Přejít na obsah


Fotka

Obtížnost keší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
122 odpovědí na toto téma

#81 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 20:55

Mě jde pořád tak nějak o tu keš samotnou a její nalezení, hvězdičky a půlhvězdičky většinou vůbec nesleduju.


  • 1

#82 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 21:13

Já jsem narazila na jednu multinu D2-T2. Tady je problém v určení obtížnosti nalezení. Pokud pominu náš druhý neúspěch na místě, tak FI 109 vs. DNF 27 je docela zarážející na úroveň D2. Vysoké číslo DNF není dáno tím, že by tam nebyla, ale že člověk stojí na ST1 nebo ST2 a netuší, co tím owner chtěl říct. A to nepočítám ty, kteří neúspěch ani nezapsali.


  • 0

#83 PRESEKA

PRESEKA

    PŘESEKA

  • Members
  • PipPipPip
  • 677 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2014 - 23:57

Kdyby se ti povedlo D1-multiny a D1-mysterky vymítit, asi by tě neměli rádi vybarvovači všelisjakejch D/T tabulek.

 

 

Dobrá připomínka. Také bych řekl, že tohle je mnohdy asi jediný důvod značně podivného hodnocení T / D nejen u keší, ale i u mnoha eventů. Prostě takové to "Vyplňovači tabulek spojte se" :D   


  • 0
Děláme to pro zážitky a když je hezky tak nikam nechvátáme...
Naše keše zakládáme bez dotací a i jejich provoz si sponzorujeme sami.
Berte na to při jejich návštěvách ohled !

#84 Sykype

Sykype

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2014 - 6:21

Vyplňovače tabulek nechápu - je to jen další honění se za údajem ve statistikách. Všem by mělo jít hlavně o to, aby ohodnocení terénu a obtížnosti odpovídalo realitě. Aby každý kačer věděl, co má čekat, a mohl včas posoudit, zda na to má nebo ne. Když jsme zakládali naši první multinu, ohodnotili jsme ji terénem 2 a obtížností také 2. Je to pohodovka určená i rodinám s dětmi, jasné indicie, jednoduchý výpočet finálky. A na finálku samozřejmě uvádíme jednoznačný hint - v místě je špatný signál a spousta stromů. Vše prostě v pohodičce, aby nenastal žádný zádrhel.Problém je v tom, že stejnou obtížnost má i spousta dalších keší, kde už to o pohodě zrovna moc není. Co si pak o tom má myslet třeba nějaký začátečník? Zrovna nedávno jsme byli na multině s obtížností 2, kde 90 % kačerů nedá už druhou stage v terénu, takže tu skončí a vrátí se, až když se jim podaří zjistit vše potřebné doma. A to jsou většinou všechno zkušení kačeři. Nevím, ale v hodnocení je prostě něco špatně a mělo by se s tím začít něco dělat.
  • 0

#85 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2014 - 7:54

Nevím, ale v hodnocení je prostě něco špatně a mělo by se s tím začít něco dělat.

Ano, s tím nelze než souhlasit, ale tímto se vracíme na samý počátek diskuze.

Hodnocení obtížnosti je subjektivní záležitostí zakladatele a pokyny, jak je stanovit jsou vágní nebo spíše dosti obecné. Pokud je zakladatel nezkušený nebo nesoudný (o záměru nebudeme spekulovat), může přestřelit. Možnosti dodatečné regulace na základě připomínek, jak ze stran betatestera, reviewera či dalších prvolovců, jsou omezené. Asi nebude fungovat "Ty, ty, ty, to D2 by mělo být D3, pokud to neopravíš, dám ti tam NA!". Možnosti jsou buď vytvořit jasnější, a tím pádem podrobnější pravidla pro stanovování obtížnosti nebo nadále spoléhat na soudnost a odpovědnost jednotlivců.

OT: A jak je to v důležitějších oblastech našeho života, než je GC? Jak vypadá naše zákonodárství obecně? Je nutné, aby to tak bylo i v GC?


  • 2

#86 sjirka79

sjirka79

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 21 duben 2014 - 22:41

Popravdě se mi líbí systém, který je na opencaching.com
Každý kačer může u svého logu nastavit, jaká je podle něj obtížnost, terén, velikost (+hodnocení)

Pokud by to fungovalo takhle, tak by se brzo nějaké "ústřely" srovnaly podle názoru většiny lovců...

 

Dokud to bude jen na ownerovi, tak chybná hodnocení keší budou nejen vznikat, ale i přetrvávat

A revírník to nemůže hodnotit - jednak o podmínkách na místě ví většinou prd, a za druhé by to bylo časově naprosto nereálné

Pokud jde o další pravidla, tak už by jich za chvíli bylo tolik, že by se keš nedala ani udělat a vznikali by "GCprávníci"


  • 3

#87 KAMPJ

KAMPJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 6:28

Ono dávat těžší mysterku na hezký místo je podle mě kravina, protože tak o toto místo přijde řada lidí, kteří to nedokážou vyluštit. Hezký místo by mělo mít tradičku nebo multinu.
Mysterky klidně "pod okap", protože tam není pointou krásný místo ale samotná šifra nebo luštění samotný.

To pak zase všichni píšou nic moc uložení. Takže jsme zase na začátku. Jo a ještě tam musí být plastová zvířátka, jinak ta krabička stojí za houby.

Tento příspěvek byl upraven od KAMPJ: 22 duben 2014 - 6:34

  • 1

#88 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 6:38

sjirka: je trochu naivní si myslet, že by tenhle hodnotící systém obtížnosti někdo používal, když většina PM lovců ani netuší, na co jsou třeba FP.

Ale ta subjektivita hodnocení obtížnosti a terénu u keší se mi taky nelíbí. Třeba na keších z loňského VK. Stoupáš do kopců s tím, že na konci je terén 4,5. Jedno je strom s první větvičkou ve 3 metrech, druhé trubka pod cestou o průměru 50cm, kterou teče bahno. To, že owner pochází z opic a vyleze tam, ještě neznamená, že tam vylezeme i my, potomci Vikingů  :D .


  • 2

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#89 Sykype

Sykype

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 14:51

Volně navážu na příspěvek od geoFukar. V GeoWiki se praví, že obtížnost terénu se uvádí za ideálních podmínek – tj. za sucha a v denní dobu, a pro průměrného člověka, nikoliv pro železného muže o výšce 218 cm. To bych chápal, dává to smysl a má to logiku. Spousta ownerů na to ale nebere ohled a bere to podle sebe a ne průměrného kačera. Párkrát jsem se tak už setkal se stromy, kde je terén 4 a první větev ve výšce přes 2,5 metru. Mám přes 180 cm, takže nejsem nějaký trpaslík, ale ať mi někdo vysvětlí, jak se dá na takový strom bez použití nějaké pomůcky, což by u terénu 4 nemělo být potřeba, vylézt. Opice fakt nejsem, takže jsem to vždycky nakonec vyřešil tím, že jsem někde v okolí našel nějaké dřevo, které jsem zapřel o kmen a použil ho jako stupeň, abych na větev vůbec dosáhl a pořádně se jí chytil. Na druhou stranu jsem se setkal i s budkou na stromě, která byla tak ve 4 metrech, první větve kousek od země, takže se k ní dalo v pohodě vylézt. A někteří drsnokačeři měli na ownera připomínky, že tohle prý není žádný terén 4. Já teda nevím, ale i když byl ten strom v pohodě, tak jsem se stejně při lezení na něj držel oběma rukama, takže podle mě hodnocení v pořádku. Někteří borci to ale asi odlezou jen po nohou a ruku použijí maximálně tak na otevření budky a zapsání se do logbooku  :).


  • 7

#90 P€T@

P€T@

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 16:43

Terén u keší bývá většinou přemrštěný. Jen málokdy bych dal víc. Například tady bych ubral, protože ten strom má větve od spodu a je jako žebřík GC4FN6P. Ale tady bych zase možná 0,5 hvězdy přidal, jelikož jsem tam bratra musel vyzvednout a ještě tam musíte dojet na lodi, nebo doplavat GC1XQHV


Tento příspěvek byl upraven od P€T@: 22 duben 2014 - 16:45

  • 0

Samsung Galaxy Core LTE + Garmin Etrex 30


#91 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 16:54

Naprostý souhlas se Sykype. Obtížnost by měla být odvozena od průměrného člověka a za ideálních podmínek. Chápu, že pro 150cm člověka bud dejme tomu ve výšce 2m keš daleko obtížnejší, než pro člověka, který měří 180cm. Ale s tím nic nenaděláme. Já osobně si před odlovem atributy prohlédnu, ale na 100% na ně nespoléhám.


  • 2

#92 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 884 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 17:30

co se tech Multin 1/1 tyce tak treba u my GC2PAPT si za tim 1/1 opravdu stojim. Kdyz si clovek precte hint je uplne jasne, kde je kes -- byt to misto neni nic moc a s vekem se to zhorsuje. Kdo lovil muze potvrdit. Mam dojem ze vetsina lidi jde diky hinto od vychozich rovnou pro finale, ktere je cca 20m daleko na prehlednem miste


  • 1
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#93 Voldik

Voldik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 18:23

Terén u keší bývá většinou přemrštěný. Jen málokdy bych dal víc. Například tady bych ubral, protože ten strom má větve od spodu a je jako žebřík GC4FN6P. Ale tady bych zase možná 0,5 hvězdy přidal, jelikož jsem tam bratra musel vyzvednout a ještě tam musíte dojet na lodi, nebo doplavat GC1XQHV

Počet hvězdiček terénu by měl vyjadřovat počet končetin nutných pro odlov. :-)


  • 1
\m/

#94 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 18:25

Počet hvězdiček terénu by měl vyjadřovat počet končetin nutných pro odlov. :-)

Ano, a pro T5 je nezbytný chápavý ocas.


  • 2

#95 Voldik

Voldik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 18:55

Ano, muži jsou v jisté výhodě. :-)


  • 0
\m/

#96 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2014 - 19:06

je nezbytný chápavý ocas.


:-)
  • 0

*


#97 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 22 únor 2018 - 18:46

Nějak jsem to nikde oficiálně nezaznamenal, ale prý mají CITO eventy mít taky už jen obtížnost 1. Zase GS vymýšlel kraviny.


  • 0

#98 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 9:08

Ano, je to tak. Formulář nedovolí změnit obtížnost u eventu ani CITO (ty exotičtější varianty jsem nezkoušel.) Je tam natvrdo jednička. A když jsem teď editoval starší listing, který měl přednastavenou obtížnost 3*, natvrdo ji to změnilo.


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#99 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 10:42

Přitom jsem už viděl eventy, kde se slaňovalo do nějakého dolu či co... Čemu tím poslouží?


  • 0

#100 kstavk

kstavk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 299 příspěvků(y)

Publikováno 23 únor 2018 - 10:55

Přitom jsem už viděl eventy, kde se slaňovalo do nějakého dolu či co... Čemu tím poslouží?

to by mě taky zajímalo.....


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama