Přejít na obsah


Fotka

Petzl Croll vs. Petzl Basic


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
92 odpovědí na toto téma

#21 Rogosak

Rogosak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 249 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 19:25

Promiňte, ale když navážu prusík nad osmu a pak omdlím a osma a prusík budou pracovat sami, tak osma pojede dál dolů a prusík nechá daleko nad sebou, takže by měl být logicky navázán pod osmou ne? Pak bude pro osmu překážka
  • 0
Vložený obrázek

#22 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 19:43

Prusík nemuže být blokant pro osmu, prusík blokuje sám o sobě. Pokud ho máš NAD osmou, tak samozřejmě tak, aby jsi na něj dosáhl a mohl jej stahovat. Pokud hodíš cepena, tak tě stejnak někdo musí převázat na jiné lano a odjistit z toho na kterém jsi zavěšen. Jako klidně se mi směj, ale doma jsem si do dřevěného futra zavrtal hák na houpačku a ve futru jsem strávil několik mnoho hodin celkově, abych si vyzkoušel co a jak funguje - kromě pádů teda.
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#23 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 20:03

Ježišmarjá rogosák, ty si dojdi někam s někym nejdřív vyzkoušet pod dozorem, jinak se zrakvíš ještě při nástupu :D Prusík samosebou nemá fungovat jako špunt. Prusík je tam proto, že se k němu přivážeš odsedkou, takže když slehneš, pověsíš se do tý odsedky, prusík se utáhne a visíš.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#24 Rogosak

Rogosak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 249 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 20:10

Někde jsem četl, že prusík se dá uvázat pod osmu a že v nouzi prusík zablokuje osmu. Tak každý tvrdí něco jiného. Průsík je sám o sobě blokant, ale na co mi bude blokant když chci slaňovat? To pak zase koupit Petzl Stop?
  • 0
Vložený obrázek

#25 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 20:15

Rogosak napsal/a:
Někde jsem četl, že prusík se dá uvázat pod osmu a že v nouzi prusík zablokuje osmu. Tak každý tvrdí něco jiného. Průsík je sám o sobě blokant, ale na co mi bude blokant když chci slaňovat? To pak zase koupit Petzl Stop?

Toho prusíka musíš samozřejmě rukou posouvat. Ale zase když chceš zastavit, tak ho pustíš a máš obě ruce volné.
  • 0

Samsung Galaxy S5  (aDrake / WhereYouGo)
zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.


#26 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 21:09

Na slaňování s prusíkem se používá tlustší reepka - dokonce jsem viděl na nějakém videu i prusíka ze stejného lana jako je slaňovací - a pak jej lze dlaní poměrně volně držet a při sjezdu po laně jej táhnou dolů.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#27 rasg

rasg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 21:38

fremen.cz napsal/a:

Rogosak napsal/a:
když slaňuji tak chytám lano střídavě rukama a nejedu po něm jednou rukou.


čeče já nevím jak slanuješ... jedna ruka posouvá prusík, druhá povoluje konec lana pod pomůckou... přehazovat ruce u toho moc nejde, řekl bych

Taky mi tahle veta prijde ponekud zvlastni.
  • 0

#28 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 21:44

"Střídavě oběma rukama" si taky neumim moc představit.. leda by "slaňoval" bez jakéhokoliv cajku = ručkoval dolů :D Rogosáku, nemyslíš si, že by bylo lepší nechat se nejdřív trochu zaškolit někým z okolí, co už má něco nalezeno? Určitě se někdo najde a objasní základy...
  • 0

#29 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 21:48

joo kdyby pan Rogosak měl korektně statistiku, tak by se dalo podívat, jak na tom s T4+ je ;)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#30 ViKoCZ

ViKoCZ

    ViKoCZ

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2011 - 22:21

prusik je lepsi davat POD jistici pomucku, protoze potom v pripade padu visite stale na lane, kde prusik pouze blokuje lano aby neprokluzovalo, kdezto v pripade prusiku NAD visite celou vahou na prusiku. proto je lepsi davat blokant napr. na odsedku a do oka sedaku privazat prusik. tim zamezite vniknuti prusiku do blokantu. osobne to flakam a kdyz uz nahodou prusim pouziju, tak ho vazu za nohavicku a reverso normalne do oka. je tak potreba uvazat prusik nakratko.
jinak vrele doporujucu za dlouhych veceru procist metodiku, tam se vzdy priucim neco noveho...
  • 0

#31 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 8:48

Speciálně u nováčků je prusík pod pomůckou matoucí - nejen že může vjet do pomůcky, ale pozice rukou je trošku divná (přirozeněji působí ruka na laně nad pomůckou) a při trošku těsnějším úvazu může zazmatkovat, nějak se u pasu do toho zamotat a tak. I těžiště může být jinak a určitě by nebylo nic příjemného kvůli šaškování s prusíkem udělat v sedáku stojku. Metodika je jasná, o tom není sporu.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#32 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 9:43

Taky preferuji prusík pod jistítkem, nedostatek místa elegantně řeším prodloužením jistítka šedesátkou smycí ;) Pak je skvěle na očích a pod kontrolou.
  • 0

#33 Rogosak

Rogosak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 249 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 9:46

zlicinaci píší, že se dá prusík používat pod osmou, myslím, že pokud slaňuji pomale a prusík je fakt těsně pod osmou, tak se nemůže dostat do zařízení. Zlicinaci: Kdybych neposouval prusík pod osmou, tak bych stál logicky na místě :) Do této doby jsem použil prusíka pod zařízením jen dvakrát, protože jsem zatím u toho trénování na bezpečném místě :) Když jsem tedy slaňoval tak jsem zkoušel buď jednou rukou držet lano (levou) anebo jsem zkoušel právě střídat ruky. :D Jinak statistiky vyrábím, jen mi program nemůže najít soubor statistic :( Jinak mohu říct, že cache od T4 po T5 mám asi zatím jen 5 odlovených :(
  • 0
Vložený obrázek

#34 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 13:23

Rogosak napsal/a:
Tak nerozumím tomu plně, dosud jsem si vystačil se slaňováním a osmou. GriGri je trocha drahé, navíc není určeno jako blokant. Nakonec jsem se dnes rozhodl koupit něco na stoupání a to tento pár: Petzl Ascension a Petzl Croll.

Opetovne se zde predvadis v "plne krase". Kdyz si spoctu cenu jumar+croll+osma, tak jsem +- na cene jumaru+grigri.

Jo holt nekdo kupuje veci tak, ze si to vyzkousi a potom se rozhodne, co je lepsi a nekomu zablikne v mozkovne a leti si koupit prvni vec, co ho napadne.

Rogosak napsal/a:
Jinak všude jen GriGri a jen GriGri, to není pomůcka, která by ji alespoň částí nahradila?

Z casti ti ji nahradi jine pomucky, ale nejak mi prijde proti logice kupovat vic veci, navic spojenym s dalsim rizikem (osma/kybl prevazovani s odsednutim, atd), nez si koupit jednu a tu se naucit perfektne pouzivat.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#35 Rogosak

Rogosak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 249 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 14:36

S4: Jak psal Freman.cz tak lze GriGri využít i ke slaňování, ale firma Petzl uvádí, že je určeno hlavně na jištění druholezce! GriGri nebylo určeno firmou pro slaňování! Jinak Ascension=50€ Croll 35€ a osma 7€= 92€ tvoje varianta GriGri 70€ Ascension 43€ = 113€, nicméně, osma je standart a je určena ke slaňování, GriGri ne. LALA.eu psal, že mnoho lidí po odzkoušení Crollu opustilo GriGri. Ptal jsem se 2 bývalých jeskyňářů, používají Croll a osmu nebo kýbl. Mne se GriGri také moc nelíbí a připadne mne lepší dva blokanty. Možná vypadám jako amatér, že píši že ručkuji střídavě rukama, ale musím říct, že většinu věcí jsem zkoušel max 2 metry nad zemí s příručkou.
  • 0
Vložený obrázek

#36 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 14:39

Rogosak napsal/a:
Možná vypadám jako amatér, že píši že ručkuji střídavě rukama, ale musím říct, že většinu věcí jsem zkoušel max 2 metry nad zemí s příručkou.


tak si zkus představit, že jsi v 15 metrech a ne ve dvou... nevím, zda v těch 2m děláš nějaké chyby nebo ne, ale... i tam je dělat nesmíš ;)
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#37 lukabike.com

lukabike.com

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 207 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 15:12

zlicinaci napsal/a:
Asi budu působit staromódně, ale s prusíky nahoru a kyblíkem dolů jsem si zatím vždy vystačil. Navíc Rogosak v 15-ti letech musí šplhat jako kamzík :-)

Diky za podporu, uz jsem si rikal, jestli nejsem opozdeny, kdyz nevlastnim zadnou z vyse jmenovanych pomucek :) I kdyz uznavam, asi je to s jejich pomoci lehci a jednodussi. Nicmene zatim nam staci to co mame :)
  • 0

Garmin 60csx, MacBook Air M1 + Geoget 2.8.X


#38 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 17:26

Proboha šmarjá rogosák... zase pleteš různý vjeci dohromady. Jednak - každej ať používá co mu vyhovuje a jak se to naučí. Žádnej spor. Ale: slaňováníá je jedna věc, a kešing druhá. Když půjdu sám z nějaký hory II-III UIAA, ponesu si sedmdesátku polovičního lana a sjedu to jak hadice - na osmě nebo kýblu. Jistě. Ale kdy něco takovýho děláte při kešování? Když pominu Olperer... tak nikdy. Když lovíš kešku na T5, většinou musíš vylízt nahoru, najít jí a slízt dolů, popř. obráceně, záleží jestli je na stromě nebo skále. To celý max. do 20 metrů, ale zase nevíš kde ta keš je, takže hrozí nutnost popolízání na laně nahoru dolů. Musíš na tom laně zůstat stát, nějakou dobu viset na místě. Máš problémy jak tam to lano dostat, jak se dostat z něj nahoře, jak se dostat dolů. Většinou nepoužíváš dvojitý, dokonce většinou ani nemáš čistou statiku. Je to specifická činnost. Ať už ti metodici říkaj co chtěj, nejluxusnější řešení pro tenhle pohyb je jojo - tedy nějaký blokant a grigri s kladkou. Vše ostatní tohle jen simuluje. A že se na grigri nemá slaňovat - primárně - a že to není blokant? No na blokování ji podvážeš - dle metodiky - a slaňování... hmm... v grigri se třením hřeje materiál, ale mluvíme tu max o 20 metrech, ne? SLaňovat jde i přes půlloďák na karabině, s trochou snahy můžeš slaňovat i přes záda nebo přes nohy bez jakýhokoliv cajku... a dělalo se to staletí. Tak co řešíme, kurnya? Dlouhý výstupy v šikmejch spárách s prolejzáním úzkých míst v jeskyni samosebou potřebuje něco jako je croll, bez něj to prakticky nejde. Dlouhý rychlý slanění a opakovaně potřebuje osmu nebo kýbl, tuplem na dvojitým laně. Ale když potřebuješ jen kousek, ale nahoru dolů a viset, potřebuješ univerzální cajk a blokant v jednom. A to je JEN grigri - anebo prusíky.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#39 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 681 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 18:10

Jooo tak nějak... vylezu nahoru, tam zjistím, že krabka je o půl metru níž, tak se popustím... pak zjistím, že vlastně mi chybí 10 cm pro pohodlnou manipulaci, tak si stoupnu na větev, postavím se, lano povytáhnu z GriGri a sednu do něj a jsem tam kde jsem chtěl být. S Crollem tohle fakt udělat nejde. Nehledě na to, že odpadá nutnost se převazovat po výstupu na slanovací pomůcku. Jediné co mohu udělat je toto: "Rogosák, pokud máš čas, tak 6.9. ve 14:00 budeš na Parking Pointu GC32ER5 s báglem se svojí T5 výbavou a budeš mít nadrcenou základní metodiku a uzly"
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#40 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2011 - 18:27

Rogosak napsal/a:
S4: Jak psal Freman.cz tak lze GriGri využít i ke slaňování, ale firma Petzl uvádí, že je určeno hlavně na jištění druholezce!
GriGri nebylo určeno firmou pro slaňování! Jinak Ascension=50€ Croll 35€ a osma 7€= 92€ tvoje varianta GriGri 70€ Ascension 43€ = 113€, nicméně, osma je standart a je určena ke slaňování, GriGri ne.

Mas zajimave pocty, jaktoze v jednom pripade pocitac jumar 50 a v druhem 43?

Jinak tvoje katerogicke zavery ohledne firmy Petzl jsou velmi usmevne. Mozna si nech nekym vysvetlit, co znamenaji pojmy "descending" pripadne "self-lowering" - mas to o dost jednodussi, protoze Petzl tam ma i obrazky, takze to mozna pochopis:
http://www.petzl.com...igri-experience

Rogosak napsal/a:
LALA.eu psal, že mnoho lidí po odzkoušení Crollu opustilo GriGri.

Spousta je kolik lidi? Zajimave, ze ja znam minimalne 7 lidi, kteri bud volili uplne novou vybavu, nebo upgradovali a VSICHNI si vyzkouseli kombinaci CROLL+JUMAR a JUMAR+GRIGRI a VSICHNI maji ted GRIGRI. Nemam problem je zde vyjmenovat nebo i nahnat napsat jejich nazor. Kolik je ta "spousta" v cislovce a kdo konkretne? Opravdu me to zajima.

Rogosak napsal/a:
Možná vypadám jako amatér, že píši že ručkuji střídavě rukama, ale musím říct, že většinu věcí jsem zkoušel max 2 metry nad zemí s příručkou.

Ne nevypadas jako amater, pokud sis zkousel jednu pomucku a 2 metry nad zemi, tak je opravdu usmevne, jak se tu moc rozepisujes a hodnotis neco, co si ani nevidel a o zkouseni ani nemluve.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama