Přejít na obsah


Fotka

Nabíječka na AKU


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
40 odpovědí na toto téma

#21 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 9:23

http://www.panasonic.com/industrial/battery/oem/images/pdf/Panasonic_NiMH_ChargeMethods.pdf
The advantage of this charge method is the ability to safely charge batteries that are at any
state of charge. In other words, a partially discharged battery can be charged without the risk of
being overcharged. The disadvantage to this type of system is the added complexity and
expense of the charger.


Tady mělo být
In order to excercise proper control to stop rapid charge, it is recommended that batteries be charged at over 0.5CmA but less than 1CmA.
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 10:18

NiMh přímo vyžadují rychlejší nabíjení oproti NiCd, aby vůbec bylo možno spolehlivě určit konec nabíjení.

No, to byla spousta polopravd. NiMh je potreba nabijet mensim proudem nez NiCd (zpravidla). Pravda ale je, ze delta peak u NiMh je mensi. Pokud nabijecka neumoznuje nastavit velikost detekovaneho delta peaku, ma ji nastavenou na NiCd, nebo jako kompromis, nemusi spolehlive detekovat konec u NiMh, hlavne u malych proudu. Druha vec je, ze clanek by nemel byt pro optimalni rychlonabiti nabijen konstantnim proudem. Nabijecka by mela cyklus prerusovat a merit, co se vlastne na clanku deje a podle toho regulovat proud.
Vyrobci velice casto take na svych strankach nabizeji polopravdy a mnohdy i lzi. Napriklad reknou nabijeni 1C ano, ale uz nereknou za cenu snizeni zivotnosti 50%. To same s pripustnymi odbery a dobou trvani spicek.
Nekdo tu uvadel odbery 1A u blesku - to fakt vydrzi dlouhodobe maloktery normalni AA clanek ve spotrebnim provedeni (s cepickami).
Tyhle veci ale presahuji geokesarske zajmy, popsali bysme spousty "papiru" a na zaver se i pohadali. Takze muj zaver pro Kolomba je, aby poridil JAKOUKOLI nabijecku normalni znacky, ktera nabiji kazdy clanek zvlast a detekuje delta peak. Jedine kriterium. Bude spokojeny.
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 září 2006 - 13:53

Jo, nabijim asi 4h, takovy kompromis. Ale plne se musim ztotoznit s nazorem, ze je to vlastne jedno. Pri cene clanku jaka je, je mi absolutne jedno, jestli vydrzi 300 nebo 500 cyklu. Takze bych se nebranil strcit sve clanky do neceho co je nabije za 1.5h. Jen mam proste doma jine vybaveni a nemam duvod menit, doba nabiti neni pro me priorita, doma vzdy neco nabiteho je, a kdyz to potrebuju rychle na cestach a zasoba dojde, koupim si tuzkovky :). Myslim, ze zvysena investice do super nabijecky se nevyplati pri pouziti na AA accu pro male odbery.


300 nebo 500 cyklů je vskutku jedno, ale 30 nebo 500 je sakra velký rozdíl :), a toho můžeš se špatnou nabíječkou snadno dosáhnout... btw. pro výkonné blesky k foťáku s odběrem 1A musím používat drahá Sanya, jiné NiMH to nemají moc rády...

  • 0

#24 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 11:12

Pokud nabijecka neumoznuje nastavit velikost detekovaneho delta peaku


To neumožňuje žádná běžná komerční nabíječka.

ma ji nastavenou na NiCd, nebo jako kompromis, nemusi spolehlive detekovat konec u NiMh, hlavne u malych proudu.


Není pravda. Možná tak před 10 lety. Naopak jsou současné nabíječky nastaveny na NiMh, protože s tímto nastavením je bezpečné nabíjet i NiCd, naopak to možné není. Proč by jinak bylo u většiny běžných nabíječek uvedeno že jsou na NiMh?

Napriklad reknou nabijeni 1C ano, ale uz nereknou za cenu snizeni zivotnosti 50%. To same s pripustnymi odbery a dobou trvani spicek.


V praxi nikdo nepotřebuje životnost 1000 cyklů :-). Úplně stačí ne poloviční, ale i pětinová životnost "poškozeného" aku.

Nekdo tu uvadel odbery 1A u blesku - to fakt vydrzi dlouhodobe maloktery normalni AA clanek ve spotrebnim provedeni (s cepickami).


Ve svém Metzu mám spotřebí články NiCd 1000, proudy tam tečou ve špičce mnohem více než 3A (dig.měřák opravdovou špičku není schopen změřit) a aku neodešly. NiMh takový proud nedají, mají větší vnitřní odpor, který se časem zvětšuje. Je ovšem otazka co je to vydrží a co je to dlouhodobě.

Takze muj zaver pro Kolomba je, aby poridil JAKOUKOLI nabijecku normalni znacky, ktera nabiji kazdy clanek zvlast a detekuje delta peak. Jedine kriterium. Bude spokojeny.


Toto je pravda. Teorie je jedna věc a praxe jiná. Pro napájení gps stačí kterákoliv nabíječka s uvedenými vlastnostmi, a už jsem viděl i levnější než jsem uvedl předtím. Prostě za 650 Kč už jsou kvalitní i se 4 aku v ceně.
  • 0

#25 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 září 2006 - 20:42

Ja pouzivam tuto starsi Ansmann POWER Line 5
http://www.conrad.cz/nabijecka-akumulatoru-powerline+dp64505/
Maximalni spokojenost. Umi NiMH, NiCD v rozmerech AAA, AA, C, D, 9V. Kazdou sachtu samostatne, vybijeni, tepelna ochrana. Akorat nejde pouzit v aute a nema LCD se zobrazenim kapacit.
  • 0

#26 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 září 2006 - 22:47

300 nebo 500 cyklů je vskutku jedno, ale 30 nebo 500 je sakra velký rozdíl :),
.........

No dobře, a ta nabíječka z GMka, to je ta ničitelka článků, nebo už je to něco seriozního?
Většinu článků mám GP 2000 a pak mám i Duracell 2300 a Panasonic 2600

  • 0

#27 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 11:19

Toto je pravda. Teorie je jedna věc a praxe jiná. Pro napájení gps stačí kterákoliv nabíječka s uvedenými vlastnostmi, a už jsem viděl i levnější než jsem uvedl předtím. Prostě za 650 Kč už jsou kvalitní i se 4 aku v ceně.

Takže třeba tuhle?
Nabíječ Kyocera DPS3
A za ušetřené peníze si koupit třeba něco dobrého k pití :-)

  • 0

#28 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 11:56

To neumožňuje žádná běžná komerční nabíječka.

Není pravda. Možná tak před 10 lety. Naopak jsou současné nabíječky nastaveny na NiMh, protože s tímto nastavením je bezpečné nabíjet i NiCd, naopak to možné není. Proč by jinak bylo u většiny běžných nabíječek uvedeno že jsou na NiMh?

Ve svém Metzu mám spotřebí články NiCd 1000, proudy tam tečou ve špičce mnohem více než 3A (dig.měřák opravdovou špičku není schopen změřit) a aku neodešly. NiMh takový proud nedají, mají větší vnitřní odpor, který se časem zvětšuje. Je ovšem otazka co je to vydrží a co je to dlouhodobě.

Prosim, nevyjadruj se k vecem, kterym zcela nerozumis. Takove komercni nabijecky, ktere umoznuji nastavit delta peak a mnoho dalsich veci, mam doma 3. Chces linky? Nejsou ale primarne urcene pro jednotlive spotrebni AA, nicmene i ty na nich mohu nabijet a merit. Ano, NiCd AA snesou vyssi vybijeci proudy, a lepe snaseji i spicky. Ja mluvil o NiMh. S tim take souvisi, ze NiCd snaseji i vyssi nabijeci proudy. Nastaveni delta peaku u tech nabijecek, o kterych mluvime, je otazka. Jeste jsem nenarazil na takovouhle nabijecku, ktera by velikost dP na clanek mela uvedenou. A osobne bych tipoval, ze davaji nejakou hodnotu mezi, mozna bliz k nimh, protoze kdyby pouzili tu nejbezpecnejsi mez nimh, casto by u techto nabijecek nastal falesny dP u NiCd a ty by koncily nenabite, zvlast clanky uz "unavenejsi".Jeste ze se shodneme na tom, ze je to vicemene jedno :)Pro Kolomba - mozna bych se nebranil ani nabijeckam, co nabiji 2+2 clanky. A zvyknout si pouzivat stejne pary, hned po vytazeni nabit. Fakt zalezi u techto clanku vic na charakteru pouzivani, nez nabijeni (za predpokladu, ze je nabijeni aspon rozumne, a to byva). Clanek spis odejde, kdyz se v baterce vysviti do mrtva, nez kdyz se nabije o trochu rychleji, nez by mu bylo mile.
  • 0

#29 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 8:23

Pro současné typy aku je nabíjení prodem 1A naprosto normální a aku vydrží pri tomto režimu několik let (mimo sanyo 2500 :-)). A žádná nabíječka nenabíjí proudem větším, spíše menším, běžné rychlonabíječky třeba 0.5A pokud tam dáte 4 články najednou.
Nebojte se toho, informace o přílišné škodlivosti rychlonabíječek jsou dle stavu před mnoha lety, kdy to ještě byla pravda. Dnes jsou jiné technologie. Mám GP i Sanya NiMh staré min. 3 roky a nějaké NiCD 1000 asi 6 let, většinou nabíjené proudem 1A, a šlapou jak hodinky. Takové drobnosti jako jestli mají díky tomu už kapacitu o 10% menší mne nezajímají. Zatím jsem nenarazil na článek, který by vydržel jen 30 cyklů, jak tady někdo psal. Ty, se kterými jsem zatím zacházel nejhůř, tak měly hodně přes 120 cyklů v průběhu několika let, staré Varty 750 před 15 lety.
Tak si kupte nějakou slušnou rychlonabíječku a máte vystaráno.
Druhá varitanta je si koupit takovou, co nabíjí velmi pomalu, hlídat čas, tlak, teplotu a rosný bod, instalovat poblíž větrák, aby se nepřehřály, po 15-30 hodinách šťastně vyndat baterky a pak je za půl dne zase v něčem vybít. Někoho to baví, má to jako koníček, mne teda ne. Já je raději používám než nabíjím.
  • 0

#30 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 9:07

No dobře, a ta nabíječka z GMka, to je ta ničitelka článků, nebo už je to něco seriozního?
Většinu článků mám GP 2000 a pak mám i Duracell 2300 a Panasonic 2600

Já bych skutečně neviděl tak fatálně. Pokud nejsi extrémní uživatel typu modelář, tak vyhoví běžná střední třída což ta z GM splňuje. Nabíječka by měla nabíjet každý článek extra, detekovat nabití a mít udržovací režim. Výhodou je kontrola teploty, vybíjení, nastavení proudu a další vymoženosti, ale to je za příplatek. Dnešní články skutečně ty vyšší nabíjecí proudy vydrží a jsou na ně stavěné. Podle některých názorů, které až tak nesdílím, je dokonce rychlé nabíjení vhodnější. A co se životnosti článků týče mám zkušenost, že mi většinou odejdou věkem než počtem cyklů. A platí, to že nepoužívaný orgán krní. Tedy aku, které leží v šuplíku a necyklují (nabít-vybít) odcházejí.Celé je to také otázka ekonomické úvahy. Dám-li za lepší nabíječku o např. 1000 více tak to obnáší 10-20 nových aku. Mohu si vybrat. Tím rozhodně nejsem proti špičkovým nabíječkám, ale záleží co od toho čekám a jaký jsem uživatel.
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 11:31

Takže třeba tuhle?
Nabíječ Kyocera DPS3
A za ušetřené peníze si koupit třeba něco dobrého k pití :-)

Ta umí nabíjet dokonce i RAM články. Pro mne je ale důležitý faktor i váha a velikost, a proto mne zaráží věta "Balení obsahuje nabíjecí zdroj pro 220-230V, zdroj pro použití v automobilu 12V". Já bych bral jen nabíječku se spínaným zdrojem uvnitř, ne s externím těžkým transformátorem. K té mé jsou jen 2 kabely, jen na 220V druhý na 12 V, je lehoučká, jen 110g. Takovou lze i přibalit i na dovolenou do batohu. Takže bych si ověřil váhu a ty kabely, co se myslí pod pojmem zdroj. Jinak ale by byla velmi dobrá, až na slabší aku.
  • 0

#32 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 12:08

Pro Kolomba - mozna bych se nebranil ani nabijeckam, co nabiji 2+2 clanky. A zvyknout si pouzivat stejne pary, hned po vytazeni nabit


To má logiku. Taky jsem tak uvažoval a koupil si nabíječku na 2+2. A o měsíc později jsem si koupil vysílačky - do každé z nich se dávají 3 články. No a když jedu na výlet s někým, kdo si bere vysílačku svojí, skončím ve stavu, že mám vybité 3 články a nemám jak ten lichý nabít. Rozhodně bych šel do nabíječky, která umí nabíjet po jednom článku.

Fakt zalezi u techto clanku vic na charakteru pouzivani, nez nabijeni (za predpokladu, ze je nabijeni aspon rozumne, a to byva). Clanek spis odejde, kdyz se v baterce vysviti do mrtva, nez kdyz se nabije o trochu rychleji, nez by mu bylo mile.


Souhlas. Nehledě na to, že při ceně slušných NiMH (pod 100 Kč za 2400 mAh) mne nijak netrápí, když místo výrobcem hlášených 1000 cyklů vydrží 100 - i těch 100 cyklů znamená několik let provozu.
  • 0

#33 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 12:26

mozna bych se nebranil ani nabijeckam, co nabiji 2+2 clanky.

Takovou nabíječku jsem taky používal, ale když se články nabíjejí dva v sérii, tak se časem rozhodí. A navíc někdy potřebuju nabíjet lichý počet článků; třeba v mobilu mám 3. Různě chytrých nabíječek je na trhu spousta, ale obávám se, že je to nákup zajíce v pytli, protože stejně jako u většiny jiných zařízení si výrobce chrání know-how a nezveřejní jakým algoritmem nabíjení probíhá.
  • 0

#34 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 12:26

Chces linky? Nejsou ale primarne urcene pro jednotlive spotrebni AA, nicmene i ty na nich mohu nabijet a merit.


Ano, chci, to by mne zajímalo jaké to jsou. Jak jsi ale správně podotkl, nejde asi o běžné nabíječky, které koupí člověk v elektro na domácí použití, ale speciální pro speciální aplikace. Na světě existují všelijaké přístroje.
Trochu mi to připadá jako bych řekl, že osobní auta jezdí na benzín a naftu a ty mi odpověděl, že tomu nerozumím, protože jezdí i na elektřinu. Ano jezdí, ale v praxi se s nimi moc nepotkám. :-) A já mám před očima pořád dotaz LAIKA, který se ptá, jakou nabíječku si koupit. Tak mluvím o těch, které jsou běžně dostupné, abych jej nemátl a nekomplikoval mu rozhodování.
  • 0

#35 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 12:02

Druhá varitanta je si koupit takovou, co nabíjí velmi pomalu, hlídat čas, tlak, teplotu a rosný bod, instalovat poblíž větrák, aby se nepřehřály,

Když se nabíjí pomalu tak snad přehřátí nehrozí, ne?

po 15-30 hodinách šťastně vyndat baterky a pak je za půl dne zase v něčem vybít. Někoho to baví, má to jako koníček, mne teda ne.

Já občas nabíjím ze zhruba dvanáctivoltového zdroje jenom přes odpor, dvacetihodinovým proudem po dobu 24 hodin, takže každý večer prostě vyměním nabité a vybité články, a doufám že při tak pomalém nabíjení by případné přebíjení snad nemělo škodit.
  • 0

#36 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 12:33

http://www.schulze-e...de/index_uk.htm , vyhledej isl 6-636+RS. http://www.hobbyteam...OC=6416&Okruh=5 , UDP 30 + Ultramat 25 Problem byl jen v tom, ze misto abys doporucil nejakou normalni nabijecku, poustel jsi se prilis daleko do popisu proc a jak clanky funguji, a co je pro ne dobre. Jinak souhlasim, neni to tady dulezite, budme spokojeni s tim, ze funguji.
  • 0

#37 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 12:13

jen k nahlédnutí, debaty na toto téma mohou být totiž nekonečné (a budou) :-)
http://jio.hyperlinx.cz/?page_id=69
http://www.battex.cz/cz/poradna.php

  • 0

#38 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 13:41

http://www.schulze-e...de/index_uk.htm , vyhledej isl 6-636+RS.
http://www.hobbyteam...OC=6416&Okruh=5 , UDP 30 + Ultramat 25

Takže jedna bratru za 5 500Kč, druhá za slabých 14 000 Kč. No nekup to. Kolik už jsi těmi nabíječkami ušetřil aku? :-)
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 14:13

celkem hodně informaci o nabiječích a akumulatorech naleznete tady http://www.mojehobby...=6&novych=10046
  • 0

#40 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 20 září 2006 - 15:53

Takže jedna bratru za 5 500Kč, druhá za slabých 14 000 Kč. No nekup to. Kolik už jsi těmi nabíječkami ušetřil aku? :-)


Ajajaj, prosím pěkně, jen aby se to tady nezvrhlo do vášnivých diskusí jako na modelářských webech. Je třeba si uvědomit, že zde mluvíme o "normálním spotřebitelském" nabíjení akumulátorů typu AA . Modeláři jsou strašná zvířata, tahají z akumulátorů proudy, o kterých v GPS nemáme ani páru, na závodech je třeba accu ochladit a zase rychle nabít na další kolo (s tímhle chováním se dají používat na špičkovém výkonu tak jednu sezónu). Za sebe nedokážu odborně poradit. Nabíječka za 2-3 stovky taky odvede svoji práci, ale pokud jsou po nabíjení akumulátory horké, že je sotva udržím v dlani, je něco v neporádku. Ale jak zde někteří tvrdíte, při těch dnešních cenách .... to je prostě věc přesvědčení.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama