Přejít na obsah


Fotka

Konec geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#21 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 10:51

jsem si vzpomněl... tohle téma je na to zcela stvořeno... Zaslechl jsem zvěsti, že se GPS signál zpoplatní a nebude již zadarmo pro všechny. Že to údajně bude rozděleno podle přesnosti a podle toho budou poplatky.
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#22 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 11:09

fremen.cz napsal/a:
jsem si vzpomněl... tohle téma je na to zcela stvořeno...

Zaslechl jsem zvěsti, že se GPS signál zpoplatní a nebude již zadarmo pro všechny.
Že to údajně bude rozděleno podle přesnosti a podle toho budou poplatky.


Ano, toto vlákno zde bylo založeno 1. dubna. :D
  • 0

Keše jako POI pro eTrexy HCx
Čeština do programu GCStatistic
Motto: Body a klid!
Pomozte s výzkumem výskytu Koťátka v Geocachingu.


#23 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 11:13

Don82 napsal/a:

fremen.cz napsal/a:
jsem si vzpomněl... tohle téma je na to zcela stvořeno...

Zaslechl jsem zvěsti, že se GPS signál zpoplatní a nebude již zadarmo pro všechny.
Že to údajně bude rozděleno podle přesnosti a podle toho budou poplatky.


Ano, toto vlákno zde bylo založeno 1. dubna. :D


to lecos vysvětluje... protože mi nejde do hlavy jak by to bylo technicky proveditelné, když GPSka signál jen přijímá a do žádné sítě se nehlásí
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#24 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 11:17

tak ono v podstate je GPS zpoplatneno uz dnes. Vyrobci cipu plati amikum licenci, kterou koncovy uzivatel ani nevnima, presto tam je.
  • 0

#25 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 11:43

Geo Gadget napsal/a:
tak ono v podstate je GPS zpoplatneno uz dnes. Vyrobci cipu plati amikum licenci, kterou koncovy uzivatel ani nevnima, presto tam je.

Nekolikrat jsem se snazil zjistit, jak placení přesně funguje (komu se platí, jak a za co) a nějak jsem nikdy nenašel. Máš nějaký relevantní zdroj téhle informace?
  • 0

#26 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 11:56

Podle me je to taky nesmysl.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#27 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 12:44

je to psano v patentu, bylo to na nejakym webu, ted to nemuzu najit, ta castka se plati ministerstvu dopravy, a je to neco pod dolar, nebo pred x lety kdy jsem to cetl to bylo. V clanku se rozebiral duvod proc to jde na dopravu kdyz to jinak spada pod ministerstvo obrany. Plus tam bylo neco o NMEA protokolu kterej je open source, ale nekdo ho chtel taky zpoplatnit, coz jim vlada zatrhla.
  • 0

#28 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 12:57

No možné to samozřejmě je, ale já bych to jenom rád viděl černé na bílém v nějakém oficiálním dokumentu. Jinak GPS už docela dlouho nespadá pouze pod ministerstvo obrany ale také právě pod ministerstvo dopravy.
  • 0

#29 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 13:14

Opetovne tvrdim, ze je to nesmysl, ale velmi rad se necham presvedcit o opaku. Navic jakemu ministerstvu by se to melo platit, to je prece taky nesmysl, kdyz se to treba vyrobi v Cine. Ale pokud k tomu najdes nejaky relevantni clanek, tak proc ne.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#30 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 13:19

samozrejme americkemu ministerstvu, nebot satelity patri americke vlade. Nejsme v komunismu a plati se za vse :)
  • 0

#31 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 13:21

Geo Gadget: jak rikam, zkus neco dohledat. Ja koukal po par zdojich a nikde nic. I kdyz si da clovek vyhledat treba "GPS patent" nebo "GPS licence". Podle me je to free zalezitost, stejne jako PMR, jako kdyby se nekomu melo platit za moznost vysilani/prijimani v tom pasmu.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#32 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 13:29

taky ted nic nenachazim, jenze treba na free patents nic neni, krom nmea protokolu. PMR je velkej rozdil, jejich provoz nikdo nedotuje. Podobne by se to dalo prirovnat spis k radiu nebo televizi, taky tam platis poplatky. Az budu mit trosku casu tak po tom mrknu hloubeji, docela me to zajima jak to vlastne je. Ale obecne nejsem moc ochoten verit tomu, ze by americka vlada delala neco zadarmo :) edit: jinak ten poplatek nebyl za pouziti pasma, ale za desifrovaci algoritmus
  • 0

#33 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 13:37

Geo Gadget: jenze GPS je pasivnim prijimacem (tzn. nic nevysila, zadne ID, proste nic) a neni jak zpetne overit, zdali nejake zarizeni prijima ci neprijima. Je tedy realne nemozne dohledat pocet zarizeni s GPS chipem a cele by to bylo pouze o "slusnosti" vyrobcu. A kdyz se clovek podiva po netu a zjisti, kolik vyrobcu nabizi nacerno kopie ruznych mobilu ci PDA se systemem Windows Mobile, tak si nedelam iluze zrovna o nejakem GPS.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#34 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 13:43

To mas samozrejme pravdu. Je to o slusnosti. Ja ten clanek cetl v dobe kdy se objevil etrex legend, tehdy jsem s tim zacinal a moc informaci nebylo, takze clovek hltal vsechno. Mozna je to ted uz skutecne jinak. Nicmene i televizi mas o slusnosti, taky nedohledaji jestli ji mas nebo ne. Jinak takovehle licencni podminky nejsou uplne neobvykle. Delame zarizeni do ktereho taky dokupujeme algoritmus, klidne to muzeme frkat jak bata cvicky a tvrdit, ze vyrobime jen par kusu. Ale jsme slusni a platime.
  • 0

#35 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 14:00

Za dešifrovací algoritmus asi spíš také ne. Na civilním signálu není co dešifrovat a na získaní klíčů k vojenskému zase zdaleka nestačí peníze. Něco podobného se ale asi plánuje u Galilea, kde by jedna ze služeb měla být komerční. Podle mě by byla jediná možnost ten patent.
  • 0

#36 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 16:11

kurnik, kvuli tomu ze hledam ten patent tak mi tesne utekla jedna magnum fleska v terezine :) a patent jsem stejne nenasel :)
  • 0

#37 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 19:08

A nemělo by náhodou na každém zařízení být napsáno, které patenty obsahuje ?
  • 0

#38 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 19:30

Arne, ne nemelo, mame par patentovanych zarizeni a a ceska nebo nove harmonizovana EN norma o tom nic nerika, vetsinou se to dava treba do manualu, pusobi to marketingove dobre a potencialniho padelatele to muze odradit, samozrejme ne cinany :) Naopak je tvoji povinnosti, kdyz neco vyrabis, ujistit se o tom, ze neporusujes nici patent.
  • 0

#39 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 23 červen 2010 - 20:11

S474N napsal/a:
Opetovne tvrdim, ze je to nesmysl, ale velmi rad se necham presvedcit o opaku. Navic jakemu ministerstvu by se to melo platit, to je prece taky nesmysl, kdyz se to treba vyrobi v Cine. Ale pokud k tomu najdes nejaky relevantni clanek, tak proc ne.


To je stejná kravina, jako že se icq už asi 10 let platí. Kolem října čekám, že tento hoax zase bude kolovat...
  • 0

#40 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2010 - 5:39

Vzhledem k tomu, že OSA shrábne preventivní pokutu za každé prodané DVD-R médium (protože k čemu jinému než k pořizování pirátských kopií si to lidé kupují) bych se ani nedivil, kdyby museli výrobci čipů odvádět nějaký desátek ministerstvu obrany USA které systém GPS provozuje. Ale s případnou vymahatelností to vidím bledě.
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama