Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

GARMIN eTrex 20


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
44 odpovědí na toto téma

#1 jirkas2

jirkas2

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 14:46

Chtěl bych se zeptat na zkušenosti s tímto přístrojem. Uvažuji o něm. Případně pokud by se za stejné peníze dal pořídit jiný, tak jaký? Děkuji
  • 0

#2 Popina

Popina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 435 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 15:26

Dakota 10,20 ... +/- stejné peníze... eTrex 20 má jednu velkou nevýhodu, kterou bych já osobně nikdy nepřekousl a to, že mu chybí elektromagnetický kompas (proto volím eTrex 30). Jinak má velkou výdrž a trošku horší čtení GPX než Garmin Oregon...
  • 0
Kačica - označení kačerky. Geodežing - není třeba vysvětlovat. Chodím s o dvanáct let starší Terexičkou :-)

#3 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 22:57

Prvně bych zde uvedl odkaz na vlákno, kde jsem řešil podobnou otázku
http://www.geocachin...thread_id=21240

A doplnil bych:
Zakoupil jsem si eTrex 20 cca před týdnem a jsem velice spokojeny. Určitě jsem rád za tu volbu, přičemž jsem nechtěl přesáhnout rozpočet 5tis.

Už týden pracuje (příležitostně) pořád na první baterie a zdá se že ještě dlouho bude (dobíjecí NiMh cca 2200mAh, v nastavení mám zapnuto správně NiMh). Takže výdrž na baterky mne překvapuje.

Co se týká ovládání, tak se může v první chvíli zdát možná trochu překombinované ale je blbovzdorné....a navíc si po tom týdnu už zvykám a vím kde co je. Výhodou je, že se dá menu upravit (skrýt nepotřebné ikony, a seřadit) podle toho pro jaký účel chce GPS používat. Návic je možnost ještě pracovat s uživatelskými profily....ke kterým jsem se ještě nedostal. Návod jsem četl jen z úvodu. Funkcí (co jsem už objevil [:)] )má tento přístroj také hodně a celkově se mi jeví uživatelsky poddajný.

Toto je má první GPS, ale nevahal bych a koupil bych si ji znovu. A tímto i děkuji za pomoc při výběru.
Dakotu 10 ani 20 ani nic jiného jsem v životě nikdy neviděl, tak nemohu posoudit. Ale dotykový displej asi bude mít jisté nevýhody. Ověřil bych si hlavně, zda a jak fungují s rukavící na ruce...ono se to nezdá, ale pokud venku mrzne tak je lepší když člověk může s GPS pracovat i s tou rukavicí na ruce B) .
  • 0

#4 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 23:02

Využiji toto vlákno. 1) Dochází u zmíněného eTrex 20 k nabíjení baterii pokud je připojený na USB? 2) co je to WAAS? defaultně je nastaveno vypnuto.
  • 0

#5 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 260 příspěvků(y)

Publikováno 22 prosinec 2011 - 23:23

Co zkusit Mr. Google?
1) tipl bych si, že ne
2) třeba http://www.skyfly.cz...mavo/waas03.htm
  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#6 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2011 - 1:12

1) Pokud se z ničeho nic něco nezměnilo, tak NE. Naštěstí...
  • 0

#7 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 17:36

Mám dotaz ohledně přesnosti této GPS eTrex20. Když se pohybuji na otevřeném krajině (louky, ulice,..) tak GPS naviguje rychle a myslím si že i přesně. Pokud se pohybuji ale v lese, pod stromy atd, tak GPS je často zmatená a stává se že "zamrzne" vzdálenost k cíli a směr (popř. reaguje špatně, nepřesně), přičemž aktuální rychlost reaguje (když stojím tak 0km/h, když se rozejdu tak nenulová). V takovém prostředí mne také navede i třeba 15m mimo, ale uvádí přesnost třeba 4m. Pokud vyjdu zpět na otevřené prostranství, tak zase reaguje dobře. 1) Jedná se o standardní projev GPS, nebo o nějakou vadu? 2) Existuje nějaký trik, který tomu napomůže? co zapnutí WAAS? Díky za rady a info.
  • 0

#8 trefcz

trefcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 18:30

Bubaka napsal/a:
Dakotu 10 ani 20 ani nic jiného jsem v životě nikdy neviděl, tak nemohu posoudit. Ale dotykový displej asi bude mít jisté nevýhody. Ověřil bych si hlavně, zda a jak fungují s rukavící na ruce...ono se to nezdá, ale pokud venku mrzne tak je lepší když člověk může s GPS pracovat i s tou rukavicí na ruce B) .

Mam oregona a rukavice nejsou zadny problem (kdyz nebudu nosit palcaky :-) jsem zvykly pouzivat ukazovacek)
  • 0
GARMIN Oregon 450 + Topo Czech 2011 PRO + GeoGet

#9 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 18:51

Bubaka napsal/a:

1) Jedná se o standardní projev GPS, nebo o nějakou vadu?
2) Existuje nějaký trik, který tomu napomůže? co zapnutí WAAS?

Díky za rady a info.


UOregonu mi to dělalo s jednou verzí FW, takže bych vyčkal na nějaký další fw a třeba se to vyřeší. Pokud ne tak možná reklamace by to opravila. Navíc tahle mašina chytá i Glonass tak bych v navigaci zadal, ať ladí i tohle.To přesnosti pomůže. Waas ti je v lese prd platnej
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#10 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 21:29

V navigaci mám odpočátku nastaveno "GPS + Glomass". Ta nepřesná navigace se stává výhradně pod stromy..a to ne všude, ale za to i pod poměrně řídkou alejí bez listí v blízkosti budovy. Myslel jsem, že je to standardní jev - což jsem si chtěl potvrdit. FW mám 2.10. Ještě mne napadlo. K GC se přibližuji se zaplým kompasem (na display mám kompas, vzdálenost k cíli, chybu GPS, rychlost a nadmořskou výšku). Přídám si tu ještě sílu signálu GPS, ať zjistím co si vlastně GPS myslí. - nevíte někdo, z čeho se počítá chyba GPS? - co znamená nadmořská výška, kterou udává tato GPS? Je to výška vztažená dle map k povrhu země (když polezu po žebři vzhůru, tak zůstává neměnná), nebo je to skutečná nadmořská výška?
  • 0

#11 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 21:48

Zacal bych aktualizaci firmware. bez toho nema cenu se tim vubec zabyvat.
  • 0

#12 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 22:01

Bubaka napsal/a:
- nevíte někdo, z čeho se počítá chyba GPS?

- co znamená nadmořská výška, kterou udává tato GPS? Je to výška vztažená dle map k povrhu země (když polezu po žebři vzhůru, tak zůstává neměnná), nebo je to skutečná nadmořská výška?

Pokud tě toho tolik zajímá tak doporučuji nastudovat skripta o GPS, popřípadě nějakou jinou populárně-naučnou knihu :)
A btw ta "chyba" kterou ta GPS ukazuje je pouze nějaká "imaginární" hodnota, kterou nás výrobce GPS udivuje ;)
Packy
  • 0
Vložený obrázek

#13 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 22:29

Je to sice imaginární hodnota, ale má většinou realný základ... takže se dá použít na relativní zhodnocení situace, ale rozhodně na to čísílko nejde spoléhat na 100% v absolutní hodnotě, protože principiálně nemůže postihnout některé důležité lokální faktory ovlivňující přesnost (např. vícecestné šíření signálu). Přesný algoritmus výpočtu bohužel neznám, ale zpravidla hraje hlavní roli postavení viditelných družic (viz DOP, koukni třeba do wiki) a asi i síla signálu. Při příjmu SBAS (WAAS/EGNOS) dat by se dala použít i další vstupní data, ale jestli je Garmin používá, netuším. Nadmořská výška, kterou ti ukazuje gpska záleží od typu. Pokud ta tvoje má i barometrický výškoměr, tak je to hodnota založená na měření jak z GPS, tak z barometru (oboje má svá pro i proti a vzájemně se mohou celkem dobře doplňovat). Pokud ne, tak jenom z GPS. V obou případech by ale na výstupu měla být skutečná nadmořská výška (Výpočet není úplně přímočarý, protože GPSka počítá primárně výšku nad elipsoidem a pak aplikuje korekci závislou na poloze, ale to v praxi není žádný problém... více kdyžtak v těch odkazovaných skriptech.:) ) Lezení po žebříku ti GPSka každopádně zaznamená.
  • 0

#14 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 22:50

Ja bych dodal, ze pokud ma etrex20 z nazvu vlakna, tak ten barometr nema, takze vysku bere jen z GPS. A pokud si dobre pamatuji, tak nepresnost urceni GPS vysky je vetsi nez u polohy.
  • 0

#15 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 22:51

GPSka počítá primárně výšku nad elipsoidem a pak aplikuje korekci závislou na poloze

Mám pocit, že jsme se učili, že GPS počítá výšku nad telluroidem, která se následně přepočítá na výšku nad geoidem (nějaký zjednodušený model) a pak nad elipsoidem WGS a z toho se dostane hodnota kterou to ukáže na display (pokud tedy bereme v úvahu výšku počítanou ze signálu družic).
Co se té chyby týče, zkus si GPS položit na vymezený bod (kámen na louce) - udělej několik měření (uložit bod - klidně i s průměrováním), přijď znovu za cca 3 hodiny a pak znovu za 3 hodiny (polož GPS na úplně ten samý bod). Vyber místo s dobrou viditelností na oblohu (třeba kopec, nebo i střecha výškové budovy) tak aby ta "přesnost" byla těch 1-2m. Data si pak stáhni třeba do Mapsource a uvidíš, jak ta přesnost funguje. Ona ta přesnost může být 2m = tzn. že bod leží někde v kružnici o poloměru 2m - a za ty 3 hodiny, kdy se změní kostelace družic ti to udělá taky 2m, ale na druhou stranu - tzn. že ten kýžený bod bude v okruhu 4m a proto je geocaching tak zábavný :P Problém je ten, že turistické GPS přijímají pouze kódová data (signál L1) který je hodně ovlivněn průchodem troposférou. Existují typy signálu (L2, L2C, L5) které tolik ovlivněné nejsou, ale to ty malé Garminy neumí - na to je potřeba GPS, které umí příjem fázových dat (a ty stojí mnohem mnohem víc) a jejich využití je také už někde jinde-jejich real-time přesnost je v řádu decimetrů a při příjmů korekcí (např. CZEPOS), nebo následném zpracování se dostáváme až na centimetry. Ale jak říkám, to jsme už někde úplně jinde :)
Packy
  • 0
Vložený obrázek

#16 packy_gis

packy_gis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 173 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 22:52

HaLuMa napsal/a:
Ja bych dodal, ze pokud ma etrex20 z nazvu vlakna, tak ten barometr nema, takze vysku bere jen z GPS. A pokud si dobre pamatuji, tak nepresnost urceni GPS vysky je vetsi nez u polohy.

Chyba ve vertikální poloze = cca 2x horizontální
  • 0
Vložený obrázek

#17 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2011 - 23:22

packy_gis napsal/a:
Mám pocit, že jsme se učili, že GPS počítá výšku nad telluroidem

To už jsou na mě asi příliš sprostá slova, co navíc nejsou ani ve wiki a asi bychom se vzájemným vysvětlováním dostali už hodně mimo téma.:D
  • 0

#18 Bubaka

Bubaka

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2011 - 15:43

Tak aktualizovalk jsem Firmware z 2.10 na 2.50. Vše proběhlo zdánlivě v pořádku. Po aktualizai jsem si s GPS hrál, nahrál z mapsource nějaké body. Mapový podklad TOPO v GPS fungoval pořád. Ještě jsem podlě toho ujel 40km autem, a našel asi 4kešky. Pak ale z ničeho nic se mapa TOPO vypařila z přístroje. Tam kde ji je možná zapnou v přístroji vůbec nebyla. - Myslíte si že je to ještě projev aktualizace FW? nebo je GPS zralá na reklamaci? ...jinak se mi zdá v pohodě. No a ohledně navigování. Doposud jsem měl zaplý systém "GPS+GLOMASS", ten ale pod stromy funguje velice mizerně. Zkusil jsem zapnout pouze systém "GPS" a je to výrazně lepší.
  • 0

#19 hrabalr

hrabalr

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2011 - 18:28

Mám Etrex 30, ale firmware je stejný. Provedl jsem stejnou aktualizaci a všechno zatím funguje OK. Tedy upgradoval jsem z verze 2.20 na verzi 2.50. Mapa zůstala tam, kde byla. Bude to spíš záležitost konkrétního přístroje. K tomu Glonassu. Zatím jsem to testoval jen jednou, ale souhlasím s tím, že např. v lese funguje samotný GPS lépe než kombinace s Glonassem. Zdá se mi (zkusil jsem to zatím jen jednou), že Glonass by mohl trochu pomoci v roklích nebo ve městě, mezi vysokými domy, zkrátka tam, kde je omezený výhled na oblohu a kdy GPS poskytuje pouze signál velmi omezeného počtu satelitů.
  • 0

#20 clexpert

clexpert

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 104 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2011 - 0:06

Mám úplně stejnou zkušenost s tím zaseknutím - eTrex 30, firmware 2.50. Pomůže vypnout GLONASS. V tom okamžiku začne GPS ukazovat opět správně.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama