Přejít na obsah


Fotka

Mysterky na IT téma ano či ne?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
42 odpovědí na toto téma

#1 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 20:04

Reaguji na mitákův log na GC1H8Y6. Zajímal by mě názor i ostatních kačerů nejen na tuto keš. Při tvorbě této keše jsem zabrousil do historie počítačů, abych tento obor přiblížil ne IT lidem. Tehdy počítače nebyly tak složité, manuál k programování byl na pár stran a myslel jsem, že většině lidí nebude dělat problém kód pochopit, I to co kód řeší je všeobecně známá věc. (Až po Vulpově radě jsem zvednul obtížnost, prý je to dost těžké.)

Měl jsem původně v úmyslu založit další kešku na podobném principu, akorát složitější. Chtěl jsem přiblížit lidem nádhernou architekturu nepřímého adresování a nulté stránky na počítačích ADT neboli HP1000. Po mitákově narážce na Rybičce GC1GZYV jsem úvahy tohoto typu přerušil, teď si říkám, že tu keš zakládat nebudu. Líbila by se vám taková keš?

Ptáme se tedy kačerské komunity na její názor. Je mitákův názor názorem většiny kačerstva? Nebo je miták jen věčně nespokojený rebel, kterého nelze brát vážně? Opravdu vás nebaví IT kešky a to ani tehdy, kdy nevyžadují speciální znalosti?

Dle logů naše keška některé kačery bavila. Myslíte si, že má smysl dělat keše, které zabaví jen malé procento kačerů?
  • 0

#2 Johule

Johule

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 20:31

na tuto kešku jsem se už koukala...já jsem na tom takhle-hlavní věc je, že preferuju kešky v přírodě, ke kterým vede hezká procházka a druhá je ta, že jsem programátorský antitalent. Přesto možná až se někdy budu nudit a budu mít všecho v okolí vylovené (to mi ale zatím fakt nehrozí:D) podívám se na ni a zkusím ji vyluštit. Můj názor je ten, že se určitě najdou lidi, kterým tato keška sedne a pokud mezi ně nepatřím, nikdo mě nenutí ji jít ulovit a to že mi na mapě vadí modrej otazníček, je moje věc... Takže já sama proti těmto keším nic nemám a ať se klidně zakládají...pořád mnohem lepší než některé tradicionálky např. u dětského hřiště mezi paneláky;)
  • 0

#3 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 20:33

Checht Mitákovi asi nestačí gratulace. :D:D:D Ale k věci. Většinou se najde někdo, koho to bude bavit a někdo, koho nebude a dokud ta první skupina není z nějakého důvodu úplně prázdná, tak cache podle mě cenu má. Druhá skupina ji může vesele ignorovat... jasně, zanedbáme-li fóbii z ikonek na mapě a tak. :D:D Nevím, jak vypadá cache v reálu, ale podle listingu se docela podobá PaBovým Computer keším v Praze a myslím si, že ty patří rozhodně do toho lepšího až nejlepšího soudku. Problém v Brně asi bude ten, že už je keší na počítačová témata moc a nejsou holt pro každého.
  • 0

#4 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 20:44

:D Hergot Martine, hlavně že jsem do logu psal, že doufám že nevznikne další jalová debata. Jestli chceš nějakou kešku založit, tak si ji založ, nikdo ti to nemůže zakázat nebo vyvracet. Jsou dokonce i lidi, kteří zakládají cíleně kešky tak, aby potěšili opravdu jen pár jednotlivců a masa je jim ukradená. Musím ale podotknout, že valím bulvy nad tím, že chceš mít další keš ještě těžší. Vím od některých IŤáků geocacherů, že toto se jim zdálo i pro ně příliš těžké. Vulpo asi ne nadarmo doporučoval zvednutí obtížnosti. Ostatně na tvé keši mě asi nejvíc vadilo umístění, které mě nutilo dostavovat se opakovaně na nepříliš atraktivní místo pod velmi, ale velmi bedlivým dohledem. Nechat neodlovenou keš je pro mě a další samozřejmě nepřípustné, proto říkám, že si máš zakládat co chceš a já si v nejhorším případě najdu jakýkoliv způsob, abych to mohl odlovit a smazat ze seznamu nenalezených kešek. Věřím, že ti tento víceméně podvodný brute-force nevadí a pokud ano a budeš požadovat jakékoliv důkazy o vlastním vyřešení, tak dokážu zfalšovat cokoliv ;)
  • 0

#5 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 21:09

Veverko, co chceš slyšet ? Cache GC1H8Y6 má asi 25 nálezů a to ještě pofidérních. Nezakládáš-li kešky především jen pro sebe, tak logickou úvahou už jsi dávno našel odpověď na svou otázku v tomto tvém vlákně. Podle nálezů bys měl být schopen si přiznat, že jsi moc kačerů nepotěšil. Jinak myslím že v diskusi kolem keše "Rybička" již bylo řečeno takřka vše...
  • 0

#6 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 21:18

Za sebe můžu říct - jsem z oboru, zkoušel jsem si program přepsat do normálního jazyka a pochopit algoritmus. Nic moc jsem nepochpil, ale je pravda, že jsem nad tím netrávil hodiny. Po této nepříliš zábavné zkušenosti jsem dal kešku k ledu a čekám, až se ke mně nějakým způsobem donesou souřadnice. Už mě ani nebaví pročítat další logy s případnýma hintama. Zkrátka - je to z daleké historie, s množstvím háčků. Kdyby to bylo něco z moderních programovacích jazyků, s nějakým přínosem, pak možná ... ale takto, když mě to neoslovilo a nevedlo k řešení napoprvé, už se mi nechce znovu studovat manuál a interpretovat prapodivná čísla. Docela zdařilé mi přišly IP cache, WiFi, Jak se do lesa volá ... prostě náznak problému z IT a celkem snadno nalezitelná cesta k řešení. Ale nezlob se na mě, louskání cizích programů je noční můra programátora, a myslím, že nejen já tuto činnost v práci nesnáším snad ze všeho nejvíc. To jen tak, abys poznal i jiný úhel pohledu ;)
  • 0

#7 sowda

sowda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 21:28

"Při tvorbě této keše jsem zabrousil do historie počítačů, abych tento obor přiblížil ne IT lidem." A dosáhl jsi čeho? Že si 95% kačerů přečte listing (googlem takových informací zjistím daleko víc) a tím skončí. Dělával jsem kdysi do programování, ale ani náznakem bych se do toho nepustil. Když se tak dívám na ty různé mysterky, tak mi připadá, že to, co mělo lidi dostat od počítačů do přírody, je k těm počítačům zase vrací. Škoda.
  • 0
HTC One X, Android 4.0.4
c:geo, Locus
Lidi, já žijuVložený obrázek

#8 RudaRaptor

RudaRaptor

    RudaRaptor

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 22:02

Dost bylo IT mysterek. Myslim, ze je to jasne podle logu i nazoru tady. Smutne je, ze kdyz si das praci takoveto kese lustit, ztratis tim dlouhe hodiny u pocitace, tak te to dovede pouze na dalsi hnusnou ulici v Brne.
  • 0

#9 michajlpetrof

michajlpetrof

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 22:05

Takoveto mysterky jsou presne to co na geocachingu nesnasim...nejakej chytrak ve svym oboru dostatecne vzdelanej si rekne...taaak a ted zalozim skvelou kes...(taky sem si to rekl :-) GC1198J ale tam jde jen o vyhledani informaci) A z takovy kese se pak muzou lidi mimo obor jako ja treba posr...Takze to pak vypada tak se nejdriv snazim na to prijit, travim hodiny u pocitace, prosim o napovedy a ani s nima s tim nehnu. Kdyz se pak nahodou dostanu k souradnicim a kes odlovim ani z ni nemam radost. Chapu ze lidi ze stejneho oboru co na to prijdou to treba potesi, taky vim ze me nikdo nenuti lovit tyto kese, ale jen rikam svuj nazor... a ten zni smysl to nema...Jen male procento si z toho neco vezme... Ale jestli zakladas kese s umyslem co nejmensiho poctu nalezu (jako treba Nanutando) tak proc ne...
  • 0

#10 Trauma_Zero

Trauma_Zero

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 507 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 22:27

podobné cache asi ne, nevidím v tom vtip, pointu....je to podobně zábavné jako když někdo udělá Mystery cache na téma "První daňové přiznání v Brně podané v tomto roce" Celkově jako člověk pracující každodeně s IT nemám podobné nejen Brněnské IT rádobyspeciality rád a odfiltrovávám je...
  • 0

#11 PK500

PK500

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 22:37

rodinka veverek napsal/a:
.... Chtěl jsem přiblížit lidem nádhernou architekturu nepřímého adresování a nulté stránky na počítačích ADT neboli HP1000. ....


Nebojme se toho přátelé. Adresujme nepřímo! I já jsem již nekolikrát nepřímo adresoval. .... tajne. .... jednou a potom ještě třikrát. ;)

Taky jsem se jednou doma smál počítačovému vtipu a zůstal nepochopen.
  • 0

#12 vkali

vkali

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2009 - 22:49

Já, ač jsem "od fochu", tak keš "První počítač v Brně" ignoruji. Luštění by byla možná hodina manuální práce (hodina jednoduché nezáživné iterační mechanické práce), ale nevidím sebemenší motivaci proč to dělat. Právě proto, že programování je moje práce. Geocaching beru jako záminku a důvod, proč sám sebe vytáhnout od počítače do přírody nebo aspoň do ulic. Dělám to proto, abych si vyčistil hlavu od IT. Ne proto abych řešil další IT problémy, mám dost těch za které jsem placený penězi, nepotřebuju si přibírat "melouchy", za které dostanu zaplaceno smajlíkem na mapě. Ten otazníček mi v mojí mapce nijak nevadí, a nemusím sobě ani nikomu jinému dokazovat, že to dokážu, takže otazníček tam zůstane a nijak mě to neirituje. Moc nechápu, proč někteří lidi zabíjejí čas něčím co je nebaví a pak se rozčilují. Jestli tě příprava keše bavila, a vidíš v tom smysl, tak je to myslím v pořádku a klidně pokračuj v přípravě podobných, každá si nějakého uspokojeného luštitele najde. Nevím proč by ti za to měl někdo nadávat. Teda dokud mě nebudeš nutit, abych to luštil i já.
  • 0

#13 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 7:22

Já osobně beru takové mysterky jako výzvu ale člověk by měl být za její vyluštění odměněn nějakým pěkným místem a ne microcachí na nezajímavém místě. Takovou budou lovit (a také loví) jenom ti skalní co si buď prozradí souřadnice nebo to najdou hrubou silou takže celá mysterka ztrácí smysl.
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#14 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 9:40

Na pěkném místě by měla být keš tradiční nebo multi. A když mysterka, tak spíš jednoduchá a zábavná. Zdá se mi škoda blokovat hezká místa těžšími mysterkami. Myslel jsem si, že když do listingu přímo napíšu, že místo zajímavé není, tak že ti, které toto téma nebaví, ji luštit nebudou a nebudou mít pocit, že o něco přišli. A ktomu rozlézání kódu. Kdysi jsem rozlézal ještě s jedním člověkem obsah ROMky počítače Sharp MZ-800, clekm 16 KB. Rozlezli jsme to do poslední instrukce a bavilo nás to. A teď to vypadá, jako by těch, které to baví bylo v menšině. Ten nejhrubší BF, kdy z někoho kačer vylomí hotové souřadnice nás štve, ale nic s tím nenaděláme, jsme rádi, že se k tomu dokáží přiznat.
  • 0

#15 malcor

malcor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 10:19

Musim se priznat ze pokud tahle kes mela priblizit IT ne IT lidem tak jim to mozna priblizila listingem. A tim to taky skoncilo, lusteni bych rekl je jen pro IT masochisty a zjevne podle reakci lidi, kteri se IT zivi to "stoji" za to. Skoda Ale obecne, me IT mysterky nevadi, pokud maji rozumnou obtiznost a neco mi daji. Ale musi to mit rozumnou miru.
  • 0
Přehled bookmarklistů a nejoblíbenějších keší v ČR

Garmin Oregon 300 + Topo Czech 2 PRO, případně HTC Touch HD

#16 Mimon_team

Mimon_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 417 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 10:30

rodinka veverek napsal/a:
A ktomu rozlézání kódu. Kdysi jsem rozlézal ještě s jedním člověkem obsah ROMky počítače Sharp MZ-800, clekm 16 KB. Rozlezli jsme to do poslední instrukce a bavilo nás to. A teď to vypadá, jako by těch, které to baví bylo v menšině.

:) Udělejte cache kde bude úkolem cracknutí nějakého programu, tam si každý užije kódu do sytosti :))))

Ne, vážně. U té kešky "první počítač" je trochu vopruz to, že si člověk musí hrát na automat a více méně slepě simulovat instrukce. A odměnou za luštění je pak jen obyčejná tiktakovka (vím že důvody jste už vysvětlovali).

ALE: míst pro keše je pořád dost, a PM-ové mají své ignore listy, takže moc nechápu původní dotaz. Buď jste tu keš chtěli založit, a tak ji nechte tam kde je a nerušte ji, nebo jste ji zakládali jako experiment, a pak stačí podívat se do logů k tomu abyste se rozhodli jestli ji nechat žít nebo ne ...
  • 0

#17 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 10:32

Jak se tu několik hlasů vyjádřilo - lidi z IT disassemblovat kód nebaví, a pro ostatní je hodně složité a časově náročné něco nastudovat a dostat se do toho - je to něco naprostoho cizího jejich uvažování. Určitě jsi musel z ohlasů pochopit, že je naprosté minimum těch, kterým by to udělalo radost. A to by dle mého měl být hlavní cíl kešky. Co se týká možnosti ignorování - bohužel se poslední dobou objevují tyto typy v čím dál větším množství, tu První počítač, tu původní Rybička, tam Jazz&Blues klub atd. Jsou to úzce zaměřená témata, a kdyby měl člověk všechny takové ignorovat, za chvíli bude mít mapu nepřehlednou a bude se těžko orientovat, co jít odlovit a co ne (pokud je BM a nemůže využít ignore list). Takže je jednodušší se uchýlit ke stylu "nějak to odlovit" ...
  • 0

#18 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 10:48

Tak ac v malem segmentu rozsahleho IT delam, tak takovy masochista zase nejsem. Kdyz prestanu programovat, chci se odreagovat necim jinym nez timto. On je to ale obecnejsi problem tech "super-odbornych" nebo "odhadni muj myslenkovy pochod a mas sifru" mystery cache, ktere se posledni dobou, v ramci trumfovani "kdo udela tezsi" zacaly mnozit jak houby po desti nejen v Brne. :( Pres Brno obcas jezdim, takze pokud mi nekdo z retezu predavani souradnic tyto posle, bodik odlovim (kazdy bod je dobry ne? ;):D ) a v logu se k nevylusteni verene priznam. :D
  • 0

#19 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 11:01

mitak napsal/a:
:D Hergot Martine, hlavně že jsem do logu psal, že doufám že nevznikne další jalová debata.

Debata o tom, jaké bychom chtěli mít kešky není nikdy jalová. Když nedáme autorům jasně na vědomí, jaké chceme kešky, budou vyrábět kešky o nichž si myslí, že se nám budou líbit.

Pokud budeme psát do logu neutrální logy typu: "No ta nás potrápila, nakonec vyluštěno s pomocí XYZ, díky za keš.", budou vznikat v dobré víře podobné kešky dál.

Tvůj log je zatím jediný negativní z 24 logů. Takže mám nad tím mávnout rukou a předpokládat, že 95% lidí se takové kešeška líbila? A na základě těchto dobrých zkušeností vyrobit další takovou a další a další? Nebo je lepší se o tom pobavit?
  • 0

#20 ZCh

ZCh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 114 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2009 - 11:42

Na rozdíl od některých mysterek, tak tahle:
- nebyla ani o nesmyslném googlení, při kterém se člověk nakonec o problematice nic nemusí dovědět
- ani to nebyla šifra, na kterou člověk přijde spíše náhodou než logickým uvažováním

Dalo se na to dojít exaktním, relativně přímořarým postupem (jenom ten Taylorův rozvoj mne poněkud zaskočil - duo Havel/Studnička nebyli zrovna moji neojoblíbenější vyučující)

Jo, určitě jsem deformovanej svým povoláním, ale to jsme asi každý (někdo zase rád sečítá počet hvězdiček a cípů na výložkách uniforem)
Jo, byla to pro mne určitá nostalgie, i když tento počítač jsem už bohužel nezažil.

Když člověk tuhle kešku louskne, tak si uvědomí, že i na těch historických počitadlech u kterých množina instrukcí byla menší než u dnešních RISC (Reduced Instruction Set Processor) se daly dělat zajímavé věci...

A na ten indirect addressing se už těším, protože ÁDéTéčkem jsem odkojen ;)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama