Přejít na obsah


Fotka

Stoupani po lane - nejefektivnejsi zpusob


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
100 odpovědí na toto téma

#41 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 9:02

Ono kluci možná bude trošku blok v komunikaci způsobený tím, že průměrný "lezec" má nějakejch 70kg pružnejch svalů a nízkej krevní tlak... kdybyste si někdy zkusili tahat nahoru těch 110 kilo, s dušností a návalama, tak byste možná mluvili jinak :D I ten jumar se při vyšším zatížení chová jinak a nerad "pouští"lano - žádný 3 metry a pak se vycvakne jen vahou lana. Ani náhodou. Taháš ho ze zoubků ještě 10 metrů nad zemí. No a přecvakávat se nahoře s touhle zátěží je taky o něčem jiném. Já to zkoušel, obojí, a zatím nevím... pro croll nemám správnej šponung úvazek a pro grigri zatím nedolazenou techniku, takže se peru s obojím :D ale kdo si vyzkoušel převěšení nahoře, když si dole udělal zbytečně dlouhou odsedku, bude mít pro grigri víc pochopení :D Síla nesíla, ony prostocviky s nadmetrákem dají rukám zahulit.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#42 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 9:04

MedoMys: ať koukám jak koukám, furt tam vidím jen jednu výšku na jeden jumar, žádnou půlku. Pleteš si pracovní konce lana.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#43 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 9:16

Ok, to nemá smysl tady diskutovat. Jediné řešení je vyzkoušet si, co člověku vyhovuje víc. Já už jsem úplně někde jinde a zřejmě se nedovedu správně vžít do role začátečníka nebo nelezce a posoudit, co mu může činit největší problémy ... B)
  • 1

#44 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2681 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 9:20

2 MedoMys: možná by nebylo marné zvážit ten můj "nápad" co jsem ti poslal tuhle přes SZ ;)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#45 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 10:37

MedoMys napsal/a:
Ok, to nemá smysl tady diskutovat. Jediné řešení je vyzkoušet si, co člověku vyhovuje víc....


Určitá míra teorie jistě nezaškodí, ale jinak než v praxi se člověk kloudného výsledku nedobere. Většina tady evidentně preferuje jumar + croll, je to koneckonců i nejmetodističtější postup v SRT, ale pokud má někdo pochybnosti, musí si vyzkoušet i to grigri, aby si byl stopro jistý, že mu to bude vyhovovat víc. Jinak se tady akorát teoretizuje a málo leze.
Já sám jsem šel metodou pokus/omyl, což mě sice stálo bohužel víc peněz, ale zas to mám dnes vyladěný k mojí spokojenosti včetně takových důležitých blbostí, jako jsou třeba délky smyček a pedálu, protože jedině pak je výstup efektivní a "nejméně" namáhavý.
Kolikrát to není jenom šup nahoru, zalogovat a šup dolů, ale musí se i v koruně improvizovat (např. viz keše od jenufa/jkalabek/tpk) ale když zůstane chladná hlava, klidný ruce a znalost metodických základů, včecko se dá vyřešit. A to nejsem žádnej lezec
  • 1

#46 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 11:08

:-) me to pripada, ze tady ma pravdu skoro kazdy. Porad jsem tam kladku (ve smyslu kladkostroje = polovicni sila * 2) nevidel, az na obrazku od S474... je to pekne videt. Jednoduchy kladkostroj tam opravdu je, ale jeho ucinek povazuji za neznatelny. S kladkostrojema mam urcite zkusenosti pri napinani slacklajn. O vikednu (jestli nebude uplne hnusne) vyzkousim zminovane metody vcetne noveho praku a navijaku. Zatim jsem vzdycky jenom prusikoval s prusikama (6mm smycky) a byla to docela drina. Grigri nemam, ale s guidem2 to pujde taky v pohode. Dam vedet muj dojem. Jestli se nekdo z okoli Prahy chcete pridat dejte vedet. Bude legrace.
  • 0

#47 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6522 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 11:22

dostnik7: ano, to jsem jiz psal na predchozi strance:

Neslouzi tam tedy k samotnemu posunu po lane, jak se zrejme MedoMys domniva. Ano, slouzit teoreticky muze, ale bylo by to znacne pracne. K vystupu slouzi prave jumar+smyce, tak jako pri pouziti s crollem.


  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#48 algy64

algy64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 73 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 11:50

celou dobu výstupu držím jumar obouma rukama, abych pomáhal stupající noze v pedálu (jinak by moje chatrná kolena začala brzo protestovat) a o croll se absolutně nestarám. S grigri bych musel při každém kroku přehmátnout z konce lana, vedoucího z kladky, zpátky na jumar a to by mě dost vadilo. Možná ostatní borci drží jumar jednou rukou, já ne.
  • 0

#49 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2141 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 12:07

Dřív sem držel jen jednou, zkusil sem to dvěma a zůstal jsem u toho. Ale lezu málo.
  • 0

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#50 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 12:28

Přesně tak. Už jsem to tu psal, 30 m jednou rukou je značně vyčerpávající. Ale to si musí kluci vyzkoušet sami. ;)
  • 0

#51 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 17:59

ad GriGri+Jumar - Držet Jumar oběma a přehmatávat potom na konec lana je v tomhle případě výstupu vážně asi k ničemu

Bez toho, aniž by jste lano vycházející z GriGri otočili dolů se leze blbě - kladku nevlastním a lano v pohodě tahám jenom přes karabinu.
Při troše cviku co a kdy dělat s rukama/nohou se ty pohyby dají slušně sesynchronizovat a pak je to pohoda
Já osobně levou držím Jumar a pravá ruka jen jezdí po volném konci lana a tahá a tahá... a řekl bych že i bez kladky pomáhá té levé ruce s jumarem poměrně dost...

Možná jestli musíte držet jumar oběma, aby jste se dostali nahoru stálo by místo dlouhého přehmatávání tahat jumar jen jednou a tou druhou rukou si pomáhat právě volným koncem lana - tady by asi i ta kladka pomohla...

Takhle se to píše vážně blbě, když počasí dá a klapne víkend třeba bych i něco natočil/nafotil ... (ale né že by toho na netu bylo málo...) Hodně o výstupu s Grigri se dá najít přes "yo-yo ascending"

A ještě otázka: Jak se stavíte ke smyci spojující napevno Jumar a Grigri, která je občas na netu vidět? viz: http://www.newtribe..../yoyosetup1.jpg Dobře, jako další bezpečnostní prvek pro sychr beru, kdyby Grigri při výstupu zklamalo... snad jsem i někde četl že to původně nebylo konstruovaný jako čistě stoupací blokant, tak asi i proto... ale mě se tam vždycky spíš plete.

@Medomys a 30m jednou rukou - naposledy když jsem tohle používal jsem potřeboval opakovaně ke stropu tělocvičny (nějakých 8 metrů?) Tam jsem si neuměl představit jak bych se nahoru/dolů/nahoru/... dostával s crollem, takhle to člověk stihnul za minutu tam i zpátky a po desátém "nahoru" mě to tak hrozný nepřišlo - ale toť jen můj názor..
  • 0

#52 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2681 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:03

ad smyce jumar-grigri: takhle jsem to neprovozoval, měl jsem smycu vlastní karabinou připlou k sedáku a grigri taky vlastní... spíš je to o tom, že se takhle ušetří karabina
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#53 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:08

Jo to jo, spíš mě šlo o to jestli vůbec spojovat Jumar s Grigri takhle napevno, nebo mít jumar jen na smyci na nohu a věřit Grigri co se jištění při výstupu týče...
  • 0

#54 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2681 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:10

asi takhle, a jak by ses chtěl přepnout na uzlu, pokud bys měl jen jeden jediný bod jištění sebe sama? ;) Šetřit je fajn, ale ne za cenu toho, že si nameleš tlamu :D
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#55 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:11

S474N napsal/a:
Jeste jsem se to pokusil pro nazornost namalovat. Zatimco u croll (bod cislo 1.) lano probiha smerem dolu a tim padem neni co resit, tak u grigri2 je prave vraceno nahoru. Kladka je tam jenom kvuli tomu, aby se lepe vyresil pohyb lana smerem dolu (bod 2.).

Pro názornost skvěle popsaný, vím že ten obrázek není od tebe.. chce to vyzkoušet ale připnout kladku (nebo jen karabinu) mě přijde lepší do tý dolní díry na Jumaru - možná že takhle je sice pojištěný vyklouznutí lana, ale to je ti stejně relativně jedno když tě drží Grigri... a když potřebuješ jumar odepnout jde to líp, když je ta smyce ve spodní díře.
  • 0

#56 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:13

fremen.cz napsal/a:
asi takhle, a jak by ses chtěl přepnout na uzlu, pokud bys měl jen jeden jediný bod jištění sebe sama? ;) Šetřit je fajn, ale ne za cenu toho, že si nameleš tlamu :D


Asi je to tim že mě nenapadlo dělat na laně uzly :D Joo to beru, při překonávání ať už jakýkoliv překážky to tam k něčemu je :D:D
A nevim, ale myslim že než bych se odepnul asi by mě to napadlo taky :D
  • 0

#57 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2681 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:14

D@ve_cz, nahoru do jumaru se karabina má dávat, právě proto, aby lano nevyklouzlo... pokud jsi JEN na tom jumaru, tak si tam tu karabinu klidně nedávej :D
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#58 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6522 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:14

D@ve_cz: no ja ti chtel prave napsat, ze na tom obrazku je spatne (ten, co si napsal vyse ve svem prispevku), ze by karabina mela byt cvaknuta v horni dire jumaru.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#59 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:19

Jen druhej pohled na věc

http://www.newtribe.com/documents/tip4.htm says:
Tips:
• I mentioned before to attach the pulley carabiner to the bottom hole on the ascender. Then if you have to bail out quickly all you need to do is detach the ascender and you are ready to descend. If the pulley carabiner is in the top hole, it’s also around the rope and you will have to detach it first and then detach the ascender before going down. Even in an ideal situation, it can be awkward to de-rig the carabiner from the top hole. Imagine if it were an emergency!


  • 0

#60 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2681 příspěvků(y)

Publikováno 14 April 2011 - 18:22

Vložený obrázek

já se nechci hádat... počkáme co na to MedoMyšák ;)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama