Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
313 odpovědí na toto téma

#141 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2016 - 21:29

Ahoj všem!
 
Pomalu přemýšlím o novém sedáku (pracovním) a zaráží mě jedna věc: jaký je váš názor na kovové oko, do kterého cvakám další kovovou karabinu? Měl jsem vždycky zafixováno, že spojení kov na kov (karabina na karabinu apod.) není zrovna košér a ideálně by mělo být řešeno přes nějakou smyci (prostě kus textilu mezi tím).
Nebo se pletu?

  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#142 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2016 - 22:23

Karabina na oko pracovniho sedaku v pohode. Stejne tak, jak se ptas, by jsi nemohl cvakat karabinu do jumaru, gri gri...... atd.

PS> a strkat textil si muze kazdy kam chce dle chuti :)


  • 0

#143 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2016 - 16:51

Kov do kovu v pohode. S karabinami se to sice nedela, ale jinak bezne davas karabinu do kovovych pomůcek. Co nesmíš udělat je hadr na hadr. Typicky lano do smyce a podobne. Jakmile se to rozjede tak se to přepali. Můžeš jen pevný spoje co se nehnou, například svázat dvě smyce.
  • 0

#144 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2016 - 17:34

...S karabinami se to sice nedela, ale... 

 

Tak to asi bude přesně to, co jsem si zapamatoval a automaticky jsem si to spojil s tím, že se to nedělá nikdy. A neuvědomil si, že to vlastně dělám celkem běžně  :)

Tedy díky!


  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#145 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 11:15

Ahoj všem!

 

Taky chci začít, třikrát už jsem lezl na strom s někým dalším (jednou se dvěmi jumary a dvakrát s grigri) a viděl jsem v akci způsob s hrudním blokantem. Přečetl jsem tady docela dost příspěvků (ve více vláknech) a vím, že na otázku jestli grigri ano nebo ne nepanuje jasná shoda, každopádně mě se s ním lezlo dobře a když budu mít záložní osmu, asi půjdu do metody jo-jo. Sice jsem při prvním zkoušení neměl pocit, že by bylo problém přecvaknutí se do osmy, ale tak nějak mi to přijde jednoduše elegantní. 

 

A mám dvě otázky. Všude tu vidím, že přilbu určitě jo a chápu, že na skály a ferraty má smysl. Ale proč na stromy? Tam těžko zeshora něco spadně (maximálně žalud). Ne, že by to byl až takový výdaj navíc při koupi všecho vybavení, ale asi bych ji nechal nakonec. Nebo je hlavně pro případ pádu na hlavu? To by asi stejně odnesla páteř. Jen se ptám.

 

Druhá otázka: Na videích jsem viděl, že od spojení jumar - popruh na nohu vede ještě popruh do sedáku. Lezl jsem tak i při prvním pokusu pár metrů nad zem. Ale naposledy s grigri bez a tak nějak nevidím smysl. Kdyby byl jumar zachycovač pádu, tak jo, ale to není a stejně do něj nemůže člověk spadnout. K čemu tam tedy ten fous je? U metody se dvěmi jumary to je jasný, tam se tím fousem člověk jistí. Jen pro jistotu - že grigri taky není zachycovač pádu vím. 

 

Předem díky za případné odpovědi.


  • 0

#146 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 11:27

ad helma - ono se při zhoupnutí lana vzít kebulí o strom (kmen či větev) není nic příjemného. A horizontální zhoupnutí občas nastane. Podjede ti noha, kterou se opíráš při stoupání o kmen. Popojede ti po větvi lano. Prostě helmu za mě ano. Při pádu ti nepomůže. Ale při nárazu ano.

ad smyce od jumaru k sedáku. - ano, jumar není zachycovač pádu, ale věř tomu, že pokud by mi projelo lano rigem (nebo grigrinou), tak budu rád, že zůstanu viset na jumaru za smyci k sedáku a nebudu muset v jumaru viset rukou. V deseti metrech je jedno na co je neho není věc dimenzovaná, ale co udrží. Jumar dle mého udrží (i za cenu zničení lana) dost dlouho na aplikaci osmy, nebo jiného prostředku. Prostě metoda pásku a kšand. Smyce stojí pár kaček, dá se použít na spoustu věcí.


  • 0

#147 kstavk

kstavk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 299 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 11:34

Ahoj všem!

 

Taky chci začít, třikrát už jsem lezl na strom s někým dalším (jednou se dvěmi jumary a dvakrát s grigri) a viděl jsem v akci způsob s hrudním blokantem. Přečetl jsem tady docela dost příspěvků (ve více vláknech) a vím, že na otázku jestli grigri ano nebo ne nepanuje jasná shoda, každopádně mě se s ním lezlo dobře a když budu mít záložní osmu, asi půjdu do metody jo-jo. Sice jsem při prvním zkoušení neměl pocit, že by bylo problém přecvaknutí se do osmy, ale tak nějak mi to přijde jednoduše elegantní. 

 

A mám dvě otázky. Všude tu vidím, že přilbu určitě jo a chápu, že na skály a ferraty má smysl. Ale proč na stromy? Tam těžko zeshora něco spadně (maximálně žalud). Ne, že by to byl až takový výdaj navíc při koupi všecho vybavení, ale asi bych ji nechal nakonec. Nebo je hlavně pro případ pádu na hlavu? To by asi stejně odnesla páteř. Jen se ptám.

 

Druhá otázka: Na videích jsem viděl, že od spojení jumar - popruh na nohu vede ještě popruh do sedáku. Lezl jsem tak i při prvním pokusu pár metrů nad zem. Ale naposledy s grigri bez a tak nějak nevidím smysl. Kdyby byl jumar zachycovač pádu, tak jo, ale to není a stejně do něj nemůže člověk spadnout. K čemu tam tedy ten fous je? U metody se dvěmi jumary to je jasný, tam se tím fousem člověk jistí. Jen pro jistotu - že grigri taky není zachycovač pádu vím. 

 

Předem díky za případné odpovědi.

ne že bych vždy dodržoval, ale přilba je lepší. Mě třeba větev co spadla ze stromu při přetahování lana rozbila hlavu - bylo to sice za tmy, ale zase v Německu...

Propojení jumar - sedák - 100% ano! Nikoho bez toho propojení na akcích kde jsem k lezení nepustíme.


  • 0

#148 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 11:58

Doplním ještě Kstavka. Těch větví, které ze stromu během lezení nebo i přetahování lana bývá někdy dost. Zvlášť těch suchých. Ono dostat třeba i vypruženou maticí nebo olůvkem na nahazování není žádná legrace. Někdo to je i na vrtuli nebo rovnou černé havany.

Propoj sedák - jumar je z bezpečnostního hlediska. Kolikrát jsem zažil prokluzující gri-gri nebo chybu při přecvakávání z crollu do gri-gri.


  • 0

#149 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 12:28

Kov do kovu v pohode. S karabinami se to sice nedela, ale jinak bezne davas karabinu do kovovych pomůcek. Co nesmíš udělat je hadr na hadr. Typicky lano do smyce a podobne. Jakmile se to rozjede tak se to přepali. Můžeš jen pevný spoje co se nehnou, například svázat dvě smyce.

Aby to bylo komplet, tak lano přímo do smyce můžeš dát a bezpečně použít -> slanění na dvou pramenech. Jasně, není to preferovaná technika, ale metodika ji nezakazuje.


  • 0

#150 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 12:32

Jeste bych doplnel ze ten blembak neni jen kvuli tomu lezeni. Ze stejnejch duvodu jaky tu zaznely by ho mel mit i kazdej kdo se mota pod stromem. Je treba pocitat s tim ze dolu pada leccos. Sucha vetev, pytlik s olovem, matka, ale i mobil nebo karabina toho co zrovna leze nahore.


  • 1

#151 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 12:39

Aby to bylo komplet, tak lano přímo do smyce můžeš dát a bezpečně použít -> slanění na dvou pramenech. Jasně, není to preferovaná technika, ale metodika ji nezakazuje.

Presto bych to v zadnym pripade nedelal. Dokud slanujes na dvojitym tak se tomu nic nestane. Jenze nesmi se stat ze takhle upevneny lano pak nekdo dalsi kdo je pod stenou vezme a nic zlyho netuse (nahoru samozrejme nevidi) pouzije pro jisteni dalsiho lezce. Pak je nestesti hotovy. Nevim jestli to metodika zakazuje nebo ne, ale kravina to je a proste se takovy veci z principu delat nemaj.


  • 1

#152 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 13:07

Takhle nějak jsem si ty odpovědi představoval - jasné, stručné, s osobní zkušeností. Díky moc!


  • 0

#153 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 16:43

Jenze nesmi se stat ze takhle upevneny lano pak nekdo dalsi kdo je pod stenou vezme a nic zlyho netuse (nahoru samozrejme nevidi) pouzije pro jisteni dalsiho lezce. Pak je nestesti hotovy. Nevim jestli to metodika zakazuje nebo ne, ale kravina to je a proste se takovy veci z principu delat nemaj.

Jestli se stane, že někdo udělá tohle...." a nic zlyho netuse (nahoru samozrejme nevidi) pouzije pro jisteni dalsiho lezce." Tak je .......  Protože je úplně jedno, jak je nahoře upevněné lano a za co. Když ON TO NEVÍ, nemá na to lano co šahat!!!!! A to se z principu nedělá.


  • 2

#154 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2016 - 19:46

Jestli se stane, že někdo udělá tohle...." a nic zlyho netuse (nahoru samozrejme nevidi) pouzije pro jisteni dalsiho lezce." Tak je .......  Protože je úplně jedno, jak je nahoře upevněné lano a za co. Když ON TO NEVÍ, nemá na to lano co šahat!!!!! A to se z principu nedělá.

Presne tak. A prave o tom jsou ty prusery. Ty obvykle vznikaj az vicenasobnou chybou. Na tomhle pripadu je to krasne videt. Kdyz je lano blbe, ale dodrzi se to ze na lano o kterym si nejsem jistej nelezu, nic se nestane. Kdyz je lano dobre a porusim to pravidlo a lezu na nej aniz bych vedel jak tam drzi, taky se nic nestane. Takze kdyz oba delaj to co maj, jsou od pruseru dva kroky. Jedna z tech chyb jeste sama o sobe nevadi, s jednou chybou prezijou. Ale jakmile zalozim lano do smyce, a to kdekoliv a je uplne jedno co na nem v tom momente delam, udelal jsem tu prvni chybu....


  • 0

#155 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2016 - 8:51

Řešilo se tu lano z Bauhausu. Tak jsem to byl okouknout a bohužel měli jen 9 a 12. Ale zajímavý je přístup zaměstnanců. Je to lano, frk tam samolepku. Nějaký rozměr vem čert. :-D

Přiložené miniatury

  • lana_2.jpg

  • 0

#156 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2016 - 9:06

Ono lano z podobných hobby marketů vyjde ve většině případů na +- stejnou cenu jako v kamenném obchodě nebo e-shopu bez příliš velké možnosti vybírat víc druhů, výrobců, metráží (běžně se prodávají 30m až 200m)...


  • 0

#157 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2016 - 10:22

Právě že se tu všude píše, že se lano z Bauhausu vyplatí, protože když je jich víc, tak si jde vedle na váze všechna zvážit a to nejtěžší může mít klidně i 29 m. To je pak 29 m za 600,- (+-) Oproti 30 m za 1100,- třeba z Hudy sportu.


  • 0

#158 maskacp

maskacp

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2016 - 17:01

Já měl štěstí v bauhausu, kupováno podle váhy a bylo to speleo 10,5 v délce 32,9m.


  • 0

#159 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 06 květen 2016 - 5:35

Tak lano mám objednané. Sice jsem zkoušel lezení s blokanty, ale zatím zůstanu u prusíků (z finančních důvodů). Sedák mám, osmu a 2 karabiny taky. Tak jestli si to myslím správně, potřebuju už jenom 6 mm reep šňůru a nějaký popruh na sebejištění od horního prusíku k sedáku. A ten právě nevím, jak koupit. Mám chtít v Hudy odsedávačku a oni už budou vědět? A uzel na ní UIAA? Takhle jsem to vykoukal z lezecké metodiky.

A poslední dotaz - mám 2 HMS karabiny - jednu se šroubovacím zámkem a druhou s bajonetem. Na co se nesmí používat ta s bajonetem? Zatím tu šroubovací dávám na sedák, protože je údajně "bezpečnější".

EDIT: Tady jsem čerpal informace. Někde jinde jsem četl, že ta bajonetová se dá lanem nešťastnou náhodou otevřít.

Jen pro info - zatím si chci zkoušet uzly a lézt jen kousek nad zemí, než to dostanu do ruky.


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 06 květen 2016 - 6:26

  • 0

#160 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 06 květen 2016 - 6:00

Jako odsedávku a propoj sedák - jumar používám z Hudy "Lanyard Y" v délce 100cm/100cm a spokojenost


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama