Přejít na obsah


Fotka

PDA - nouzové dobíjení v terénu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
244 odpovědí na toto téma

#101 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 9:58

bobrb napsal/a:
Ja to myslel spis jestli prave kvuli vybijeni/nabijeni je lepsi pouzit postupne napr dve ty APCcka http://www.apc.com/r...base_sku=UPB10 nebo jeden jeden vetsi blok jako napr http://www.amazon.co...s/dp/B000CGG8LW


Největší problém vzniká, když máš úplně vybitou baterii v PDA. Ta moje (Asus A632) si v tom případě vezme mnohem více, než 500 mA a to už některé USB zdroje těžko vydýchají. To zmíněné APC je v pohodě, myslím, že dokáže dát i 1.5 A, což by mělo stačit. V každém případě ti prodlouží jedno APC "život" PDA řádově o hodiny (u mě asi o 7).
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#102 bobrb

bobrb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 10:02

MedoMys napsal/a:
Stejně bych ti ale doporučil
http://www.shop-onli...-8mm_g4603.html
Mají na výstupu 6V, takže i při poklesu napětí při vybíjení pořád stačí napájet PDA. 6V PDA nevadí, případně si tam můžeš do konektoru zabudovat 5V stabilizátor. Poměr cena/výkon nesrovnatelný oproti běžným LiOn packům. Váha se pohybuje od 300g 1.3Ah, 800g 5Ah až 2kg 12Ah.

dyz ja to chci nosit na zadech treba tyden a to uz je setsakra kazde deka znat --> olovo jsem vyloucil hned ac treba na kolo bych ho bral jako nejlepsi variantu
  • 0

#103 bobrb

bobrb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 10:11

wendabr napsal/a:
...jedna LiOn "replace" baterie od Číňanů http://www.aku-shop....30.2.CAN.999.37, doplněnou o +5V impulsový stabilizátor.

Kolik to asi tak vazi?
  • 0

#104 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 10:20

bobrb napsal/a:

MedoMys napsal/a:
Stejně bych ti ale doporučil
http://www.shop-onli...-8mm_g4603.html
Mají na výstupu 6V, takže i při poklesu napětí při vybíjení pořád stačí napájet PDA. 6V PDA nevadí, případně si tam můžeš do konektoru zabudovat 5V stabilizátor. Poměr cena/výkon nesrovnatelný oproti běžným LiOn packům. Váha se pohybuje od 300g 1.3Ah, 800g 5Ah až 2kg 12Ah.

dyz ja to chci nosit na zadech treba tyden a to uz je setsakra kazde deka znat --> olovo jsem vyloucil hned ac treba na kolo bych ho bral jako nejlepsi variantu


Máš stejný problém jako já - v tom případě musíš řešit i váhu přídavného zdroje a nezbude ti nic jiného, než použít jednu ze tří variant:
1) solární nabíječku
2) externí zdroj - v podstatě pouze LiOn - má největší poměr hmostnost/výkon, ale zaplatíš více (viz cena AKU v mém dřívějším odkazu)
3) použít outdoorového Garmina na tužkové články a pár krabiček s AA si vezmeš sebou

Ovšem ani tento velký LiOn AKU ti nevydrží celý týden, pokud chceš mít PDA neustále zapnuté. Buď tedy budeš používat šetřící režimy (vypínání displeje resp. celého PDA) nebo - při alespoň občasném nedobíjení - nebudeš moct nepřetržitě ukládat profil trasy. Všechny tyto výkonější zdroje (včetně APC) se navíc po vybití nabíjí poměrně dlouho - já to řeším tak, že po cca 3 dnech sejdu z hřebenů do civilizace a při noci pod střechou si je dobiju, resp. použiju ty články dva a to už mi na týden stačí. Hmostnost každého je asi 25 dkg, takže se to ještě dá. Pořizovací cena je ovšem relativně vysoká.

Pokud ti ale jde jen o občasné podívání se na GPS souřadnice a nechceš s ním logovat trasu, dá se to řešit i nějakým GPS trakerem, který vydrží celý den a poté ho z APC lehce dobiješ. Baterky v PDA tak můžeš ušetřit. Ale netuším, co s PDA zamýšlíš dělat. V každém případě na několikadenní pohyb v terénu jsou z hlediska energie lepší Garminy.
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#105 mwh

mwh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 502 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 10:20

A co takhle zkusit Garmina :D to je navigace a na baterky.Když dojdou tak dám nahradní a jenu dál.Řešíval jsem podobný problém a teď už jen kešuju.:D
  • 0
Já si cestu nevybírám cesta si vybírá mě Kam s kolem nedojedu tam ho donesu

#106 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 10:21

bobrb napsal/a:

wendabr napsal/a:
...jedna LiOn "replace" baterie od Číňanů http://www.aku-shop....30.2.CAN.999.37, doplněnou o +5V impulsový stabilizátor.

Kolik to asi tak vazi?


kolem 250 g jeden (bez přídavného stabilizátoru)
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#107 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 10:25

bobrb napsal/a:

MedoMys napsal/a:
Stejně bych ti ale doporučil
http://www.shop-onli...-8mm_g4603.html
Mají na výstupu 6V, takže i při poklesu napětí při vybíjení pořád stačí napájet PDA. 6V PDA nevadí, případně si tam můžeš do konektoru zabudovat 5V stabilizátor. Poměr cena/výkon nesrovnatelný oproti běžným LiOn packům. Váha se pohybuje od 300g 1.3Ah, 800g 5Ah až 2kg 12Ah.

dyz ja to chci nosit na zadech treba tyden a to uz je setsakra kazde deka znat --> olovo jsem vyloucil hned ac treba na kolo bych ho bral jako nejlepsi variantu

No, já právě vyloučil LiOn, protože mi to rychle stárne - ať se jedná o AA, akumulátory do foťáku nebo notebook. Proto jsem šel do Pb, ač o 0.5 kg těžší. Nechtěl jsem vrážet řádově 1000 do LiOnky a pak další 1000 na spec.nabíječku. Nosím to převážně jen na geocaching, takže ta váha mě vůbec netrápí. Něco jiného by byly několikadenní přechody, kde už bych přemýšlel o lehčí LiOn :)
Ale na kolo úplně v pohodě, to se uveze :)
  • 0

#108 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 10:51

ad MedoMyš: souhlasím. Na počátku je třeba velmi pečlivě stanovit, co všechno chci s PDA dělat a podle toho přizpůsobit náhradní zdroje. Je jasné, že ta LiOka vydrží max. 3 roky a je drahá,, ale já jsem starší pán :-( a při týdenním pochodu v norských horách se to pronese... Ale jinak opravdu souhlasím s tím, že na kolo a podobné aplikace je nejlacinější a nejjednodušší gelový akumulátor. Pokud chodíš pěšky, tak Garmin, jinak LiOn i za větší cenu. Vyzkoušeno několika generacemi náhradních zdrojů.
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#109 bobrb

bobrb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 13:12

Jojo chodim pesky... Ukladat profil trasy nehodlam --> staci mi obcasne zapnuti. Asi je pravda, ze Garmin je reseni, ale cena nejakeho Oregona nebo 60CSx je porad nekde jinde nez ta baterka (az/jestli rozbiju PDAcko tak to mozna bude aktualnejsi, ale PDA je pro me ted uz v podstate i pracovni nastroj...) Vzhledem k tomu, ze solarni clanek si neumim predstavit treba v zimnich Tatrach tak to vyresim zatim nejakou tou kapacitnejsi LiOnkou (iMaxPower nebo Macally) a uvidime.. Diky za postrehy a rady
  • 0

#110 strudl

strudl

    strudl

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 14:36

Jako PDAčkář nosím sebou založní akupack 12V s naletovaným autokonektorem a auto nabíječku..nutno říct, že jsem ji kromě zkoušky doma ještě nikdy nepotřeboval..PDA několik hodin vydrží, záleží na teplotě a intenzitě denního světla..a pak stačí dobíjení z auta při přemisťování se z místa na místo..Jinak 4 baterky mají dohromady 6V, pokud tedy nepoužíváš dobíjecí NiCd nebo NiMH akumulátory, pak je tvůj údaj v pořádku a pak je napětí opravdu příliš nízké pro dobití PDA. Jde opravdu o nouzovku.
  • 0
strudl Oregon 450PRO, MIO P560, BeeLine + pri drive-in IGO My way plus

#111 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2009 - 14:41

bobrb napsal/a:
Jojo chodim pesky...
Ukladat profil trasy nehodlam --> staci mi obcasne zapnuti. Asi je pravda, ze Garmin je reseni, ale cena nejakeho Oregona nebo 60CSx je porad nekde jinde nez ta baterka (az/jestli rozbiju PDAcko tak to mozna bude aktualnejsi, ale PDA je pro me ted uz v podstate i pracovni nastroj...)
Vzhledem k tomu, ze solarni clanek si neumim predstavit treba v zimnich Tatrach tak to vyresim zatim nejakou tou kapacitnejsi LiOnkou (iMaxPower nebo Macally) a uvidime..
Diky za postrehy a rady


Pokud ti opravdu stačí jen občasné zapnutí, tak varianta hotových externích zdrojů typu APC nebo něco podobného, je asi nejlepší. Já jsem na to použil dokonce starý držák PDA do auta a k němu jsem si přidělal konstrukci, do které se další plochá baterie jenom zasune, nemusí se používat kablík. Používám to na kratší jednodenní akce v terénu. Když večer nezapomenu, tak ti tu konstrukci vyfotím a dám sem. V tvém případě bude asi lepší používat ten kablík, protože budeš baterii v PDA pouze občas dobíjet. Podle toho, jakou budeš mít kapacitu té náhradní baterie, tak ti bude stačit na 1-2 dobití. Podle toho musíš počítat, kolik jich budeš potřebovat. A to zase záleží na tom, jak často PDA v terénu zapínáš. Chce to prostě vyzkoušet....

Edit:
http://www.ilcik.cz/...aching/pda1.jpg
http://www.ilcik.cz/...aching/pda2.jpg
http://www.ilcik.cz/...aching/pda3.jpg

Vložený obrázek
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#112 bobrb

bobrb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2009 - 8:17

wendabr napsal/a:...Já jsem na to použil dokonce starý držák PDA do auta a k němu jsem si přidělal konstrukci, do které se další plochá baterie jenom zasune, nemusí se používat kablík.

Hezkyyyyyyyyy
  • 0

#113 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2009 - 14:19

To: wendabr

Asus A632, 4GB miniSD, 32 GB SDHC card, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (120GB 1.8" HDD)

Ty sebou na kole taháš noťas ? :o
  • 0

#114 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2009 - 14:40

ad Bodlak: jo, tahám - obvykle totiž jezdím natěžko. S mojí geomanželkou dost cestujeme, takže jsem čekal na ty malé Asusy jak na spasení - váží 3/4 kila, to ještě uvezu.... Když se podíváš na můj web, tak uvidíš, že na moje cesty je to potřeba, stejně jako jsou důležité externí napájecí zdroje, když chceš používat PDA a ne Garmina. Na plánování trasy během dlouhé cesty jsou ty netbooky lepší, než PDA - navíc získáš větší rozhled na mapu, který ti PDA nikdy nedá...Běží mi na něm i všechny aplikace, na které jsem zvyklý ze stolního PC - Skrýšotlač, stolní Ozík, když jsem v zahraničí, používám ho i pro komunikaci cestou Skypu, volných Wifi je i po Evropě zatím dost. V případě volného večera se na něm dívám na filmy apod. Vozím ho ale opravdu jenom na delší expedice, jinak mi 32 GB na PDA stačí na všechno, co v Evropě potřebuju....(mapy, jízdní řády, popisy zajímavých míst, GPX soubory pro keše apod).
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#115 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 16 leden 2009 - 17:57

Pěkné stránky, mám co číst ;)
  • 0

#116 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 12:17

Tak jsem zkoušel připojit PDA, co se normálně nabíjí 5V z USB ke krabičce s 4x 800mAh AAA NiMH akumulátory, a dobíjení se střídavě zapínalo a po pár vteřinách zase vypínalo. Akumulátory byly poměrně nové a čerstvě nabité, ale asi to není dostatečně tvrdý zdroj. Změřit napětí na akumulátorech naprázdno a při zátěži mě bohužel nenapadlo. Zkusím ještě AA verze, třeba to už fungovat bude. Jinak proč nikdo nezvažujete jako alternativu záložní originální Li-ion baterku? Co se týče hmotnosti a kompaktnosti je to nepřekonatelné řešení- nevýhodou je pouze to že při výměně baterky se PDA rebootuje- ale to je otázka pár desítek vteřin. Po 2-3 letech je nákup další baterky stejně téměř nevyhnutelný.
  • 0
SUP DAWG, I HERD U LIEK FTFS SO WE STOLE ALL YOUR CACHES SO YOU CAN FTF WHILE YOU RESTORE EM!

#117 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 13:50

Protože A ) originál akumulátor je nesrovnatelně dražší než alternativní řešení B ) 2x málo zůstává pořád málo ;) Řešení s velkokapacitním akumulátorem je univerzálnější (dlouhodobé dobíjení PDA, možnost připojit i jiné přítroje)
  • 0

#118 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 14:45

supermudla napsal/a:
Tak jsem zkoušel připojit PDA, co se normálně nabíjí 5V z USB ke krabičce s 4x 800mAh AAA NiMH akumulátory, a dobíjení se střídavě zapínalo a po pár vteřinách zase vypínalo. Akumulátory byly poměrně nové a čerstvě nabité, ale asi to není dostatečně tvrdý zdroj.
Změřit napětí na akumulátorech naprázdno a při zátěži mě bohužel nenapadlo. Zkusím ještě AA verze, třeba to už fungovat bude.

Jinak proč nikdo nezvažujete jako alternativu záložní originální Li-ion baterku? Co se týče hmotnosti a kompaktnosti je to nepřekonatelné řešení- nevýhodou je pouze to že při výměně baterky se PDA rebootuje- ale to je otázka pár desítek vteřin. Po 2-3 letech je nákup další baterky stejně téměř nevyhnutelný.


Pokud mohu poradit s těmi 4 články:
a) některá PDA tyto zdroje "nevydýchají", neboť vstupní napájecí napětí požadují dle specifikace USB - moje PDA přibližně v rozmezí 4.8 - 5.2 Voltu. Pokud není externí napájecí napětí v tomto rozmezí, není funkční. Většinu NiMH článků můžeš provozovat v rozmezí 1.3 V (čerstvě nabitý) po asi 0.9 Voltu (maximální vybití). Pokud nemáš v takové krabičce jinou stabilizaci, dají ti 4 články v sérii 3.6 - 5.2 Voltu, což na dobíjení interní AKU s 3.7 Volty už nemusí stačit.
b) pokud je interní baterka úplně vybitá, může si při neregulovaném dobíjení říct zpočátku o proud i 1.5 A, což je na 800 mAh AAA asi moc...

ad originální LiOn:
a) mám samozřejmě i tu originální baterku, ale je dost problém ji pro staré Asusy sehnat
b) pokud ji seženu, tak jedna stojí přesně polovinu té silné externí baterky od Číňanů
c) mám rád nepřerušované tracklogy :-))

Ostatní důvody - viz MedoMys - s tímhle s ním souhlasím. Mám externí zdroj uzpůsoben mj. i pro dobíjení mobilu.
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#119 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 16:42

Medomys> Stejně bych ti ale doporučil http://www.shop-onli...-8mm_g4603.html Mají na výstupu 6V, takže i při poklesu napětí při vybíjení pořád stačí napájet PDA. 6V PDA nevadí.. Jak těch 6V nabíjíš? Máš nabíječku na autobaterie s přepínačem na 6V? Nevadí tomu gelovému akumulátoru příliš vysoký nabíjecí proud (nabíječky běžně perou 3-6A+)? Jak těch 6V PB nabíjíš z 12V autobaterie?
  • 0
SUP DAWG, I HERD U LIEK FTFS SO WE STOLE ALL YOUR CACHES SO YOU CAN FTF WHILE YOU RESTORE EM!

#120 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 16:44

wendabr> Tak mě napadlo, jestli to máš na kole, tak geniální dobíjení by bylo použít dynamo, a dobíjet pokaždé když jedeš z kopce .-)
  • 0
SUP DAWG, I HERD U LIEK FTFS SO WE STOLE ALL YOUR CACHES SO YOU CAN FTF WHILE YOU RESTORE EM!




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka