Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
313 odpovědí na toto téma

#121 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 1:26

Ahoj, chci se zeptat, používáte někdo cambium saver?Nebo to považujete za zbytečné ztěžování už tak náročné instalace lana?

Nepopírám jeho význam, jen mi jde o pohled do praxe.

Dík

cao. pokud ma strom zustat na svem miste a neposkozen tak jej pouzivam vzdy. zas tak moc to rozdil neni jestli udelas o ukon navic nemo ne. pravda, lezu hlavne DRT. ted nejakej fajn shanim akorat me odrazuji ty ceny co tu jsou...


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#122 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 14:10

cao. pokud ma strom zustat na svem miste a neposkozen tak jej pouzivam vzdy. zas tak moc to rozdil neni jestli udelas o ukon navic nemo ne. pravda, lezu hlavne DRT. ted nejakej fajn shanim akorat me odrazuji ty ceny co tu jsou...

 

To jako lezeš dvoulanovkou i nahoru? To jsi asi teda jeden z opravdu mála (tím netvrdím, že to nejde). Myslel jsem ale, že se to dělá tak, že vylezeš po jednoduchým výstupovým laně a v koruně se pak převážeš.

Nejlevnější cambium saver stojí necelých sedm stovek, což mě v porovnání s cenou ostatních pomůcek na DRT připadne celkem v pohodě. 


  • 0

#123 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 14:48

Nejlevnější cambium je smyce a do ní přes lišku (gumička, aby to nesklouzlo) dvě ojeté osmy, proti sobě (malý velký voko). Vylepšením je dutá smyce svázaná, opět lépe na "ztracený" uzel. Anebo asi tak za 400,- koupený origo voka, ale to už je dražší. ((foto netřeba, přece :)  - to si představíš, ne? ))


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#124 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 14:51

Pokud cambium použiješ jen jako jistící bod, nepotřebuješ ani lízt DRT. Vlastně jen za kus práce navíc (instalace) docílíš toho, že se ti za á nesviní lano a za bé poloviční zatížení větve.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#125 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 22:27

To jako lezeš dvoulanovkou i nahoru? To jsi asi teda jeden z opravdu mála (tím netvrdím, že to nejde). Myslel jsem ale, že se to dělá tak, že vylezeš po jednoduchým výstupovým laně a v koruně se pak převážeš.

Nejlevnější cambium saver stojí necelých sedm stovek, což mě v porovnání s cenou ostatních pomůcek na DRT připadne celkem v pohodě. 

přesně tak. jsem tak zvyklej a navíc mám vercajk z firmy takže náklady byly téměř nulové ;) jinak co se týče výbavy na DRT tak jde o to co a kde kupuješ... nejjednoduší a nejlevnější Ti stačí sedák a lano, ale to je trochu hardcore.

 

Nejlevnější cambium je smyce a do ní přes lišku (gumička, aby to nesklouzlo) dvě ojeté osmy, proti sobě (malý velký voko). Vylepšením je dutá smyce svázaná, opět lépe na "ztracený" uzel. Anebo asi tak za 400,- koupený origo voka, ale to už je dražší. ((foto netřeba, přece :)  - to si představíš, ne? ))

mám to, díky! jen jsem laboroval jakže to na tu smyci vážeš. stačí zvednout nohy a ono to časem dojde  :blink:


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#126 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 7:39

Taky mám cambium saver ze dvou osmiček. K tomu několikero smyc různých délek podle tloušťky větve. Ale používám ho minimálně, jenom když je potřeba nějaký větší pohyb v koruně a instaluji ho ručně až nahoře.


  • 0

#127 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 8:45

Taky mám cambium saver ze dvou osmiček. K tomu několikero smyc různých délek podle tloušťky větve. Ale používám ho minimálně, jenom když je potřeba nějaký větší pohyb v koruně a instaluji ho ručně až nahoře.

 

Anebo pro instalaci až nahoře sestava smyce/lanyard + karabina + malá mailona (ne mini). Takové řešení má výhodu, že se dá na lano "nacvaknout", nemusí se na něj "navlékat".


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#128 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 9:08

To je taky možnost, ale ten cambium saver má výhodu zas v tom že ho můžu stáhnout zespoda, tj nemusím se vracet nahoru. Samozřejmě vždy podle situace, někdy se hodí to, jindy ono.


  • 0

#129 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 9:12

To je taky možnost, ale ten cambium saver má výhodu zas v tom že ho můžu stáhnout zespoda, tj nemusím se vracet nahoru. Samozřejmě vždy podle situace, někdy se hodí to, jindy ono.

 

Sestavu "smyce/lanyard + karabina + malá mailona" taky stáhneš zezdola ;-) Uzel nebo jiné stahovátko proleze karabinou, ale neproleze mailonou.


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#130 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 9:14

Aha, tak to jsem jen špatně pochopil systém nacvaknutí :) Pak samozřejmě ano, bude to fungovat stejně.


  • 0

#131 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 10:20

přesně tak. jsem tak zvyklej a navíc mám vercajk z firmy takže náklady byly téměř nulové ;)

 

Není nad to, když ti výbavu koupí zaměstnavatel. Pokud by se mě podařilo takto "ušetřit" pár desítek tisíc, tak se určitě nesháním po tom nejlevnějším CS ale klidně si koupím drahej, kterej už bude i s kladkama...


  • 0

#132 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 13:17

Není nad to, když ti výbavu koupí zaměstnavatel. Pokud by se mě podařilo takto "ušetřit" pár desítek tisíc, tak se určitě nesháním po tom nejlevnějším CS ale klidně si koupím drahej, kterej už bude i s kladkama...

pár desítek tisíc?
 

když si vezmeš 30m statiky je cca 12 stovek, dvě ocelovky cca 400, kladka cca 400, sedák k tomu za dvojku cca a prusík. takže do 5ti tisíc základní výbavu na DRT seženeš


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#133 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 14:24

Aha, jo takhle. Tak podle toho co jsi psal, jsem myslel, že ti koupil opravdovou DRT výbavu - s arboristickým sedákem i s mostem, s obratlíkem a s nějakou hezkou hračkou od ARTu na něm. To pak společně s arbo lanem se zapleteným okem a s kmenovkou s nějakým blokantem jsi na na dvacce hned a i bez karabin


  • 0

#134 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 14:53

Aha, jo takhle. Tak podle toho co jsi psal, jsem myslel, že ti koupil opravdovou DRT výbavu - s arboristickým sedákem i s mostem, s obratlíkem a s nějakou hezkou hračkou od ARTu na něm. To pak společně s arbo lanem se zapleteným okem a s kmenovkou s nějakým blokantem jsi na na dvacce hned a i bez karabin

 

 

nevím co si konkrétně představuješ pod pojmem "opravdová DRT výbava", ale:

- arboristickej sedák mám. mám seqoiu od Petzlu, kterou jsem si mimochodem kupoval sám a vyšel mě něco máo přes dva tisíce (když se dobře trefíš při výprodejích kdy třeba obměňují verze). most je standard u sedáku a obratlík mi přijde jako zbytečnost (jeden mám, ale akorát se se mnou vozí v batohu).

 

- arb. lano mám taky. to je pravda že bylo dražší ale i tak bylo kolem dvou tisíc. bral jsem metrovici protože zapletená oka jsem se nenaučil používat a poměr cena/výkon mi moc nesedí

- z historie DRT je základem prusík (kdysi vázaný z jednoho konce lana), později přišel system s kladkou který se dá vytvořit mnoha způsoby a pak všemožné mechanické blokanty. s prusíkama jsem se nadřel dost a mehcanické blokanty mi zavazí a párkrát jsem se už i proletěl. nejvíc mi vyhovuje hitchclimber od DMM a jako smyčku k němu mám teplu rezistentni špagát na prusíky.

 

- stejný setup mám na kmenovce, kterou mám z odřezku staršího lana. (kmenovku ale k odlovu keší až zas tak moc nepotřebuješ a z pracovního hlediska ji máš i u SRT, stejně jako helmu a sedák) 
 


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#135 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 15:10

btw: když už se bavíme o vercajku, co říkáš na unicender od rock exoticy (DRT) a hitchiker od ropeteku(SRT)?


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#136 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 20:03

nevím co si konkrétně představuješ pod pojmem "opravdová DRT výbava",

 

No tím jsem právě myslel ty různý "hračky" který se nedají skoro na nic jinýho krom dvoulanovky použít. Akorát jsem nezvolil to nejvhodnější slovo. Třeba zrovna Unicender - ten je fakt pěknej, ale ta cena :(  :o  :wacko:  zase na druhou stranu to nikdo nemá, čímž by to pro mě bylo dostatečně atraktivní. HitchHiker jsem už měl i v ruce - jednoduchý bez jakýchkoliv hejblat a asi i skoro nezničitelný. Nejraději mám ale stejně věci od ARTu to jsou pro mě takový šperky - kvalitní zpracování a vypadá to fakt moc pěkně.

 

- arboristickej sedák mám. mám seqoiu od Petzlu, kterou jsem si mimochodem kupoval sám a vyšel mě něco máo přes dva tisíce

 

- arb. lano mám taky. to je pravda že bylo dražší ale i tak bylo kolem dvou tisíc. bral jsem metrovici protože zapletená oka jsem se nenaučil používat a poměr cena/výkon mi moc nesedí

 

No jo, tak pokud dokážeš sehnat sedák, kterej normálně stojí osmičku za dva tisíce, tak se nedivím, že ti sedm stovek za cambium saver přijde hodně. Stejně tak i arbo lano. To jsem snad nikdy ani za míň jak tři tisíce neviděl. Ne teda krátký zbytky - ty jsou občas i za hubičku.


  • 0

#137 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 360 příspěvků(y)

Publikováno 01 prosinec 2014 - 20:27

No tím jsem právě myslel ty různý "hračky" který se nedají skoro na nic jinýho krom dvoulanovky použít. Akorát jsem nezvolil to nejvhodnější slovo. Třeba zrovna Unicender - ten je fakt pěknej, ale ta cena :(  :o  :wacko:  zase na druhou stranu to nikdo nemá, čímž by to pro mě bylo dostatečně atraktivní. HitchHiker jsem už měl i v ruce - jednoduchý bez jakýchkoliv hejblat a asi i skoro nezničitelný. Nejraději mám ale stejně věci od ARTu to jsou pro mě takový šperky - kvalitní zpracování a vypadá to fakt moc pěkně.

 

ještě jsem neobjevil hračku, do které bych rád investoval. bohužel vždy se najde nějaká drobnost, která mě od koupě odradí (a ne vždy je to cena - viz třeba ropewrench). konkrétně ART výrobky vypadají hodně pěkně. zkoušel jsem lézt Lockjack a docela jsem se divil když jsem se kousek projel (nějakým způsobem jsem zavadil o tu packu a už to jelo), což mě odradilo hned. to stejné třeba se zigzagem od Petzlu. lezlo se s tím zajímavě, ale vypluly na povrch slabiny a bylo to... no a konkrétně ten hitchhiker mi přijde zbytečně předraženej, když s kladkou dosáhneš toho stejnýho za zlomkovou cenu...


jinak se ke gadgetum stavim docela kladně. je to zajímavé ce se dá všechno vyvinout a na co lidi přijdou, ale... 


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#138 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 05 prosinec 2015 - 17:00

Ahoj, kdybyste náhodou někdo chtěl kupovat na vánoce lana a spol, na lanexu jsou teď zajímavé slevy. Přemýšlel jsem o nahazovacím pytlíku za 150 Kč, ale nemám takovou spotřebu, abych jich kupoval víc a kvůli poštovnému se jeden nevyplatí. Tak se to třeba někomu hodí....


  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#139 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 05 prosinec 2015 - 18:01

si mě předběhl,na mě to vyskočilo včera,říkal jsem si že to sem hodím,leč jsem na to zapomněl.Tak alespoň někdo to zachytil :-)))


  • 0

#140 drowned

drowned

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 05 prosinec 2015 - 18:12

Díky za info, podaruju někoho k Vánocům
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka