Přejít na obsah


Fotka

Nabíječka na AKU


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
40 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 8:57

Po debatě o nejlepších aku bych rád rozpoutal dabatu o tom jak a čím je nabíjet.
Vzhledem k tomu, jaký to na ně může mít vliv, tak je to asi podstatnější, než udávaná kapacita a výrobce.
Zajímá mě to hlavně proto, že stejně musím koupit další nabíječku a mám pocit, že další ta žlutá, co byla u GP článků, to už nebude.
A požadavek je i možnost práce na zapalovačové zásuvce v autě.

Co kdo máte a jak se to osvěčilo, poraďte.

  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 9:10

Po debatě o nejlepších aku bych rád rozpoutal dabatu o tom jak a čím je nabíjet.
Vzhledem k tomu, jaký to na ně může mít vliv, tak je to asi podstatnější, než udávaná kapacita a výrobce.
Zajímá mě to hlavně proto, že stejně musím koupit další nabíječku a mám pocit, že další ta žlutá, co byla u GP článků, to už nebude.
A požadavek je i možnost práce na zapalovačové zásuvce v autě.

Co kdo máte a jak se to osvěčilo, poraďte.


  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 9:35

Po debatě o nejlepších aku bych rád rozpoutal dabatu o tom jak a čím je nabíjet.
Vzhledem k tomu, jaký to na ně může mít vliv, tak je to asi podstatnější, než udávaná kapacita a výrobce.
Zajímá mě to hlavně proto, že stejně musím koupit další nabíječku a mám pocit, že další ta žlutá, co byla u GP článků, to už nebude.
A požadavek je i možnost práce na zapalovačové zásuvce v autě.

Co kdo máte a jak se to osvěčilo, poraďte.

Mám tuhle http://www.gme.cz/in...sk=&pict=&jaz=. Jsem maximálně spokojený. 4 samostatné kanály AAA nebo AA, auto-síť, možnost vybíjení, stav indikován na displeji. Mohu doporučit.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 13:59

jj, rychle a ultrarychle levne nabijecky radeji ne. Neni (nebyva) to k accu moc setrne. Pro tyhle accu a pro nase pouziti jsou nejsetrnejsi nabijecky nabijejici desetinovym proudem, takze cca 12h nabiti. Pokud uz se ma nabijet rychle, je potreba znat charakteristiku clanku, co snasi, a idealne pouzivat jeste teplotni cidlo. V AA neni asi nimh clanek, co by snasel nabijeni 1-2h (1-0.5C proudy) bez znacneho poklesu poctu cyklu. Nabijeni do auta bych neresil, nosim radeji vic sad.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 9:38

Mám tuhle http://www.gme.cz/in...sk=&pict=&jaz=. Jsem maximálně spokojený. 4 samostatné kanály AAA nebo AA, auto-síť, možnost vybíjení, stav indikován na displeji. Mohu doporučit.

Vypadá to zajímavě. Do jaké kapacity aku to je použitelné?
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 9:52

Mám tuhle http://www.gme.cz/in...sk=&pict=&jaz=. Jsem maximálně spokojený. 4 samostatné kanály AAA nebo AA, auto-síť, možnost vybíjení, stav indikován na displeji. Mohu doporučit.

V popisu je napsáno superrychlá
Jakpak se to odráží na čase nabíjení článků?

  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 11:04

Mám tuhle http://www.gme.cz/in...sk=&pict=&jaz=. Jsem maximálně spokojený. 4 samostatné kanály AAA nebo AA, auto-síť, možnost vybíjení, stav indikován na displeji. Mohu doporučit.

Tak pro tuhle jsem našel web výrobce a tam se píše:
Comments
240VAC/12VDC Ni-Cd/Ni-MH automatic charger with 240V AC adaptor & 12V cig' lighter for vehicle included.
Fast charge rate 1000mA (AA), 500mA (AAA) with autoswitch to trickle charge mode of 100mA (AA), 50mA (AAA).
4 individual circuits to charge 1, 2, 3 or 4 AAA or AA NiCd or NiMH batteries with state of charge indicator.
Discharge function included. Primary battery autodetect so non rechargeable batteries cannot be inadvertantly charged. Fully charges (100%) batteries as opposed to approx' 80% for most AA/AAA fast chargers.

O detekci delta peak tam nikde nic nevidím a nebo je to skryté pod jiným termínem :-(

Tady to je celé
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 14:31

Jsem na tom pomerne stejne jako Dorcadion. Na AA baterky mi funguje skoro vsechno, takze jich mam cca 30 neustale pri sobe (4x velka baterka, 4x celovka, 4x blikacky na kole, 2x GPS, 2xfotak, 16 rezervnich...). Pouzivam uz skoro dva roky rychlonabijecku Ansmann Digispeed k plne spokojenosti. Na 220V nebo 12V, rizena procesorem, nabiji 4 AA nebo AAA clanky, kazdy zvlast jinymi nabijecimi proudy, rozlisuje ruzne nabijeci krivky pro NiCd a NiMh a ma vetracek pro chlazeni, coz ji umoznuje nabit i plne vysumele 2700 clanky do 1,5 hodiny. Nestoji zrovna malo. Tehdy jsem za ni dal skoro dva tisice. Zatim nemuzu potvrdit, zda moje baterky (Ansmann nebo GP o kapacitach 1000-2700) opravdu prezijou 800-1000 cyklu. Urcite jich ale maji uz tak 300 za sebou a zatim nejevi znamky opotrebeni. Verim, ze nez se ty baterky dozijou sve smrti, tak je stihnu nekolikrat ztratit nebo v lepsim pripade vymenit za vetsi kapacity ;)
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 11:37

V popisu je napsáno superrychlá
Jakpak se to odráží na čase nabíjení článků?

V popisu je 4x1A, tedy předpokládám, že do každého článku žene 1A. Takže vybité accu 2500 mAh to našťouchá za cca 2,5 hod. To je slušný čas, otázku zůstává, co to udělá z akumulátory. Ne všechny články jsou na takové nabíjecí proudy postavené.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 15:17

Tak před chvilkou jsem měl vybráno, ale další příspěvky mě zmátly :-(
Tu MW6178, co je jako první doporučení, v Liberci mají, ta od Conrada stojí 2x tolik. ale klidně si taky připlatím.
Jak to je s tou životností baterek?
Já zatím používám stále stejné GP už víc než rok, už mám 14 kousků AA článků pro všechny spotřebiče.

  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 11:15

Tak pro tuhle jsem našel web výrobce a tam se píše:
Comments
240VAC/12VDC Ni-Cd/Ni-MH automatic charger with 240V AC adaptor & 12V cig' lighter for vehicle included.
Fast charge rate 1000mA (AA), 500mA (AAA) with autoswitch to trickle charge mode of 100mA (AA), 50mA (AAA).
4 individual circuits to charge 1, 2, 3 or 4 AAA or AA NiCd or NiMH batteries with state of charge indicator.
Discharge function included. Primary battery autodetect so non rechargeable batteries cannot be inadvertantly charged. Fully charges (100%) batteries as opposed to approx' 80% for most AA/AAA fast chargers.

O detekci delta peak tam nikde nic nevidím a nebo je to skryté pod jiným termínem :-(

Tady to je celé

Detekci delta peak má, tak jako všechny rychlejší nabíječky pro NiMh, jinak by pro tyto aku nemohly být určeny.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 12:27

Mám sice pocit, že jsme to tady již probírali, ale klidně se ozvu znovu... :) Používám velké množství AA a AAA článku (2 blesky, GPS, foťák, PMR radiostanice etc.) je pro mne šetrné a spolehlivé nabíjení akumulátorů docela kruciální záležitostí (teď mám asi 40 ks NiMH). Před lety jsem si jich něúrekom zlikvidoval nepříliš kvalitními nabíječkami typu Hama, GP atd. (obzvláště ty "rychlo" jsou pěkné svinstvo... doporučený nabíjecí proud pro NiMH je mezi 200-300 mA, 1A je po 10-20 nabitích spolehlivě likviduje; strašně se zahřívají... nad 37-40 °C dochází k jejich poškození). Loni jsem si pořídil toto a jenom si chrochtám. Každá šachta separátní nabíjení, možnost volby nabíjecího proudu (200-500-750-1000 mA), zobrazení napětí, proteklého proudu, času a stavu každého článku zvlášť, kontrolu teploty. Také má zdroj mimo nabíječku, což přispívá ke snížení teploty nabíječky.... Vřele doporučuju a podívejte se na recenze na webu...

Michal

  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 13:17

Mám sice pocit, že jsme to tady již probírali, ale klidně se ozvu znovu... :)
Používám velké množství AA a AAA článku (2 blesky, GPS, foťák, PMR radiostanice etc.) je pro mne šetrné a spolehlivé nabíjení akumulátorů docela kruciální záležitostí (teď mám asi 40 ks NiMH). Před lety jsem si jich něúrekom zlikvidoval nepříliš kvalitními nabíječkami typu Hama, GP atd. (obzvláště ty "rychlo" jsou pěkné svinstvo... doporučený nabíjecí proud pro NiMH je mezi 200-300 mA, 1A je po 10-20 nabitích spolehlivě likviduje; strašně se zahřívají... nad 37-40 °C dochází k jejich poškození). Loni jsem si pořídil toto a jenom si chrochtám. Každá šachta separátní nabíjení, možnost volby nabíjecího proudu (200-500-750-1000 mA), zobrazení napětí, proteklého proudu, času a stavu každého člínku zvlášť, kontrolu teploty. Také má zdroj mimo nabíječku, což přispívá ke snížení teploty nabíječky.... Vřele doporučuju a podívejte se na recenze na webu...


Michal

Plně potvrzuji. Má navíc i mj. režim vybíjení s možností volby vybíjecího proudu. Navíc vyhodnotí na jakou kapacitu se článek nabil, takže při vlastnictví více článků stejného druhu lze články sladit do dvojic (čtveřic) dle blízké kapacity. Při nákupu se k ní dodává navíc sada 4 AKU fy Conrad (tímto nechci rozšířit disusi o jejich kvalitě!), docela praktický futrál a adaptéry na články typu C a D. Ty my tak praktický nepřipadají ...
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 15:42

Loni jsem si pořídil toto a jenom si chrochtám. Každá šachta separátní nabíjení, možnost volby nabíjecího proudu (200-500-750-1000 mA), zobrazení napětí, proteklého proudu, času a stavu každého článku zvlášť, kontrolu teploty. Také má zdroj mimo nabíječku, což přispívá ke snížení teploty nabíječky....

Tak tuto hracku mam tiez a az na trochu nepohodlne ovladanie (napriek navodu mi chvilu trvalo, kym som ho pochopil) som s nou spokojny. Nie je problem v pripade nudze nabijat aj v aute, ale rychlonabijanie to samozrejme nie je. Predtym som pouzival nejaku tu rychlo-hama, akumulaky s nou maju zivotnost tak pol roka az rok - cize max. par desiatok cyklov.

  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 8:37

Před lety jsem si jich něúrekom zlikvidoval nepříliš kvalitními nabíječkami typu Hama, GP atd. (obzvláště ty "rychlo" jsou pěkné svinstvo... doporučený nabíjecí proud pro NiMH je mezi 200-300 mA, 1A je po 10-20 nabitích spolehlivě likviduje; strašně se zahřívají... nad 37-40 °C dochází k jejich poškození).


Já požívámu tuto "špatnou" rychlonabíječku GP http://www.alfacomp....l=460&zbo=51315 (po odečtení ceny přiložených aku bratru za 400Kč) už nejmíň 2 roky a zatím jsem žádný aku po 10-20 nabitích neodrovnal. Čím to je? Asi dělám něco špatně :-)
Aku se odrovnávají především špatným vybíjením, kdy jeden ze dvou článků odejde dříve a tím se přepóluje, to je skutečný problém, ne nabíječka.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2006 - 18:07

Nebyl jsem on-line a tak zkusim odpovědět nyní. Kapacita není rozhodující, jen se tím ovlivní konečná doba. Pochopitelně pro starší nízkokapacitní aku (řekněme pod 1500 mAh) je nabíjecí proud smrtelný. Doba nabíjení je podle kapacity a stupně vybití do cca 3-4 hod., nikdy jsem to neměřil, je to zkrátka rychle. Souhlasím s předřečníky, že nabíjení velkým proudem bez současného zajištění chlazení není k aku dvakrát šetrné. Pokud se vloží všechny 4AA, tak se v závěru nabíjení dost zahřejí. Je to vždy kompromis mezi cenou nabíječky, cenou akumulátorů a intenzitě využívání aku. Zkrátka to si musí každý rozhodnout sám. Ono v dnešní době obyčejné aku se dají pořídit kolem 50 Kč a pokud jich nepoužívám desítky, tak to kapsu příliš nezatíží a když odejdou koupím nové. Dřív jsem používal šetrné nabíjení malým proudem, ale nabíjet 16 hod. a ještě měřit čas mne už přestalo bavit. Je to skutečně na velkou diskusi a řeknu vám, že i názory odborníků se dost liší. Rozhodně nechci rozpoutávan nějakou flame diskusi.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 9:17

NiMh přímo vyžadují rychlejší nabíjení oproti NiCd, aby vůbec bylo možno spolehlivě určit konec nabíjení. Proto se dnes prodávají většinou jen rychlonabíječky, stačí se podívat na nabíjecí křivky zveřejňované výrobci aku. Nabíječky navíc nepoužívají konstantní nabíjecí proud jako kdysi, ale různé puzní proudy v různých fázích, lze je bezpečně použít pro nabíjení jen částečně vybitých článků atd. Prostě jiná technologie.
Nabíjení 1A je pro současné články naprosto normální.

http://www.hardingenergy.com/pdfs/NiMH.pdf
Slow charging is still a reliable method, but not all batteries can be slow
charged without some type of termination. Some NiMH cell chemistries have higher capacities and are
better suited to the more popular fast charging methods.
Rapid Charge - The advantage of this charge method is the ability to safely charge batteries that are at any
state of charge. In other words, a partially discharged battery can be charged without the risk of
being overcharged. The disadvantage to this type of system is the added complexity and
expense of the charger.

http://www.panasonic.com/industrial/battery/oem/images/pdf/Panasonic_NiMH_ChargeMethods.pdf
The advantage of this charge method is the ability to safely charge batteries that are at any
state of charge. In other words, a partially discharged battery can be charged without the risk of
being overcharged. The disadvantage to this type of system is the added complexity and
expense of the charger.

Panasonic považuje za standartní nabíjení proudem 0.5C až 1C, tj. pro NiMh 2500 mAh proudem 1.2A-2.4A, běžné rychlonabíječky nabíjejí max. 1A. Takže pohoda. Max. teplotu uvádějí ne 37 st.C ale 55 st.C
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 9:28

Aku se odrovnávají především špatným vybíjením, kdy jeden ze dvou článků odejde dříve a tím se přepóluje, to je skutečný problém, ne nabíječka.


Ano, to je největší problém. NiMh by se proto nikdy neměly hodně vybíjet. Jakmile některý článek v sérii má menší kapacitu než ostatní, vybije se dřív než ostatní a v sérii s ostaními se "přepóluje", což pro něj znamená smrt v krátkém čase.

Pokud je možnost, NiMh a Li-Ion/Pol akumulatory hned po příchodu domů dejte do (chytré) nabíječky, ať mají třeba ještě i 90%ní kapacitu. Samozřejmě je potřeba inteligentní nabíječka a ne ta, co šťouchá do akumulátoru proud po konstatní čas (většina GP nabíječek v základní ceně)! Tam by mohlo dojít k přebíjení a přehřívání, což likviduje kapacitu článku stejně spolehlivě. A nejlépe je třeba hlídat každý akumulátor zvlášť. Pak se dosahuje vynikající životnosti akumulátorů za nejnižší celkové náklady.

Je dobré si uvědomit, že: "...Nabíječe, které jsou opatřeny hlídáním teploty (termistor uvnitř baterie nebo metoda "delta T/delta t") nebo hlídáním poklesu napětí na konci nabíjení (metoda "-delta V" nebo "d2V/dt2") lze používat i k nabíjení jen částečně vybitých akumulátorů, aniž by to mělo vliv na pokles životnosti nebo kapacity v následujícím cyklu. Naopak akumulátorové baterie, které jsou vybíjeny jen částečně a k nabíjení se používá jedna z výše uvedených metod, dosahují výrazně delší životnosti než baterie, které vybíjíme ze 100 %. (Tyto metody se používají např. u většiny GSM telefonů – jak v nabíječkách, tak v Hands-Free sadách, u nabíječů pro přenosné radiostanice nebo pro akumulátorové nářadí apod.)." (konec cit.)

  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 září 2006 - 9:02

Jo, nabijim asi 4h, takovy kompromis. Ale plne se musim ztotoznit s nazorem, ze je to vlastne jedno. Pri cene clanku jaka je, je mi absolutne jedno, jestli vydrzi 300 nebo 500 cyklu. Takze bych se nebranil strcit sve clanky do neceho co je nabije za 1.5h. Jen mam proste doma jine vybaveni a nemam duvod menit, doba nabiti neni pro me priorita, doma vzdy neco nabiteho je, a kdyz to potrebuju rychle na cestach a zasoba dojde, koupim si tuzkovky :). Myslim, ze zvysena investice do super nabijecky se nevyplati pri pouziti na AA accu pro male odbery.
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 září 2006 - 9:02

Jo, nabijim asi 4h, takovy kompromis. Ale plne se musim ztotoznit s nazorem, ze je to vlastne jedno. Pri cene clanku jaka je, je mi absolutne jedno, jestli vydrzi 300 nebo 500 cyklu. Takze bych se nebranil strcit sve clanky do neceho co je nabije za 1.5h. Jen mam proste doma jine vybaveni a nemam duvod menit, doba nabiti neni pro me priorita, doma vzdy neco nabiteho je, a kdyz to potrebuju rychle na cestach a zasoba dojde, koupim si tuzkovky :). Myslim, ze zvysena investice do super nabijecky se nevyplati pri pouziti na AA accu pro male odbery.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka