Přejít na obsah


Fotka

Geocaching v médiích (rozcestník)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3401 odpovědí na toto téma

#3381 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2023 - 22:46

Vstup na cizí oplocený pozemek bez souhlasu vlastníka je naopak v podstatě vždy minimálně přestupek, pokud se neprokáží okolnosti, že není. Například, že se ti tam zaběhl pes, zachraňuješ něčí život, jsi člen IZS a vykonáváš zásah, a podobně. 

 

Doporučuji k přečtení pěkné shrnutí:

https://muj-pravnik....hlas-vlastnika/

No, tak si to pořádně přečti. V podstatě tomu nic nebrání. Je tam uvedeno naopak spousta situací kdy to lze. A ty ostatní nejsou v podstatě pokryté ničím. Obzvlášť komické je "Neoprávněný vstup na cizí pozemek může být považován za přestupek nebo dokonce trestný čin, jako je například překročení hranice cizího pozemku nebo neoprávněný vstup do cizího bytu." překročení hranice cizího pozemku skutečně není ani trestný čin ani přestupek, nic takového neexistuje. Autor naprosto vaří z vody. Použitelné je pouze to porušování domovní svobody, ale k tomu jednorázovým vstupem na pozemenk nedojde. Ono to vypadá absurdně, ale fakt je to OK. V podstatě i když řekneš že tam jdeš pro keš, je to v podstatě srovnatelné s tím když za plot zakopneš míč a jdeš si pro něj. Naprosto OK. Vypadá to sice absurdně, ale u nsás to fakt takto funguje. Tohle je fakt v rovině kdo se před policajtama podělá.


  • 0

#3382 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 září 2023 - 22:52

Takže když ti přelezu plot a udělám si na tvé zahradě piknik, tak budeš jen bezmocně zírat, protože ti při tom nic nezničím? Ehm, asi ne, viď?

Ne. Řeknu ti ať vypadneš. Pokud to neuděláš, zavolám PČR a ti tě vyzvou ať vypadneš. A pokud neuposlechneš ani PČR, pak je to už přestupek neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Za to už pokuta je a následně pokud bys dál vzdoroval, tak už se s tebou mazlit nebudou. Ale problém nebudeš mít z toho žes mi vlezl na zahradu, ale z těch dalších věcí. Až pokud bys to dělal systematicky a opakovaně, pak by se dalo uvažovat o tom porušování domovní svobody, to už je trestný čin.

 

Uvědom si že diskutuješ s člověkem který toto svého času řešil stejně rutinně, jako jsem lovil keše. Vše nastudováno a experimentálně ověřeno mnoha případy v praxi.

 

Jo a ještě jeden koment. To co píšu platí u nás. Mimo ČR to nezkoušejte, takhle děravé a benevolentní zákony běžně jinde nejsou.


Tento příspěvek byl upraven od Modrak: 13 září 2023 - 23:04

  • 1

#3383 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 8:31

Ne. Řeknu ti ať vypadneš. Pokud to neuděláš, zavolám PČR a ti tě vyzvou ať vypadneš….

A na základě čeho Tě vyzvou, ať vypadneš, když jak tvrdíš ses ničeho nezákonného nedopustil? To by se pak oni sami dopustili zneužití pravomoci ÚO, ne?

Třeba tady došlo k jednorazovému vstupu na pozemek s celkem jasným závěrem policie.

https://www.policie....je-trestne.aspx

Sice nevím, jestli flastr dostal nebo ne, ale moc nevím, co tady řešíte. Pokud je cizí pozemek jasně označen, nebo dokonce oplocen, musím mít sakra dobrý důvod, abych na něj bez povolení vlez.

A ani ne tak z obavy z nějakého trestu nebo pokuty, ale z respektu z práva na ochranu soukromého vlastnictví….


  • 1

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#3384 doodle_cz

doodle_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 69 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 9:49

A na základě čeho Tě vyzvou, ať vypadneš, když jak tvrdíš ses ničeho nezákonného nedopustil? To by se pak oni sami dopustili zneužití pravomoci ÚO, ne?

Třeba tady došlo k jednorazovému vstupu na pozemek s celkem jasným závěrem policie.

https://www.policie....je-trestne.aspx

Sice nevím, jestli flastr dostal nebo ne, ale moc nevím, co tady řešíte. Pokud je cizí pozemek jasně označen, nebo dokonce oplocen, musím mít sakra dobrý důvod, abych na něj bez povolení vlez.

A ani ne tak z obavy z nějakého trestu nebo pokuty, ale z respektu z práva na ochranu soukromého vlastnictví….

 

Ach jo. Doporucil bych nejdrive si dohledat, co ve skutecnosti znamena Porusovani domovni svobody:

 

§ 178Porušování domovní svobody

(1) Kdo neoprávněně vnikne do obydlí jiného nebo tam neoprávněně setrvá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

 

Pripadne, co se rozumi pod pojmem Obydli:

 

§ 133Obydlí

Obydlím se rozumí dům, byt nebo jiná prostora sloužící k bydlení a příslušenství k nim náležející.

 

Takze pokud to s tim obvinenim mysleli vazne, nejspis onen dotycny vlezl do baraku/garaze. Samotnym prelezenim plotu paragraf 178 jednoduse porusit nemohl.


Tento příspěvek byl upraven od doodle_cz: 14 září 2023 - 9:50

  • 0

#3385 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 10:57

Ach jo. Doporučil bych nejdříve si dohledat výklady, co znamená obydlí a jeho příslušenství…

Třeba tady: http://kraken.slv.cz/7Tdo156/2017

Ale to už řešíme něco úplně jiného, než pokutu za vniknutí na pozemek už dávno nefungující fabriky kvůli odlovu kešky…

Já se jen ohradil tomu zobecnění, že na cizí pozemek lze beztrestně vstupovat….

 

EDIT: Ale nějak mi nejde na rozum, že pokud se nebude jednat o průchod volnou krajinou, ale třeba o soukromou nezastavěnou parcelu někde ve městě, kde ale nebydlím a na které se mi někdo utáboří (poleze na komín na ní stojící:-)), tak na to neexistuje ochrana?

Že by v tomto měl Modrák pravdu? :-o

Edit2: A odpovím si sám, v tomto případě je to zřejmě přestupek - neoprávněné užívání cizího majetku….


Tento příspěvek byl upraven od plavcik: 14 září 2023 - 12:05

  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#3386 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 15:11

A na základě čeho Tě vyzvou, ať vypadneš, když jak tvrdíš ses ničeho nezákonného nedopustil? To by se pak oni sami dopustili zneužití pravomoci ÚO, ne?

Třeba tady došlo k jednorazovému vstupu na pozemek s celkem jasným závěrem policie.

https://www.policie....je-trestne.aspx

Sice nevím, jestli flastr dostal nebo ne, ale moc nevím, co tady řešíte. Pokud je cizí pozemek jasně označen, nebo dokonce oplocen, musím mít sakra dobrý důvod, abych na něj bez povolení vlez.

A ani ne tak z obavy z nějakého trestu nebo pokuty, ale z respektu z práva na ochranu soukromého vlastnictví….

Protože tam nemáš co dělat. Ale to ještě neznamená že je to přestupek. Policajt tě může vyzvat k lecčemu. Například na silnici abys jel objížďkou a ne tudy kudy bys chtěl. Prostě z nějakých rozumných důvodů někde být nemáš, tak tě vyzvou ať vypadneš. Tady třeba proto že si to nepřeje majitel pozemku. Ne všechno co nemáš dělat je rovnou nezákonné.

 

Jinak ten tvůj odkaz, přečetl sis to vůbec? Copak nevidíš na první pohled co je to za nesmysl? Nadpis že neopávněné vniknutí na cizí pozemek je trestné. Vypadá to bombasticky. Ale dál se dočteš že ve skutečnosti ho popotahovali za něco úplně jiného, za to porušování domovní svobody. Protože nic jako vniknutí na cizí pozemek naše právo nezná. A jak to bylo s porušováním domovní svobody taky nevíš. Neznáš kontext co vlastně tam dělal a ani nevíš jak to nakonec dopadlo.

 

Stejně s neoprávněným užíváním cizího majetku. Užívání komína by snad bylo kdybych ho neoprávněně připojil ke svejm kamnům a topil v nich. Ale ne že na něj vylezu.

 

Jinak samozřejmě souhlasím s tím respektem soukromého vlastnictví. Záleží kam se chystáš vlézt. Ale respekt ještě neznamená že když mě PČR křivě obviní, tak zaplatím pokutu. A to udělali Benjovi. Ono totiž právě proto že neexistuje postih za vstup na cizí pozemek, tak zkoušej to veřejné pohoršení, protože nic lepšího fakt v ruce nemaj. Kdyby to byl přestupek, skásli by ho za to rovnou a nevymejšleli by nesmysly.


Tento příspěvek byl upraven od Modrak: 14 září 2023 - 15:29

  • 1

#3387 honzak123456

honzak123456

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 16:18

Vzpomenul jsem si na něco jiného, souvislost s geocachingem to nemá.

https://www.seznamzp...vyhlidky-235069

Ale když jsem tenkrát koukal do katastru, tak majitelem pozemků ke obec Veselé. Ale nemůžeme chtít po pisílcích nějakého webíku, aby se koukli do katastru na skutečný stav věcí. Mohlo tam být veselo.


  • 0

#3388 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 17:45

Pozor, že je v katastru zapsán nějaký majitel, neznamená, že nemovitost nemůže být pronajatá, propachtovaná. Na stejný problém jsme narazili letos začátkem prázdnin při nocování na parkovišti u Jiráskovy chaty/rozhledny. Pozemek je zapsaný na KČT, ale pozemek mají od něj pronajatý provozovatelé Jiráskovy chaty a pravidla užívání parkoviště si stanovují dost rezolutně. Za přenocování v autě nás zrána seřvali.


  • 0

#3389 jezevcik

jezevcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 19:16

To, jestli je obecní pozemek pronajatý nebo propachtovaný, nemá vliv na to, že musí být nadále umožněn komukoliv přístup
§ 63 ZOPK (zákona o ochraně přírody): Každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví či nájmu státu, obce nebo jiné právnické osoby, pokud tím nezpůsobí škodu na majetku či zdraví jiné osoby a nezasahuje-li do práv na ochranu osobnosti či sousedských práv.
Neboli zákon hovoří o pozemku ve vlastnictví obce a nijak to neomezuje nějakým nájmem atd. Prostě je to stále obecní pozemek, i když někdo na něm třeba vydělává.

To že kdekdo to na tebe neustále zkouší, vyhrožuje a chce tě oškubat či vyhnat, včetně policie, neznamená že má na to právo.
 


  • 0
Dík Jezevčík
Vložený obrázek

#3390 jezevcik

jezevcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 14 září 2023 - 19:42

Ještě k těm policajtům.
Oni ty zákony znají, toto o pozemcích a přestupcích atd. vědí.
Ale jde jim o prachy, jsou ozbrojení, je jich víc, mají speciální výcvik a bohužel neomezené právní krytí, jak vás k čemukoliv donutit, ať  po právu či ne

 

Jediná možná a právně neprůstřelná obrana je NEMLUVIT S NIMI.

Nejste povinen cokoliv sdělovat, mimo své identifikace (jen a jenom jméno a trvalé bydliště). Ne kde pracujete, co tu děláte, kolik máte v peněžence,,,)

Nic neříkat, nijak se neomlouvat, nevymlouvat, ani pravdivě ne  I když zcela určitě budou vědomě lhát, že ano.

Dokonce i vrah má právo nevypovídat, tak proč ne vy.

Cokoliv řeknete, bude zcela určitě použito proti vám. Cokoliv.

 

Když vyhrožují pokutou, jediné co řeknete je : "Nejsem si vědom přestupku. Pokud se domníváte, že jsem se něčeho dopustil, předejte podnět do správního řízení"

 

NIc nepodepisovat, nic neplatit, NEJSTE povinen. Opravdu nejste. I když zase budou vědomě lhát, že ano. Jako i v tomto komínovém případě.

 

Budou vyhrožovat, že si vás odvezou, opět lžou. Zadržet a odvézt vás mohou jen pro identifikaci, ale vy jim jméno a adresu sdělíte. Splnil jste povinnost danou zákonem a musí vás pustit. Bez prodlení.

 

Celé je to jen o tom, že máte sakra málo práv proti zkorumpované represivní po zuby ozbrojené složce, tak je sakra použijte.


  • 2
Dík Jezevčík
Vložený obrázek

#3391 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2023 - 8:24

Slušná diagnóza. Pořád si myslím, že je normální se snažit s druhými slušně dohodnout a ne s ostatními vyjebávat. Funguje mi to i s policií, která mi v životě rozhodně více pomohla než uškodila.


  • 7

#3392 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2023 - 12:07

To, jestli je obecní pozemek pronajatý nebo propachtovaný, nemá vliv na to, že musí být nadále umožněn komukoliv přístup
§ 63 ZOPK (zákona o ochraně přírody): Každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví či nájmu státu, obce nebo jiné právnické osoby, pokud tím nezpůsobí škodu na majetku či zdraví jiné osoby a nezasahuje-li do práv na ochranu osobnosti či sousedských práv.
Neboli zákon hovoří o pozemku ve vlastnictví obce a nijak to neomezuje nějakým nájmem atd. Prostě je to stále obecní pozemek, i když někdo na něm třeba vydělává.

To že kdekdo to na tebe neustále zkouší, vyhrožuje a chce tě oškubat či vyhnat, včetně policie, neznamená že má na to právo.
 

Průchod přes pozemek není totéž co přenocování na pozemku, byť v autě.


  • 1

#3393 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 221 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2023 - 13:20

Jo, průchod není totéž co průjezd (vjezd). Opravdu se to vztahuje jen na pěší průchod.

 

Jestli je to aktuálně na tom parkovišti u chaty, jak je vidět na Panoramě, tak tam není oficiální značka parkoviště. Pak si skutečně může uživatel pozemku diktovat, co se tam smí a co ne. Kdyby tam ta značka byla (bez nějakého omezení třeba stání přes noc), tak nikomu není nic do toho, jestli se v parkujícím autě i spí. Bez ohledu na to, jestli ten kus komunikace, označený jako parkoviště, je na soukromém pozemku, nebo jakémkoliv jiném.

My měli opačnou zkušenost, chata na obdobném místě, přijeli jsme po zavíračce restaurace, ale někoho tam viděli, tak jsme se šli zeptat, jestli nevadí nocleh v autě na parkovišti chaty. I přes již zavřenou restauraci nám bylo načepováno pivo na dobrou noc, s pozváním, že se ráno můžeme klidně přidat k ubytovaným hostům a přijít na snídani (v době stále ještě pro veřejnost zavřené restaurace). Což jsme rádi učinili.


  • 1

#3394 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2023 - 14:12

Jojo, my taky dorazili po zavíračce, ale personál už v chatě nebyl. Jen nějací hosti, kteří nám řekli, že v pohodě. A ráno jsme dostali vïx, že přece na chatě na dveřích je telefonní číslo, tak jsme měli zavolat. No to nás ve snu nenapadlo, že máme volat i kvůli parkovišti, když se tam psalo o chatě a ubytování.


  • 0

#3395 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 221 příspěvků(y)

Publikováno 15 září 2023 - 21:31

No však, zachoval bych se stejně. Není to sice oficial parking, ale jestli na druhou stranu nemají nějaký zákaz, tak co...
Samozřejmě proč volat, když jste nechtěli ubytování na chatě. Kdyby ten "personál" byl normální, tak by to třeba zkusil ráno otočit ve svůj prospěch pozváním na snídani, když už jste se u nich tak pěkně vyspali. Je to o lidech, někdo umí, někdo ne.


  • 2

#3396 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2023 - 18:22

a je vymalováno

 

 

  • Logged by: DarkLord Reviewer
  • Log Type: Archive
  • Date: 09/16/2023
  • Location: Liberecký kraj, Czechia
  • Type: Traditional Cache
Log:

To, co bylo s ohledem k respektu k prapůvodům českého Geocachingu odkládáno po dobu několika let, bohužel nyní nastává. Tato keš byla ponechána aktivní i přesto, že by byla dnes zcela nepublikovatelná, avšak s podmínkou, že lovci budou dodržovat pokyny v listingu a lovit ji v noci. Současně bylo již v minulosti upozorněno, že jakmile dojde k prvním větším problémům, nezbyde, než ji archivovat. A protože to, co byli schopni respektovat desítky cacherů předtím, zjevně pro některé geocachingové celebrity neplatí, jsem nucen s konečnou platností keš archivovat a listing uzamknout proti logování...

Rex mortus, vivat rex!

DarkLord Reviewer


  • 0

#3397 jezevcik

jezevcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2023 - 20:50

Slušná diagnóza. Pořád si myslím, že je normální se snažit s druhými slušně dohodnout a ne s ostatními vyjebávat. Funguje mi to i s policií, která mi v životě rozhodně více pomohla než uškodila.

Nevím , jestli je to na mne, ta "diagnoza" Pokud je to reakce na můj příspěvek o tom , jak využívat svá práva, tak asi takhle:

 

Jako že jsem nemocný, když se sebou nenechám vyjebávat s každým prdem, který si to usmyslí?

Jako že já vyjebávám s policií, když prostě mlčím, což je  jediná moje možnost, aby se mnou nevyjebali oni?

 

Aktéři naší komínové aférky se jak píšeš s policisty "slušně dohodli," a stálo je to 4.000 Kč. Protiprávně. Prostě je okradli. Okradla je státní policie, která má proti zlodějům bránit.To je ta pomoc, o které mluvíš?

 

PS: Můžeš mi sdělit nějakou situaci, kdy ti policajti pomohli?

PPS: u mne za celý život ani jednou. Je to moje chyba?


  • 4
Dík Jezevčík
Vložený obrázek

#3398 Shashlick

Shashlick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 515 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2023 - 9:21

Fakt že jo, slušná diagnoza. 


  • -2

Jde se lovit!

Moje statistiky ZDE


#3399 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2023 - 10:18

Tak ono jde obojí současně. Slušně se domluvit a zároveň se sebou nenechat vyjebávat. Nijak se to nevylučuje a obvykle s tím člověk dosáhne nejvíc.


  • 5

#3400 jezevcik

jezevcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 18 září 2023 - 18:58

Fakt že jo, slušná diagnoza. 

 

Co tím přesně myslíš, jaká diagnoza?

Vyjádři se.

Já tady prostě lidem radím, jak se nenechat okrást. Co je na tom špatného, nebo dokonce patologického?

 

 

Jo, a HaLuMa mi neodpověděla, tak se ptám Tebe:

Můžeš mi sdělit nějakou situaci, kdy ti policajti pomohli?

 

Dík

Jezevčík

 

 

 


  • 1
Dík Jezevčík
Vložený obrázek




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama