Přejít na obsah


Fotka

Mám zveřejnit pomocné tabulky pro řešení mysterek a multin?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
96 odpovědí na toto téma

#41 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 13:58

S těmi tabulkami je to dobrý nápad, možná si nějakou vytvořím pro hledače své jediné multi-cache. [^o)]
  • 0

#42 hobler

hobler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 14:16

Tabulky vidim jako fajn vec a jako uzivatel PDA bych je jiste ocenil. Mam rad paperless geocaching, nerad neco pocitam na papire a nerad si vse tisknu, takze jsem idealni uzivatel takove pomucky. Nemam pocit, ze bych tim nejak svindloval a snizoval kvalitu hledani. Vadi mi jine veci, treba dopocitani souradnic pomoci programu, misto aby se hledac nekam potopil, vylezl nebo dosel. Reseni mysterek je snad o lusteni a hledani dat, ne o zpusobu jejich aritmetickeho zpracovani?! V tom pripade je unfair i stahovani davkovych souboru waypointu... hezky rucne nacvakat!!! A kazdy zvlast!!! [:P]
  • 0

#43 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 14:30



  • 0

#44 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 15:12

hobler: Tabulky vidim jako fajn vec a jako uzivatel PDA bych je jiste ocenil. Mam rad paperless geocaching, nerad neco pocitam na papire a nerad si vse tisknu, takze jsem idealni uzivatel takove pomucky. Nemam pocit, ze bych tim nejak svindloval a snizoval kvalitu hledani. Vadi mi jine veci, treba dopocitani souradnic pomoci programu, misto aby se hledac nekam potopil, vylezl nebo dosel. Reseni mysterek je snad o lusteni a hledani dat, ne o zpusobu jejich aritmetickeho zpracovani?! V tom pripade je unfair i stahovani davkovych souboru waypointu... hezky rucne nacvakat!!! A kazdy zvlast!!! [:P]

Těžko říct. Někoho potápění baví a má doma veškeré vybavení, takže si zajede k lomu, najde pod vodou indicie, a odloví kešku. Většina kačerů tuhle možnost nemá, a tak to někteří berou čistě sportovně (potápění na nádech), jiní zase jako obecnou výzvu (určit souřadnice jinak). A někteří přemluví kamaráda-potápěče, aby tu indicii našel za ně, a pak už se jen zalogují.

Osobně bych byl pro to, aby autor v listingu jednoznačně řekl jestli vyžaduje od kačerů jediný možný přístup k hledání, nebo ne. 

Nemám vůbec žádný problém nejít hledat kešku, u které autor chce abych vylezl na komín, skočil z něj bungee jumping, a za letu sebral papírek se souřadnicemi který se nachází v některém z 15 holubích hnízd :-))). (Autor by měl počítat s tím, že pak ale cache možná navštíví jen 1 nebo dva lidi za rok, a možná ani to ne.)
Ale pokud je možné získat souřadnice i jinak (například když vzoreček prostě nedává celočíselný výsledek pro jiné souřadnice než pro ty správné, atd.), proč tu cache neulovit a nezalogovat se?

Chápu to tak, že log je typu "Found it", a ne "Absolved whole trail, climbed on a high rock, and dived into the deepest water. And then found the box." [:)].

Kačer, který ignoruje listing, ochuzuje sebe samotného. Nic horšího se neděje.
 


  • 0

#45 hobler

hobler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 15:12

Tom Klíčník: Na paperless slouží GPX, ne předžvýkané tabulky. Asi jsi nepochopil, o čem se tu píše...

Fakt si to myslíš, Všeználku [;)]? O věcnou debatu se asi nemá smysl pokoušet, že...
  • 0

#46 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 15:17

hobler:

Tom Klíčník: Na paperless slouží GPX, ne předžvýkané tabulky. Asi jsi nepochopil, o čem se tu píše...

Fakt si to myslíš, Všeználku [;)]? O věcnou debatu se asi nemá smysl pokoušet, že...

No, s tímhle přístupem opravdu ne... 

A taky mám takový pocit, že jsi mezi dalšími, kteří nepochopili, že nikomu nevadí samotné tabulky ani jejich používání... 


  • 0

#47 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 15:24

Mimon_team: Kačer, který ignoruje listing, ochuzuje sebe samotného. Nic horšího se neděje.

Což ale bohužel platí jen do okamžiku, než do něj autor dá nějaké důležité instrukce... 


  • 0

#48 hobler

hobler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 15:33

Mimon_team: Nemám vůbec žádný problém nejít hledat kešku, u které autor chce abych vylezl na komín, skočil z něj bungee jumping, a za letu sebral papírek se souřadnicemi který se nachází v některém z 15 holubích hnízd :-))). (Autor by měl počítat s tím, že pak ale cache možná navštíví jen 1 nebo dva lidi za rok, a možná ani to ne.)
Ale pokud je možné získat souřadnice i jinak (například když vzoreček prostě nedává celočíselný výsledek pro jiné souřadnice než pro ty správné, atd.), proč tu cache neulovit a nezalogovat se?

Chápu to tak, že log je typu "Found it", a ne "Absolved whole trail, climbed on a high rock, and dived into the deepest water. And then found the box." [:)].

Kačer, který ignoruje listing, ochuzuje sebe samotného. Nic horšího se neděje.


Nechci tady nijak rozpoutávat debatu na téma obchazeni ukolu (treba toho potapeni). To se jiz resilo v jinem vlakne. Jde mi jen o to, ze pravidla teto hry jsou pomerne volna, nebot jsou tu proto, aby pomahala, nikoliv aby svazovala. Volna pravidla pochopitelne davaji vzniknout podobnym debatam, co je nebo neni eticke. Dopredu je vsak zcela jasne, ze co kacer, to nazor.. a ze se tedy ve veci etiky nikdy vsichni nedohodneme. Ja si nebudu zapisovat kese, kterych jsem nedosahl "ferovou" metodou a kese nad me fyzicke i intelektualni sily ponecham jako DNF. Vubec se ale nebudu branit hotove vypocetni tabulce na zadavani zjistenych hodnot. Jsem matematicke tele, pocitacova lama a na papire bych tam maximalne nasekal chyby. Listingy si ctu vzdy, cele, od zacatku do konce a teprve potom lustim. Je to moje vec, o nic tu nesoutezime, nekdo maximalne o sve ego. Nekdo to ma treba uplne jinak a je to jeho ctene pravo. Proto virtualne hlasuji pro tabulky, i kdyz se zadne oficialni hlasovani nekona a z principu veci asi ani konat nemuze.


  • 0

#49 hobler

hobler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 16:01

alkes: A taky mám takový pocit, že jsi mezi dalšími, kteří nepochopili, že nikomu nevadí samotné tabulky ani jejich používání... 


Mozna jsem to opravdu nepochopil, ale nejak se nemuzu smirit s typizovanym modelem potencialniho uzivatele predmetnych tabulek jako individua, ktere je line pouzivat hlavu, necte listingy, pohrda autory, jde mu jen o pohodli, predzvejana data, bezproblemove zvladnuti mysterky a pripsani cenneho bodu. Mozna, ze jsou takovi...ale mozna existuji i mene vyhrocene varianty kaceru, kterym by se to docela hodilo. Asi tady ale funguje jakasi presumce viny.


  • 0

#50 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 16:15



  • 0

#51 hobler

hobler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 16:30

Tom Klíčník: Problém nevidím v použití tabulky jako takové, sám si taky dělám občas v excelu tabulky. Problém vidím v tom, když se takové tabulky začnou nabízet ke stažení bez vědomí (nebo i svolení) ownera cache. Pak se celá snaha o vytvoření příběhu transformuje do "dosaď A, dosaď B a rychle zaloguj". Možná je to taky o okouzlení možnostmi, které moderní technika nabízí, nebo touha po vítězství za každou cenu...

V tom mas samozrejme pravdu. Ale je to jen jen z variant pouziti. Zakladni otazka ale asi je, zda takove pouziti zpusobi ujmu nekomu jinemu nez jen samotnemu (o kvalitni pribeh ci jinak zpracovany listing pripravenemu) kacerovi a zda je takova ujma natolik silna, aby vyrazne prevazila vyhody, ktere to prinese uzivatelum, kteri se radi nechaji technickymi moznostmi okouzlit.

 

 


  • 0

#52 stanleypaulGC

stanleypaulGC

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 16:55

Tom Klíčník: Problém nevidím v použití tabulky jako takové, sám si taky dělám občas v excelu tabulky. Problém vidím v tom, když se takové tabulky začnou nabízet ke stažení bez vědomí (nebo i svolení) ownera cache. Pak se celá snaha o vytvoření příběhu transformuje do "dosaď A, dosaď B a rychle zaloguj". Možná je to taky o okouzlení možnostmi, které moderní technika nabízí, nebo touha po vítězství za každou cenu...

Já s tím nemohu souhlasit. Vždyť se tady bavíme o dvou rozdílných věcech. Tím, že do ruky dostanu předpřipravenou tabulku ještě neznamená, že nemusím číst (a někdy i studovat) listing. Když mám v tabulce přednastavené políčko pro indicii A, tak stejně musím tu indicii najít a najdu ji jen tím, že si v listingu najdu, co mám hledat. A o nic sebe ani autora neochuzuji, Takže stále nevidím žádný důvod proč by kačer bez PDA nebo s ručně naloudovanými souřadnicemi  měl být jakkoliv méně líný než ten, co si vytvoří či stáhne tabulku v excelu, sežene PDA, sežene lepší GPSku, nalouduje GPX soubory, sedne do BMW a vyrazí na odlov. Prostě dělejme geocaching jako hru, aby nám to něco dávalo a ne jako sebetrýznění matematikou a koukáním do kalkulačky. Takže koukejte na mne či ostatní jak chcete, stále musím trvat na tom, že ani Dainovi ani Tomovi Klíčníkovi nesnižuji kvalitu jejich práce nad listingem tím, že  si stáhnu tabulku a budu ji v klidu používat.  A k názorům typu "... pozastavuji se jak může lovec s více než šest set kešemi napsat do lehké tradicionálky, že jí dal až telefonické domluvě s kamarádem.."  Já se nad tím nepozastavuji, osobně mám taky nastaveny určitá pravidla hledání a nestydím se pokecat s kámošem i kdyby to byla 1/1 keš. Prostě je to hra, sport, který se nehraje o zlatý pohár. Takže nedebatujte o etice (tedy aspoň ne o tomto tématu, stejně tisíc lidí bude mít tisíc různých názorů) a vyražte do přírody. Vždyť je tam tak krásně . A bude tam krásně s tabulkou i bez ní. Lovu zdar!!!


  • 0

#53 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 17:20

A co třeba zveřejnit hned souřadnice finálky? [<:o)] 
Vždyť přece  "Zakladni otazka ale asi je, zda takove pouziti zpusobi ujmu nekomu jinemu nez jen samotnemu (o kvalitni pribeh ci jinak zpracovany listing pripravenemu) kacerovi a zda je takova ujma natolik silna, aby vyrazne prevazila vyhody, ktere to prinese uzivatelum, kteri se radi nechaji technickymi moznostmi okouzlit."

To je blbost, co? Kdyby autor chtěl, aby se nic nepočítalo, tak nebude vymýšlet nějaký vzorečky a napíše do listingu přímo souřadnice. 


 



  • 0

#54 hobler

hobler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 17:43

Tom Fuk:

A co třeba zveřejnit hned souřadnice finálky? [<:o)] 
Vždyť přece  "Zakladni otazka ale asi je, zda takove pouziti zpusobi ujmu nekomu jinemu nez jen samotnemu (o kvalitni pribeh ci jinak zpracovany listing pripravenemu) kacerovi a zda je takova ujma natolik silna, aby vyrazne prevazila vyhody, ktere to prinese uzivatelum, kteri se radi nechaji technickymi moznostmi okouzlit."

To je blbost, co? Kdyby autor chtěl, aby se nic nepočítalo, tak nebude vymýšlet nějaký vzorečky a napíše do listingu přímo souřadnice. 

Tak to byl ilustrativni pripad "vytrzeni z kontextu" [Y] Pouziti excelovych tabulek je jen nahrada kalkulacky, pocitadla ci rovnic napsanych klackem do pisku. S prozrazenim finalnich souradnic to nema vubec ale VUBEC nic spolecneho.


  • 0

#55 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 18:29

Vytržení z kontextu? Jen jsem citoval tvuj názor a dotáhl ho ad absurdum. Myslím že by se pár kačerů našlo, co by si ty souřadnice postahovali, vždyť by to přece "způsobilo újmu jen jim", což by překousli - hlavně, že by odlovili.

Když bude vlastník keše chtít, aby výpočty byly lehké, udělá je jednoduché. Když bude chtít z nějakého důvodu, aby byly složité - tak proč zveřejňovat tabulky na lehké dosazení a samospočítání. Možná si dal dost práce, aby výpočet byl nějak zajímavý.

Podle mě by měl alespoň vlastník o případném zveřejnění tabulek vědět a souhlasit s tím.


  • 0

#56 Tom Kl

Tom Kl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 18:49



  • 0

#57 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 19:18

Už to neřešte, bylo přece rozhodnuto, a to tak, aby nikdo nebyl poškozen.

Já místo toho někdy napíšu článek „Matematika a Excel v geocachingu“, kde popíšu postupy, jak si každý takovou tabulku může jednoduše udělat sám. Je to jenom rutina, odhadem dvě minuty práce na běžnou multikeš.


  • 0

#58 hobler

hobler

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 19:46

Tak uz opravdu prestavam chapat o co tady jde. Kdyz tedy nelze publikovat excelovske tabulky, ve kterych neni nic jineho nez vzorce uvedene v listingu jsou nacvakany do excelu, tak doufam, ze za pa mesicu nebudu peskovan, za to ze pouzivam nadstandardni kalkulacku nebo vlastni excel. Zvitezila tradice, tuzka, papi a orezavatko. No fajn... hlavne, ze nikdo nebude ve vyhode [Y]


  • 0

#59 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 20:00

hobler:

Tak uz opravdu prestavam chapat o co tady jde. Kdyz tedy nelze publikovat excelovske tabulky, ve kterych neni nic jineho nez vzorce uvedene v listingu jsou nacvakany do excelu, tak doufam, ze za pa mesicu nebudu peskovan, za to ze pouzivam nadstandardni kalkulacku nebo vlastni excel. Zvitezila tradice, tuzka, papi a orezavatko. No fajn... hlavne, ze nikdo nebude ve vyhode [Y]

Z toho, co píšeš (tužka, papír. ořezávátko atd.), pokud to tedy nejsou jen plané řeči, je bohužel vidět, že jsi ani chápat nezačal. Fakt ale už nevím, jak lépe to vysvětlit. Snad si akorát to vlákno zkus přečíst ještě jednou s chladnou hlavou. Peskování za nadstandardní kalkulačku se myslím opravdu bát nemusíš. [;)]

  • 0

#60 iki

iki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 26 červen 2007 - 21:17

alkes: ...Peskování za nadstandardní kalkulačku se myslím opravdu bát nemusíš. [;)]

Pokud nikomu neprozradi, ze ji fakt pouziva :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama