Přejít na obsah


Fotka

Geocaching v médiích (rozcestník)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3401 odpovědí na toto téma

#2441 šaman3

šaman3

    šaman3

  • Banned
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:07

To je z extrému do extrému, vše povolit oproti vše zakázat a oplotit. Pravda a rozum bude asi někde uprostřed ne? Nemyslím si, že by měl být owner trestně postižitelný za smrt dvou kačerů na své keši, ale pokud má alespoň nějaké svědomí, tak si musí přiznat, že bez jeho keše by ještě žili, že nejspíš z 99% je to jejich vina, ale to minimálně jedno procento zavinění padá na jeho hlavu.


  • -22

#2442 Rikitan

Rikitan

    Rikitan

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:10

Ne a tisíckrát ne! Kamarád mi to někdy před půlhodinou psal, tak jsem se přišel podívat, co se děje. Ouner za nehodu nemůže, keška taky ne. Může za to nezodpovědný člověk, který tam v čase přívalových dešťů lezl. Do jaké míry je to neznalost, hloupost, smůla či nešťastná náhoda nechme stranou. 

 

Presne tak, každý kešer je zodpovedný sám za seba. Napokon, na začiatku každého jedného listingu je červený výkričník:

 

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

 

A tam je hneď prvá veta: "Cache seekers assume all risks involved in seeking a cache."

Nemožno to brať na ľahkú váhu, ani prenášať zodpovednosť na kohokoľvek iného. Snáď bude tento prípad pre každého z nás poučením.  :( 


  • 5

#2443 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 462 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:12

@mygrant: Píšeš kraviny... To je jako kdyby u drajvky někoho smahlo auto a já si měl vyčítat, že nebýt kešky, mohl by žít... :( 


  • 14

#2444 šaman3

šaman3

    šaman3

  • Banned
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:15

Já píši o lidském svědomí a zavinění, ne každý to svědomí má a dokáže si svoji vinu přiznat.


  • -15

#2445 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:20

Píšeš jako člověk bez svědomí, za všechno si můžou všichni sami, podcenili situaci, já ne, já nic.

Stát se to v rodině nebo okruhu přátel, půjdu rodičům vyjádřit upřímnou soustrast. Ale názor na věc zůstane stejný. 

Slavnosti sněženek, Jaromír Hanzlík: pamatujte, že chybama se člověk učí. Tohle je jedenácté příkázání křesťanského desatera. Jako mladej si sáhneš na kamna. Au, to pálí. Uděláš to znova? Asi ne. Chybou ses naučil, že kamna pálí. A světe div se, tu informaci nemáš od Evropské Unie. Je to tvoje vlastní zkušenost. Stejnětak zjistíš kontinuitou života a poznání, že zelená větev vydrží víc než suchá, že když prší, zmokneš, že když jedeš rychleji autem, trvá déle, než ho ubrzdíš, že ohradníky kolem kryv kopou. Atd. Balík takto získaných dat, emocí, zjištění, jejich vzájemná propojení, aplikace, substituce, aproximace (a můžeme pokračovat) se jmenuje rozum. A nezlob se na mě, ve dvaceti letech už by člověk mohl mít povědomí, k čemu slouží a jak funguje potok, jak se chová za deště, neřku-li za intenzivního slejváku - navíc avizovaného meteorology. Že se to nějaké slečně nespojilo? Chyběl rozum? Nebo měla smůlu? Byla lehkovážná? Ač mi jí je dejme tomu líto - jako člověka, stejně to není důvod, aby teď někoho popotahovali, že to nezabezpečil. Ani radnici, ani ounera. Je to tragédie jednotlivce a jejího nejbližšího okolí. Ne zbytku komunity, ne Dava Ulmera, ne správce toku... Je to chyba v jejím úsudku a přecenění vlastních sil. 

Chápej, nejsem odosobnělá skála. Je nás tu 10milionů a denně někdo umře. Kvůli autonehodě, kvůli tomu a tamtomu. Je mi líto každého, kdo zemře takhle mladej. Bavíme se teď o tom, že každý máme jinde mezník kam sahá zodpovědnost jednotlivce a kam zodpovědnost systému. Ty bys radši všechno hodil na úředníky. zákazy, příkazy, nařízení, protože chceš ochrannou ruku od třetí strany. Já říkám, že regulací co nejmíň to jde a nechat vše na úsudku jednotlivce. I za cenu dnešní tragédie.


  • 27
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#2446 Barrandoff

Barrandoff

    Barrandoff

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:30

Odpovědnost ownerů za nehody na keších se tady řešila už před 10 lety. Výsledek byl ten, že owner nenese odpovědnost za smrt kačerů o nic více, než třeba majitel vrcholové knihy za všechny horolezce, které z té skály spadnou. Opravdu to tady musíš znovu vytahovat a hledat obětního beránka, mygrante? 
Můj názor už vyjádřil hauskaa http://www.geocachin...stník/?p=558701 , nemám k tomu co dodat.
Měsíčku a Epsilon jsem disabloval především proto, že podle zpráv přívalové deště neustávají a chodit v Praze do kanálů je teď obecně o hubu.
Těch holek je mi každopádně hrozně líto, protože přívalová voda v podzemí je hrozné peklo, aspoň podle reportáží od speleologů, kteří to nějakým zázrakem přežili.
Může se stát, že PVK budou chtít nějak dokázat, že předejdou podobným neštěstím do budoucna a vstup do Motolského potoka úplně zamřížují. Samozřejmě se do zaklenutého úseku dostat půjde i tak, byť s výbavou (hint: kramle), ale tenhle způsob už pravděpodobně neprojde přes revírníky, takže v takovém případě bohužel půjde keška do archívu.


Tento příspěvek byl upraven od R-A-von-B: 11 červen 2018 - 9:53

  • 20

#2447 šaman3

šaman3

    šaman3

  • Banned
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:32

Ne ne ne, o žádných zákazech, úřednících, nařízení jsem nic nepsal. Žádná ochranná ruka třetí strany. Píši jen o lidském svědomí a zavinění. Owner si dle mého názoru musel při vytváření keše domyslet, že může být v určité situaci i smrtelná. A pokud to nedomyslel, tak to minimálně nyní musí logicky pochopit, když už smrt přinesla. Já bych nechtěl být nyní v jeho kůži. Má svědomí nebo ne? Zruší keš nebo ji nechá existovat dál? Jak byste se na jeho místě zachovali vy?


Tento příspěvek byl upraven od mygrant: 09 červen 2018 - 22:35

  • -26

#2448 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:33

To je z extrému do extrému, vše povolit oproti vše zakázat a oplotit. Pravda a rozum bude asi někde uprostřed ne? Nemyslím si, že by měl být owner trestně postižitelný za smrt dvou kačerů na své keši, ale pokud má alespoň nějaké svědomí, tak si musí přiznat, že bez jeho keše by ještě žili, že nejspíš z 99% je to jejich vina, ale to minimálně jedno procento zavinění padá na jeho hlavu.

Právě tento velmi hloupý názor vede k tomu, že někteří zbytečně riskují a dochází k podobným tragédiím.. Vždyť podle tohoto názoru všichni ostatní mají povinnost "mne" chránit. "Já" může všechno, odpovědnost mají jen a jen "ostatní".

Dovolím si připomenout Darwinovu cenu.


  • 8

#2449 PaTTrick

PaTTrick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 445 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 22:49

Mygrant: kdyz tak rad prudis, tak pri vrazde strelnou zbrani, nemel by si to jit vyrobce zbrane rovnou hodit? Kolika procentni je dle Tebe jeho odpovednost? A spolecnosti, ktera toho vraha k tomu "donutila"?
  • 10
Na GC.COM jako PaTTTTrick

#2450 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2018 - 23:58

Ne a tisíckrát ne! Kamarád mi to někdy před půlhodinou psal, tak jsem se přišel podívat, co se děje. Ouner za nehodu nemůže, keška taky ne. Může za to nezodpovědný člověk, který tam v čase přívalových dešťů lezl....

 

Líp to snad ani nešlo napsat ten příspěvek.


  • 4

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#2451 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 0:05

Je mi nesmírně líto ztraceného života, bojím se, že dvou.

Smrt musela být naprosto děsivá, nic podobného nepřeji ani největšímu nepříteli.

 

I když si stále myslím, že podcenili dostupné údaje rozhodně to neznamená, že to mnou neotřáslo.

 

Podzemí s vodními toky (ale i bez nich) je extrémně nebezpečné a proto vyžaduje extrémně mnoho aktuálních vstupních dat, aby bylo možné co nejvíce předcházet na možná úskalí..

Varování meteorologů, model Aladin, radarová data, odkud je tok napájen, kdo může způsobit náhlé zvýšení průtoku...

Zde nebezpečí situace nejspíše nedobře vyhodnotili. 

Pochopitelně se mohlo v podzemí cokoliv přihodit (zranění apod.), že se nedokázali včas vrátit a byli dole mnohem déle než čekali. To nyní nevíme a nevím, zda se to dozvíme.

 

Pás bouřek na horách se začal tvořit kolem poledne, v Praze první lijáky nastaly po 14:30 SELČ. 

 

Znovu opakuji, je mi jich nesmírně líto a uvažuji o tom, zda do podobných prostor někdy zase vlezu i když jsem bedlivě vždy myslel na počasí, odkud voda teče a co může způsobit a kdy její náhlý vzestup a zda jsou tam místa, kudy se nechá v případě nouze prostor opustit.  Myslete na to také při plánování vašich cest na extrémními cíli.


  • 9

#2452 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 0:11

Kolega mi pred chvili psal, že jeden kačer ( jmeno si zatim ponecham) sháněl na FB lidi na vypravu. Ja FB nemam tak nechci šířit nejaky nepodložený zprávy.

Jo, to jsem četl, byly tam Epsilon, Styx a ještě něco.
Edit: tahle výprava se údajně neuskutečnila, ale šel tam prý někdo jiný.

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 10 červen 2018 - 0:25

  • 0

#2453 Provenator

Provenator

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 1:58

To je z extrému do extrému, vše povolit oproti vše zakázat a oplotit. Pravda a rozum bude asi někde uprostřed ne? Nemyslím si, že by měl být owner trestně postižitelný za smrt dvou kačerů na své keši, ale pokud má alespoň nějaké svědomí, tak si musí přiznat, že bez jeho keše by ještě žili, že nejspíš z 99% je to jejich vina, ale to minimálně jedno procento zavinění padá na jeho hlavu.

To co píšeš je nesmysl. Podle tvé teorie by potom byli zodpovědní třeba výrobci automobilů za dopravní nehody.
  • 5

#2454 šaman3

šaman3

    šaman3

  • Banned
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 7:13

R-A-von-B: Možná se nad tím ještě zamyslíš a rozhodneš se jinak, až trochu opadnou vášně a uklidní se situace.

 

Se mnou by zranění dvou osob, smrt třetí osoby a pohřešování čtvrté osoby, pořádně zacloumalo. Věřím, že to muselo zacloumat i s ownery obou keší, jen si to zprvu neuvědomují, dojde jim to.


  • -14

#2455 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 519 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 7:43

To co píšeš je nesmysl. Podle tvé teorie by potom byli zodpovědní třeba výrobci automobilů za dopravní nehody.

 

Zodpovědní jsou, pokud jde třeba o konstrukční chyby. Proč myslíš, že se tolikrát dělaly různé svolávací akce, když se přišlo třeba na vadnou součástku?

 

Filozofická otázka: Není náhodou keška v místech, kam se obecně chodit vůbec nemá, také jistá konstrukční chyba geocachingu?

 

Je tu divný nesoulad... na jedne strane se chce povolení od majetele pozemku i u earthky, ale keska "v kanalu" je v poho?


  • 2

#2456 doodle_cz

doodle_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 69 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 7:45

R-A-von-B: Možná se nad tím ještě zamyslíš a rozhodneš se jinak, až trochu opadnou vášně a uklidní se situace.

 

Se mnou by zranění dvou osob, smrt třetí osoby a pohřešování čtvrté osoby, pořádně zacloumalo. Věřím, že to muselo zacloumat i s ownery obou keší, jen si to zprvu neuvědomují, dojde jim to.

 

Ja naopak věřím, že se na tím zamyslíš Ty a s postupem času to uvidíš jinak.

 

Skutečně srovnáváš zodpovědnost ownera a horolezce, který vymyslí novou lezeckou cestu. Cesta se také nezruší, pokud se na ní stane smrtelný úraz. Určitě je to všem (kromě jednoho imbecila výše) velmi líto, ale vlastní keš jednoduše není příčinou. Nebo je, ale podobná jako že se vůbec narodili.

Srovnatelný příměr s výrobci zbraní a aut už tu také byl.


Tento příspěvek byl upraven od doodle_cz: 10 červen 2018 - 7:45

  • 3

#2457 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 7:49

Obětí je žena ročník 1991.
  • 0

#2458 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 7:51

mygrant = shaman3? https://www.geocachi...ba-b7bca6b65cd7

https://www.geocachi...84-d236d335acac

Tím ty jeho kecy o morálce a svědomí dostávají nový rozměr ;-)
  • 1

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#2459 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 7:52

Zodpovědní jsou, pokud jde třeba o konstrukční chyby. Proč myslíš, že se tolikrát dělaly různé svolávací akce, když se přišlo třeba na vadnou součástku?

 

Filozofická otázka: Není náhodou keška v místech, kam se obecně chodit vůbec nemá, také jistá konstrukční chyba geocachingu?

 

Je tu divný nesoulad... na jedne strane se chce povolení od majetele pozemku i u earthky, ale keska "v kanalu" je v poho?

Ne. Konstrukční chyba automobilu je něco, co si uživatel (laik) nemůže sám ověřit, přinejmenším bez porušení záruky. Je tedy odkázán na kvalitu výroby.

Posouzení konkrétní situace za tebe nikdo neudělá. A to říkám přesto, že kanálovky se mi moc nelíbí.


  • 9

#2460 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2018 - 8:14

Nikdy jsem tyhle kese neřešil, ale popel si může sypat na hlavu i redakce idnes za tuhle reportáž s návodem jak projit potok.
https://xman.idnes.c...n-adrenalin_fro
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama