Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#9621 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 9:37

Dlouho jsem tady nic nepsal, ale teď mám trochu černou karmu.

 

Narazil jsem na jednu Earthku během naší dovolené, kde podmínkou je měření teploty termálního pramene. Fajn. Jenže teplota je 80+ a kdo běžně u sebe nosí takový teploměr, který to zvládne :( V atributech je popsán požadavek speciálního nástroje, ale dál v listingu není info, o jaký speciální nástroj se jedná. Asi by tam mělo být uvedeno "teploměr 80+". Možná to povinné není, nemám zatím žádnou Earth cache, ale určitě vůči kačerům by to bylo fajn, aby věděli co je čeká. Nejsme honibodi a tak smazaný log nemrzí, ale... Vždycky jsem geocaching vnímal jako pozvánku na zajímavé místo, a někomu mazat logy kvůli prkotině mě nikdy nenapadlo. Ale pravidla jsou pravidla :/


  • 0

#9622 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 10:05

to sobikovi: ty copak s sebou nenosíš teploměr ze starého zavařovacího hrnce, když jdeš na eartku u termálního pramene?

No, máš více možností, pokud nechceš jako M. Dušín logovat jen WN nebo DNF. Buď to najdeš na webu, a nebo můžeš na rovinu ownerovi napsat, žes neměl potřebný vercajk a prstem to nešlo, ale že to bylo "very very hot". Předpokládám, že to bylo v cizině, neb u nás je nejteplejší pramen Vřídlo v KV s 73oC. 


  • 0

#9623 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 10:12

V atributech je popsán požadavek speciálního nástroje, ale dál v listingu není info, o jaký speciální nástroj se jedná.

 

Tak to je mystery earthka. :-)

Earthkám se právě kvůli podobným detailistickým bazírováním a občasné nejednoznačnosti vyhýbám. Pokud je otázka a důkaz přítomnosti jednoduchý, ok, zúčastním se. Ale hrát si na velkou písemku ze základní školy odmítám, i když se mi na tom místě líbí sebevíc. Za to mi ten bod nestojí.


  • 4

#9624 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 10:38

Je jen otazka jak presne to mereni musi byt. Vzdy se to da prevest na jine jednotky, treba za jak dlouho se rozpusti maslo, voskovka, nebo kosticka cokolady a doma to pak nasimulovat. Nebo tu teplou vodu zredit se studenou vodou v pomeru 1:1, 1:2, 1:3 ... a zkouset kdy uz ten prst v te vode udrzim a pak to je uz jen trojclenka. Jen to chce vedet teplotu te studene vody a co snese muj prst strceny do akorat teple vody. :D

Ja sam jsem uz meril rozmery listem papiru. Jinak earthky si vzdy ctu predem abych vedel dopredu co mne na miste ceka a nejednou se mi stalo, ze jsem to na miste pak nepochopil, tak jsem sel dal. Jednou jsem narazil na problem, kdy jsem mel zjistit odstin skaly, na prvni pohled jasny ukol, ale ono prave zapadalo slunicko a vsechno okolo bylo do cervena. Tak jsem to odhadl na ruzovou, a samozrejmne spatne, spravne bylo do zelena, ale autor to uznal.


  • 3

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#9625 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 10:49

No, měřit teplotu prstem, to by chtělo nějakou kalibraci. Ale kosmonouti na orbitální stanici jednou měřili teplotu plivnutím na stěnu a měřením za jak dlouho zmrzne. Když letěli na mrtvou stanici kde vypadla elektřina, zprovoznili ji, ale místní teploměry tak malé teploty neměřily. Improvizovat se dá, já jednou měřil váhu mince měřením potopení kelímku s ní a následně dávkováním vody stříkačkou. Jde o to, jestli dokážeš odhadnout chybu měření. U eartky ale o nic nejde a většina ownerů ocení snahu. U pramenu bych to i odhadl. Když 80+, tak přes 100 to nebude a tolerance 10 stupňů je dobrá i pro teploměr, když se teplota může vždy trochu měnit.


  • 1

#9626 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 11:14

Jednou jsem narazil na problem, kdy jsem mel zjistit odstin skaly, na prvni pohled jasny ukol, ale ono prave zapadalo slunicko a vsechno okolo bylo do cervena. Tak jsem to odhadl na ruzovou, a samozrejmne spatne,

 

To je přesně ten případ nejednoznačnosti. Měls odhadnout - odhadls. Tečka. Tipuju, že tam nebylo, že se musíš trefit do oficiálního popisu toho kamene. Kdyby tam dal maník pár obrázků a měl bys přiřadit, už by to bylo jednoznačnější.

 

Vnímání odstínů je velmi individuální. Jestli je co víc do červena, nebo do hněda, do žluta, nebo do zelena, do modra, nebo do fialova... Zajímalo by mě, co by autor té keše říkal, kdybych mu jako kameník napsala, že odstín je "cca jako ..." - a k tomu komerční název materiálu, který se dováží odněkud ze světa.


  • 0

#9627 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 11:35

1. netuším, jak je to s uvedením atributu "je nutný speciální nástroj", zda musí, může, měl by ...... být uvedený v listingu, o jaký speciální nástroj jde

2. o bod mi nejde, bylo tam krásně

3. to Solim - keše s podobným pizděním a po čítáním trojčlenek at jdou do prde.e nebo do auly ČVUT a podobných institucí. Geocaching má být pro radost a ne pro matemaicko fyzikální atomovo kosmo počítání :(

4. Jsem rád, když moji keš někdo navštíví a tohle se mi prostě nelíbí

5. z mého pohledu je takový owner honibrk a ať si užije to "delete log"


  • 0

#9628 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 12:11

Narazil jsem na jednu Earthku během naší dovolené, kde podmínkou je měření teploty termálního pramene. Fajn. Jenže teplota je 80+ a kdo běžně u sebe nosí takový teploměr, který to zvládne :( V atributech je popsán požadavek speciálního nástroje, ale dál v listingu není info, o jaký speciální nástroj se jedná. Asi by tam mělo být uvedeno "teploměr 80+". Možná to povinné není, nemám zatím žádnou Earth cache, ale určitě vůči kačerům by to bylo fajn, aby věděli co je čeká. Nejsme honibodi a tak smazaný log nemrzí, ale... Vždycky jsem geocaching vnímal jako pozvánku na zajímavé místo, a někomu mazat logy kvůli prkotině mě nikdy nenapadlo. Ale pravidla jsou pravidla :/

V listingu obvykle bývá popsáno, co je třeba. I když z požadavku na měření teploty se vlastně dá očekávat, že by to měl být teploměr.

 

Je fakt, že takovými zařízeními kačeři často nedisponují a v tomto případě mě zaujalo, že bych měl k dispozici rovnou dva:

- čajový teploměr (tahat ho do terénu je ale vachrlaté, už jsem dva zlomil)

- moje zařízení na lov Cat S61 s infrakamerou

 

:) Je to jen zajímavost, zas mi chybí spousta jiné výbavy...

 

Mimochodem, co je to za keš, jestli to není státní tajemství?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#9629 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 12:16

Proč taková deprese, až negativismus?

Earthcache jsou atypické, na rozdíl od ostatních typů kešek mají za úkol vzdělávat, a to i formou někdy náročných úkolů. Owner tedy chce, nebo spíše musí chtít, aby si každý pořádně prostudoval listing, popř. zjistil další informace na místě, a na jejich základě byl schopen splnit úkol s tím, že by měl samozřejmě dané místo navštívit. Někdy to bývá i více různých a od sebe vzdálených míst, např. při porovnávání něčeho s něčím. Z toho je vidět, že earthcache nejsou pro každého. Na rozdíl od běžných kešek je předchozí přečtení listingu nutností, aby byl člověk připraven. Proto mnozí kačeři honibodi earthcache ignorují nebo naopak ochcávají.

Pokud je uveden v listingu atribut speciálního nástroje, většina ownerů to v listingu uvede, pokud je to něco opravdu speciálního. Nepočítám případy, kdy je v úkolech měření délky, protože může být různé. Někde stačí prsty, svinovací metr, provázek či foto s něčím, jehož velikost známe. Je rozdíl měřit výšku několik desítek metrů vysoké skály nebo obvod balvanu či velikost zrn v hornině. Mnohokrát už jsem měřil pH, takže člověk musí být připraven si většinou odnést vzorek domů, pevný či tekutý. Pokud je v úkolech třeba to nešťastné měření teploty, tak je taky zřejmé, co si vzít a popř. si vypomoci, jak popisuje Solim.

Na druhé straně jsou většinou owneři vstřícní a chápaví, protože jejich zájmem je, aby kačer dané místo opravdu navštívil a něco se dověděl. Pokud kačer prokáže, že byl na místě, a že měl snahu odpovědět podle svých možností, tak jsou spokojeni a zamhouří nějaké to oko nad případnými nepřesnostmi. Někdo, jako třeba i já, se v případě špatných odpovědí snaží spíše o poučení, než o nějakou buzeraci. Akorát když ze zaslaných odpovědí a logu je poznat, že tam kačer pravděpodobně nebyl a odpovědi jsou zcela mimo mísu, tak se ho snažím nasměrovat a požaduji nový pokus.

Pokud mám problémy při plnění úkolů na některých earthcache, protože nejsou výjimky, kdy je potřeba navštívit několik míst a zodpovědět větší množství odborných otázek v cizím jazyce, tak se to ownerovi snažím při zaslání odpovědí vysvětlit, protože někdy není jednoduché správně pochopit zadání, což se i tu diskutovalo. A i když jsem zaslal nějaké odpovědi chybně, nikdy se mi nestalo, že by mi owner log smazal. Jediné případy byly, když ownerovi moje odpovědi nedošly, ale to se vždy bez problémů vysvětlilo.

Takže i když nejsem kovaný geolog, a šutrologii jsem měl naposledy na základní škole před 45 lety, tak mám earthcache rád, protože mi ukáží zajímavá místa a něco se dovím, i když na plnění úkolů často trávím mnohem víc času, než v terénu, kde většinou pořídím co nejvíc fotek, abych pak doma v klidu mohl bádat.


  • 7

#9630 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 12:22

Taky by me zajimalo o jakou kes jde. Aby bylo jasny o co slo a jestli je sance predem se pripravit nebo ne. Zalezi taky jestli to byla D1 nebo D4 (kde lze ocekavat komplikace a venovat neco pripave) atd. Obecne ale u termalniho pramene nebo co to bylo bych byl ve strehu. Videl jsem jich uz docela dost a sly v tom nekdy i varit vajicka. Pokud to bylo treba na Islandu, bylo by predem celkem jasny ze to muze bejt poradne horky.

 

Jinak samozrejme i u EC by mel clovek bejt pripravenej ze odejde bez FI, stejne jako u jakykoliv jiny kese. Od spousty EC jsem utekl s tim ze se s tim nebudu zalamovat a ze proste ten log za tu parkarnu mit nemusim. Blby na tom je jen ten moment ze o failu mnohdy rozhoduje nekdo jinej a ne objektivni fakt nasel/nenasel.  Proto nekdy od EC radsi preventivne rovnou odejdu nez resit s nekym nejaky pitomosti. Na druhou stranu ale se mi nikdy nestalo ze kdyz uz odpovedi poslu a EC zaloguju, ze by mi owner log neuznal. I kdyz treba neco bylo spatne, mel jsem kliku na soudny ownery se kterejma byla rec. Opravili me, podekovali za navstevu a dobry.


  • 4

#9631 schmar

schmar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 209 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 12:35

Podle mě jde o tuto keš.

Owner sem na forum myslím chodí (je to Čech), ale to pro uznání logu není podstatné. Podstatné je, že Sobík nesplnil podmínky a přesto zalogoval, owner tudíž poprávu log smazal. Zda proběhla nějaká další komunikace netušíme, fňukání zde na fóru je asi k ničemu a nazývat někoho honibrkem asi taky věci moc nepomůže. Toť můj názor. Mimochodem, co jsem tak narychlo googlil, tak teplota by měla kolísat okolo 50°C, takže 80+ bude asi lehce mimo :)


Tento příspěvek byl upraven od schmar: 13 srpen 2019 - 12:37

  • 1

#9632 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 12:46

Ještě bych připomněl jednu důležitou zásadu:

 

když si nejsem jistý odpověďmi, přidám FP :D .


  • 6

#9633 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 13:33


Z toho je vidět, že earthcache nejsou pro každého.

 

To ani některé další typy keší. :-)

 

 

Na rozdíl od běžných kešek je předchozí přečtení listingu nutností, aby byl člověk připraven.

 

To i u jiných běžných  kešek, pokud tedy za "běžné kešky" nepovažuješ jen tradičky. Na mysterku je taky potřeba číst listing a na multinu je to v hodné přinejmenším kvůli představě, jak dlouho, jak daleko, případně jakým směrem.

 

 

 

Proto mnozí kačeři honibodi earthcache ignorují nebo naopak ochcávají.

 

Nikoli proto. Ale do školy už jsem chodila, a docela dost dlouho, a když se chci vzdělávat, dělám to jinak, nepotřebuju k tomu keše s iks otázkami ani otázky od lidí, co si věc většinou nastudovali akorát pomocí wikipedie nebo informačních tiskovin. Navíc opisování faktů  (která si stejně nezapamatuju, protože jsou to prostě čísla a názvy) za vzdělávání se nepovažuju. Nebo leda tak na úrovni luštění křížovek. Třeba tenhle konkrétní případ tady nahoře - jak přispěje k mému vzdělání, že si osobně změřím, že termální vřídlo má skutečně teplotu těch cca 80°C, které jsou uváděny na informační tabuli?

Drtivou většinou jsou to otázky pro otázky, jako u těch multin, spočítej okna, spočítej mostní oblouky, podívej se, co tam roste za strom a jakou barvu má zabradlí...

Větší vzdělání mi dá spíš to luštění mysterek.


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 13 srpen 2019 - 13:42

  • 0

#9634 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 13:51

No, nevím, jak bych měřil PH. Papírkem? To je +-autobus, možná už existují přesnější. Kalibrovaným jazykem, srovnáváním s různě ředěným octem nebo jedlou sodou (aby to bylo podobné tomu měření teploty) ?

A teploměr by stačil kuchyňský, na zavařování, na maso, z Asie za pár korun, do 300 stupňů, kalibrace vařící vodou byla úspěšná, 100 +- něco málo. Jen ho mít s sebou. Ale asi tam nepojedu.


  • 0

#9635 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 14:47

Takovou kešu bych pustil k vodě. Nebyla by první a ani poslední.


  • 2

#9636 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 15:49

Podle mě jde o tuto keš.

Mimochodem, co jsem tak narychlo googlil, tak teplota by měla kolísat okolo 50°C, takže 80+ bude asi lehce mimo :)

Jj, byl jsem tam před pěti lety, teplotu jsem měřil malým akvarijním teploměrem, který jsem si kvůli této earthcache vezl s sebou z domova.


  • 0

#9637 milan.k

milan.k

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 21:24

Takovou kešu bych pustil k vodě. Nebyla by první a ani poslední.

To já bych naopak do kufru k plavkám přibalil teploměr a na místo bych se určitě podíval :-)


  • 1

#9638 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 23:41

3. to Solim - keše s podobným pizděním a po čítáním trojčlenek at jdou do prde.e nebo do auly ČVUT a podobných institucí. Geocaching má být pro radost a ne pro matemaicko fyzikální atomovo kosmo počítání :(

Podobné příklady s trojčlenkou bys mohl řešit v aule nejbližší základní školy. Pokud je tam druhý stupeň. ;-)
Ale teploměr je pro většinu výrazně jednodušší.
  • 1

#9639 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2019 - 23:43

Takovou kešu bych pustil k vodě. Nebyla by první a ani poslední.

Celkem racionální řešení. S tím se ztotožním.
  • 0

#9640 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 809 příspěvků(y)

Publikováno 14 srpen 2019 - 6:59

Tak ja treba maly teplomer vozim, ale tak do cca 40 stupnu. Takze bych zkusil odpovedet a videlo by se.....


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 





2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů


    Bing (1)

Reklama