Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#5201 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 16:07

Hlavní ideou earthcachí je udělit lekci, a to z geologie. Tím je míněno, aby se návštěvník něco o daném jevu dověděl. A odpovědmi na otázky má prokázat, že se něčemu naučil. Většinou je to obsaženo v listingu a na místě samotném. Přičemž to prokázání má být závislé na návštěvě místa. Pokud stačí odpovědi najít v listingu či na internetu a fotka není povinná, tak je to chyba ownera, a nepoctivci mohou logovat z gauče. Naopak jen samotná fotka z místa by degradovala earthcache na virtuálku či waymark.

V poslední době ale naštěstí vznikají earthcache, které skutečně vyžadují skoro "vědecký výzkum" na místě. Ať už jde o různá měření (a to nejen nadmořské výšky pomocí GPS, např. pH, teplota, rozměry, aj.), zjišťování vlastností a jejich porovnávání nebo dokonce (a to bolí) vlastní dedukce, kdy se owner ptá na věci, které se nedají nikde nalézt. A takové earthcache jsou ty nejzajímavější, i když to nejsou v žádném případě jednoduché rychlé bodíky. Na druhé straně ale taky bývají terčem remcalů, kterým trocha úsilí vadí. 

 

Takhle napsané to zní rozumně, díky. Budu si muset nějakou takovou EC najít.

Nějaký bookmark EC, které nejsou jen cedulové díkzabodovky, existuje?


  • 0

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#5202 Kub4

Kub4

    acrophobiac :)

  • Members
  • PipPipPip
  • 529 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 16:18

Já jsem těch EC díkyzabodovek zatím moc neviděl. V Praze se mi líbila třeba Kalvárie v Motole - bez přípravy to byla docela sranda, museli jsme improvizovat sklonoměr, já v báglu našel pravítko s úhloměrem a jako olovnice posloužil Katčin přívěšek na krku. K dokonalosti nám ještě chyběla lahvička s kyselinou, ale nakonec jsme se trefili i bez chemické analýzy.

 

Díkyzabodovka (googlovací) by mohla být třeba EC věnovaná stříbrným dolům v KH, ale já si udělal exkurzi dolů a stala se tak z toho jedna z nejlepších EC co jsem kdy lovil. Někdy je to třeba brát jako inspiraci, a ne se držet nutného minima k uznání odlovu.


  • 1

You are leaving the map zone database. You are on your own, Claire.


#5203 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 17:50

Nechci tady vyvolávat emoce, osobně mě EC nenadchly, ale nic proti nim nemám. Ale etymologie GEO se přímo nabízí. Proč ne třeba geometrie v původním významu, tedy dnešní GEOdézie? Geodetickou keš jsem luštil a bylo to zajímavé. Jako GISák znám Křováka a jsem schopen najít i body na ČUZK, ale netušil jsem, že geodeti měří úhly jinak. Nakonec mi vyšel trojúhelník o straně cca 15 m a bylo to tam, skutečný geodet by se zhrozil.

Prostě, ne EC za každou cenu, ale uvítám je tam, kde to jinak nejde, v rezervacích, turisticky přelidněných přírodních památkách, atd. Jinak i ke geologickému jevu se dá udělat multina nebo mysterka.

Výhodou EC je ale to, že je jiný schvalovač, který asi je profesionálním geologem, takže odchytí nesmysly.


  • 0

#5204 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 18:02

 Díkyzabodovka (googlovací) by mohla být třeba EC věnovaná stříbrným dolům v KH, ale já si udělal exkurzi dolů a stala se tak z toho jedna z nejlepších EC co jsem kdy lovil. Někdy je to třeba brát jako inspiraci, a ne se držet nutného minima k uznání odlovu.


Ty odpovědi jsem ještě pořádně nevygoogloval. Ani se mi nelíbí fotka, kterou jsem tam pořídil. Spojit to s návštěvou muzea, to by asi nebylo špatné.
  • 0

#5205 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 18:52

Takhle napsané to zní rozumně, díky. Budu si muset nějakou takovou EC najít.

Nějaký bookmark EC, které nejsou jen cedulové díkzabodovky, existuje?

Bookmark zajímavých EC asi neexistuje, našel jsem ale toto.

Ale pár příkladů zajímavých EC mohu přihodit.

Zjišťování údajů na místě: GC5RA2N GC4Z1XY

Navíc měření pH: GC4EXRT

 

Pro zajímavost se můžete mrknout na EC podobných zakladatelů jako je Alke04 - D_Leslie_A a Heidi Seekers


  • 0

#5206 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 19:16

Jedna EC, při které jsme se ve čtyřech lidech dost bavili je v Klatovech - jedním z úkolů je napsat, jakým způsobem se odlamují kusy určité horniny, takže jsme okukovali různé šutříky a balvany a každý viděl něco jiného. :-)
Moc EC zalogovaných nemám, ovšem poslední z Regensburgu, ke které nás dokopal jeden ze tří "účastníků zájezdu", byla zajímavá v tom, že spojila geologii s historickou památkou. Jak se nerada fotím, tak u EC jsem ochotná udělat vyjímku - radši mám EC, kde stačí fotku poslat na mail než ji přidávat k logu.
  • -1

#5207 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 19:56

Ale pár příkladů zajímavých EC mohu přihodit.

Navíc měření pH: GC4EXRT

 

Me se jako netradicni ukol libilo u tehle EC GC1Y4Z8 mereni vysky hladiny potoka ;)

 

Omlouvam se, ted jsem si vsiml, ze je to tu depresivni koutek. Jedina EC kterou znam a ktera je na depku je tahle GC4Z4H2 v obchodaku...


Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 23 listopad 2016 - 20:01

  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#5208 Kub4

Kub4

    acrophobiac :)

  • Members
  • PipPipPip
  • 529 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 20:09

Ty odpovědi jsem ještě pořádně nevygoogloval. Ani se mi nelíbí fotka, kterou jsem tam pořídil. Spojit to s návštěvou muzea, to by asi nebylo špatné.

No já je snad ani negoogloval, protože mi ta milá průvodkyně v dole skoro všechno prozradila.


  • 0

You are leaving the map zone database. You are on your own, Claire.


#5209 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 233 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 20:19

(...) Jedina EC kterou znam a ktera je na depku je tahle GC4Z4H2 v obchodaku...


Náhodou, mně to přišlo jako docela dobrý fór. Tím obchoďákem jsem nejednou prošel (když vám ujede spoj ze Zličína, tak útočištěm nepohrdnete) a nikdy mě nenapadlo zkoumat podlahu.

 

K předchozí debatě, někdo nemá v oblibě EC, já zase nemám v oblibě labky. Ale to jen tak mimochodem... ^_^


  • 2

#5210 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 21:36

Labky? To mě nechává zcela v klidu. Ani pořádně nevím, co to je.


  • 5

#5211 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 21:55

Mě zas nechávaj v klidu wiga. Od odlovu nyní již archivované Maxinohovi Enigmy, která byla podle mě to nejlepší wigo, mě žádné další tolik nenadchlo.


  • 0

#5212 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2016 - 23:14

Bookmark zajímavých EC asi neexistuje, našel jsem ale toto.

 

Tak to je hodně hustej bookmark. Já mám nicméně earthky rád, takže si o ownerovi bookmarku myslím svoje. Spíš když někde nějaká je, tak ji chci dát a kousek si i třeba zajdu/zajedu. Totéž pak platí u wheriga, po kterejch jdu taktéž cíleně.

Jeden bookmark zajímacích earthkeší by mohl být tento: https://www.geocachi...4e-c051cf93a591

mh.mailovi rozumím, v zásadě je jeho logika dobrá. Jen doufám, že se teď nenajde nějakej aktivista, kterej na základě toho začne earthky hejtovat na GS (asi jsem pesimista)

Proti založení EC na místě, kde už je tradička/mysterka/... já teda nic nemám, člověka to donutí se nad místem zamyslet i z jiného úhlu. Taky mám takle EC na místě, kde je už multi, ale geologii se nevěnuje vůbec, tak si říkám, že proč tam nedat EC.

Když se tu ještě píše o těch labkách: ty zcela ignoruju


  • 0

#5213 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 0:07

 souvislost je myslím jasná - GEOcaching, GEOlogie - jen bych to skutečně pojal šířeji a vůbec bych se nebránil souvisejícím biologickým jevům (například stanoviště vzácných rostlin a živočichů jsou často vázané na místní geologické podmínky atd.)

Sorry, ale nemohu jinak: "To není náhoda, taky ta slavná Polka madam Curie-SKLOdowská, SKLO!" https://www.youtube....h?v=mDtYH2v2NnY


  • 1

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#5214 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 0:15

A že geologie protože GEOlogie? To asi ne. Proč potom ne geografie, nebo tř. sv. Jiří (Georgos - zemědělec). V tom žádná souvislost nebude, prostě je to tak a logiku v tom nemá cenu hledat.

Čeho se pak můžeme ještě dočkat? http://www.geomancy....-geomantie.html


Tento příspěvek byl upraven od Trhac: 24 listopad 2016 - 0:18

  • 1

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#5215 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 7:04

Ještě krásné myšlenkové kolečko. Do EC určitě patří keše věnované hornictví a mineralogii. A víceméně zakladatel tohoto oboru v Evropě byl GEOrg Bauer, psal své knihy pod jménem GEOrgius Agricola. A to všechno znamená ZEMĚdělec.


  • 2

#5216 TamTenTom

TamTenTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 9:21

Prosím vás jak je to vlastně s životností takových earthek keší? Odeslání odpovědí je asi ve většině případů zcela bez reakce ownera. Ano, chápu, když je vše v pořádku, tak proč by odpovídal, stačí přece že měl práci s listingem. To pak teda taková earthka může existovat klidně dokud třeba ta skála úplně nezvětrá, nespadne a pak si toho někdo všimne a dá NA log? Takže to se taky můžou vesele posílat odpovědi někam do mejlu a možná se na to ani nikdo nikdy už nedívá?

 

Nedělám si iluze, že by to u někoho bylo jinak: Po založení nové kešky první rok, možná i roky, většina ownerů hltá každý příchozí log. Pak založí další a už ho ta předchozí zajímá méně a o to méně, když těch dalších kešek pak má založených hodně. A co teprv, když přestane hrát. Fyzická keška se dokáže sama odfiltrovat, když se dostane do špatnýho stavu, ale co earthka?


  • 0

#5217 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 9:36

Geologické útvary mají většinou geologickou životnost. Takže otázky týkající se geologie v terénu, bývají věčné. Pokud tedy nedojde k nějakému sesuvu. Horší už to je s informacemi na cedulích, ty občas mizí. Prakticky by se tedy měly i na EC dávat DNF, nebo NM, to by autora upozornilo, že je něco špatně. Komunikoval jsem s autorem EC o nejednoznačnosti otázky, to byl ale známý.

Co mě ale překvapilo, byla odpověď ownera na pražskou virtuálku na Staromáku. Ta je tam od roku 2002, takže on, zřejmě Američan, dostává neustále maily a myslím, že jich je dost. A zřejmě odpovídá. A můj mail nebyl ničím zvláštní, spíš hodně stručný, jinak to ani v angličtině neumím.


  • 1

#5218 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 10:17

Prosím vás jak je to vlastně s životností takových earthek keší?

Jako u ostatních keší, i když největší podobnost je s virtuálkami.

Může ji archivovat owner dle libosti. Může ji archivovat reviewer buď na základě NA logu nebo i vlastního zjištění - viz třeba GC16M06. Podnětem mohou být různé věci, které znemožní splnit podmínky pro zalogování - zmizí informační tabule, je znemožněn přístup, nelze provést úkol (třeba odběr vzorků na pokus, pokud dojde ke změne typu ochrany), apod. Je možný log NM, kdy má owner šanci to dát do pořádku. A pokud se owner přestane starat, je to jako u ostatních keší. Pokud někdo nedá ten NA log, earthcache žije dál. Pak už jen záleží na poctivosti lovců.

Postoje ownerů k odpovědím jsou různé. Většinou je podmínka zaslat odpovědi a pak zalogovat bez čekání na odpověď, i když existují stále owneři, kteří trvají na tom, že dokud od nich nepřijde souhlasná odpověď, nesmí se logovat. Někteří owneři pak odpovídají na všechny zprávy, někteří jen v případě nedostatků. Někteří zamhouří oko, a v případě drobných nedostatků podají vysvětlení, jiní vyžadují zaslání opravy, další možná mažou log, což se mi ale ještě nestalo.

Jsou i owneři, kteří mají desítky earthcachí a přesto zvládnou reagovat na všechny zasílané odpovědi, ať už je to jen stručná zpráva typu "odpovědi jsou v pořádku" nebo i s vysvětlením případných nedostatků.


  • 3

#5219 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 10:35

MikiHamza shrnul vcelku pěkně. Já přehnanou aktivitu ve směru likvidace keše za každou cenu nevidím rád (jen proto, že už nemá na světe ownera nebo má malý nedostatek) - Často někdo, kdo se pasuje do pozice přísného inkvizitora (místo malé pomoci), takto zlikviduje keš, která je pěkná či cenná z hlediska historie hry...to je specifikum, myslím, pouze u nás - bohužel. Podíváme-li se na jiné země, tohle se v takové míře neděje. Viz. třeba Maďarsko kde je na místě každá 10 keš a všem je to šumafuk - což je samozřejmě extrém, který se mi nelíbí. 


Tento příspěvek byl upraven od von Bronin: 24 listopad 2016 - 10:36

  • 1

#5220 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2016 - 14:04

No hlavně mi přijde pěkná prasárna, když někdo nahlásí k archivaci deset let starou plně funkční earthku, jejíž owner už aktivně neloví (což ovšem nemusí nutně znamenat, že nečte odpovědi na mailu), jen proto, že si chce místo ní na atraktivním místě udělat téměř identickou earthku vlastní. Jinak k tomu výše uvedenému bookmarku "zbytečných" earthek - tam se mi zdá, že dotyčný poněkud nepochopil dané pravidlo. Není vůbec pravda, že nelze založit earthku na místě, kde už je jiná keš. Jen se nemá zakládat earthka tam, kde už je jiná keš věnovaná stejnému místu a stejnému geologickému jevu. i když ani to se vždycky nedodržuje, už jsem viděla dokonce tradičku a earthku pár metrů od sebe se stejnou fotkou a textem - obé vykopírováno z wiki :D Doufám, že to je ale opravdu odstrašující výjimka, většina earthek, které jsem lovila, byla moc pěkných a zajímavých


Tento příspěvek byl upraven od Jacka: 24 listopad 2016 - 14:05

  • -1




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama