_Tom napsal/a:
Snad bys mohl znát i odpověď na poslední nejasnost. Proč jsou údaje uvedené v oficiálním dokumentu o systému WGS84 (viz někde níže uvedený odkaz) jako parametry pro Krasovského elipsoid a systém S42 pro Československo jiné, než ty, které uvádíš ve svém příspěvku. Je to proto, že to je "novější a přesnější verze posunutí středu", která vznikla -jak píšeš- až poté, co byla vypnuta náhodná chyba v GPS signálu? Pokud je odpověď kladná, bude na to stačit jediné slovo (Ano), pokud je záporná, zaslouží si jistě rozvedení.
Nevím. Možná jsem se špatně vyjádřil. Parametry (zkráceně budu používat pouze dX, dY, dZ) 23, -124, -84 nevznikly po záslužné akci Billa Clintona, evidentně už tady byly před tím. Protože ale začínal boom v prodeji GPSek, tak tyto parametry byly potřeba začít používat a tak vešly i díky pánům ve firmě Picodas ve známost. Vždyť i na Wikipedii jsou takto publikovány. Parametry 28, -121, -77 vidím poprvé (Polsko? Slovensko?) a nevím o jakém oficiálním dokumentu píšeš. Pokud je z NASA, tak možná soudruzi z Houstonu udělali nějakou chybu. Občas se jim to stává a někdy to má i fatální následky, to když se spletli a do výpočtu trajektorie družice dosazovali míry v palcích (nebo tak nějak) místo v metrech (anebo to bylo naopak?
) a flákli tou družicí o Mars. Ale to jsem nemístně odbočil.
_Tom napsal/a:
A ještě jedna poznámka. Je-li rotační elipsoid určen délkami dvou poloos (což je), pak je samozřejmě geometricky shodný se všemi rotačními elipsoidy, které mají stejné délky polooos. Není však totožný s těmi z nich, které mají jinou polohu středu (o jiném směru rotační osy nemluvě). Systém Pulkovo 1942 resp S42 využívá tedy v různých oblastech geometricky shodné, nikoli však totožné elipsoidy.
Obecně systém S42 (Pulkovo 1942, S1942 ...) používá ve všech oblastech stejný elipsoid, a abychom si rozumněli, jak po stránce geometrické (tzn. stejné poloosy; i osy;)), tak po stránce "totožnosti" (stejný střed). V době kdy vznikal (možná s vědomím na věčné časy), tak WGS 84 neexistoval a mohlo mu být (Pulkovu) šuma-fuk se proti WGS 84 nějak profilovat.
No a najednou se zjevil WGS 84, agresivně, bez ohledu na chudáka Pulkovo si prorazil cestu až k našim miláčkům. Tentokrát jemu (WGS 84) bylo šuma-fuk, co říká Pulkovo. A vydrželo mu to. Pulkovo se muselo přizpůsobit. A protože s jedinou pěticí korekčních parametrů by to šmajdalo, tak se vypočítaly korekční parametry pro dané oblasti tak, aby se pro ně elipsoid ala Pulkovo co nejlépe "přilepil". Proto v bývalých satelitech CCCP rozuměj SSSR se asi setkáme se stejnými parametry dA, dF, ale různými dX, dY, dZ. A odtud asi vane vítr různých čísel této trojice.
_Tom napsal/a:
Myslím, že není třeba zdůrazňovat, že rozdíly asi jako běžní uživatelé GSP přístrojů nepoznáme. To tu je nepochybně každému jasné. Ale jistě je dobré vědět i to, co nám není bezprotředně užitečné, prostě jen pro tu radost z poznání, abych to zakončil obecnější poznámkou :-)
Hm, abychom nerozvedli diskuzi, kdo je běžný uživatel
Samozřejmě se nebudeme patlat ve směrových kosinech, kde jde o centimetry, ale zanedbávat rozdíl mezi Pulkovem petrohradským a S42 českým, byť je to něco kolem 10 m. Tak už z čirého patriotismu bych používal český.