Přejít na obsah


Fotka

Opet jedna kalibracni diskuse - S42 a OZI


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
38 odpovědí na toto téma

#21 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 20:41

Nevim, co na to siny a kosiny, pri parametru dX vetsim o 3m se to hne priblizne o 2.4m ve smeru 200°

Synové a Kozinové na to to, že když posunu elipsoid o 3m ve směru x, tak na rovníku na nultým poledníku bude odchylka 3m nahoru, na 15. východním stupni 3 m * cos(15) = 2.90 m nahoru a 3m * sin(15) = 0.78 m na západ, a na 50. šířkovém stupni se těch 2.90 m rozloží na 2.90 m * cos(50) = 1.86 m nahoru a 2.90 m * sin(50) = 2.22 m na jih, takže horizontální posun bude sqrt(0.78**2 + 2.22**2) = 2.35 m v směru atan(0.78 / 2.22) = 19 stupňů od jihu, tedy 180 + 19 = 199 stupňů od severu - takže sláva, vyšlo mi to stejně.

Porad ta trimetrova chyba dX oproti WGS84 ale moc nesouvisi s chybou 2.4m mezi dvema systemy zadanymi ruznymi parametry, kterou jsem mel na mysli... maximalne tak korelacne.

Když máme dva systémy a každý z nich má chybu 3 m, tak když Bůh dá, tak se ty chyby odečtou a rozdíl mezi nimi bude nulový, a když nedá, tak bude 6 m.


  • 0

#22 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 leden 2007 - 20:48

Snad tě uklidní, že já mám s kalibrací takz problémy. Mám mapy Polárního Uralu, kam se zanedloho chystám. Na nich je sice mřířka (pravděpodobně S42), ale na skenech jsou oříznuté popisky té mřížky.
Kalibroval jsem podle bodů rozpoznatelných na Google earth a nalezených i na mapě.
Kalibroval jsem podle mřížky a odhadovaných pamaterů jednotlivých jejích linií (na základě té předchozí kalibrace pomocí GE)
Kalibroval jsem všelijak jinak...

Výsledek: Sedí to docela přesně až na systematickou chybu cca 1.4km svereně v celé ploše mapy, které se za žádnou cenu nedokážu zbavit.

Ahoj, zkus si pohrat pri kalibraci s hodnotou u "false northing" v menu "projection setup" v zalozce setup. Zkus nastavit -1400.
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 20:55

Synové a Kozinové na to to, že když posunu elipsoid o 3m ve směru x, tak na rovníku na nultým poledníku bude odchylka 3m nahoru, na 15. východním stupni 3 m * cos(15) = 2.90 m nahoru a 3m * sin(15) = 0.78 m na západ, a na 50. šířkovém stupni se těch 2.90 m rozloží na 2.90 m * cos(50) = 1.86 m nahoru a 2.90 m * sin(50) = 2.22 m na jih, takže horizontální posun bude sqrt(0.78**2 + 2.22**2) = 2.35 m v směru atan(0.78 / 2.22) = 19 stupňů od jihu, tedy 180 + 19 = 199 stupňů od severu - takže sláva, vyšlo mi to stejně.Když máme dva systémy a každý z nich má chybu 3 m, tak když Bůh dá, tak se ty chyby odečtou a rozdíl mezi nimi bude nulový, a když nedá, tak bude 6 m.

Hezky. :-) Vubec mi nedoslo, ze to je vlastne takhle jednoduche.
S tou odchylkou to bylo spis takove slovickareni ;-)
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2007 - 21:09

Když máme dva systémy a každý z nich má chybu 3 m, tak když Bůh dá, tak se ty chyby odečtou a rozdíl mezi nimi bude nulový, a když nedá, tak bude 6 m.

Nicmene mi to stejne jeste neda. :-)
Rozdil 2.4 metru, ktery vznikne pro ruzne zadane systemy S42 (v tomto pripade podle dvou ruznych navodu ma wiki), vznikne prave rozdilem dX, dY a dZ parametru obou systemu. To ze je ten rozdil priblizne stejne velky jako chyba urceni parametru k WGS84 je spis nahoda. Kdyby se dX lisilo u jednoho navodu o 20metru od druheho tak uz bude odchylka jina (samozrejme odpovidajici tvym vzorcum), ale odchylka dana trimetrovou chybou parametru bude stale stejna... Dost mozna u obou systemu... pokud tedy chyba urceni parametru zustane porad stejna. To jsem tim chtel rict.
  • 0

#25 Fotom

Fotom

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2007 - 0:25

Ahoj, zkus si pohrat pri kalibraci s hodnotou u "false northing" v menu "projection setup" v zalozce setup. Zkus nastavit -1400.
 

Ano, to mě napadlo, ještě jsem to ale neudělal. Snažil jsem se postupovat podle dostupných návodů (a samosebou vlastního rozumu), v nichž o téhle položce nastavení není ani slovo. Mám tu asi pět článků, které o S-42 mluví, všude se uvádějí ty patnáctistupňové pásy, ale o "false northing" není v žádném ani slovo. A zavádět tam takovou empirickou konstantu - to se mi moc nelíbí, když nevím, kde se vzala a co znamená a proč se zavádí.
V podstatě mi celá ta procedura sloužila jen tomu, abych si odladil nastavení, které pak přenesu do GPS, abych dostával polohu v souřadnicovém systému těch topo map. Jenže tenhle neúspěch mě trochu odradil.

 
Nakonec jsem se rozhodl tak, že budu mít s sebou papírové mapy dvě - "google mapu" slepenou ze satelitních snímků, na které bude systém souřadnic a různé waipointy v systému mé GPS a vedle toho topografickou mapu ve stejném měřítku, do které si na PC před tiskem dokreslím pointy z té "google mapy", pokud je dokážu identifikovat. Pokud tedy dokážu najít svou polohu na "google mapě", najdu ji pak jakž-takž i na topo mapě. Mohu pak pracovat i s azimuty k bodům, vyznačeným na topo mapě a svou polohu konstruovat s jejich pomocí.

Je to trochu složité, ale zas aspoň jasně vím, co dělám...


  • 0

#26 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2007 - 0:57

False northing by melo urcit posunuti pocatku souradnicove site v severnim smeru. Pokud tedy mas na cele mape opravdu homogenni odchylku  v severnim smeru, je to myslim pro tvou aplikaci pouzitelne reseni bez vedlejsich necekanych jevu. Pro jistotu si to po kalibraci jeste muzes overit pomoci WGS84 souradnic bodu v ruznych mistech mapy.
  • 0

#27 cap

cap

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2007 - 11:47

Už se to jednou řešilo že S42 v Ozim je jiny, řešení je použít¨Map datum Pulkotovo 1942 (1) a v Map Projection nastavit Transverse mercator a dále v projection setup paramertry S42 dle obvykleho standartu. A chodí mit to ... :)
  • 0

#28 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2007 - 11:58

cap: Už se to jednou řešilo že S42 v Ozim je jiny, řešení je použít¨Map datum Pulkotovo 1942 (1) a v Map Projection nastavit Transverse mercator a dále v projection setup paramertry S42 dle obvykleho standartu. A chodí mit to ... :)

[*-)] Tak je pravda, ze tento smajlik mi tu predtim velice chybel. Jeste by mohl koulit ocima.

Cape, precti si prosim cele vlakno, zjistis, ze se to resilo a vyresilo uz i v tomto.

Btw. parametry Pulkovo 1942 (1) se od spravnych lisi v OZIm vice, nez normalni S42 a u toho je chyba zanedbatelna.

Beru zpet. Sorac, trochu jsem to nepochopil. [:$] 


  • 0

#29 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2007 - 23:27

Dobrý den, třeba se tu dovolám nějaké rady.

Jedu zanedlouho na Ural a mám naskenované celkem podrobné mapy té oblasti. Ty mapy jsou v systému S-42. Bez problému se mi nakonec povedlo správně nastavit OziExplorer a mapy zkalibrovat. Použil jsem k tomu mj. doporučení ze stránky http://www.gpsweb.cz/s42.htm.

Problém s mým Gaminem (eTrex Legned) je ten, že naše cílová oblast se nachází v jedenáctém pásu (cca 64 stupňů východně). V poli "odsazení východně" je tedy třeba vyplnit (tak jak jsem to úspěšně udělal v OziExploreru) hodnotu 11500000. Ale ouha - v tom poli je k dispozici mezi znaménkem + (které nejde přepsat na číslici) a desetinou tečkou (která taky nejde přepsat na číslici) jen 7 míst (ostatně přesně tak, jak se ukazuje na stránce http://www.gpsweb.cz/s42.htm). To znamená, že se tak dají definovat jen pásy 1 až 9, od desátého pásu výš tam chybí prostor pro další cifru! Zdá se, že to naprosto znemožní používat systém S-42 na východ od 56 poledníku.

Nevíte prosím někdo, zda existuje nějaký spůsob, jak se s tím vyrovnat?


  • 0

#30 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2007 - 0:08

_Tom:

Problém s mým Gaminem (eTrex Legned) je ten, že naše cílová oblast se nachází v jedenáctém pásu (cca 64 stupňů východně). V poli "odsazenívýchodně" je tedy třeba vyplnit (tak jak jsem to úspěšně udělal v OziExploreru)hodnotu 11500000. Ale ouha - v tom poli je k dispozici mezi znaménkem +(které nejde přepsat na číslici) a desetinou tečkou (která taky nejdepřepsat na číslici) jen 7 míst (ostatně přesně tak, jak se ukazuje nastránce http://www.gpsweb.cz/s42.htm).To znamená, že se tak dají definovat jen pásy 1 až 9, od desátého pásuvýš tam chybí prostor pro další cifru! Zdá se, že to naprosto znemožnípoužívat systém S-42 na východ od 56 poledníku.

Nevíte prosím někdo, zdaexistuje nějaký spůsob, jak se s tím vyrovnat?

Jedno reseni me napada, ale nevim, nakolik se ti  bude libit a nakolik je bezchybne.

False easting podle toho, co jsem zkousel v OZIm, vlastne jen posunuje pocatek cislovani souradnicoveho systemu. Na tvar krivek nema narozdil od centralniho poledniku (stredu pasu) vliv. Pri zmene by tedy nemela byt ovlivnena pravouhlost site.

Ty budes pouzivat mapu, na kterou si ciselne znacky k caram musis stejne doplnit. Tak bych si zvolil nejake prihodne cislo, ktere lze nastavit do GPS, a zkalibroval bych podle nej mapu v OZIm. Dopsal bych na mapu znacky z OZIho a melo by to sedet, pokud stejne cislo nastavis do GPS.

Upozornuju ale, ze ten napad pochazi jen z me hlavy a je proto mozne, ze mi treba neco uniklo. Protoze chyba v tvem pripade muze znamenat celkem velke riziko, urcite si to poradne otestuj a mozna si pro jistotu udelej i tu zalozni satelitni mapu, pokud to tedy pouzijes.


  • 0

#31 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2007 - 0:16

Budes muset asi take zmenit souradnice kalibracnich bodu. (O stejne cislo jako je rozdil false easting pro jedenacty pas a te zvolene hodnoty false easting)

  • 0

#32 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2007 - 0:21

A mozna take nebude od veci vznest tenhle dotaz v GPS konferenci na pandore, pokud jsi to jeste neudelal. Tam by mohli byt lide, kteri s tim uz maji zkusenosti.

Jestli to nejak vyresis, mohl bys sem prosim napsat, jak se to da udelat? Samotneho by me to docela zajimalo. 


  • 0

#33 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2007 - 0:57

Tak jo. Prave jsem si to nasimuloval s naskenovanou mapou Prahy od Shocartu a Legendem. Zvolil jsem false easting
500 000 misto 3 500 000 jak pri kalibraci v OZIm, tak v GPS. U vsech kalibracnich bodu jsem umazal prvni cislici 3 u easting souradnice. (odecetl jsem 3 000 000). Otestoval na dvou bodech v SZ a V cacti Prahy odectenim bodu na GPS a jejich zanesenim do mapy.

Zda se, ze to funguje.


  • 0

#34 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2007 - 0:59

Tak jsem to zkusil a funguje to. Především pro svou vlastní potřebu, ale i pro další zájemce jsem celé své trápení s problematikou S42 popsal na svém blogu. Nerad bych to za rok vymýšlel znovu, co si nenapíšu, to se někam vytratí. :-) Takže koho to zajímá, ať mrkne tam.

Díky všem za rady. Jako nejcenější se ukázala ta od nicku alkes.


  • 0

#35 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2007 - 1:34

Parada [:D]

Ale jeste jedna technicka. Parametry elipsoidu (dX, dY a dZ) se lisi pro ruzna uzemi...  Pro Rusko je dX=28, dY= -130 a dZ= -95 .

Cimz mi konecne doslo, co mel na mysli cap s "Pulkovo 1942 (1)", zpetne se mu omlouvam a koulim ocima nad sebou.

Misto S42 nastav v OZIm prave tohle datum a do GPS zminene parametry. Rozdil ale asi bude v ramci mapy 1:100 000 zanedbatelny.

Tak za mesic hodne stesti a neztratte se [:)] 


  • 0

#36 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2007 - 10:10

Dá se tomu rozumět tak, že se skutečný povrch v různých oblastech zobrazuje na různé elipsoidy? No budiž, to se dá pochopit. Kde jsi ale vzal konstatny platné pro Rusko? A platí pro celé Rusko? Vždyť to se táhne přes nějakých 180 stupňů zeměpisné šířky.


  • 0

#37 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2007 - 11:41

Elipsoidy jsou stejne, ale jejich stredy jsou oproti sobe trochu jinak posunute.

S tim, ze Rusko je dost velke je to dobra pripominka. Popravde nevim. Existuje  jisty dokument od americke National Mapping and Imagery Agency, ktery specifikuje WGS84 vuci jinym systemum a ja jsem parametry bral z nej. Pro Rusko jsou tam jen jedny.

Rychly prehled je tady: http://www.colorado....tum/edlist.html

A cely dokument tady: http://earth-info.ng....2/wgs84fin.pdf

Na te tve mape, ale fakt asi rozdil nepoznas. Mozna si ji stahnu a vyzkousim si to primo na ni. ;-) Docela jsem vcera ziral, co se da na netu dneska vsechno sehnat za topo mapy. :-)


  • 0

#38 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2007 - 12:40

Taky je zajímavé, že údaje z toho rychlého přehledu platné pro Československo jsou jiné než ty, které se obvykle uvádějí. Rozdíly jsou nevelké, ale jsou. Začínám mít pocit, že se tu trochu moc věcí jen traduje a málo hledá v nějakých původních zdrojích...

  • 0

#39 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2007 - 13:10

Ono je mozne, ze ty americke parametry jsou prekonane nejakou mistni optimalizaci. Muze to byt taky dane tim, ze jsou jeste pro cele Ceskoslovensko, jak rika Adamek.

Ty bezne uvadene napr. tady taky nejsou vymyslene... teda aspon doufam. Vyskytuji se vytistene treba na mapach Shocart. Jak, kdy a kym byly urceny se mi bohuzel zatim nepovedlo nikde zjistit. Tak kdybyste nekdo vedel...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama