Přejít na obsah


Fotka

Biltema - teleskopické tyče


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
178 odpovědí na toto téma

#141 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2023 - 16:12

To řešíme dočasným způsobem černou elektrikářskou páskou. :-) Tolik těch magnetických zas není.


  • 1

#142 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2023 - 8:51

Řešení toho zasouvacího háčku je pěkné, ale přeci jen tohle není nic pro mně a tak vyhrála varianta se zalitou koncovkou s výměnným segmentem kam lze přidělat různé koncovky. Nevím jak bych do té trubky třeba dával magnetický držák na sundání kešky, aniž by mně pak zůstal na keši nahoře.

Opět. Mohu poprosit o fotku?


  • 0

#143 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2023 - 13:33

Fotka bude, jen se musim dostat domu a tam to nafotit. Cca dnes v 16:32


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#144 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2023 - 19:41

Zakončení biltemy a set koncovek k ní. Provedení nerez. Usazeno v krabičce od Miltecu.

Koncovka u biltema tyče je niklový sloupek s vnitřním závitem M4 na obou stranách našroubovaný na tyčce se závitem.

Tyčka je zalepena epoxidovou pryskyřicí a celý díl je epoxidem částečně vyplněn pro výztuhu.

Díl co je vlepován musí být v drsném provedení, stejně tak biltema se musí zdrsněna uvnitř. Stačí to obrat smirkovým plátnem.

koncovky biltema

 


  • 4

#145 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2023 - 22:34

Musím přiznat, že s OBDIVEM zírám! Tohle je proti kusu ohnutýho drátu přilepenýho stříbrnou páskou, který máme my, vysoká škola kutilská.

A magnet dáváme do silnějšího igeliťáku a nějak k tomu drátu přimotáme provázkem :rolleyes:.


  • 3

#146 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2023 - 22:45

 

Zakončení biltemy a set koncovek k ní. Provedení nerez. Usazeno v krabičce od Miltecu.

Koncovka u biltema tyče je niklový sloupek s vnitřním závitem M4 na obou stranách našroubovaný na tyčce se závitem.

Tyčka je zalepena epoxidovou pryskyřicí a celý díl je epoxidem částečně vyplněn pro výztuhu.

Díl co je vlepován musí být v drsném provedení, stejně tak biltema se musí zdrsněna uvnitř. Stačí to obrat smirkovým plátnem.

 

 

Nojo, ale to už nejde do toho čínskýho rybářskýho prutu, na nějž byl odkaz v příspěvku, kterým tenhle kousek debaty začal. (Já kupuju konkrétně u tohohle prodejce, free shipping přes Aliexpress.: https://www.aliexpre....48b11802MFBjFe .)

Tam je ten konec tenkej a celý je to natolik pružný, že takhle těžkej nástavec by to nepoužitelně ohýbal.

 

Je to očividně zhotoveno s láskou :-), ale popravdě, zatím jsme si u toho čínskýho prutu vystačili s drátem, co se dá v ruce přiohnout a přizpůsobit konkrétní potřebě u konkrétní keše, tj. třeba k němu i přilepit magnet a celé to páskou přilepit k poslednímu dílu prutu. Není to tak krásné, spíš hnusné, ale funguje to a člověk toho s sebou nosí minimum. A hlavně to ta lehounká pružná biltema v pohodě unese.


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 08 únor 2023 - 22:56

  • 0

#147 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 0:09

Tohle je také prut takový ten základní z Decathlonu 7m, žádný těžký Spiderbeam. No a co jsem měl možnost porovnat čínský carbon prut se méně prohýbá, než to lamino z dekáče. Spider jako takový je hodně tuhý v plné výšce, ale těžký jako prase. Ten 12 metr co mám v práci, čeká na úpravu, jen musíme vymyslet jestli udělat vložku nebo sehnat delší sloupek a ten stočit a zalepit rovnou.

Jako top biltemu bych ovšem považoval to co se používá na měření výšky trakčního vedení, to se nezlomí nikdy a vršek jde modifikovat. Cenově a váhově je to také top. 


  • 0

#148 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 8:39

 

Zakončení biltemy a set koncovek k ní. Provedení nerez. Usazeno v krabičce od Miltecu.

Koncovka u biltema tyče je niklový sloupek s vnitřním závitem M4 na obou stranách našroubovaný na tyčce se závitem.

Tyčka je zalepena epoxidovou pryskyřicí a celý díl je epoxidem částečně vyplněn pro výztuhu.

Díl co je vlepován musí být v drsném provedení, stejně tak biltema se musí zdrsněna uvnitř. Stačí to obrat smirkovým plátnem.

 

 

 

Chápu to tak, že do jednoho z posledních dílů prutu z Decatlonu je vlepena niklová tyč s vnitřním závitem, na kterou se přišroubují různé nástavce dle potřeby.
Takže prut se dá normálně složit a navíc je tam jen ta "zlatá" část.
Ale spojením vznikne nerozebiratelný spoj. Jde ten kus poté vyndat spodem?


  • 0

#149 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 10:06

Tohle je také prut takový ten základní z Decathlonu 7m, žádný těžký Spiderbeam. No a co jsem měl možnost porovnat čínský carbon prut se méně prohýbá, než to lamino z dekáče. Spider jako takový je hodně tuhý v plné výšce, ale těžký jako prase. Ten 12 metr co mám v práci, čeká na úpravu, jen musíme vymyslet jestli udělat vložku nebo sehnat delší sloupek a ten stočit a zalepit rovnou.

Jako top biltemu bych ovšem považoval to co se používá na měření výšky trakčního vedení, to se nezlomí nikdy a vršek jde modifikovat. Cenově a váhově je to také top. 

Můžeš prosím poslat odkaz na ten top pro měření výšky trakčního vedení? Díky. (Našla jsem jen 8m.)

 

 

P.S. Takže ta tyč na fotce je jen 7m?


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 09 únor 2023 - 10:09

  • 0

#150 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 12:36

Připojuji obrázky své tyče a koncovky.

Do posledního dílu je vlepen špunt aby ten díl šel vytáhnout ze souborů trubek, jen jeho průměr nesmí být větší než je průměr té trubky. Na ten poslení díl je pak suvně ( musí fest držet, ale musí se nechat též sundat) nasasazen háček s trubičkou. Do té trubičky lze vlepit i jiné koncovky, ale zatím jsem nic jiného nepotřeboval.

 

Na vnětší trubku mám přidělané popruhy pro nošení na zádech, jsou přidělané vodoinstalatérskou šroubovací páskou a na vlastní trubce je nalepena oboustranná lepící páska aby se to nehlo (to modré pod šroubovací páskou) a ještě se mi to nehlo. Spodní gumovou pokličku mám též zajištěnou tou šroubovací páskou, do vlastni poklicky je vložena podložka z mechové gumy a na ni je podložka z 1,5mm nerez plechu, to je proto aby se ta gumová poklička neutrhla při zasouvání jednotlivých dílů stožáru. Jsou to pěkn rány, když se ty díly zasouvají, ten plech též nemůže být slabší, neb ho to zdeformuje. Měl jsem tam původne 0,8mm duralový plech a musel jsem ho po 10-ti použitích vyměnit (byl prohnut do miskovitého tvaru.

Přiložené miniatury

  • IMG_20230209_120610_434 (3).jpg
  • IMG_20230209_120700_277 (3).jpg
  • IMG_20230209_120643_558 (3).jpg

  • 1

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#151 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 15:59

Prakticky to samé jsem zveřejnil na svých stránkách 6.6.21 a posléze přidal i spoustu fotek o přestavbě.


  • 0

#152 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 16:56

Taky hezký, akorát že ani to Šolimovo není ten čínský prut, na nějž odkazoval ubuster (směrem k benjovi) a od něhož se začla odvíjet momentální diskuze o koncovkách: http://www.geocachin...e-7#entry601090.

Takže holt s čínským rybářem zůstanu u drátu, šňůrky a izolepy. :-)


  • 0

#153 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 21:51

Chápu to tak, že do jednoho z posledních dílů prutu z Decatlonu je vlepena niklová tyč s vnitřním závitem, na kterou se přišroubují různé nástavce dle potřeby.
Takže prut se dá normálně složit a navíc je tam jen ta "zlatá" část.
Ale spojením vznikne nerozebiratelný spoj. Jde ten kus poté vyndat spodem?

Ne není tam vlepena žádná niklová tyč, ale nerez pevnostní drát o síle 4mm, na něm je závit M4 a na tom je umístěn sloupek s vnitřními závity, který se dá oddělit a vše normálně rozebrat na jednotlivé komponenty. To zlaté je ta redukce (sloupek) do kterého se to chytá, tuto barvu získá nikl při obrobení. Prut jako takový je plně schován a ven z něj nekouká nic. To je plus pro přepravu v mhd.


  • 0

#154 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 22:02

Můžeš prosím poslat odkaz na ten top pro měření výšky trakčního vedení? Díky. (Našla jsem jen 8m.)

 

 

P.S. Takže ta tyč na fotce je jen 7m?

Na fotce je 7m Lakeside prut z dekáče. Lze ho případně nastavit díky závěsům na popruh.

Trakčky se dělají jen na 8m více není třeba. A nechtěl bych je moc nosit docela těžké a hlavně mnohem dražší než spiderbeamy a to několikanásobně.

 

Na úpravu mám nyní jeden 12 spider a čekám čínský prut 10m (složený 80cm) a pak úprava na to aby ho šlo vozit na gravelu, fotky sem pak klidně dám. Pruty 10+ jsou dlouhé okolo 90cm což je pro upevnění na rám silně nepraktické a docela rizikové.


  • 0

#155 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2023 - 23:25

Díky. Něco ještě těžšího než Spiderbeam, a přitom kratšího, už určitě pořizovat nebudu(-em).

 

Jako hlavní a pořád v autě voženou biltemu mám ten čínskej 13 m s odstraněným posledním dílem, takže reál cca 12 m, na kole ho mám na Legolase, na zádech. S přidělaným popruhem samozřejmě. Ale dálky s tím nejezdím. Kdo má gravela, jezdí bezpochyby nesrovnatelně víc. :-)


  • 0

#156 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2023 - 6:02

Ne není tam vlepena žádná niklová tyč, ale nerez pevnostní drát o síle 4mm, na něm je závit M4 a na tom je umístěn sloupek s vnitřními závity, který se dá oddělit a vše normálně rozebrat na jednotlivé komponenty. To zlaté je ta redukce (sloupek) do kterého se to chytá, tuto barvu získá nikl při obrobení. Prut jako takový je plně schován a ven z něj nekouká nic. To je plus pro přepravu v mhd.

Takže naopak. Aha.
A ta redukce je dlouhá jen cca 5 cm, takže jak drát, tak háčky jsou zašroubovány jen po cca 2,5 cm, že?

A druhý laický dotaz. Proč jsou na hàčcích dvě matky s podložkou?

Tento příspěvek byl upraven od davidb11: 10 únor 2023 - 6:05

  • 0

#157 Hamerinski

Hamerinski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2023 - 19:01

Takže naopak. Aha.
A ta redukce je dlouhá jen cca 5 cm, takže jak drát, tak háčky jsou zašroubovány jen po cca 2,5 cm, že?

A druhý laický dotaz. Proč jsou na hàčcích dvě matky s podložkou?

Redukce je 40mm průchozí sloupek.

No matičky jsou dvě jen aby se neztratila podložka, ta je přece jen levnou položkou a zabrání ničení sloupku a matička když se poškodí, tak mám náhradní hned po ruce. Ono to ani se dvěma moc neváží. Ono to někdy ani neutahuju klíčkem, stačí rukou, to pokud není keška hodně vysoko.

Do spiderbeamu chci pak dát delší sloupek a ten tam bude vlepený napevno. Tam není nutné mít závit skrz nebo na obou stranách, takže bude i tuhý po stočení na příslušný průměr co je tam třeba.


  • 0

#158 ivans

ivans

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 110 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2023 - 18:21

Koncovka biltemy
Začali jsme na biltemě používat koncovku vyrobenou z plastového praku. Sundávání i vracení kešek je konečně snadné a rychlé. Třeba se bude tento tip někomu hodit  :) 

Využili jsme prak Junior (např. https://www.kentaurz...cz/prak-junior/). Stačilo z něj odstranit gumu, plochou rašplí srovnat stranu s anatomickým tvarováním na prsty, kulatou rašplí vytvořit prohlubeň přiléhající k duralové trubce biltemy a nakonec oba díly spojit elektrikářkou PVC izolační páskou.

Přiložené miniatury

  • IMG_9081.jpg

Tento příspěvek byl upraven od ivans: 03 duben 2023 - 7:56

  • 2
ivans

#159 1914CZ

1914CZ

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2023 - 18:11

Ahoj všem, ten konec biltema tyče jsem taky řešil. Drát, kus železa, vidlička a nakonec úplně náhodou jsem uviděl v uni hobbi tuhle pecku ! 59Kč. Krásně to pasuje na poslední díl tyče a dělá krásných 80cm navíc !

 

Přiložené miniatury

  • Naskenovaný dokument – 2023-09-05 19_08_12.jpeg
  • Naskenovaný dokument – 2023-09-05 19_07_40.jpeg

  • 1

1914CZ.png


#160 ubuster

ubuster

    ubuster

  • Members
  • PipPipPip
  • 583 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2023 - 8:06

Ahoj všem, ten konec biltema tyče jsem taky řešil. Drát, kus železa, vidlička a nakonec úplně náhodou jsem uviděl v uni hobbi tuhle pecku ! 59Kč. Krásně to pasuje na poslední díl tyče a dělá krásných 80cm navíc !

 

Můžeš sem napsat, jak se ta "pecka" skutečně nazývá, resp. pod kterým názvem ji můžu v Uni Hobby najít. Díky.

P.S.

Je to snad toto https://www.unihobby...kopicka-25-85cm ?


Tento příspěvek byl upraven od ubuster: 06 září 2023 - 8:10

  • 0

HW: Motorola One Action _ Garmin eTrex Legend HCx

SW: c:geo _ WhereYouGo _ GDAK _ GCC _ Go(x)°





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama