustší lidi, mají totiž jinak těžiště a tendenci se přetáčet. Není nic blbějšího než se pustit lana, přetočit se hlavou dolů a pak třeba nejen se mrskat jak kapr s padoucnicí, ale třeba se vyvlíct z kalhotek a vyzkoušet si šipku na kamení. Další důvod kdy nutně mít prsák je, když neseš batoh - pak je nejen váha jinak rozložená, ale navíc při pádu a zachycení by tě to mohlo přelomit v půli páteře. Dynamika na slanění samosebou použít lze, ale pruží, takže hlavně při nástupu tě protažení třeba o metr může překvapit a omlátit tě o skálu. Stejně tak jako že nepomůže jen podložit lano přes hranu skály, protože dynamika, jak pracuje, ti z toho podložení sleze (a pak se lano může poškodit o skálu nebo dokonce říznout) - takže to chce více zkušeností a jinej cajk, třeba ochrannou hadici. Tu dynamiku tu kluci psali určitě proto, že pokud lezeš nahoru dolů a hrozí, že do toho spadneš, tak naopak statiku mít NESMÍŠ a když nechceš utrácet za dvě různá lana (a nosit je s sebou), je dynamika ta první volba.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#30 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 9:52

Maxinoha napsal/a:
Sice jsem začátečník co se týče lezení, ale hlavně si na slaňování nekupuj dynamické lano. Dynamické lano je ideální pro jištění, např. na stěně v lezeckém centru, ale pro slanění nebo "lezení" na strom používej statické lano.

To ovšem není dogma, dobré je si vyzkoušet sám obě...
Stalo se mě že pode mnou prdla větev (ze zdola nebylo poznat že byla suchá) a chytila mě při pádu další co byla půl metru pod ní. Spadl jsem do dynamiky a pěkně jsem se zhoupl, do statiky by to bylo horší. Takže i pro lezení na strom není použití dynamiky někdy od věci. A statický průtah dynamického lana není při stoupání zase tak omezující (7% oproti 3-4%), jde jenom o to počáteční odlepení od země kdy to znamená pár přitažení navíc než lano našponuješ.
  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#31 Mr.FrAnTA

Mr.FrAnTA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 11:01

Tak s prodloužením dynamiky jsem teda v životě neměl problém... Snad když začínám slaňovat, tak se co nejlépe co nejvíc doberu ke štandu a potom začnu slaňovat.... pak se ti nemůže dynamika tak moc protáhnout... Slaňovat taky člověk musí s citem a opatrně a né že do toho tam někde bude dělat opičárny... to se pak ví, že se někde omlátí ;) Jinak věci typu Gri-Gri a podobný věci, které jsou jistítkama a někdo si vymyslel, že to bude používat na stromolezení a slaňování ... to bych tady moc nevytahoval... Gri-Gri je věc na jištění a na slaňování bys měl slaňovat po dvou koncích nejlépe a to ti Gri-Gri neveme... Taktéž slaňovací brzdy jsou podle mě zbytečně drahá sranda, když se to samí dá udělat pomocí kýblu a prusíka nebo pomocí osmi, která jde zablokovat... Já bych mu ani tady moc problémem dynamikou a statikou nepletl hlavu... Pokud chce slaňovat, tak ať si sežene co chce, slaňovat se dá bezproblému na obojích lanech... Nejlépe s nějakou fakt jednoduchou a levnou pomůckou... třeba ten kýbl, osma... nebo klidně jenom přes půlloďák... taky varianta, ale když si špatně cvakneš karabinu, tak jsi mrtvej člověk ;) Prsní úvazek na slaňování? To už by musel být sakra cvalda... Jsem při slaňování už dělal blbostí, ale nikdy sem se teda nepřetočil.... Takže jestli chce jenom slaňovat, opět blbost a zbytečná omáčka okolo... Pokud jde o stromolezení a problém dynamika/statika... tak jsem názoru, že pokud to jde, jumarovat na statice a potom mít kolem druhý větve dynamiku na dojišťování... ale né vždy to jde a pád do statiky taky není tak hroznej... Když jí nepřetrhneš, tak jí minimálně můžeš ale vyhodit ;) PS: mě naučili slaňovat tak, že mě kamarád vytáhl na škodárnu (umělá stěna v Plzni), nechal ě vylízt až nahorů, nasadil mi kýbl, hodil do toho lano a řekl.... tak a jeď... Pokaždý, když někoho učím slaňovat, tak to dělám stejným způsobem... Všichni v pohodě slanili a dokonce už to umí sami ;)
  • 0

#32 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 12:04

Ano, taks nám tu, Franto, vysvětlil, jakej seš zkušenej borec, a teď, jakej smysl to mělo pro naprostýho nováčka? :@ Protože typický "slaňovat", když to řekne kačer, znamená, že má kešku někde ve stěně a dostane se k ní odshora. Lano uváže o deset metrů dál kolem stromu. To je realita. TAM už je dynamický prodloužení znát a musí se začít sestupem přes hranu, což je, kupodivu, nejtěžší kousek vůbec. Použít na to dvojitý lano je sice možný, ale proč? Copak předpokládáš, že se nedokáže vrátit nahoru (k věcem...) anebo že má půlku nebo dvojitý lano? Totéž platí o mostech. Tam je první krok vůbec nejhorší. To učíme na záchranářskejch kurzech až jako poslední, před tím, než se zapnou do plínky nebo k nosítkám. A na strom by bylo hezký lízt jak říkáš, ale na to jistě nebudeš stačit sám a už vidím, jak někam do koruny střílíš druhý lano, kdyžs to první tam dostával hodinu, a ještě na jiný místo a vejš, aby to fungovalo a aby to nebylo na stejný větvi, páč kdyby praskla, je ti jištění akorát tak... víš k čemu. Možná to někdo dělá, já to ale neviděl. Na nějakým extrému možná, ale běžně určitě ne. Navíc kercáš i u toho grigri. Není na slaňování určeno primárně, ale postup je namalovanej i v originálním letáku (myslim). Rozhodně to není zakázané použití. Naopak, s osmou nebo kýblem se musí učit od někoho a potřebuje minimálně záchranu dole, na konci lana, a líp ještě druhýho nahoře na nástupu. Stejně je pro hledání keše ve stěně míň vhodný než složirější pomůcky, protože se musí zasekávat a dle metodiky vázat, když potřebuješ zastavit a uvolnit ruce, a při změně směru od slanění nahoru je to složitější manévr. Jo, je to univerzální, lehkej a levnej cajk, ale pro samotnýho začátečníka nebo příležitostnýho kačera nevhodnej. A radit někomu slaňovat jako začátečník přes půlloďák na HMSce hraničí s pokusem o vraždu. A pokud jde o prasák - ty možná ne, při svejch zkušenostech, ale já teda lezce hlavou dolů viděl, a ne jednou. A tehdá na Eliášovo ohni to fakt jako sranda nevypadalo. Mluvíme tu o NEZKUŠENEJCH lidech, kua už. Zkušenější si poraděj i v krizi, pokud se do ní dostanou. Nezkušený by měli možnostem krize co nejvíc předcházet, a proto vznikají cajky jako jsou ty brzdy.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#33 12skvarka

12skvarka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 13:52

využiju tématu a zeptám se: zatím sem slanoval že jsem měl lano kolem stromu nahoře na skále.....ted mam vyhlídnutou skálu kde jsou nahoře jistící oka tam bych lano mohl cvaknout nebo provlíct ,mužu teda věřit pouze jednomu oku? a slanit na něm? nebo lano provlíct více oky to pak ale budou namahaný jinym směrem .....nebo se prostě nebát a věřit jednomu normovanýmu bodu?
  • 0

#34 Mr.FrAnTA

Mr.FrAnTA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 14:27

Záleží, co je to za oka? Jestli myslíš borhák - taková zkourcená tyčka, která pak dělá oko, nebo myslíš nýt - to je taková plaketa, která je tvořená destičkou s dírou a je přimontována na stěnu šroubem... poslední varianta je kruh - to je prostě železný kruh skoro takový jako je vidět občas na vratech a poslední asi co bys mohl potkat je skoba.

Borhák by tě měl určitě unést, pokud jsou tam 2 či 3 blízko sebe, tak určitě to je zamýšleno jako štand, kde štandem se provlíkají smyce a dávají se tam karabiny... ale to by sis musel najít v metodikách... Pokud je tam samotnej, tak jistě jím můžš protáhnout lano, ale není dobré na tom lízt, protože tím probrušuješ ten borhák... Slaňování není problém ;)

V případě nýtu / nýtů je to trošku problém, protože jakmile jím protáhneš lano a budeš slaňovat, tak jsi živoucí mrtvola... nýt ti může roztrhnout lano... Tam se doporučuje dávat majlonka (to co napíšu si můžeš dát i do borháku, abys ho neníčil), HMS nebo 2x expreska zámky proti sobě...

Ať už potkáš nýt či borhák, případně můžeš oťukat okolí, jestli není dutý a zkusit, zda se nekynklá... tak by to měla být tutovka... V případě štandu (více borháků či nejtů u sebe - většinou 2 či 3) je dobré se naučit techniku (metodiku). Není to žádná složitost a jistota tam je taky tutová...

U nás v lomu máme v každém borháku či nýtu, který je slaňovákem, máme nylonku, takže stačí provlíkout a slanit... Někde máme dokonce i 2 nýty či borháky, protože se slaňák vyklal a tak se přidal druhý a propojili se řetězem a opět tam je nylonka... Každej si to dělá jak chce... V německu mají něco, čemu se říká berany... Tam vlastně jenom provlíkneš lano a jedeš dolů....

Kruh se vyskytuje na pískovcích, či tradičních cestách... u toho ti metodiku neřeknu, protože jsem jí zatím nepotřeboval a skoby? od těch se držet raději dál :D

Borhák: http://www.raveltik....t/big/60201.jpg
Nýt: http://www.horomater...anzeta-nytu.jpg
Skoby: http://horovsb.mrak..../gear/skoby.gif
Kruhy: http://www.horyinfo....1934_kruhy2.jpg
  • 0

#35 12skvarka

12skvarka

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 17:02

tak podle fotek je tam borhák ...takže se nemusim ničeho bát ?
  • 0

#36 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 17:59

Citecka napsal/a:
Ten prsní úvaz je důležitej pro tlustší lidi, mají totiž jinak těžiště a tendenci se přetáčet. Není nic blbějšího než se pustit lana, přetočit se hlavou dolů a pak třeba nejen se mrskat jak kapr s padoucnicí, ale třeba se vyvlíct z kalhotek a vyzkoušet si šipku na kamení.
Další důvod kdy nutně mít prsák je, když neseš batoh - pak je nejen váha jinak rozložená, ale navíc při pádu a zachycení by tě to mohlo přelomit v půli páteře.

Dynamika na slanění samosebou použít lze, ale pruží, takže hlavně při nástupu tě protažení třeba o metr může překvapit a omlátit tě o skálu. Stejně tak jako že nepomůže jen podložit lano přes hranu skály, protože dynamika, jak pracuje, ti z toho podložení sleze (a pak se lano může poškodit o skálu nebo dokonce říznout) - takže to chce více zkušeností a jinej cajk, třeba ochrannou hadici. Tu dynamiku tu kluci psali určitě proto, že pokud lezeš nahoru dolů a hrozí, že do toho spadneš, tak naopak statiku mít NESMÍŠ a když nechceš utrácet za dvě různá lana (a nosit je s sebou), je dynamika ta první volba.


Citecka +1 za srandovní příspěvky :D Visel jsi někdy v sedáku příp. v dynamice ?
  • 0

#37 Mr.FrAnTA

Mr.FrAnTA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 19:28

12skvarka napsal/a:
tak podle fotek je tam borhák ...takže se nemusim ničeho bát ?


Borhák by měl být dimenzovanej na dynamický pád o síle minimálně 24kN, což je jako když do toho padne 24 tun ;) A to je při dynamickém pádu... Ty při slaňování do toho nic v podstatě nedáš... Jenom bych si zkontroloval, zda není v duté skále (léty mohla zerodovat) a zda se nekynklá... jako lezec slaňuju přes borháky už skoro 2 roky a stále jsem naživu ;)
  • 0

#38 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 19:37

Mr.FrAnTA napsal/a:
Borhák by měl být dimenzovanej na dynamický pád o síle minimálně 24kN, což je jako když do toho padne 24 tun


Seš si jistej?
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#39 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 20:28

Citecka napsal/a:

Mr.FrAnTA napsal/a:
Borhák by měl být dimenzovanej na dynamický pád o síle minimálně 24kN, což je jako když do toho padne 24 tun


Seš si jistej?


:D

Sílu 24 kN vytvoří staticky (tj. působí jen gravitační pole) zátěž o hmotnosti = 24000/9,81 = 2446 kg (2,4 t). Když něco někam spadne, je to prosím "trochu" víc...;)
  • 0

#40 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2012 - 20:39

Jedná se o přepočet tzv. pádového faktoru. Pád do dvojnásobku délky lana je darda... proto dynamická lana, zafungují jako takový "bungee". A proto je dobré, když od místa pevného zakotvení lana (popř. jističe) je to co nejdál.

Viz taky wikipedie.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama