Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#11601 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 478 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 12:17

...když kouknu na nějaká wiga miloše - mh_mail, tak to už je naprostá špica to nemá s "hrama z 90. let" nic společného. 

Naprostý souhlas, například Bazilišek nemá konkurenci.


  • 3
Zastavte zeměkouli, chci vystoupit

#11602 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 13:18

Jo, reverzní wigo je (asi) hotové hned. Ale tradička Mikro v lese s jednořádkovým listingem taky. A řešit to nějakým protínáním kružnic... pochopitelně by to šlo, ale to už se mi zdá jako regulérní alternativní způsob hledání. Znamená to obejít si ta tři místa, dost daleko od sebe, napsat si souřadnice a vzdálenosti, pak doma nebo v terénu na noťasu si to promítnout... Programů, které na mapě nakreslí kružnici je dost... A řekl bych, že je rychlejší to odehrát normálně, protože po třech pokusech už tuším, v jakém prostoru to asi bude.


  • 0

#11603 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 14:04

Co se LABek týče, tak jsem zjistil, že asi stárnu a zaujímám přístup "dejte mi s těma novotama pokoj" ;)


  • 4
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#11604 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 19:12

Jo, reverzní wigo je (asi) hotové hned. Ale tradička Mikro v lese s jednořádkovým listingem taky. A řešit to nějakým protínáním kružnic... pochopitelně by to šlo, ale to už se mi zdá jako regulérní alternativní způsob hledání. Znamená to obejít si ta tři místa, dost daleko od sebe, napsat si souřadnice a vzdálenosti, pak doma nebo v terénu na noťasu si to promítnout... Programů, které na mapě nakreslí kružnici je dost... A řekl bych, že je rychlejší to odehrát normálně, protože po třech pokusech už tuším, v jakém prostoru to asi bude.

To je opravdu hodně komplikovaný postup, jednodušší je použít některý z online nástrojů nebo skript, který ti souřadnice ze zadaných čísel rovnou spočítá :)

Ale varianta ignorovat je asi lepší. Myslím si, že pro přivedení na moc pěkné místo nebo přilákání na hezky zpracovanou krabičku asi naprostá většina ownerů nepoužívá reverse wigo.


  • 0

#11605 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 19:39

Kdysi, dávno před GC, jsem se pokoušel naprogramovat průnik kružnic. S tím, že vlivem nepřesnosti se to neprotne v jediném bodu. Odměřovat vzdálenosti od známých míst, když souřadnice ještě nebyly k dispozici. Nechal jsem toho.


  • 0

#11606 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 21:57

Kdysi, dávno před GC, jsem se pokoušel naprogramovat průnik kružnic. S tím, že vlivem nepřesnosti se to neprotne v jediném bodu. Odměřovat vzdálenosti od známých míst, když souřadnice ještě nebyly k dispozici. Nechal jsem toho.

Mapy.cz, Měření vzdálenosti a plochy a pár tahů myší :)


  • 1

#11607 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 232 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 22:07

U nas je rozsirene v podstate jen jeden typ reverzniho wiga, ale jsou prinejmensim 4, treba s casovym limitem ... Ale v podstate se to da resit pomoci mobilni aplikace pro hledani pruseciku tri kruznic ... Par prvnich jsem si obesel, bylo to nove a zajimave. Dalsich par jsem si pocital doma a ted je vetsinou ignoruji.


Jaké další typy reversního wiga máš na mysli? Tohle mě zajímá. :) Jinak máš pravdu s tím, že poprvé a i podruhé to bylo zajímavé, ale pak už mě to moc nebavilo. Na druhou stranu, někde v terénu řešit průsečíky dvou/tří kružnic, byť v aplikaci v telefonu, může být i dnes celkem sranda, zejména, když se nejedná o klasické reversní wigo. :)

 

To je opravdu hodně komplikovaný postup, jednodušší je použít některý z online nástrojů nebo skript, který ti souřadnice ze zadaných čísel rovnou spočítá :)


Ani jsem nevěděl, že na ta "trojitá šestičísla" jsou nějaké utilitky, ale mohlo mě to napadnout. Hned první odkaz strýčka Googla a směřoval na německý solver. Zkusil jsem zadat jedno už dříve odlovené reversní wigo a souřadnice seděly. Hmm, takže všechna tato wiga jsou vlastně takové mysterky D1,5-2...

Zajímavé, neznal jsem, děkuji za rozšíření obzorů.


  • 1

#11608 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 22:18

Ono napsat wigo není až tak jednoduché (na rozdíl od toho reverzního), proto se do toho owneři zas tak nehrnou. GS zvolil poměrně neznámou platformu, jazyk LUA jsem (po skoro 40 letech programování) viděl poprvé, takže zaplaťpánbůh za URWIGO. A ani s tím to není triviální.

Lua je poměrně populární jazyk, zejména v oblasti embedded jazyků, vůbec mi to nepřijde jako špatná volba.


  • 0

#11609 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 08 červenec 2020 - 22:38

Jak pro koho, vyrostl jsem na assembleru, basicu a turbopascalu. Asi jsem jiná generace :) .


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 08 červenec 2020 - 22:39

  • 1

#11610 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 09 červenec 2020 - 6:25

Mapy.cz, Měření vzdálenosti a plochy a pár tahů myší :)

Jasně, dnes v Keškomapě Zobrazit kruh a mám to. Tohle bylo v 90. letech, kdy nebyly Mapy.cz ani dostupné souřadnice. Ale pak mi jeden kolega poradil s matematikou. Transformovat si to s jedním bodem do počátku a druhým na ose, pak je výpočet jednodušší, pak ty dvě transformace vrátit. Jenomže tři kružnice se protnou v šesti bodech, z toho tři by měly být totožné. Ale díky nepřesnostem se někdy vůbec neprotnou a při určité konstelaci se nedá ani poznat, které mají být totožné. Dnes už je to dávno vyřešeno.

Mimochodem, taky jsem vyrostl na Turbo Pascalu, Delphi, AnsiC pro jednočipy, vrcholem který jsem tak trochu zvládl, byl C#. Dnes už to neumím, možná tak jednoduchý plugin do Geogetu, ale i to bych se musel znova učit.


  • 0

#11611 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 809 příspěvků(y)

Publikováno 09 červenec 2020 - 7:29

Ani jsem nevěděl, že na ta "trojitá šestičísla" jsou nějaké utilitky, ale mohlo mě to napadnout. Hned první odkaz strýčka Googla a směřoval na německý solver. Zkusil jsem zadat jedno už dříve odlovené reversní wigo a souřadnice seděly. Hmm, takže všechna tato wiga jsou vlastně takové mysterky D1,5-2...

Zajímavé, neznal jsem, děkuji za rozšíření obzorů.

 

Ach so! Ted jsem pochopil, jak se delaji ty "reverse wigo" traily. A ja hlupak na ne nechtel, protoze bez utility bych to chodil rok.......


  • 1

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#11612 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 09 červenec 2020 - 7:51

Pokud se z těch čísel dají souřadnice spočítat, je to na nic, uznávám. Ani to nebudu zjišťovat. Mám jedno dlouho rozdělaný v Táboře, vzdálenost naposled 300m, pohledem do mapy už vím, kde to je, ale od té doby jsem se tam nedostal. Zjišťovat souřadnice si nebudu, až tam někdy budu, spustím ho znova poblíž. Ovšem jedno jsem nevěděl, jestli je v lomu, nebo na stěně nad ním a nakonec jsem ho nedohrál, protože krabičku jsem našel na bezpečném místě, ale díky nepřesnosti tehdejšího telefonu bych musel skočit dolů, aby mi to oznámilo nález.

Wherigo obecně je zcela jiná hra, jen naroubovaná na geocaching a komu jde o hru, může to hrát i bez krabičky na konci. Já přiznám, že u těch několika jsem logoval krabičku, ale na jejich serveru třeba ani ne.


  • 1

#11613 erebi

erebi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 374 příspěvků(y)

Publikováno 09 červenec 2020 - 15:54

Ach so! Ted jsem pochopil, jak se delaji ty "reverse wigo" traily. A ja hlupak na ne nechtel, protoze bez utility bych to chodil rok.......

 

Neboj, nejsi sam, komu to vzalo geoiluze. Skoro si az rikam, jestli fakt nejsem blbej, ze me to nenapadlo, ze na to je nejakej takovejhle figl. Ale obe moznosti smeruji k depresi, takze je vse v poradku :)


  • 1

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.


#11614 krky

krky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 09 červenec 2020 - 21:35

Jaké další typy reversního wiga máš na mysli? Tohle mě zajímá. :)

 

V rámci geozávodu BRAZDA 2018 jsme měli jedno ze stanovišť jako reverzní wigo, ovšem vlastního designu a rozhodně ne tak jednoduché. Bez trochy fištrónu a zamyšlení, jak "takové věci" fungují, by těch měření bylo třeba docela dost. A navíc jsme ho měli zasazené do příběhu a celé to mělo svůj smysl, což je věc, která zatím všem podobným rev. wigům, co jsem potkal, chyběla. Bohužel kvůli jistým komplikacím nakonec nebylo publikované, což však neznamená, že se časem neobjeví. ;) A pokud to někoho zajímá, jak to fungovalo, přijeďte letos na event BRAZDA 2020 a já vám to řeknu, abyste neměli depresi.  :D


  • 0

Čím víc hvězdiček, tím víc geocaching! * Kdo nebyl na Brázdě, kešuje zbytečně.


#11615 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 591 příspěvků(y)

Publikováno 10 červenec 2020 - 7:47

Jo, reverzní wigo je (asi) hotové hned. Ale tradička Mikro v lese s jednořádkovým listingem taky. A řešit to nějakým protínáním kružnic... pochopitelně by to šlo, ale to už se mi zdá jako regulérní alternativní způsob hledání. Znamená to obejít si ta tři místa, dost daleko od sebe, napsat si souřadnice a vzdálenosti, pak doma nebo v terénu na noťasu si to promítnout... Programů, které na mapě nakreslí kružnici je dost... A řekl bych, že je rychlejší to odehrát normálně, protože po třech pokusech už tuším, v jakém prostoru to asi bude.

 

 

To je opravdu hodně komplikovaný postup, jednodušší je použít některý z online nástrojů nebo skript, který ti souřadnice ze zadaných čísel rovnou spočítá :)

Ale varianta ignorovat je asi lepší. Myslím si, že pro přivedení na moc pěkné místo nebo přilákání na hezky zpracovanou krabičku asi naprostá většina ownerů nepoužívá reverse wigo.

 

Můžete to někdo trochu rozvést? Co je zakódováno v těch třech číslech na vstupu reverzního wiga?


  • 0

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#11616 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 10 červenec 2020 - 7:51

Můžete to někdo trochu rozvést? Co je zakódováno v těch třech číslech na vstupu reverzního wiga?

 

Souradnice :-).


  • 2

#11617 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 591 příspěvků(y)

Publikováno 10 červenec 2020 - 7:56

Psalo se tady něco o projekci tří kružnic, tak jsem myslel, že to s tím nějak souvisí.


  • 0

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#11618 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 10 červenec 2020 - 8:44

Celé to souvisí s konceptem reverzním wheriga. Na začátku byla zajímavá myšlenka - wherigo prostě kdekoliv napíše, jak daleko jsi od keše. Takže hráči teoreticky stačí udělat tři měření na různých místech, a na každém si pak v mapě nakreslí kružnici o zjištěném poloměru, a kde se to protne, tam je keš.

Problém nastal ve chvíli, kdy takovéhle keše chtěli dělat i ti, kteří Wherigu neumí naprogramovat. Pro ty totiž kdosi udělal univerzální cartridge, kam tu už tak primitivní logiku (zjisti svojí polohu a vypočti vzdálenost od keše a ukaž ji) implementoval. Jenže nastal problém, jak univerzálně té cartridge předat finální souřadnice, aniž by je uživatel viděl?

Takže všichni si stáhnou tu jednu stejnou cartridge a na webu jsou zadané souřadnice, které tam uživatel sám naklofe. Je nadmíru jasné, že v těch třech číslech jsou ty finální souřadnice zakódované. A protože z principu lze získat kód z cartridge, to tajemství, jakým způsobem tam jsou zakódovány, nemohlo dlouho odolat.
 

Ale co naplat, i kdyby odolaly, stejně by to první vykuk prásknul na nějaký ten finálkový server...


  • 3

#11619 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 10 červenec 2020 - 9:17

Takže když už se tady prozrazuje, jak co občůrat, tak pokud se reverzní wigo hraje na zařízení, kterému se dají podstrčit falešné souřadnice, tak stačí "navštívit" dva body, zjistit vzdálenosti, zkonstruovat dvě kružnice (na to je spousta nástrojů), a ověřit ve wigu, který ze dvou průsečíků je ten správný (se třemi body pak vyjde průsečík tří kružnic jen jeden). Takže jednoduchá gaučová mysterka. Nebo se pochopitelně také dá nasimulovat reálný "pochod v terénu". Aspoň že je pak potřeba dojít na místo, najít kešku, a zapsat se do logbooku.

 

PS:

První založená reverzní wiga byly většinou pohodové, ne příliš dlouhé, přímočaré procházky na zajímavá místa. Nebyl tedy problém to hrát regulérně. Dnes to vypadá, že se zakladatelé předhánějí, kdo dá kešku na místo, kam je z výchozích souřadnic co nejkomplikovanější přístup, takže pokud by náhodou někdo směřoval k cíli nejkratší cestou, tak pohoří. O umístění nemluvě, i biltemy či T5 jsou poměrně časté. Naštěstí nyní už je omezení ve vzdálenosti, ale byla reverzní wiga, kde byla keška několik desítek km od výchozích souřadnic. Takže by se dalo pochopit, že hledání alternativních řešení je jen reakcí.


  • 3

#11620 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 10 červenec 2020 - 10:21

Takže když už se tady prozrazuje, jak co občůrat, tak pokud se reverzní wigo hraje na zařízení, kterému se dají podstrčit falešné souřadnice

 

... tak takhle odehraju každé wigo, které nevyžaduje zjišťování nějakých indicií přímo v terénu.

 

 

Naštěstí nyní už je omezení ve vzdálenosti

 

To se týká jenom mysterek, ne?
 


  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama