Přejít na obsah


Fotka

Zajímavé zjištění


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
155 odpovědí na toto téma

#1 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 15:26

Asi to co teď napíšu nebude žádná převratná myšlenka, navíc sám se nepovažuji vůbec za nijak otřelého starého vlka, ale všimli jste si toho, že u nováčků... - v logu mnohdy nějak chybí poděkování.. - k odlovu volí mnohdy způsoby takové, nad kterými člověk žasne a ještě se nezdráhají je bezostyšně v logu popsat, jako by to bylo zcela normální - když se keška ztratí je víc než 50% pravděpodobnost, že keš bezprostředně předtím navštívil nováček - totéž osud TB/GC Zrovna dnes jsem četl dvoje hlášení o disabled keších tady v Brně, na jednu se dvě holčiny draly tak, až omítka lítala, a když na ně vykouknul někdo místní z okna, tak mu hezky vysvětlily poinu geocachingu, že se k té keši musí dostat - tedy se s krýší je ámen.., u druhé pro změnu zmizel logbook, jen zcela náhodou poslední nálezci byla dva noví kačeři... A tak by se dalo pokračovat... Chtěl jsem tedy jen apelovat na začínající, aby se zkusili zamylset na smyslem svého počínání, že keše tu jsou proto, že je někdo jiný založil, a že keš má žít a přežít i poté, co ji objevíte právě vy. Že vlastník kešky sice může pečovat o kešku, ale nic nebrání tomu, abyste též přiložili pomocnou ruku k dílu. Ale ono se to týká i těch starších... to jak tady ta diskuse - jehly vedle keše - tak sakra, vy máte strach se toho dotknout a vlastníkova povinnost je snad vyrazit na cestu a honem sjednat nápravu ? Obzvlášť když se ani neví kde to přesně u kešky je, přece to nepojede hledat.. ??? No nic, byl to jen takový námět k zamyšlení...
  • 0

#2 vendin

vendin

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 15:41

Souhlasím. Od jisté doby nevkládám na výměnu do keše žádné cennější předměty, protože pravidla férové výměny se zdá že neplatí. Třeba za dřevěnou turistickou známku kterou jsem dal do keše další kačer "férově" vyměnil za příšerného gumového šmoulu... :( ...a jediný můj TB, který jsem vypustil v dubnu po měsíci naneštěstí objevil nějaký polomudla... a TB zmizel ze světa (na GC.com v inventáři kešky samozřejmě stále straší nevyzvednutý)..... :(
  • 0

#3 bertlak

bertlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 16:03

Autacek napsal/a:
Asi to co teď napíšu nebude žádná převratná myšlenka, navíc sám se nepovažuji vůbec za nijak otřelého starého vlka, ale všimli jste si toho, že u nováčků................

Ne všichni jsou stejní a neplatí to určitě jen pro nováčky, ale mohlo by se to tesat do kamene.;)
  • 0

#4 Housle

Housle

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 16:16

Jako ne ze bych byl nakej otrelej kacer:D ale neco uz sem si nasel a kdyz nad tim tedkon premejslim tak dekovat za kes sem zacal az potom co sem zalozil vlastni....
  • 0
DNF je důvod k další návštěvě.

#5 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 16:44

S tím děkováním bych to tak černě neviděl, spíš to je asi tím, že nováčci neví, co mají psát. Sám jsem taky asi prvních dvacet keší neděkoval, nevěděl jsem co a jak. Teď mi to připadne jako samozřejmost, ale tenkrát ne. Spíš mi vadí , jak to logování někdy flákají. Napsat do logu jen smajlíka, tři tečky nebo jedno slovo, je ubohost. Nejde jen o ownera, ale i o samotného hledače. Až si člověk za dva roky přečte aspoň jednovětový log, tak se mu něco vybaví, ale když si přečte TFTC, tak ví kulový. Jinak s Auťáčkem stoprocentně souhlasím a přidávám se k apelu.
  • 0

#6 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 16:54

Taky souhlas. V poslední době jen obnovuji své keše - jednu obnovím, druhou hned někdo ukradne. A to jsou schránky, které už přežily hlavní nájezdy hledačů, mají za sebou několik set nálezů. Přesto se ztrácejí víc než dřív.
  • 0

#7 Fénix-4018

Fénix-4018

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 558 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 16:57

vendin napsal/a:
...a jediný můj TB, který jsem vypustil v dubnu po měsíci naneštěstí objevil nějaký polomudla... a TB zmizel ze světa (na GC.com v inventáři kešky samozřejmě stále straší nevyzvednutý)..... :(


v tom případě bys ale jako zkušený cacher měl kliknout "mark item missing" aby tam nelákal zbytečně cachery ;) Jinak samozřejmě upřímnou broučí soustrast :(
  • 0

#8 hejv

hejv

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 17:04

abakus napsal/a:
Spíš mi vadí , jak to logování někdy flákají. Napsat do logu jen smajlíka, tři tečky nebo jedno slovo, je ubohost.
Nejde jen o ownera, ale i o samotného hledače. Až si člověk za dva roky přečte aspoň jednovětový log, tak se mu něco vybaví, ale když si přečte TFTC, tak ví kulový.

Vím o kačerovi, který logy používá jen pro svoji statistiku. Log zní např.: #56 17:30, beze slůvka poděkování či dokonce zkratky typu TNLN apod. Takový log moc nepotěší.
Jak jsem psal již dříve, jeden z důležitých kroků výchovy kačerů je založení vlastní keše. Když si dají tu práci s vytvořením listingu a údržbou, začnou si víc vážit i práce ostatních.
Ale nic proti nováčkům, to jsme stále i my. Poslední dobou zjišťuji, že o mnoho lepší nebývají ani kačeři s mnoha stovkami nálezů. Zapomínají logovat coiny a travelbugy, v logu zbytečně prozrazují, přiloží i foto poměrně dost přibližující místo uložení cache apod. Asi už se považují za zkušené a je to na někdy na škodu.
Ale to vše bereme s klidem a vědomím, že je to hra pro nás a pro ostatní, občas se něco nepovede, ale celkově je to skvělá zábava, hledání i zakládání.:)
  • 0

#9 Bo.T.L.

Bo.T.L.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 17:40

Autacek napsal/a:
Asi to co teď napíšu nebude žádná převratná myšlenka, navíc sám se nepovažuji vůbec za nijak otřelého starého vlka, ale všimli jste si toho, že u nováčků...

- v logu mnohdy nějak chybí poděkování..
...


Možná to bude znít blbě, ale já klasické poděkování za cache do logu většinou nepíšu (a zkratku TFTC považuju spíš za nadávku, když tam kromě této zkratky nic jiného není tak tuplem). Je to sice možná takové pravidlo slušného chování, ale až moc často mám pocit, že jde o otřepanou frázi a dotyčný si myslí o ... píp.
Nechci tím v žádném případě tvrdit že kdo do logu napíše poděkování je hlupák.
Proto se spíš snažím takzvaně poděkovat obsahem svého logu (pokud je za co). Někdy se mi to daří, někdy asi ne. Sice jsem zatím žádnou cache nezaložil, ale když čtu logy od svých GC, docela se někdy nestačím divit.

Tak hezké opoledne všem :-)
  • 0

#10 Asek

Asek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 19:18

hejv napsal/a:
..., jeden z důležitých kroků výchovy kačerů je založení vlastní keše. ...

Svatá pravda. Teprve po založení vlastních keší jsem si uvědomil, že za všechnu námahu se zřízením a údržbou je poděkování vlastně jedinou odměnou. Pochvala v logu mě potěší víc, než nález cizí kešky.
  • 0

#11 DIrKa team

DIrKa team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 81 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 20:06

Není se čemu divit, když noví kačeři vznikají z akcí jako http://www.geobusiness.cz/geokacer/ a http://www.budgeo-vysocina.cz/ viďte pane Jiří Pánek a Víte Pászto
  • 0
David Irenka Kateřina a okolo pobíhající Argus

#12 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 409 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 20:20

DIrKa team napsal/a:
Není se čemu divit, když noví kačeři vznikají z akcí jako http://www.geobusiness.cz/geokacer/ a http://www.budgeo-vysocina.cz/ viďte pane Jiří Pánek a Víte Pászto


No ja bych to neodsuzoval.....myslim ze je to o moc lepsi nez kdyz vznikaji z clanku v Abicku nebo podobnych....tady se aspon dozvedi co a jak...a natrenuji si to na "neverejnych" kesich.
  • 0

#13 yetty002

yetty002

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 48 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 20:27

Asek napsal/a:

hejv napsal/a:
..., jeden z důležitých kroků výchovy kačerů je založení vlastní keše. ...

Svatá pravda. Teprve po založení vlastních keší jsem si uvědomil, že za všechnu námahu se zřízením a údržbou je poděkování vlastně jedinou odměnou. Pochvala v logu mě potěší víc, než nález cizí kešky.


Já v logu vždy děkuji. Autoři si to zaslouží za svou práci. Začal jsme to taky dělat až když jsem založil svou první kešku. Nemyslím si ale, že je to nejlepší přístup- založit si kešku a pak začít dkovat, poté tu vznikají kešky minimální hodnoty, listing v jedné větě atd. Dalo by se poktačovat, ale to bychom se pak dostali do stále omílaného tématu zakládání nováčky
  • 0
Cyklogeocaching is the best

#14 DIrKa team

DIrKa team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 81 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 20:46

swenney napsal/a:

DIrKa team napsal/a:
Není se čemu divit, když noví kačeři vznikají z akcí jako http://www.geobusiness.cz/geokacer/ a http://www.budgeo-vysocina.cz/ viďte pane Jiří Pánek a Víte Pászto


No ja bych to neodsuzoval.....myslim ze je to o moc lepsi nez kdyz vznikaji z clanku v Abicku nebo podobnych....tady se aspon dozvedi co a jak...a natrenuji si to na "neverejnych" kesich.


To si nemyslím, pokud si přečteš článek v ABC, (já si to přečet v reflexu) tak to je jenom článek a musíš vynaložit nějakou energii se dostat do dění. Dostat to takhle naservírovaný, to pak probudí i různý antigeocaching teamy a jim podobný.
  • 0
David Irenka Kateřina a okolo pobíhající Argus

#15 Adrian_S

Adrian_S

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 319 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 20:47

Abych pravdu řekl, tak se mi tohle to moc nelíbí.. Když vidím, co nováčci dělají (nemyslím jako logy, někdy jsou v pořádku), ale jak tu psal DIrKa team.. To budgeo.cz apod.. kam ten svět spěje?? Zachvilku budeme mít po hře.. A ještě teďka jak se objevují ničitelé cachí (v Hradci Králové - Antigeocaching team, v Brně - Žhář..) no.. Jestli to takhle půjde dál, tak asi budeme muset zakládat cache v zahraničí:D nebo s tím sekneme. Docela mě štve, že třeba nováček, aniž by ulovil 50 cachí, se chová při lovení tak podezřele a ještě když ho někdo chytne při činu, že vyzradí, o co jde. Je to sice hrozný, ale co naděláme.. :@:@
  • 0

#16 Honzula

Honzula

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 20:55

Poděkovat je slušnost, ale neuškodí ani upřímnost. A pokud bych si měl vybrat, budu radši, když se kačer rozepíše a nepoděkuje, než když napíše jen díky. Sám se rád rozepisuju, a čím zajímavější a náročnější keška, tím delší je můj log. Schválně jsem se mrknul na vlastní logy z počátku hledání a zjistil jsem že za prvních 20-30 kousků jsem děkoval jen občas. Asi jsem si až pak někde přečetl že je zvykem poděkovat.
  • 0

#17 Adrian_S

Adrian_S

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 319 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 21:14

Honzula napsal/a:
Poděkovat je slušnost, ale neuškodí ani upřímnost. A pokud bych si měl vybrat, budu radši, když se kačer rozepíše a nepoděkuje, než když napíše jen díky. Sám se rád rozepisuju, a čím zajímavější a náročnější keška, tím delší je můj log.
Schválně jsem se mrknul na vlastní logy z počátku hledání a zjistil jsem že za prvních 20-30 kousků jsem děkoval jen občas. Asi jsem si až pak někde přečetl že je zvykem poděkovat.


No, vlastně i já někdy píšu do logů jen: Nalezeno ihned (rychle, v poho...) Díky za kešku. IN: OUT: ..
Ale to už je zvyk, no, spíš zlozvyk, ale i tohle by stačilo jako "prostý geo-log ke kešce)..
Jako, když někdo jen napíše: #40 TFTC, nebo jak psali jedni cacheři:
# 41.. In: Out..
To je ubohý.. Ono by fakt asi stačilo (když by to někdo nemohl napsat lépe) typ logu: Nalezeno ihned (rychle, v poho...) Díky za kešku. IN: OUT: ..
  • 0

#18 LacertaCZ

LacertaCZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 25 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 21:28

Já považuji psaní logu přímo jako poděkování autorovi za práci, nebo alespoň snahu i když to někdy není zrovna nejjednodušší.Vykřesat i z kešky, co mě nenadchla něco dobrého a naťuknout to, co by šlo zlepšit. Jsem greenhorn, měla bych mlčet a zelenat se.. Ale dle mého názoru jsou lidé, které psát logy vyloženě baví (třeba já), co jim to nevadí a co psaní nesnáší. Jejich postoj k logování on-line, kde se přeci jen můžou trochu rozepsat, se odráží na "kvalitě" příspěvků. Třeba log typu:" hm..." zanechá opravdu "výbornou" vizitku kačerovi po celou dobu existenci kešky. Ale co s tím uděláme?? Nic, je to přeci každého věc..:|
  • 0

#19 petnek

petnek

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 21:37

Jsem mezi vámi nový a jen nestačím zírat co se děje. Napadlo mě že i tací jsou mezi námi, ale že je to až tak špatné jsem nečekal.. :( . Snad nikdy nezapomenu na chvíli když jsem našel první. Je to krásný a nechápu jak někdo může naše poklady ničit, nebo jen porušovat pravidla logů a trade výměn..
  • 0

#20 hejv

hejv

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 27 červen 2008 - 21:41

TomatoCZ napsal/a:
Já považuji psaní logu přímo jako poděkování autorovi za práci, nebo alespoň snahu i když to někdy není zrovna nejjednodušší.Vykřesat i z kešky, co mě nenadchla něco dobrého a naťuknout to, co by šlo zlepšit. Jsem greenhorn, měla bych mlčet a zelenat se.. Ale dle mého názoru jsou lidé, které psát logy vyloženě baví (třeba já), co jim to nevadí a co psaní nesnáší.

Ano, je to přesně tak, zajímavý log se zážitky je nejlepší poděkování autorovi. Také píšu relativně delší logy.
Obvyklý postup je: pěkné místo + pěkná keška + pěkné zážitky = pěkný log + přiložit fotky. No a někdy to tak úplně nevyjde, takže ten log je pak kratší a fotky na místě ani neuděláme atd. ;) , ale aspoň poděkování za snahu autora připojíme.
No a když jsme u toho, velmi oceňuji přiložené fotky a sami je často k logu přikládáme. A rádi se při čtení listingu nějaké keše podíváme na galerii fotek.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama