Přejít na obsah


Fotka

PDA - nouzové dobíjení v terénu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
244 odpovědí na toto téma

#121 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 17:48

supermudla napsal/a:
wendabr> Tak mě napadlo, jestli to máš na kole, tak geniální dobíjení by bylo použít dynamo, a dobíjet pokaždé když jedeš z kopce .-)


No, to rozhodně ne... Jak sis jistě všimnul, jsem již starší pán a námaha na kole není nic pro mě...:-))
BTW: navíc dynamo dává pulsující proud, pro napájení ss elektroniky naprosto nevhodný, ale zkusím to předat geomanželce - že ona by šlapala a já přebíral proud :-)))
  • 0

#122 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 18:47

supermudla napsal/a:
Jak těch 6V nabíjíš? Máš nabíječku na autobaterie s přepínačem na 6V? Nevadí tomu gelovému akumulátoru příliš vysoký nabíjecí proud (nabíječky běžně perou 3-6A+)? Jak těch 6V PB nabíjíš z 12V autobaterie?

Nabíječka na 6V (nebo přepínatelná autonabíječka na 6V poslouží stejně dobře).
Např. já používám http://www.shop-onli...00mA_g4279.html
  • 0

#123 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 19:56

Hmm, tak jsem to riskl, a dnes v GM koupil za 260,- sealed 6V 5Ah Pb akumulátor. Je to docela macek, naprázdno má 6.5V, a PDAčku se to vůbec nelíbilo- dobíjet nezačal, a odebíral <1mA. Asi přepěťová ochrana. Zkusil jsem dát do série Si diodu, a už se to rozběhlo. Bere si to celkem dost, před diodou napětí kleslo na 6.38, za diodou je zhruba 5.5V. Když je baterka plně dobitá, a PDA zapnuté s wifi, bere si to asi 500mA. V suspendu 200mA. To první beru, ale to druhé se mi zdá divné, na svícení jedné červené LEDky přece není potřeba tolik proudu.
  • 0
SUP DAWG, I HERD U LIEK FTFS SO WE STOLE ALL YOUR CACHES SO YOU CAN FTF WHILE YOU RESTORE EM!

#124 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 20:08

supermudla napsal/a:
To PDA (Loox N560) je fakt hnusně vybíravá fajnovka :(


To nejsi sám - můj Asus A632 je také vybíravý a vezme jen hodnoty +5V +/- 0,2V. Napiš sem, prosím, časem svoje zkušenosti s tímto zapojením. Ne, že bych po něm toužil, ale zajímá mě to technicky. Díky.
  • 0

#125 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 21:32

Před delším časem jsem řešil napájení PDA (starší Dell Axim) v autě. Běžný 5V napáječ kvůli vysokýmu odběru nestačil, bylo nutno ho upravit. Stačí 1 odpor a 1 tranzistor (zapojení někde snad najdu) a bylo vyřešeno... Stejný napáječ se z principu dá použít i na úpravu napětí z akumulátoru - spolehlivě stabilizuje na 5V ze vstupního napětí ve velkým rozsahu. Kdysi jsem to viděl někde na webu u navigací posedlýho cyklisty... :D
  • 0

#126 Mion

Mion

    Mion

  • Members
  • PipPipPip
  • 945 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 21:59

Nemáš v suspendu povolené WIFI? Ve WM to jde nastavit (aspoň u mne na WM6.1). V suspendu se buď vypne i wifi a jede se jen na GPRS/3G, nebo se wifi nevypne a spojení se udržuje i v suspend režimu (používám to doma např. pro messengera). Tím by se ta spotřeba mohla vysvětlit.

supermudla napsal/a:
...Když je baterka plně dobitá, a PDA zapnuté s wifi, bere si to asi 500mA. V suspendu 200mA. To první beru, ale to druhé se mi zdá divné, na svícení jedné červené LEDky přece není potřeba tolik proudu.


  • 0

#127 klama

klama

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 867 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 22:23

60mA si berie len GPS modul...Moje prve PDA N-30 som v aute tiez nabijal klasickym stabilizatorom ale slusne sa to hrialo... Na toto treba pouzivat spinane zdroj - tie sa nehreju a su omnoho ucinnejsie.
  • 0

#128 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 22:33

Ten "napáječ", co zmiňuju je autonapáječ za pár korun, je to ale spínaný zdroj a s booster tranzistorem to dává 1,5 A bez zahřátí. Na akumulátor se pak (jak tu někdo psal) připojí autozásuvka a univerzální (dá se použít i na mobil, apod.) stabilizovaný dobíjedlo je hotový...
  • 0

#129 Sodobar

Sodobar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 23:12

Pánové, mě přijde, že jsem ve Španělsku někde na venkově... :| Šlo by nějak blbuvdorně vysvětlit, jak a by šlo zařídit nabíjení pda a telefonu z té olověné 6V baterie? Resp. kolik by toho nabila ta nejmenší 1.3Ah? A šel by na to použít usb kablík? Nebo autonabíječka? Sorry za lamadotazy.
  • 0

#130 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2009 - 23:29

Jednoduše řečeno: k akumulátoru připojíš autonabíječku (nebo různý autonabíječky - na mobil, PDA, ...). Jestli stačí i 6V akumulátor musím ověřit, 12V pochopitelně ano. Počet nabití odhadni podle poměru kapacity akumulátoru v PDA a Pb akumulátoru a trochu koriguj účinností napáječe. Z 1,3 Ah můžeš nabít 500 mAh PDA max 2x ...
  • 0

#131 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 5:52

kiReGPS napsal/a:
Jednoduše řečeno: k akumulátoru připojíš autonabíječku (nebo různý autonabíječky - na mobil, PDA, ...). Jestli stačí i 6V akumulátor musím ověřit, 12V pochopitelně ano. Počet nabití odhadni podle poměru kapacity akumulátoru v PDA a Pb akumulátoru a trochu koriguj účinností napáječe. Z 1,3 Ah můžeš nabít 500 mAh PDA max 2x ...


Takhle je to samozřejmě nejjednodušší - vezmeš adaptér pro napájení v autě a připojíš na baterii. Třeba tento - http://obchod.sunnys...cka-2000ma.html. Ten stačil na dobíjení i proudově. Jak vidíte, i cena je slušná.
Problém je v tom, že tyto adaptéry jsou sice účinné a laciné, ale pracují obvykle až v rozmezí cca 9 - 28 Voltů. aby obsáhly napětí baterek osobního i nákladního auta. Na běžnou 6V baterku budeš mít asi smůlu - to napětí je příliš malé, aby většina těchto adaptérů rozkmitala ten impulsní měnič uvnitř.
Tím nechci říct, že není možné takový adaptér najít, ale moc jich nebude pro práci na 6 Voltech. Kdysi jsem tuto variantu externího napájení používal a musel jsem vozit 12V akumulátor. (Větší, dražší).
  • 0

#132 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 7:50

Sodobar napsal/a:
Pánové, mě přijde, že jsem ve Španělsku někde na venkově... :|
Šlo by nějak blbuvdorně vysvětlit, jak a by šlo zařídit nabíjení pda a telefonu z té olověné 6V baterie? Resp. kolik by toho nabila ta nejmenší 1.3Ah? A šel by na to použít usb kablík? Nebo autonabíječka?
Sorry za lamadotazy.

Já to řešil takto : na výstup z akumulátoru jsem připojil stabilizátor napětí 5V, a výstup z tohoto stabilizátoru k USB zásuvce. Je to malá součástka za pár korun, takže jsem vše provedl v jednom konektoru, a ty USB zásuvky tam mám 2, tzn. můžu napájet 2 zařízení příslušným USB kablíkem, který používám třeba pro nabíjení z PC. Zkusím vyfotit a hodit fotku.
  • 0

#133 javla

javla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 11:00

kiReGPS napsal/a:
Jednoduše řečeno: k akumulátoru připojíš autonabíječku (nebo různý autonabíječky - na mobil, PDA, ...). Jestli stačí i 6V akumulátor musím ověřit, 12V pochopitelně ano. Počet nabití odhadni podle poměru kapacity akumulátoru v PDA a Pb akumulátoru a trochu koriguj účinností napáječe. Z 1,3 Ah můžeš nabít 500 mAh PDA max 2x ...


Tento odhad je silně zkreslený a to opravdu SILNĚ !!!
Pokud máš 12V akumulátor, který má 1.3Ah a k tomu SPÍNANÝ adaptér, tak nemůžeš jen tak dělit 1.3/0.5 a počítat, že tam je nějaká účinnost a plácnout "2x nabiješ". Spínaný adaptér pracuje jinak - k tomu, aby generoval 5V/1A pro nabíjení spotřebuje například po započítání účinnosti při 12V vstupu pouze 0.6A a to proto, že těch nadbytečných 7V při 1A (tedy 7W) nevyzáří do kolí jako lineární stabilizátory, ale spotřebuje je také na převod.

Ber to takto (příklad z praxe) - máš v PC spínaný zdroj, který usměrní střídavý proud 230V na nějakých 300V stejnosměrných a pak převádí na nižší napětí. Z něj můžeš odebírat leckdy i více než 16A při 12V, 10A při 5V a 20A při 3.3V - podívej se na štítek. Kdyby byl odběr 20A při 230V, tak okamžitě vyhodíš jistič, protože největší co můžeš použít na jednofázové zásuvky je na 16A a ten zdroj by měl odběr 230x20=4600W a to by ses asi nedoplatil. Takže takto "počítat" NE!

Z toho plyne, že 12V/1.2Ah baterka se spínaným adaptérem je v podstatě zhruba ekvivalentní 6V/2.4Ah co do množství uložené energie a tyto budou mít i zhruba stejnou hmotnost (+-).

Podmínkou využití celé energie je, že bude použit spínaný adaptér.

Správnější je tedy pracovat s akumulovanou energií, kterou udáváme v joulech, nebo Wathodinách. V našem případě je pro 12V/1.2Ah
12 * 1.2 = 14.4 Wh

Řekněme, že účinnost nabíjení (spínaný adaptér a ztráty nabíjení jako takového) bude 60%, pak máme k dispozici 14.4 * 0.6 = 8.64 Wh

Cílový akumulátor má akumulovanou energii 5V * 0.5Ah = 2.5 Wh a tedy můžeme nabíjet cca 3.5 x, než 12V akumulátor vybijeme.
  • 0
Jana a Vlasta (JaVla) (PDA FS Loox N560)

#134 javla

javla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 11:04

MedoMys napsal/a:

Sodobar napsal/a:
Pánové, mě přijde, že jsem ve Španělsku někde na venkově... :|
Šlo by nějak blbuvdorně vysvětlit, jak a by šlo zařídit nabíjení pda a telefonu z té olověné 6V baterie? Resp. kolik by toho nabila ta nejmenší 1.3Ah? A šel by na to použít usb kablík? Nebo autonabíječka?
Sorry za lamadotazy.

Já to řešil takto : na výstup z akumulátoru jsem připojil stabilizátor napětí 5V, a výstup z tohoto stabilizátoru k USB zásuvce. Je to malá součástka za pár korun, takže jsem vše provedl v jednom konektoru, a ty USB zásuvky tam mám 2, tzn. můžu napájet 2 zařízení příslušným USB kablíkem, který používám třeba pro nabíjení z PC. Zkusím vyfotit a hodit fotku.


U 6V akumulátoru bude lineární stabilizátor lehce problém - myslím, že zordíl mezi zdrojovým a cílovým napětím (tzv. napěťový spád) musí být alespoň 1.6V - například 7805. Pokud to stabilizuješ z 12V akumulátoru, tak gratuluju k příspěvku ke globálnímu oteplování, protože vyzáříš do okolí víc, než dostaneš do nabíjené baterky. Půlku akumulátoru tak taháš vlastně zbytečně !!!!

Lineární stabilizátory pro takovéto případy NE - jen z nouze !!!
  • 0
Jana a Vlasta (JaVla) (PDA FS Loox N560)

#135 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 11:26

javla napsal/a:
U 6V akumulátoru bude lineární stabilizátor lehce problém - myslím, že zordíl mezi zdrojovým a cílovým napětím (tzv. napěťový spád) musí být alespoň 1.6V - například 7805. Pokud to stabilizuješ z 12V akumulátoru, tak gratuluju k příspěvku ke globálnímu oteplování, protože vyzáříš do okolí víc, než dostaneš do nabíjené baterky. Půlku akumulátoru tak taháš vlastně zbytečně !!!!

Lineární stabilizátory pro takovéto případy NE - jen z nouze !!!


Tak, už jsem si to dohledal. Zapojení je takovéto :

low-drop stabilizátor LM2940CT-5 (v GM part number: 330-097 cena 22Kc)
http://www.national....i/LM/LM2940.pdf
V tomto popise je i jednoduché schémátko použití.
Na vstupu stabilizátoru je připojen nejlevnější 100nF kondenzator (na 10V nebo více). A na výstupu nejobyčejnější elyt 100uF/10V. Oba kondenzátory dost blízko stabilizátoru (do 1 cm!) Jsou to 3 malé součástky a mám je ukryty v konektoru s USB zásuvkami.
Můžu říct, že mi to k plné spokojenosti bez problémů už přes rok funguje (na 6V Pb aku, i přes tvé protesty ;) ) a s výdrží s tebou souhlasím - je mnohem větší, než pouhým podělením kapacity.
  • 0

#136 javla

javla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 11:55

MedoMys napsal/a:
Tak, už jsem si to dohledal. Zapojení je takovéto :
low-drop stabilizátor LM2940CT-5 (v GM part number: 330-097 cena 22Kc)
http://www.national....i/LM/LM2940.pdf
V tomto popise je i jednoduché schémátko použití.
Na vstupu stabilizátoru je připojen nejlevnější 100nF kondenzator (na 10V nebo více). A na výstupu nejobyčejnější elyt 100uF/10V. Oba kondenzátory dost blízko stabilizátoru (do 1 cm!) Jsou to 3 malé součástky a mám je ukryty v konektoru s USB zásuvkami.
Můžu říct, že mi to k plné spokojenosti bez problémů už přes rok funguje (na 6V Pb aku, i přes tvé protesty ;) ) a s výdrží s tebou souhlasím - je mnohem větší, než pouhým podělením kapacity.


Pozor - to je hodně speciální LOW DROP stabilizátor. Napěťový spád má pouze 0.5V, což znamená, že dokáže vyrábět 5V již od 5.5V na vstupu (na rozdíl od nejčastěji používaných stabilizátorů 7805). Nicméně - vybitý je 6V akumulátor až v okamžiku, kdy dosáhne napětí cca 4.9V (podle vybíjecí křivky pro 1C proud z datasheetu výrobce těchto akumulátorů). Využijeješ jej takto proto pouze na cca 80-90% (podle poudu který z toho taháš).

Ano - LOW DROP lineární stabilizátor lze při 6V akumulátoru s malým omezením používat.
  • 0
Jana a Vlasta (JaVla) (PDA FS Loox N560)

#137 javla

javla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 12:06

Nicméně je otázka, proč se bastlit s nějakým stabilizátorem, když autoadaptér (a ten spínaný většinou bude, jinak by se šíleně hřál) má v příslušenství skoro každý. Když místo 6V/2.8Ah o hmotnosti 0.57 kg použiju 12V/1.3Ah o hmotnosti 0.59 kg, jsem na zhruba stejném počtu nabití a jediné co potřebuju je autozásuvka za 25Kč z autodílů, dva kusy drátu a izolačka. Takto to používám více než rok zase já ;o).
  • 0
Jana a Vlasta (JaVla) (PDA FS Loox N560)

#138 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 12:54

javla napsal/a:
Tento odhad je silně zkreslený a to opravdu SILNĚ !!!
Pokud máš 12V akumulátor, který má 1.3Ah a k tomu SPÍNANÝ adaptér, tak nemůžeš jen tak dělit 1.3/0.5 a počítat, že tam je nějaká účinnost a plácnout "2x nabiješ". Spínaný adaptér pracuje jinak - k tomu, aby generoval 5V/1A pro nabíjení spotřebuje například po započítání účinnosti při 12V vstupu pouze 0.6A a to proto, že těch nadbytečných 7V při 1A (tedy 7W) nevyzáří do kolí jako lineární stabilizátory, ale spotřebuje je také na převod.

Omlouvám se za nepřesnost v odhadu, chtěl jsem to říct co nejjednodušeji (nešpanělsky :P). Zadáním byl akumulátor 6V 1,3 Ah a proto je přes silné zkreslení náš výsledek skoro stejný (i já odhadoval účinnost konverze 60%)... :D:D:D
Ale jinak souhlas s JavLou - z hlediska účinnosti a využití energie v akumulátoru je nejlepší 12V aku a levný spínaný adaptér (dá se koupit za 100-200 Kč).
  • 0

#139 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 13:02

javla napsal/a:
Nicméně je otázka, proč se bastlit s nějakým stabilizátorem, když autoadaptér (a ten spínaný většinou bude, jinak by se šíleně hřál) má v příslušenství skoro každý. Když místo 6V/2.8Ah o hmotnosti 0.57 kg použiju 12V/1.3Ah o hmotnosti 0.59 kg, jsem na zhruba stejném počtu nabití a jediné co potřebuju je autozásuvka za 25Kč z autodílů, dva kusy drátu a izolačka. Takto to používám více než rok zase já ;o).

OK, to je pravda. Až akumulátor doslouží, budu uvažovat o tomto řešení :) Na druhou stranu ale přijdu o možnost napájet jiná elektr.zařízení z USB, mobil, čelovku, ...

Edit: ale teď se dívám, že 12V 2Ah přijde na 417,-, kdežto 6V 5Ah na 177,- To je podstatný rozdíl, asi zůstanu u osvědčené sestavy, i když nevyužiji těch 10% ;)
  • 0

#140 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2009 - 17:17

> kdežto 6V 5Ah na 177,- Kua mě nátáhli, já platil 260,- .-)
  • 0
SUP DAWG, I HERD U LIEK FTFS SO WE STOLE ALL YOUR CACHES SO YOU CAN FTF WHILE YOU RESTORE EM!




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama