Přejít na obsah


Fotka

Opet jedna kalibracni diskuse - S42 a OZI


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
38 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2007 - 17:43

Hola!
Diskusi na tohle tema uz tu par bylo, a myslel jsem si ze to nebude slozite, postupovat podle navodu. Ale kdyz jsem si to vyzkousel - neco je nekde divne. Zkalibruju na ctyri body podle S-42, pouziju user S-42 vytvoreny podle nejakeho navodu co jsem tu nasel (mozna ne uplne tady). Ale - zamereni uplne neodpovida tem carkam s WGS co jsou na okraji mapy ... rozdil sice neni obrovsky, ale je, nekde az 100 metru. A to je dost.
Tak jsem trochu patral, a nasel jsem nejake nesrovnalosti:
Uvadi se, ze elipsoid S42 je definovany jako DX +23 DY -124 DZ -84 DA -108 DF 0,0048076
Soubor s uzivatelskym datem S42 do oziho ma mit format S-42 User,15,23,-124,-84
Tak jo, 23 tam vidim, -124 taky, i -84. Ale jak z 15 udelaji -108 a 0,0048076, tedy DA a DF, to je zahada.
Kdyz si pak necham zobrazit vsechny datumy v Ozim, u User S-42 je vsechno jak ma byt, dokonce radius a je opravdu o 108 jiny nez u WGS84 (sice vetsi, a ja bych kvuli tomu -108 cekal mensi ...) ale 1/f je 298,3. A kdyz si vezmem DF 0,0048076 (to D se podle me mysli jako difference, a tedy by se melo pricist) a zkusime to pripocist k f spoctene z 1/f u WGS84, vznikne pak naprosty blabol a ne 298,3.
Tak z toho jsem naprosto zmateny.

Za druhe - co magneticka odchylka? Co to vlastne je? Neni to nahodou odchylka gridu od opravdoveho severu (a tedy WGS souradnic)? Nemela by se naaahodou zjistit a pri kalibraci napsat?

Jake jsou vase zkusenosti? Sedi vam pri normalni kalibraci bez nejakeho premysleni presnost, nebo taky mate 100 metru odchylky?

Dik za odpovedi ..
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2007 - 18:19

Za druhe - co magneticka odchylka? Co to vlastne je? Neni to nahodou odchylka gridu od opravdoveho severu (a tedy WGS souradnic)? Nemela by se naaahodou zjistit a pri kalibraci napsat?

Magnetická odchylka se uplatňuje pouze a jen při práci s buzolou - geografický a magnetický pól Země nejsou totožné, magnetický pól totiž migruje. Při práci se samotnou GPS, tě magnetická deklinace nemusí asi zajímat...
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2007 - 18:37

Nejsem si uplne jisty, co presne mas na mysli, ale predpokladam, ze kalibrujes ceskou turistickou mapu s kilometrovou S42 siti a pak se snazis odecist wgs84 souradnice malych znacek se stupnovymi souradnicemi na okraji... Problemem je, ze ac to na prvni pohled cloveka nenapadne, i tyto znacky jsou v S42 tzn. je pouzit Krassovskeho elipsoid. Stometrova odchylka je typicka prave pri spleteni techto dvou systemu.

S temi parametry nevim, jak to OZI dela. Ja mu nic nezadaval, ale jen pouzil S42 datum, ktere tam uz bylo, dodefinoval user grid a funguje to naprosto spolehlive. Jediny, cim si nejsem u S42 jisty, je, ktere parametry jsou pro CR spravne... viz tady

Magnetickou odchylkou si nejsem uplne jisty, ale myslim, ze to souvisi jen se spravnym zobrazenim severniho smeru, pokud pracujes s magnetickym kompasem. Na souradnice to ocividne nema vliv.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2007 - 20:11

A zkoušel jsi tenhle návod

A zkoušel jsi tenhle návod? Mně funguje dobře, i když mi dalo trochu práce, než jsem to všechno pochopil. Důležité je, že se musí vytvořit nejdřív ten user S-42 a pak se na stránce Maps nastaví v Alternate Grid možnost User Grid s nastavením, které udává obrázek. No a pak se ještě to nastavení opakuje při samotné kalibraci mapy.

On si to Ozi nějak špatně pamatuje, takže musím při jiné kalibraci to nastavení User Grid dělat znovu. Zatím se moc v Ozim nevyznám, takže se omlouvám, jestli píšu něco špatně, ale jak říkám, mně to podle té výše uvedené adresy funguje.


  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2007 - 21:23

Já to dělám tak, že si odečtu z mapy souřadnice v S-42, převedu je do WGS-84 a v tomto formátu je zadám. Pravda je, že nad přesností jsem nijak nehloubal, mám to pro základní orientaci.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2007 - 0:00

Trochu jednoduche teorie, co se tyka jednotlivych parametru obou systemu najdes na tady nebo tady. Pro prevod lze pouzit xls tabulku . O magneticke odchylce (deklinaci) se dozvis vic treba tady .
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 8:25

alkes: Zakladni problem vidim v tom, ze v ozim je preddefinovana S42, coz ale neni nase S-42. Takze je nutno stahnout ten souborek z odkazu vyse a provest zakladni nastaveni ajede to jako po masle. Dle mych zkusenosti lze s dobře naskenovanou mapou dosáhnout perfektní přesnosti.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 10:02

alkes: Zakladni problem vidim v tom, ze v ozim je preddefinovana S42, coz ale neni nase S-42. Takze je nutno stahnout ten souborek z odkazu vyse a provest zakladni nastaveni ajede to jako po masle. Dle mych zkusenosti lze s dobře naskenovanou mapou dosáhnout perfektní přesnosti.

Jo. Koukal jsem na to podrobneji, ale dela to priblizne 1,7m rozdil. Chyba dana zapisem souradnic pro geocaching je, kdyz mas smulu, az 1,2m, chyba GPS jeste daleko vetsi a pri samotnem prevodu souradnic z jednech do druhych se myslim take vytvari urcita chyba. Takze to v mem pripade moc nema cenu resit. Zvlast pri rozliseni map, ktere pouzivam. Nicmene souborek uz mam stazenej a importovanej ;-)
Btw. Nevite nekdo, jak je to s tema dvojima parametrama? (Ma otazka z diskuze k S42 na geowiki.)
edit: Jeste podotykam, ze v tomto pripade cini rozdil dokonce 2,4m!
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 10:25

No já nevím, já mluvím o mapách pro turistiku, 1:50000 případně 1:25000, rozdíl 1 metr nebo 2 nehrají roli, když si ještě vezmu že mapy samy o sobě moc přesné nejsou. pak přesnost GPSky..
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 15:45

Nevite nekdo, jak je to s tema dvojima parametrama? (Ma otazka z diskuze k S42 na geowiki.)

Ta
stránka
na kterou odkazuješ z
diskuze k S42 na geowiki
uvádí, že parametry jsou spočítány ze šesti bodů v Československu.
Ty druhé hodnoty uváděné jinde jsou možná optimalizovány jen pro Česko.

Jeste podotykam, ze v tomto pripade cini rozdil dokonce 2,4m!

Však taky je tam taky uvedeno, že přesnost jsou 3 metry.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 12:08

Dekuji vsem za pripominky, temer vsechny odkazy co davate jsem samozrejme predem prostudoval, takze vim asi tolik co vy, a delam to take tak, ale presto mam proste problem s presnosti. Ad ruzne datum pri kontrole zamereni - ano, je to tak, OZI se buhvi proc prepne do WGS84 i kdyz mapa ma datum S-42. Ale ja to vim, a tak to vzdycky rucne prepnu do S-42. Stejne chyba i 150 metru. A to je dost, kdyz tu mapu ma clovek v PDA a na ni sipku ... Ad deklinace - proc tedy pri kalibraci mapy v OZI je tam kolonka na deklinaci, kdyz to nema zadny vliv? Ze je snad veskery mapovy software napsan nekym kdo driv pracoval s CNC soustruhem je jasne, ale proc by tam strkali neco co nema zadny vliv? Jeste jsem se s tim trochu pral pres weekend ... ale nakonec asi budu kalibrovat podle volne dostupne mapy a dulezitych bodu - krizovatky silnic a tak - rovnou ve WGS84. Podle te S-42 site mi to proste nefunguje, i kdyz podle vsech navodu nikde chybu nedelam.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 16:12

Tastránkana kterou odkazuješ z diskuze k S42 na geowikiuvádí, že parametry jsou spočítány ze šesti bodů v Československu.Ty druhé hodnoty uváděné jinde jsou možná optimalizovány jen pro Česko. Však taky je tam taky uvedeno, že přesnost jsou 3 metry.

Hmm, no mozne to je. Diky.
Jenom pozor na tu presnost. Tahle nesouvisi s 2.4m, o kterych jsem psal. Je to chyba prepocetnich parametru dX, dY a dZ. Jak se pak projevuje primo do souradnic nevim.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 15:50

magneticka deklinace: Ona tam samozrejme neni k nicemu... Mapa nefunguje jen pro urcovani polohy pomoci GPS a souradnic, ale take pro urcovani smeru magnetickym kompasem. Magneticka deklinace je uhel mezi pravym severem na mape a severem magnetickym (na ten ukazuje kompas). Pokud tedy z mapy odectes azimut, nezahrnes do nej tuto zalezitost a budes se podle nej snazit drzet smer magnetickym kompasem, pojedes/pujdes/poplujes/poletis nekam do... uplne jinam, nez jsi puvodne chtel. Zkus si schvalne zmenit to cislo na kalibracni strance, pak v konfiguraci prepni na magneticky sever a uvidis, co se stane s azimuty. A taky, ze na souradnice to vliv nema.

kalibrace: podle wgs84 souradnic vyznacnych bodu to jde samozrejme take, ale hrozne se nadres. Taky odchylka mozna nebude zanedbatelna. Popravde receno nevim takhle z dalky, kde delas chybu, ale nekde stoprocentne ano. Zkus si zapnout nad mapou mrizku user coordinate systemu a nastavit ji po 1km vcetne popisku. Pokud mas spravne nakalibrovano, mela by se prekryvat s mrizkou zobrazenou na samotne mape a na krajich zobrazovat spravne souradnice car. Musis pri tom mit nasteveno spravne User Grid na zalozce Maps v menu Configuration a mit sekundarni ("user") system nastaveny na S42. Pokud se nepreryva, mas to spatne nakalibrovane, pokud se prekryva a sipka od gpsky se ukazuje na spatnem miste, je problem v komunikaci programu a GPS, over si, jestli mas spravne nastaveny system ve kterem OZI prijima data z pristroje. Musi tam byt WGS84.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 16:23

Grid zobrazit nad mapou jsem taky zkousel. Po kilometrech. Naprosto presne sedi s gridem nakreslenym na mape, a to na cele plose mapy. Pritom na zacatku mapy (spodni levy roh) odchylka WGS84 neni skoro okem zjistitelna, na konci (prava spodni strana - east souradnice WGS84) je chyba pres 200 metru. Chyba je zaroven mnohem vetsi v east smeru, v north je chyba mala. Zacinam mit pocit, ze jsem jediny komu to nefunguje. :)))
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 16:39

Je to chyba prepocetnich parametru dX, dY a dZ. Jak se pak projevuje primo do souradnic nevim.

Myslím že vzhledem k tomu, že ta chyba je ve všech třech souřadnicích přibližně stejná, tak to nějaké ty siny cosiny neovlivní a chyba polohy jsou zase ty dva až tři metry.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 16:44

Aha! Muze mi nekdo kdo si veri ze ma mapu spravne zkalibrovanou zjistit, jestli mu sedi ty carecky s WGS-84 na krajich mapy? Ted jsem to totiz zkusil metodou krizovatek a vyznacnych bodu kalibrovat ve wgs84, a mam stejne odchylky jako kdyz to udelam grid S-42 metodou. Jeste jsem to nezkousel prevest do ozf a zkusit s GPS ... ale vypadalo by to, ze ty carecky jsou tam nakresleny uz s chybou. Kdyz totiz definuju ze chci zobrazit user grid, ktery si nadefinuju v nastaveni - tak ten opet presne sedi, i kdyz se podle nej vubec nekalibrovalo. Zkousel jsem vsechno na naskenovane mape 86 - moravsky kras.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 leden 2007 - 20:15

Zacinam mit pocit, ze jsem jediny komu to nefunguje. :)))

Snad tě uklidní, že já mám s kalibrací takz problémy. Mám mapy Polárního Uralu, kam se zanedloho chystám. Na nich je sice mřířka (pravděpodobně S42), ale na skenech jsou oříznuté popisky té mřížky.
Kalibroval jsem podle bodů rozpoznatelných na Google earth a nalezených i na mapě.
Kalibroval jsem podle mřížky a odhadovaných pamaterů jednotlivých jejích linií (na základě té předchozí kalibrace pomocí GE)
Kalibroval jsem všelijak jinak...

Výsledek: Sedí to docela přesně až na systematickou chybu cca 1.4km svereně v celé ploše mapy, které se za žádnou cenu nedokážu zbavit.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 19:20

Myslím že vzhledem k tomu, že ta chyba je ve všech třech souřadnicích přibližně stejná, tak to nějaké ty siny cosiny neovlivní a chyba polohy jsou zase ty dva až tři metry.

Nevim, co na to siny a kosiny, pri parametru dX vetsim o 3m se to hne priblizne o 2.4m ve smeru 200°
Porad ta trimetrova chyba dX oproti WGS84 ale moc nesouvisi s chybou 2.4m mezi dvema systemy zadanymi ruznymi parametry, kterou jsem mel na mysli... maximalne tak korelacne.
edit: drobne upresneni
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 17:31

Aha! Muze mi nekdo kdo si veri ze ma mapu spravne zkalibrovanou zjistit, jestli mu sedi ty carecky s WGS-84 na krajich mapy? Ted jsem to totiz zkusil metodou krizovatek a vyznacnych bodu kalibrovat ve wgs84, a mam stejne odchylky jako kdyz to udelam grid S-42 metodou. Jeste jsem to nezkousel prevest do ozf a zkusit s GPS ... ale vypadalo by to, ze ty carecky jsou tam nakresleny uz s chybou. Kdyz totiz definuju ze chci zobrazit user grid, ktery si nadefinuju v nastaveni - tak ten opet presne sedi, i kdyz se podle nej vubec nekalibrovalo.
Zkousel jsem vsechno na naskenovane mape 86 - moravsky kras.

Ale bacha! Pokud jde o turistické mapy KČT (ale třeba i Shocart), tak ty čárečky (tzn. stupně a minuty) na okraji mapy NEJSOU WGS84, ale Krassovskij, tzn. elipsoid pro S-42.
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 18:49

Aha! Muze mi nekdo kdo si veri ze ma mapu spravne zkalibrovanou zjistit, jestli mu sedi ty carecky s WGS-84 na krajich mapy? Ted jsem to totiz zkusil metodou krizovatek a vyznacnych bodu kalibrovat ve wgs84, a mam stejne odchylky jako kdyz to udelam grid S-42 metodou. Jeste jsem to nezkousel prevest do ozf a zkusit s GPS ... ale vypadalo by to, ze ty carecky jsou tam nakresleny uz s chybou. Kdyz totiz definuju ze chci zobrazit user grid, ktery si nadefinuju v nastaveni - tak ten opet presne sedi, i kdyz se podle nej vubec nekalibrovalo.
Zkousel jsem vsechno na naskenovane mape 86 - moravsky kras.

Nesedi, sedet nemuzou. Psal jsem to hned na zacatku. Nejsou to WGS 84 carecky ale S42 carecky. :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama