Přejít na obsah


Fotka

Jak se chovat k adoptované kešce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
38 odpovědí na toto téma

#1 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 11:38

V posledních dnech se na mě strhla pěkná kritika a tak bych chtěl načnout toto téma. Nikde jsem nezaznamenal, že by se s adoptovanou keškou nesmělo nijak manipulovat, upravovat ji apod. Před časem jsem adoptoval keš Záhada hlavolamu, u které byl průběh odlovu následovný

zjistit číslo popisné, dojít si pro vzkaz na druhou stranu Prahy a pak si dojít na další stranu Prahy pro počůranou filmovku.

Chtěl jsem ji upravit, aby dělala více čest svému jménu a už tehdy jsem byl terčem kritiky "co si to dovoluju" i když mi nakonec chodil jeden spokojený log za druhým.

Nedávno jsem udělal osudný krok, sednul si k počítači a snažil se průběh ještě více oživit přechodem na wherigo verzi, z kdysi 3 stagové kešky se stala úplně jiná (neříkám lepší, nemám patent na hezké kešky, ale snažil jsem se a i tak se nemusí někomu líbit, s tím nic nenadělám), takže následoval archiv původní a publikace úplně nové, kde ale odkazuji v mnoha místech na původní historii.

Za to jsem dostal řadu WN logů, zpráv, nadávek "co si to dovoluju...zničil jsi legendu....byl jsem jen jejím správcem...nemám právo nijak keš upravovat, natož archivovat...mor, choleru, neštovice na mě... " apod.

Mám za to, že pokud je keš nabídnuta k adopci, původní owner o ni prostě nemá zájem a tak se s ní může dál nakládat, jak nový owner uzná za vhodné. Kor, když si dá mraky práce s tvorbou pokračování.

Sám jsem adoptoval i jinou keš, měla cca 4FP, snažil jsem pro ní najít hezčí místo, částečně se to i povedlo, nasbírala za krátkou dobu cca 50FP, ale nevydržela nápor a kvůli kolizím s ní nešlo dle mě více pracovat, dal jsem ji tedy do archivu, bohužel předtím nenabídl k adopci, za to se komunitě omlouvám, ale snad je na mých keších jinak dostatečně vidět, že se o ně mám snahu dobře starat.

Pevně věřím, že tu vznikne normální diskuze na toto téma, nebude se soustředit jen na mnou zmíněný příklad, nenastane ještě větší nenávist na mou osobu nebo mé kešky, ale jen si s komunitou vyjasníme, co je a není adopce a jak na tyto případy nahlížet. Jsou to jen kešky, je to jen hra, ale to co se na mou osobu vyrojilo v posledních dnech už je trochu moc a snad se mnou bude někdo souhlasit.


Tento příspěvek byl upraven od prazskychytrak: 23 prosinec 2013 - 11:52

  • 3

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#2 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:11

Jen můj názor.

Mám víc adoptovaných keší, než svých založených. U všech jsem se pokusil ponechat jejich obsah a umístění na místě, tak, jak to zamýšlel původní autor.

Spíš se je pokouším vylepšit zpřehledněním listingu, vychytávkou na finálce, nebo třeba výrobou památečních CWG.

Změnit typ keše na jiný, by mě snad ani nenapadlo.

Já bych na Tvém místě udělal wigo na námět původní keše a nechal fungovat oboje.


  • 1

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#3 Guest_Paprikas(i)_*

Guest_Paprikas(i)_*
  • Guests

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:20

já si zase myslím, že pakliže někdo předá keš k adopci, vzdává se na ní prostě svých práv. Většina těchle "legend" by stejně skončila v archívu, tak co. Nostalgicky vzpomínat na nějakou filmovku nemá moc význam. Fakt nechápu, jak může někdo, kdo předá keš adopcí následně kydat hnůj na někoho, kdo s ní pak dál pracuje - což původní majitel dělat nechce/nemůže...  Většina legend sou legendy jen kvůli tomu obrázku v listingu. Že by šlo o nějakou LEGENDU, to bych zase netvrdil...

 

Když jsem začal kešovat myslel jsem, že legendy jsou něco fakt extra. Prvních pár mi ujasnilo, že legenda znamená jenom to, že je ta keš stará. Ne nutně, že je legendární...

 

Kdyby šlo o nějakou jinou filmovku neřekl by zřejmě nikdo ani popel. Ale že se Chytrák opovážil šáhnout na tohle, tak je hned "plantážník". Což je prostě směšný... Zvlášť u owenera, kterej se zjevně o svý keše stará a celkově je v komunitě aktivní.

 

Podle mě teda rozhodně nejde o správcovství ale o vlastnictví...


  • 2

#4 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:30

... jak může někdo, kdo předá keš adopcí následně kydat hnůj na někoho, kdo s ní pak dál pracuje...

Pochopil jsem to tak, že mu do toho kecají ostatní kačeři, né původní majitel.

Mě například všichni autoři těch adoptovaných řekli, ať si s nima dělám, co chci.

Kdybych je chtěl totálně přeorat, proč bych si radši neudělal svoji novou a tu původní neadoptoval?

Ale tím neříkám, že je to jediná správná cesta.

Jednou jsi owner, tak si s ní dělej co chceš.


  • 2

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#5 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:34

Přesně tak, kdyby se kešky někdo nechopil, šla by do archivu tak jako tak, takže není o čem diskutovat.

Já osobně novému wherigu tleskám a už se na něj těším!


  • 4
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#6 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:36

Jen můj názor.

Mám víc adoptovaných keší, než svých založených. U všech jsem se pokusil ponechat jejich obsah a umístění na místě, tak, jak to zamýšlel původní autor.

Spíš se je pokouším vylepšit zpřehledněním listingu, vychytávkou na finálce, nebo třeba výrobou památečních CWG.

Změnit typ keše na jiný, by mě snad ani nenapadlo.

Já bych na Tvém místě udělal wigo na námět původní keše a nechal fungovat oboje.

 

O to se také snažím, obsah nechávám, pokud se to ale nabízí, něčím trasu, listing atd ještě oživím. Třeba u domovních znameních jsem lidem trochu přidělal vrásky, protože si nové zastávky museli procházet znovu, ale kdo mi napíše, nemám problém mu napsat co mu chybí. Rád si i hraju s finálkami. Často jsem adoptoval filmovky, doma se mi jich několik válí. Osobně mě moc nebaví chodit neustále vyměnovat logbooky, takže se snažím umistovat i větší velikosti, což se i více líbí kačerům.

U záhady hlavolamu se mi přechod na wigo dost nabízel, protože se v Záhadě hlavolamu odehrává nějaký příběh a ten dokáže wigo pojmout úplně krásně. Snažil jsem se jej zahrnout i v mystery verzi stagemi, ale udržovat více fyzických stagí, je hodně náročné a chtěl jsem ten čas věnovat raději něčemu jinému.


  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#7 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:40

Pochopil jsem to tak, že mu do toho kecají ostatní kačeři, né původní majitel.

Mě například všichni autoři těch adoptovaných řekli, ať si s nima dělám, co chci.

Kdybych je chtěl totálně přeorat, proč bych si radši neudělal svoji novou a tu původní neadoptoval?

Ale tím neříkám, že je to jediná správná cesta.

Jednou jsi owner, tak si s ní dělej co chceš.

 

Držet jak původní verzi, tak novou by samozřejmě šlo. Nebo neadoptovat a udělat novou svou...ale to mi přišlo už kor jako dublování toho co tu je. Už ted mi kačeři píší, že jen recykluju a "Záhada hlavolamu?...to už tu bylo", tak jsem si sám neuměl představit, co by se dělo, kdybych nechal dvě Záhady hlavolamu.


  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#8 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:44

Prostě každý případ adopce je jedinečný. Ono se mi to kecá, když je mám všechny s otazníčkem a v lese daleko od Prahy  :)


  • 0

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#9 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 12:54

Při převzetí keše jsi její owner a máš plné právo dělat úpravy či změny - prostě to tak je a běžně se to dělá. Nikdo do toho vůbec nemá co žvanit. Měl jsi prostě smůlu, že si provozoval keš, která byla v Praze a středem zájmu. Možná byla chyba prohlásit tu novou krabku za náhradu a dávat je do souvislosti. Vytvořil bych prostě novou keš- a když bude dobrá, stane se časem legendou a nemusí se "opírat" o legendu starou. Já osobně si rád tu novinku někdy odlovim. Celkově Ti držím palce - je vidět, že nechrápeš a na krabkách pracuješ. Vždycky se najdou takoví co Tě pomluví a závidí - na to se vyser...v každé skupině lidí se najde pár blbců. Hodně štěstí!
  • 0

#10 Guest_Paprikas(i)_*

Guest_Paprikas(i)_*
  • Guests

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:03

Držet jak původní verzi, tak novou by samozřejmě šlo. Nebo neadoptovat a udělat novou svou...ale to mi přišlo už kor jako dublování toho co tu je. Už ted mi kačeři píší, že jen recykluju a "Záhada hlavolamu?...to už tu bylo", tak jsem si sám neuměl představit, co by se dělo, kdybych nechal dvě Záhady hlavolamu.

co by se asi dělo? Nadávalo by se zase. To si nevybereš. Proto je asi nejlepší se na ty kverulanty vykašlat...


  • 0

#11 Raraku

Raraku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 475 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:04

Adoptované mám tři. Do listingů jsem sáhla jen trošku, ačkoliv sama bych je napsala asi jinak. Úkryt jsem měnila u dvou - ta jedna byla pořád vymudlená, u druhé jsem s úkrytem nesouhlasila.

Pokud bych uvažovala o zásadnějších změnách na keši, tak je adopce asi zbytečná, počkat až bude v archivu a udělat svou vlastní zbrusu novou. Ale to se lehko říká a těžko dělá, taky bych mohla zaváhat a mohl by mi místo vyfouknout někdo jiný...

 

K té syslí keši v Letňanech co máš nově adoptovanou: udělej z ní prosím prosím třeba smallku :) , čas od času ti tam hodím nějaké syslí CWG co máme k záchrannému programu ;) a taky bych mohla poslat krátký odstaveček s odkazem na naše stránky do listingu; o adopci jsem lehce uvažovala (ale mám to dost daleko) a navíc jsi byl hrozně rychlý...


  • 0

#12 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:15

Adoptované mám tři. Do listingů jsem sáhla jen trošku, ačkoliv sama bych je napsala asi jinak. Úkryt jsem měnila u dvou - ta jedna byla pořád vymudlená, u druhé jsem s úkrytem nesouhlasila.

Pokud bych uvažovala o zásadnějších změnách na keši, tak je adopce asi zbytečná, počkat až bude v archivu a udělat svou vlastní zbrusu novou. Ale to se lehko říká a těžko dělá, taky bych mohla zaváhat a mohl by mi místo vyfouknout někdo jiný...

 

K té syslí keši v Letňanech co máš nově adoptovanou: udělej z ní prosím prosím třeba smallku :) , čas od času ti tam hodím nějaké syslí CWG co máme k záchrannému programu ;) a taky bych mohla poslat krátký odstaveček s odkazem na naše stránky do listingu; o adopci jsem lehce uvažovala (ale mám to dost daleko) a navíc jsi byl hrozně rychlý...

 

Právě no, mě se líbil námět listingu, tak jsem neváhal a adoptoval, aniž bych měl v podstatě odloveno. Pak jsem popravdě docela koukal, že je toto legenda. Samozřejmě může mít i taková keš své fanoušky, ale co jsem se o tom tak s lidmi bavil, tak mi potvrzovali, že ten odlov nebyl nic moc.

 

Syslí keš určitě také nebudu nechávat filmovku, ale opravdu jsem v posledních dnech nevěděl, jestli se mám o nějaké změny pokoušet, abych nevypadal jako ten, který jen úplně překopává keše, což je špatně. S tímhle názorem jsem ale nesouhlasil, proto jsem založil i toto vlákno, jak to vidí ostatní, ale jak se zdá, byl to jen vítr několika kačerů a bude lepší nad tím mávnout rukou a nedělat si vrásky :)

 

PS: to víš, člověk se při cestování v metru občas nudí a tak občas prolítávám forum na mobilu :D a je fakt, že tu člověk celkem často narazí na adopce keší, které mu prostě nedají, aby je nechal ladem :)


  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#13 evass

evass

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:15

Já si myslím, že se tu řeší 2 různé věci - postoj k adopcím a Záhada hlavolamu.

 

Jak už vyplývá ze slova adopce, znamená to přijmout věc, takovou jaká, je za svou, což je ale často nesmírně těžké, protože každá keš má kromě svých kladů i zápory, těmi může být cokoli. Skutečně se většinou jen mírně upraví listing, posune keš na lepší místo... Ale dělat nějaká super vylepšení a změnit ji úplně? To je jen stavění na nápadu jiných, je asi lepší udělat jinou, novou keš. 

 

K Záhadě hlavolamu - lovili jsme ji ještě v provedení od Hajtry a říct, že to byla "počůraná filmovka" je nefér. Od Hajtry jsme ji adoptovali my a 2 roky ji udržovali - stálo nás to celkem 6 ježků v kleci. Pokud se chytrák rozhodl keš archivovat, je to jeho právo. "Vylepšování" této mysterky nechápu, je skutečně nejlepším řešením vytvořit novou.

 

Nová WIG je prostě nová keš, s původní nesouvisí ani umístěním stagí, ani finálovkou, ani nakonec příběhem. Nám se líbila a přejeme jí dlouhý život.


  • 0

#14 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:25

No bohužel "počůraná filmovka" nejsou má slova, ale slova několika kačerů, se kterými jsem se o této kešce bavil a samozřejmě stav se mění každým dnem, týdnem, rokem. Ten ježek v kleci je opravdu téma samo o sobě, proto jsem volil i nynější umístění. No a s vazbou na starou keš jsem si trochu upletl bič sám na sebe, to přiznávám, přecijen jak mám ve zvyku držet historii keší, tak tady už asi nemá smysl ji připomínat. Možná jsem to spíše bral jako připomínku historie keše s tímto tématem v Praze.


Tento příspěvek byl upraven od prazskychytrak: 23 prosinec 2013 - 13:25

  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#15 MK1977

MK1977

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 276 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:30

 

 

Jak už vyplývá ze slova adopce, znamená to přijmout věc, takovou jaká, je za svou,

Právě, že tohle ze slova adopce vůbec nevyplývá. Doporučuji třeba heslo osvojení z wiki http://cs.wikipedia....wiki/Osvojení .

Netvrdím, že s pražskýmchytrákem naprosto souhlasím, ale rozhodně mu nelze upřít právo starat se o adoptovanou keš dle svého uvážení.A proto mu přeju co nejvíce FP na nové verzi, ať dělá radost jemu i lovcům. Snad se dostanu aspoň k té nové verzi, když už jsem starou nestihl.


  • 0

#16 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:40

Bral bych ohled na kačery co už ji mají odlovenou. Když to totálně změníš, tak se jim to taky změní v odlovených. Takže jakoby odlovili wherigo i když ve skutečnosti odlovili tradičku.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#17 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:53

Pokud se má nějaká keš radikálně změnit, radikálně změnit umístění, nebo typ, nebo obtížnost, je vhodné na to udělat keš úplně novou.


  • 1

#18 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 13:58

Bral bych ohled na kačery co už ji mají odlovenou. Když to totálně změníš, tak se jim to taky změní v odlovených. Takže jakoby odlovili wherigo i když ve skutečnosti odlovili tradičku.

Ale on právě z tohodle důvodu tu keš poslal do archivu a udělal novou, místo co by ji jen změnil, ne?

 

Já osobně bych poněkud rozlišovala. Je rozdíl adopcí "zachránit život" keši, která by jinak šupem šla do archivu, protože už léta se o ni nikdo nestará a neprovádí se údržba. Tady mi přijde celkem v pořádku třeba keši o rok nebo dva prodloužit život a pak poslat do věčných lovišť, i když i tak bych ji asi napřed nabídla k adopci.

 

A jiná věc je převzít od ownera dobrou funkční keš (třeba kvůli stěhování ownera), o kterou by byl mezi geosousedy i větší zájem, a tu poslat bez další nabídky k adopci brzo nato do archivu, třeba aby si člověk udělal prostor na vlastní keš. S trochou nadsázky by se to dalo přirovnak k adopci děcka, který pak člověk obratem strčí do děcáku :D. Logicky se tu vynořuje otázka, proč si tu keš člověk bral na triko, když ji vlastně nechtěl.

 

U toho wiga je to trochu na hraně, protože sis tou archivací taky udělal jakoby prostor - ne místně, ale co do tématu, aby se nezdvojovalo. Chápu, že starejm mazákům, co na keš vzpomínají se slzou v oku, to kapku může vadit, ale přijde mi to jako rozumnější řešení, než předělávat od základu existující keš a dělat lidem binec ve statistikách. A Hajtrovi to teda zaručeně vadit nebude, s geocachingem dávno skončil, ty keše, který má ještě na svým nicku, jsou obvykle v dezolátním stavu, udržujou je kačeři svépomocí, a neni možný ho ani nějak dostihnout kvůli adopci, takže mu je to zřetelně fuk.


  • 0

#19 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 500 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 14:39

jak se chovat k adoptované kešce - na to je přece jednoduchá odpověď: Tak jak ses domluvil se zakladatelem kešky.

Ta domluva musí proběhnout. Jestliže jsi se s ním dokázal spojit a domluvit se na adopci, mohl ses s ním taky probrat, jaký ta keš může mít další osud.

Tvůj jednostraný výrok z kterýho vycházíš při dalších úvahách

"Pokud je keš nabídnuta k adopci, původní owner o ni prostě nemá zájem a tak se s ní může dál nakládat, jak nový owner uzná za vhodné"

 

není v mnoha případech vůbec pravdivý! Máš ownery, co nekešujou ze zdravotních důvodů, z pracovních, rodinných atp. ale semotamo si ještě web geocachingu nahodí na monitoru a zavzpomínají.

 

Lovci nemají právo se mezi tebe a zakladatele vměšovat a tlačit tě podle svojí představy o tom co je správný a co ne. Nějaký jejich statistiky ti můžou bejt u ... u posledního místa. Z pozice lovce ti můžou pouze říct: Tohle se mi líbí a vyhovuje, či tohle se mi nelíbí a komplikuje život.

Takže za mě: Nakopal bych ti, protože nemám rád wherigo.


  • 1
> Body nesmrdí <
Nepřijímám notifikace.Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#20 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2013 - 14:54

Komunikace samozřejmě proběhnout může, ale kdyby se pak owner musel řídit jen podle oné komunikace, tak to má dost složitý, protože i situace na kešce se dost mění, ale to je samozřejmě pro konkrétní případ a tady jsem chtěl změnu já sám.

Jinak samozřejmě wherigo mě také kolikrát naštvalo, zrovna před pár dny naposledy, co jsem zase místo "ano" zaškrtl "ne" u "obnovit předchozí cartridge", ale má to i spoustu výhod, ale to už k diskuzi nepatří.


  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama