I pro tu mezifázi s Excelem mám vysvětlení. Předně je třeba říci, že se jednalo o množství 172 keší (východní zeměkoule + písmena L a S). Pak jde o to, že nejdřív jsem luštil souřadnice zeměpisné šířky u více keší např. z obrázků evropských vlajek a potom souřadnice délky z obrázků pamětihodností. Ty souřadnice jsou v .jpg nebo .png obrázku, takže nezbývá než je přepisovat ručně. Protože jsem nechtěl používat žádný "mezipapír" mj. z důvodu rizika chyby při dvojím ručním přepisování, tak jsem si nalezené souřadnice chtěl hned ukládat někam elektornicky. U těch vlajek, fotek, obrysů hranic atd. jsem si vytiskl obrázky a na ně si vždycky připsal tužkou zjištěný stát.
Do excelu se mi podařilo vysosat z geogetu seznam keší. Název každé sestává z čísla keše a z názvu země. Čísla a názvy zemí jsem si rozhodil do sloupců, protože to umožňuje seřazovat keše podle různě podle obou kritérií. To potřebujete, když v seznamu hledáte stát.
Další dva sloupce byly zeměpisná šířka a zeměpisná délka. Buňky v těchto sloupcích jsem si vyplnil řetězci "N 49°" a "E 14°". Za ně jsem vždycky naházel příslušných 5 cifer s desetinnou tečkou, podle ručních poznámek. V tom spočívalo velké zjednodušení toho ručně prováděného úkonu, kdy jsem nemusel opakovaně zadávat stupně. V tom excelu bylo potom velmi dobře vidět, co mám hotové a co ne. Mohl jsem si kešky libovolně uspořádat pro větší přehlednost. Když jsem hledal stát, u jehož vlaky byly nějaké souřadnice, vyplatilo se seřazení podle názvu států. Když jsem potom cpal souřadnice do listingů, bylo lepší seřazení podle čísla v sérii.
V Geogetu by nešlo seřadit keše dle názvů států, ale jen podle čísel keší. Keš se jmenuje např. "LS 111 - Lotyssko". Jednou jsem potřeboval zohlednit to "111", jindy to "Lotyssko". Čísla keší neodpovídají abecednímu pořadí států.
Domnívám se, že by v GG nebylo možné vložit jenom šířkové souřadnice a potom délkové, a pokud ano, tak se domnívám, že bych neměl přehled, kde mám co hotové. Jestliže v Geogetu vložím finálku, tak se sice jinak zbarví, ale já bych byl potřeboval, aby se zbarvila jinak po vložení šířky a jinak po vložení zbytku.
Je to moc dlouhé a možná se těžko někdo orientuje v tom, co jsem napsal. Shrnu to asi takhle. Hlavním důvodem proč jít přes Excel je, že nejdřív je potřeba zkompletovat souřadnice a pak teprv je někam vkládat.
Tento příspěvek byl upraven od Whyski: 23 leden 2017 - 17:06