Přejít na obsah


Fotka

Stoupani po lane - nejefektivnejsi zpusob


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
100 odpovědí na toto téma

#1 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 9:32

Dovolim si zde otevrit nove tema, ktere bych rad venoval stoupani primo po lane a nalezeni nejefektivnejsiho zpusobu, ktery ovsem taktez pujde ruku v ruce pri nakupu potrebnych veci, aby mely nejlepsi pomer cena/vykon. Konkretni potreba je zdolani kuprikladu stromu, kde si clovek prehodi lano a primo po tomto lane chce vystoupat nahoru (neresme zde prosim jine pripady!). Jednou z moznosti je prusikovani, ale to me osobne neprijde moc efektivni, takze spise, jake zvolik pomucky a v jake kombinaci. Nabizi se kuprikladu jumar + croll nebo jumar+grigri2+kladka atd. Poprosim kazdeho o jeho nazor a aby pridal i zduvodneni, proc zrovna toto. Diky!
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#2 MarHan

MarHan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 371 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 9:49

Je tu sice podobne vlakno, nicmene ja pouzivam jumar (Ascension) propojeny s nastavitelnou stupackou, ten je zajisteny proti vyklouznuti karabinou. Spodek jumaru je propojeny pres speleo (nebo smyci) s uvazkem. K tomu mam hrudni blokant - Croll doplneny Securem (napinaci ksanda). Leze se po tom opravdu hodne rychle, neni to ani nejak namahave. Pokud se nahore musi prekonat nejaka hrana beru si jeste na nohu pantin. Ten mi umozni udelat krok navic a prepnout jumar za hranu. Tohle ma jedinou nevyhodu - musi se clovek naucit prepinat do slanovatka (pouzivam reverso 3). No a jeste clovek nemuze jen tak zastavit pri ceste dolu a mit volne ruce, ale to se da resit... Misto jumaru se da nouzove pouzit i Tibloc, ale s par prumery lan to muze mit trable. Takze tak:-)
  • 0
Garmin Oregon 650, Samsung Galaxy S + Locus + GSAK

#3 MarHan

MarHan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 371 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 10:09

Jinak na slanovani mam odzkouseno GriGri2 a Rig (I'D jeste ne, ikdyz je podobna). Grigri2 je uzasne kompaktni, nicmene Rig je dokonala brzda, regulace funguje pekne a je to takove chytre reseni:-) Nicmene cena je jinde...
  • 0
Garmin Oregon 650, Samsung Galaxy S + Locus + GSAK

#4 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 10:23

Nejlevnejsi zpusob: 2 prusiky smer nahoru, dolu Ti staci karabina a osma. Do 10 metru je to relativne v poho, pokud vazis do 70 kilo, vic se udres jako kun. Dalsi vyhoda, muzes prusikovat i po dvojitem lane. Nejefektivnejsi zpusob: 2 x jumar nahoru, karabina + osma dolu. Rychle, moc se nenadres a zas takova palka to neni - kdyz se k tomu budes chovat rozumne, tak mas na 10 let vystarano... Jinak na sjezd dolu je v podstate jedno co pouzijes, osma je nejuniverzalnejsi, ale samo lze kybel, grigri, ci jina pomucka.
  • 0

To, ze pisu bez diakritiky je zpusobeno anglickou klavesnici...

-----------------------------------------------------------------------

Podpis? A jak se mám jako podepsat, když tu nemám pero....


#5 djw

djw

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 279 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 10:31

mame tady uz jedno pekne a pekne obsaznee vlakno

http://www.geocachin...701#post_270701
  • 0

#6 tpk

tpk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 10:43

Myslím, že stojí zato navštívit následující odkazy. Informací je tady víc než dost a vím, že nejde jen o suchou teorii ale o poznatky ověřené dlouholetou praxí.

http://www.podzemi.n...anova-technika/
  • 0

#7 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 11:00

Jak píše TPK a MarHan. Šplhací technika je nejčastěji provozována jeskyňáři, kteří používjí nějaký blokant na ruku, nejčastěji Jumar (lze použít i levnější Tibloc), a nějaký blokant k pasu, nejčastěji Croll (lze užít i levnější Tibloc, ale jeho použití u pasu není tak konfortní, ne tak dobře se sám blokuje).
Jejich použití např. zde http://6-20.speleo.cz/srt/srt.htm
  • 0

#8 LukasX

LukasX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 11:00

MarHan napsal/a:
Je tu sice podobne vlakno, nicmene ja pouzivam jumar (Ascension) propojeny s nastavitelnou stupackou, ten je zajisteny proti vyklouznuti karabinou.
Spodek jumaru je propojeny pres speleo (nebo smyci) s uvazkem.
K tomu mam hrudni blokant - Croll doplneny Securem (napinaci ksanda).


Shodou okolnosti pouzivam uplne stejnou sestavu k maximalni spokojenosti.

K sestupu mame nove Pelzl STOP, ale jeste je nepouzity. Doted jsme manevrovali s obycejnou osmou.
  • 0

#9 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 11:14

K prostemu vystupu je celkem komfortni jumar+grigri a spodni lano navic pres karabinu na jumaru nebo pripadne kladku. Da se pak i rovnou slanit bez prevazovani. Tahle kombinace ale zase neni moc vhodna na slozitejsi situace jako traverzy, prepinky, lezeni pres hranu a podobne - overeno nedavno nad tomaskovou propasti :). Tam vyhrava klasicka osvecena kombinace jumar+croll+neco na slanovani.
  • 0

#10 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 14:51

Diky vsem za reakce. O druhem vlaknu samozrejme vim, ale to je spise obecne, ja toto otevrel kvuli reseni pouze stoupani za definovanych podminek. Ma idea je jumar+grigri2+kladka a proto se zeptam rovnou - existuje lepsi, efektivnejsi reseni?
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#11 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 15:34

S474N napsal/a:
Ma idea je jumar+grigri2+kladka a proto se zeptam rovnou - existuje lepsi, efektivnejsi reseni?


Prosim, k cemu je ta kladka na seznamu vyse?
  • 0

#12 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 15:44

dostik7: viz http://www.newtribe....uments/tip4.htm
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#13 krtci_hledaci

krtci_hledaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 16:43

S474N napsal/a:
dostik7: viz http://www.newtribe....uments/tip4.htm


Ta metoda vypada super, nemas nekde odkaz na nejake video ?
  • 0

#14 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 16:59

Na youtube jsem nasel tohle:


Ale misto grigriho ma prusik a kladku, ale obecne ten system stoupani by mel byt stejnej. Az na to, ze on to taha rukama a nepouziva nohu.

A tady dalsi video, uz i s nohou:


Jinak pekny obrazek, co je vsechno potreba je i tohle:
http://www.chockston...hTips/Jug3l.jpg
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#15 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 17:05



jinak tu kladku prakticky nepotrebujes. on neni rozdil, jestli ti to jede kladkou nebo karabinou
  • 0

#16 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 17:28

S474N napsal/a:
Ma idea je jumar+grigri2+kladka a proto se zeptam rovnou - existuje lepsi, efektivnejsi reseni?

Myslím, že je to úplně jedno. S touhle sestavou se vyhneš přepínání do slaňovátka, ale zase je to větší vopruz při stoupání. Mě osobně příjde lepší croll, cesta nahoru je pohodlnější a přepnutí do reversa (nebo čehokoliv jiného) i ve visu, když nestojíš na větvi,není žádný problém. Zezačátku sem z toho měl obavy, ale zbytečné.
Pokud vím, že se budu muset při slaňování zastavit a něco podnikat rukama, dám si pod reverso shunt a stojím na fleku. Když to nevím dopředu, tak se pověsím do jumaru, kterej mám na delším fousu spelegycy (na kratším mám reverso) a stojím taky.
Možností je spousta, vždycky se dá nějak zaimprovizovat. Proto sebou toho nahoru tahám radši víc než míň.
  • 0

#17 Jarda315

Jarda315

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 28 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 18:11

S kladkou je to lepší než s karabinou... Při mé váze 100kg a špatné fyzické kondici, je kladka znát a dost mě ušetřila sil při zdolávání Pilíře - GC1PAJ0 . Ještě bych ti doporučil ten prsák, protože když máš blbé těžiště jseš ve vodorovný poloze, což je docela nepříjemné :D ..
  • 0

#18 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 18:17

2 Jarda315: aaah... to je škoda vystoupat jinak jak rukama a nohama ;)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#19 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 19:02

Rozdíl mezi třením v kladce a karabině je hodně velkej. Navíc při tomto způsobu taháte vzhůru dvojnásobnou váhu volného konce, nebo si ho musíte jednou rukou přizvedávat. Tohle je dobré provádět s dobře sehraným kolegou.
  • 0

#20 Nerd Angel

Nerd Angel

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 19:43

blokant (např. gri-gri) + jumar + kladka + smyce na nohy u mne vítězí.
Myslím že je to nejpohodlnější a nejméně namáhavý způsob výstupu po laně.
Výhodou je zapojení obou rukou i nohou najednou, takže si neunavíš jen jednu část těla, ale všechny najednou :D:D:D
Měl jsem pěkné instruktážní video, ale nenašel jsem ho, takže snad ti postačí tohle, je to na něm jasně vidět, i když ten chlápek je trochu marnej:
www.youtube.com/watch?v=MimzCZ0llD4
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama