Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 January 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
313 odpovědí na toto téma

#201 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 9:15

Pomalu rychlejší pokácet strom, než uzlovat tuhle "šílenost" :)


  • 0

#202 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 9:51

Pomalu rychlejší pokácet strom, než uzlovat tuhle "šílenost" :)

 

Nepřeháněj... Dvě osmy, dva rybáře - tak minuta. Pokud tam nemáš kroužek nebo něco podobného. Celkem tak dvě minuty včetně instalace Riga. Někdy to schválně stopnu.


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#203 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 10:46

O víkendu jsem řádil s motorovkou a ten strom byl rozložen na metry docela rychle, ono se to nezdá. A toho tepla, co z něj bude :)


  • 0

#204 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 12:03

hoblik: Jo díky, šlo mi právě o to best practises. Jinak uvolnitelné ukotvení je zajímavé, ale kdybych měl počítat i se sundáváním lezce ze stromu, tak můžou rovnou lézt na dvou lanech, mít celotělový úvazek, všechno dvojitě jištěné atd. Bezpečnost ano, ale tohle už je myslím trochu "s kanónem na vrabce". :)


  • 0

#205 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1912 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 12:46

Já kotvím obvykle loďákem plus pár pojistných uzlíků, protože se to nejsnáz rozvazuje. Na tlustší strom (který neobejmu) pak to co má hoblik na prvním obrázku, abych ho nemusel dvakrát obíhat :)


  • 0

#206 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 14:01

hoblik: Jo díky, šlo mi právě o to best practises. Jinak uvolnitelné ukotvení je zajímavé, ale kdybych měl počítat i se sundáváním lezce ze stromu, tak můžou rovnou lézt na dvou lanech, mít celotělový úvazek, všechno dvojitě jištěné atd. Bezpečnost ano, ale tohle už je myslím trochu "s kanónem na vrabce". :)

 

Ten vrabec někdy naroste překvapivě rychle... Loni v létě jsme lezli s jedním známým, bylo vedro, on má trochu nadváhu, asi málo pil... a cestou dolů kousek nad zemí omdlel. Čekal bych, že třeba někomu spadne na hlavu větev, ale tohle mne překvapilo. Někdy se zkrátka hodí, když je člověk připraven i na nečekané komplikace.


  • 2

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#207 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 16:38

A jak jsi to vyřešil? Neumím si to přesně představit, ale řekl bych, že je potřeba nějak zajistit před povolením lano a až pak povolit ukotvení. Z toho obrázku to není úplně jasné.


  • 0

#208 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 17:12

To spustitelné ukotvení je udělané právě tak, aby šlo okamžitě začít spouštět. Zrušíš pojišťovací karabinu s uzlem, do jedné ruky páka slaňovací brzdy a do druhé volný konec lana - a omdlelec už sjíždí dolů. Jen musíš mít dostatečně dlouhé lano - tři délky od země k horní větvi a kousek.
  • 0

#209 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 26 May 2016 - 18:22

Z čehož plyne poučení nebrat sebou lidi, co málo pijí. :) Díky za vysvětlení.


  • 0

#210 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 27 May 2016 - 9:25

Z čehož plyne poučení nebrat sebou lidi, co málo pijí. :) Díky za vysvětlení.

případně nebrat ani ty, kdož pijí přehnaně moc (ti zase vidí jeden strom několikrát) :D


  • 1
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#211 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 27 May 2016 - 9:32

A pro případ spouštění člověka nutno tahat alespoň 120m lana (kvůli rezervě). To už je jednodušší fakt brát tu motorovku :)


  • 0

#212 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 27 May 2016 - 10:00

Zkus si na zemi stoupnout k lanu a založit slaňování s prusíkem jednou nad a jednou pod... Nyní si odsedni jako bys chtěl slaňovat.... pusť lano... uchop lano a pokračuj ve "slaňování" ... Poté si představ tuto situaci někde v prostoru bez možnosti si "stoupnout" ;) myslím že víc netřeba psát a nejlepší obrázek sis utvořil sám :)

 

Tak mi konečně došlo, co se asi stane. Ten jistící prusík bude tak napnutý, že nepůjde povolit. Ale ještě si to zkusím.


  • 0

#213 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 27 May 2016 - 17:23

Já nevím, s tím kanónem na vrabce... My nosíme ještě jednu lehkou devítku dynamiku a všechno jistíme přes osmu druhým lanem. Stejně se ten, kdo je dole, většinou nudí, tak k tomu drží v ruce lano. Jistící lano pak využijeme, když je potřeba lézt výš, než je rozsocha s výstupovým lanem. Po odepnutí ze SIRA se tohle lano cvaká do postupového jištění ze smyček založených kolem kmene.


A že se každý, kdo nás vidí, ptá "A na co máte to druhý lano??", to už jsem si zvykla...


  • 0

#214 Bubbu

Bubbu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 97 příspěvků(y)

Publikováno 27 May 2016 - 17:56

... říká TARATARATA  

A z toho je jasné, že čím víc člověk leze, tím je obezřetnější a víc se jistí. :) 


Tento příspěvek byl upraven od Bubbu: 27 May 2016 - 18:04

  • 0

#215 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 28 May 2016 - 13:32

... říká TARATARATA  

A z toho je jasné, že čím víc člověk leze, tím je obezřetnější a víc se jistí. :)

 

Dovolím si poupravit citát klasika:

 

Člověk se učí lézt s rancem plným štěstí a s prázdným rancem zkušeností, vtip je v tom, že musí naplnit ranec zkušeností dříve, než mu dojde ranec štěstí. 


  • 2
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#216 Samaell

Samaell

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 29 May 2016 - 19:23

Otázka zní, co je to "správně". V této oblasti neexistují žádné normy, ale něco jako "best practice". Respektovaní školitelé a literatura ukazují, že za optimální je dnes považováno tzv. uvolnitelné kotvení (viz níže), v případě kotvení "na pevno" pak řešení s osmičkovým okem na zádrh.

 

Kotvení "na pevno" s osmičkovým okem

Jednoduché, spolehlivé, přehledné, snadné na kontrolu

 

 

Uvolnitelné kotvení umožňuje rychlé spuštění lezce v případě problémů

Je možné ho realizovat různě, na obrázku jedno z možných řešení

 

 

 

Ja nevim, ale to prvni zakotveni mi prijde hodne za hranou. De fakto vsechny metodiky rikaji, ze v pripade, ze hrozi i minimalni posun, tak nikdy nedavat lano do lana. Vzdy pouzit karabinu!!

Hrozi, ze pri polohovani v korune stromu se lano uvolni a pri opetovnem zatizeni se trenim poskodi (Zde je to riziko male, ale je tam).

 

Za me: Osmu ano. Pojistny uzel take, ale druhe lano k tomuto pridelat pomoci karabiny. Idealni mi prijde okolo stromu dat do lisci smycky smyci a k ni karabinou chytit lano s tema uzlama co jsou na fotce.


  • 0

#217 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 30 May 2016 - 8:17

Ja nevim, ale to prvni zakotveni mi prijde hodne za hranou. De fakto vsechny metodiky rikaji, ze v pripade, ze hrozi i minimalni posun, tak nikdy nedavat lano do lana. Vzdy pouzit karabinu!!

Hrozi, ze pri polohovani v korune stromu se lano uvolni a pri opetovnem zatizeni se trenim poskodi (Zde je to riziko male, ale je tam).

 

Za me: Osmu ano. Pojistny uzel take, ale druhe lano k tomuto pridelat pomoci karabiny. Idealni mi prijde okolo stromu dat do lisci smycky smyci a k ni karabinou chytit lano s tema uzlama co jsou na fotce.

 

Ad "první zakotvení"

 

Uváděný způsob kotvení doporučuje

- jednak arboristická literatura - viz třeba tato kniha na straně 44 

- jednak profesionální školitelé

 

Použití karabiny povede (obzvlášť u menšího průměru stromu) k nevhodnému zatěžování (páčení) karabiny

Pro takové užití je než karabina vhodnější kroužek nebo velká mailona

 

Zdroj: výše uváděná literatura a školitelé.

 

Ad "smyce"

 

To je dobré řešení. Při větším průměru stromu však nemusí být možné. Při uváděném dalším polohování lana v koruně (tedy povolení a následné zatížení) je třeba myslet na to, aby nedošlo k příčnému zatížení karabiny (např. použít karabinu s příčkou nebo podobně). Toto riziko první zakotvení zcela eliminuje.


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#218 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2345 příspěvků(y)

Publikováno 30 May 2016 - 9:47

Na malej strom se dava ta smyce. Mam obrovskou (240cm), pripadne svazu dve. A na velkym prumeru kmene uz holt se musi dat lano, ale tam se karabina nepaci. Jinak stejne by mel nekdo dalsi bejt dole a koukat co se deje. Ne ze by to tak vzdy bylo...


  • 0

#219 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 30 May 2016 - 13:59

My to vážeme ještě trochu jinak. Kus od konce lana udělám obyčejný uzel pak oběhnu 2x strom (je jedno, jak tlustý) a uzel okopíruji. Na konci lana, které leze z uzlu udělám osmičkový uzel a jeho oko použiji jako štand pro jištění lezce pomocí osmy. Kdyby něco, tak výstupové lano nad uzlem uříznu a štand mi na kmenu zůstane a lezce na druhém laně spustím. Nemusím pak mít dlouhou smyčku, kterou bych určitě někde zapomněla :rolleyes:.


  • 0

#220 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2345 příspěvků(y)

Publikováno 30 May 2016 - 14:10

Uriznes. BTW mate vsichni pri lezeni v kapse poradnou ostrou kudlu co dokaze fiknout lano neu smyci? Ja teda jo. Muze se hodit.


Tento příspěvek byl upraven od Modrak: 30 May 2016 - 14:17

  • 1




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama