Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1761 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2016 - 20:24

Slanovat na uzlu prusikoveho typu? Z normalni repky? To je dost riskantni, ne? Pri treni lana o lano vznika docela velke treni a teplo, ktere poskozuje jak lano tak prusika. Treni lana o lano pod zatezi je asi nehorsi mozny postup, vsude se pred tim velmi durazne varuje..


  • 3

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#1762 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2016 - 20:28

zdravím,a proč nepoužijete prusík s uzlem distel hitch,tlakem shora lze prusík i pod zatížením sunout dolů. Dá se založit nad i pod osmu. V podstatě já na něm i slaňuji, je jako jumar i grigrina dohromady. Na lano 10.5 používám prusík ideálně 7 - 8, jako pojistka k osmě asi stačí i 4-6.

Slanovat na prusiku? To teda slysim prvne. Mas aspon aramidovej, nebo normalni nylonovej? To mi prijde jako pokus o sebevrazdu.


Tento příspěvek byl upraven od Modrak: 30 květen 2016 - 20:29

  • 1

#1763 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2016 - 22:17

Jestli jsem to dobře pochopila, tak ono se na něm de facto neslaní, slaní se na osmě, ten prusík je tam jen jako pojistka. Sune se dolu neutažnej, zatáhne se jen, když se na něj pověsíš, ale to se pak taky zastaví. Nebo je to slanění na prusíku míněno jinak?


  • 0

#1764 Bubbu

Bubbu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 97 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 8:32

Je míněno, že nemáš osmu, ale visíš v prusíku a jak ho posunuješ, tak slaňuješ. Podobně jako při DRT. Pokud není dobře uvázaný, může to být zajímavý. 

Jendou jsem jela 100 kiláků do Německa a pak jsem pod pilířem zjistila, že nějaký skřítek mi z batohu vyndal všechna železa a nechal jen lano, sedák a ploché smyce. Tak jsem z toho umotala prusíky a vystoupala i slanila dolů, ale bylo to fakt jen pár metrů. 


  • 0

#1765 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 8:34

Je míněno, že nemáš osmu, ale visíš v prusíku a jak ho posunuješ, tak slaňuješ. Podobně jako při DRT. Pokud není dobře uvázaný, může to být zajímavý. 

Jendou jsem jela 100 kiláků do Německa a pak jsem pod pilířem zjistila, že nějaký skřítek mi z batohu vyndal všechna železa a nechal jen lano, sedák a ploché smyce. Tak jsem z toho umotala prusíky a vystoupala i slanila dolů, ale bylo to fakt jen pár metrů. 

V takovém případě bych neslaňoval, ale pěkně se zase prusíkama dopíďalkoval dolů.


  • 3

#1766 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 11:38

Marně hledám, jak uvázat takový ten "uzel" co se používá, když chcete mít třeba reepku po ruce na sedáku. V metodice to není, protože to není uzel jako k lezení nebo slanění, ale jen ke "skladování". To samé smyce. Dnes jsem si pořídil svoje první a je to jako hadi. :) Něco bych asi umotal, ale určitě je něco osvědčeného, co drží a jde v případě potřeby snadno rozuzlovat.


  • 0

#1767 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 12:42

Já měl za to, že na materiálová poutka sedáku se vše cvaká pomocí karabin.


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#1768 VitDLa

VitDLa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 12:45

Marně hledám, jak uvázat takový ten "uzel" co se používá, když chcete mít třeba reepku po ruce na sedáku. V metodice to není, protože to není uzel jako k lezení nebo slanění, ale jen ke "skladování". To samé smyce. Dnes jsem si pořídil svoje první a je to jako hadi. :) Něco bych asi umotal, ale určitě je něco osvědčeného, co drží a jde v případě potřeby snadno rozuzlovat.

A co tak obyčejná liščí smyčka


  • 0

#1769 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 13:18

Měl jsem na mysli takovou jako vánočku. Kdyby to bylo z lana, je to panenka. To mě teď přivedlo na myšlenku udělat to taky jako panenku. Díky. :D

 

Nebo dvojitou osmu a pak ten liščák.


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 31 květen 2016 - 13:36

  • 0

#1770 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 15:30

Ta vanocka vznikne tak, ze vezmes smyci, kazdy konec do jedne ruky a pak na jedne strane rukou otacis podle osy smyce kolem dokola co to jde. Az to jit prestane, pak smyci prelozis v pulce te motaniny, ruce das k sobe, prostredek pustis a ta vanocka se udela sama. Temi oky, kde jsi mel ruce prostrcis karabinu a cvaknes ji na materialove poutko.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 31 květen 2016 - 15:30

  • 2

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#1771 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 19:26

Tak jsme byli dnes s kolegou na jedné na nás vysoké stromovce (cca 9 m) a i když jsem si vše nastudoval a na vlastní kůži předem vyzkoušel, stejně jsme se nevyhnuli menším komplikacím. Nejdřív mi nešel povolit stoupací prusík, když už jsem byl v osmě a snaha se odlehčit šlápnutím do prusíku na noze k ničemu nevedla. Nakonec jsem se musel nadlehčit celý tak, že jsem chytil lano nad prusíkem a zkusil se přitáhnout. Je to divné, ale bylo to tak.

 

A druhý zádrhel byl, když jsem chtěl povolit pojistný prusík pod osmou a on držel jako klíště. Sice se všude píše, že nepracuje tolik, protože lano drží osma (nebo jiné slaňovátko), ale fakt nešel povolit. Takže zase nasadit stoupací prusík a nadlehčit.

 

A taky nebyla sranda vyndat z oka karabinu se stoupacím prusíkem, protože byla "schovaná" mezi odsedávačkou a karabinou k pojistnému prusíku. Takže příště pojistný prusík cvakat raději z druhé strany.

 

Ale jinak to šlo hladce a bylo to parádní.

 

Šedivá je teorie, zelený strom života. :-)

 

P.S. Byly to horké chvilky, ale nezmatkovali jsme a řešili to v klidu. A s přilbou. :-)


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 31 květen 2016 - 19:38

  • 0

#1772 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2016 - 21:06

Napadlo mě, že když máš v plánu používat osmu, mohl bys slaňovat tzv. "na splachovadlo", protože při tom můžeš kdykoliv pustit lano oběma rukama, je to samosvorné díky váze slaňujícího. Návod psát raději nebudu, protože při obráceném založení samosvorná není. Určitě se to dá dohledat. Když u nás ještě nebyla v prodeji žádná jiná slaňovátka a osma nahradila Dülferův sed, slaňovala jsem tak celá leta. Při malém nadlehčení se dá osma v klasické poloze také zablokovat přehozením lana za velké oko, ale to asi metodici neradi vidí, je to při správném provedení taky tutovka.


  • 0

#1773 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2016 - 5:19

Splachovadlo vypadá zajímavě, díky za info. Možná to cvičně zkusím, ale odrazuje mě možné riziko vyvléknutí lana (třeba při přelézání větve) a možnost chybného založení. Takže se budu raději řídit metodikou a používat jisticí prusík.

odkaz: http://www.horolezec...anovani-s-osmou


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 01 červen 2016 - 8:18

  • 0

#1774 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2016 - 6:09

Nejsem metodik, ale i tak bych splachovadlo nedoporucoval. Vzhledem k tvym (ne)zkusenostem je velke riziko spatneho pouziti. Ten pojistny prusik pod slanovatkem je jednoduchy, spolehlivi a "skoro" se na nem neda nic zkazit. Pokud by se ti nelibil prusik, muzes pouzit streba distel, ale ten prusik je fakt jednoduchy.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#1775 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2016 - 7:54

Já bych splachovadlo také nedoporučil, není to zrovna bluvzdorné a je tam dost faktorů (tvar osmy, průměr lana atd.) které můžou způsobit fatál. Je to použitelné na polohování druhým lanem, ale na slaňování bych to nepoužíval, ne v dnešní době kdy je spousta vhodnějších udělátek.


  • 0

#1776 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2016 - 8:38

gord: Mně se prusík (tady ve významu obecně stoupacího uzlu) líbí a vyhovuje mi. Mám prostě tři stejné uzly na všem a líbí se mi ta elegantní jednoduchost. Jediné, co budu ještě řešit, je zkoušení různých dalších prusíků, jestli nebude lepší třeba Machardův (lepší povolování) nebo jiný. Líbil se mi Blakeův uzel (https://en.wikipedia...i/Blake's_hitch), protože nevede reepka dvojitě. Ale zase je o trochu složitější na uvázání na laně.


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 01 červen 2016 - 8:41

  • 0

#1777 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2016 - 9:26

gord: Mně se prusík (tady ve významu obecně stoupacího uzlu) líbí a vyhovuje mi. Mám prostě tři stejné uzly na všem a líbí se mi ta elegantní jednoduchost. Jediné, co budu ještě řešit, je zkoušení různých dalších prusíků, jestli nebude lepší třeba Machardův (lepší povolování) nebo jiný. Líbil se mi Blakeův uzel (https://en.wikipedia...i/Blake's_hitch), protože nevede reepka dvojitě. Ale zase je o trochu složitější na uvázání na laně.

 

Blake slouží k něčemu jinému (váže se z lana pro tzv. dvoulanovou techniku), rozhodně ho nevaž z repky - právě proto že z něj nevede dvojitě. Používej repku ve smyčce.


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#1778 Advidos

Advidos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 08 červen 2016 - 14:44

Tak jsem zase zkusil novinku, jak mi tu někdo radil, a to přijištění do stoupacího prusíku. Měl jsem liščí smyčku na jednom prameni reepky se stoupacím prusíkem co nejvýš prusíku, aby byla vzdálenost v případě pádu co nejkratší. Raději jsem to i nakreslil, protože to z fotky není moc vidět. Asi to nebylo ideální, protože liščí smyčka by v případě pádu sjela a pád by byl delší. A taky byla jen na jednom prameni reepky. Ale kdyby byla na dvou, tak by mohla sjet z reepky úplně. Asi by byl lepší prusík, ale i ten by měl zatěžovat reepku stejnoměrně. Nebo ne? Jak byste to udělali vy? S tímhle vybavením.

 

Po napsání mě napadlo, že to je možná zbytečně složité a pojistný prosík by mohl být přímo na laně těsně nad tím spodním (červený prusík na laně mezi těmi zbývajícími). Při stoupání by byl tlačen tím na nohu a při selhání horního by se zasekl a nepadal bych.

 

pojistn%C3%BD%20prus%C3%ADk.jpg


Tento příspěvek byl upraven od Advidos: 08 červen 2016 - 14:45

  • 0

#1779 vavros

vavros

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 182 příspěvků(y)

Publikováno 08 červen 2016 - 21:01

Slanovat na prusiku? To teda slysim prvne. Mas aspon aramidovej, nebo normalni nylonovej? To mi prijde jako pokus o sebevrazdu.


No, v nove technice od ISC Tree Rope Wrench vlastne slanujes na prusiku a rope wrench tam je jako pojistka.
  • 0

#1780 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 09 červen 2016 - 7:33

No, v nove technice od ISC Tree Rope Wrench vlastne slanujes na prusiku a rope wrench tam je jako pojistka.

 

Rope Wrench na sebe při klesání přebírá část zátěže a tření, tím snižuje zátěž uzlu.


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama