Přejít na obsah


Fotka

Geodepresivní koutek III


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12542 odpovědí na toto téma

#11021 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 9:55

K tomu Tě samozřejmě nenavádím! ;)

Spíš spoléhám na to, že si ministr Vojtěch a vysoce postavení lidé z hygieny vzpomenou třeba na bývalé ministryně Parkanovou a Součkovou. Stačí pár trochu aktivnějších státních zástupců - a do konce života je budou vláčet po soudech kvůli § 180 tr. z. (Neoprávněné nakládání s osobními údaji). Ale mám dojem, že se nějaký takový sebevrah najde...

http://zakony.centru...-2-paragraf-180

 

Obavam se, ze na tohle mysleli v ramci GDPR:

https://www.gdpr.cz/...ntni-karantena/

GDPR ve svém článku 6 odst 1. jasně říká, že lze osobní údaje zpracovávat, pokud je to nezbytné pro splnění úkolu prováděného ve veřejném zájmu nebo při výkonu veřejné moci, kterým je pověřen správce.

 

Nejsem sice pravnik a rekl bych, ze trestni zakonik je nadrazeny GDPR, ale je mozne, ze je tam jina klicka. Ono taky 5 pravniku muze mit 10 ruznych nazoru na jednu vec.

 

Porad plati, ze Orwell napsal knizku, ne navod. Ale v tomto kontextu myslite, ze se "velky bratr" vzda nastroje, ktery uz ma vytvoreny?


  • 2

#11022 xjurasek

xjurasek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 10:07

Na Taiwanu (nebo v Hongkongu? teď se mi to nechce hledat) se s tím nepářou. Vypneš mobil - a už je za dveřmi policie a následuje tučná pokuta.

Tady doufám, že se při zavádění takovýchto restrikcí orientálního typu napřed dlouho budou hádat (a neshodnou se) právníci, pak poslanci a nakonec senátoři. A do té doby snad toho vira zvládneme. Nebo spíš - budou volby a nikdo z kandidátů si s tím netroufne vylézt na veřejnost.

 

Mam pocit, ze se to tam tyka lidi, kteri jsou v karantene (tj. bud s duvodnym podezrenim na nakazu, nebo s diagnostikovanou nakazou). U takovych bych ale ocekaval, ze budou dobrovolne zavreni a nebudou trajdat, tj. nemeli by potrebovat kontrolu. Beru to jako vezensky naramek, ktery ale nepotrebuju, protoze se snazim chovat zodpovedne.

 

Bohuzel by bohate stacilo, kdyby vsichni pouzivali to, co maji mezi usima. Proste mam podezreni, ze mi neco je - nikam nelezu. Mam stare rodice, kamarady se snizenou imunitou, detmi apod. - preventivne k nim nelezu. Jsem v poradku - pokusim se minimalizovat riziko sve nakazy i okoli, porad je pravdepodobnost, ze jsem bez priznaku. Vse je jen o minimalizaci rizik, neni to stanne pravo a zakaz vychazeni.


  • 2

#11023 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 221 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 10:31

Mezi ušima toho leckdo má hodně málo a předpokládat dobrovolnou uvědomělost úplně u všech je holá naivita.

 

Na tom Tchaj-wanu se samozřejmě tvrdý dozor týká lidí s nařízenou osobní karanténou. Tohle je ten článek.


  • 1

#11024 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 661 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 10:44

Mam pocit, ze se to tam tyka lidi, kteri jsou v karantene (tj. bud s duvodnym podezrenim na nakazu, nebo s diagnostikovanou nakazou). U takovych bych ale ocekaval, ze budou dobrovolne zavreni a nebudou trajdat, tj. nemeli by potrebovat kontrolu. Beru to jako vezensky naramek, ktery ale nepotrebuju, protoze se snazim chovat zodpovedne.

Pokud jsem to dobře pochopila, tak nejde jen o náramek, ale taky (hlavně) o zpětné dohledání lidí, se kterými nakažený přišel do styku v době, než se u něj nákaza projevila. Aby i ti mohli přejít do karantény a bezpříznakově nemoc neroznášei dál.


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 03 duben 2020 - 10:44

  • 0

#11025 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 12:06

Podle listiny základních práv a svobod máme právo jak na zdraví, tak na různé svobody. Co je více? Právo na zdraví má každý, stejně jako právo na ty svobody. Když druhý nás (či společnost) na zdraví ohrožuje (nebo naopak my ohrožujeme druhého = společnost), je možné krátit právo na svobody pohybu, soukromí atd.?

 

Asi jediná cesta, jak zajistit, aby se pandemie naší republikou přehnala bez většího rozšíření, je nějaké omezení lidských práv. I to omezení vycházení přece je omezení práv. Tak raději to, aby stát na pár týdnů sledoval polohy mobilů apod., než aby musel vyhlásit karanténu s úplným zákazem vycházení. Samozřejmě ty data by pak měly být zlikvidované a pak by se to mělo zrušit. Pokud namítnete, že je to možné zneužít, víte jistě, že to někdo nezneužívá už dnes a stále?

 

 

Kdyby dali na výběr zákaz vycházení (úplný, ne to celkem malé omezení co je teď), nebo to, že budeme moct chodit ven s podmínkou, že budeme mít u sebe mobil se zapnutým trasováním, tak raději to druhé... Sice je mi jasné, že to zjišťování polohy je jen hodně přibližné, ale zase je to lepší než nic. I proto jsem si třeba na mapy.cz tu funkci zapnul. I když si říkám, že asi to bude hodně nepřesné, protože aplikaci mám spuštěnou jen zřídka a jindy to asi nezaznamenává.

 

K té cestě Taiwanu, tak klidně bych podobné trasování pro ty v karanténě nařídil povinně. Ne to, že dnes klidně z karantény si jdou nakoupit a podobně.


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 03 duben 2020 - 12:09

  • 2

#11026 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 13:52

Tuším, že si začnu mimo domov vypínat mobil :D.

To bude samozřejmě zakázáno.


  • 1

#11027 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 15:26

... I proto jsem si třeba na mapy.cz tu funkci zapnul. I když si říkám, že asi to bude hodně nepřesné, protože aplikaci mám spuštěnou jen zřídka a jindy to asi nezaznamenává....

To asi je nesprávný předpoklad, 

Aplikaci Mapy.cz taky pouštím jen občas, ale přesto má velmi dobrý přehled o tom, kudy se pohybuji i mezi tím, podle jejich dotazů na doplnění informací a recenzí...takže šmíruje stejně pořád


  • 0

#11028 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 15:35

Zavádění chytré karantény pokračuje sice nenápadně, ale asi do konečného stádia dospěje. Problém není v tom, že nakažený nemusí udělit souhlas se zpracováním svého putování v posledních dnech, ale v tom, že na koho pak asistent hygienické služby ukáže (že se vyskytl nakaženému na blízku), ten skončí v karanténě. Ať chce nebo nechce. Ani majitelé předplacených karet nejsou z obliga: operátoři odedávna nabízejí bonus (kdysi 100 Kč kreditu), když jim sdělíte své osobní údaje.

Přesnost lokalizace se ve městě udává kolem 10 metrů (?). Takže jdete po chodníku, kousek s vámi jde nakažený v odstupu třeba 10 metrů - a už vás lapí a zavřou do karantény. Bez možnosti odvolání.

Systém bude mít nastavené nějaké parametry. Vzdálenost a dobu kontaktu... Tak nějak to tam bylo napsané.


  • 0

#11029 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 17:24

To asi je nesprávný předpoklad, 

Aplikaci Mapy.cz taky pouštím jen občas, ale přesto má velmi dobrý přehled o tom, kudy se pohybuji i mezi tím, podle jejich dotazů na doplnění informací a recenzí...takže šmíruje stejně pořád

A opravdu ji potom vypínáš? Home, ani "<" není záruka vypnutí. Podívej se do výsuvného menu nahoře, jestli neběží navigace.


  • 0

#11030 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 17:29

Mezi ušima toho leckdo má hodně málo a předpokládat dobrovolnou uvědomělost úplně u všech je holá naivita.

 

Na tom Tchaj-wanu se samozřejmě tvrdý dozor týká lidí s nařízenou osobní karanténou. Tohle je ten článek.

 

To mi jedna pokladní vyprávěla, že tam přišel dement s rouškou jen na bradě a šíleně se rozčiloval, co si ona dovoluje po něm chtít, aby si ji nasadil. Debilové, co mají roušku jen pod cigárem, nebo co žerou na veřejnosti ....


Tento příspěvek byl upraven od ProKesTom: 03 duben 2020 - 17:29

  • 1

#11031 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2020 - 19:20

Podle Prymuly s ohledem na platné zákony nemůže systém zjišťovat telefonní čísla lidí, v jejichž blízkosti se nakažený člověk pohyboval. Zatím nejsou k dispozici ani data od bank, Prymula se nicméně domnívá, že v budoucnu budou zapojena, řekl. Banky si k poskytování údajů vyžádaly stanovisko České národní banky a Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

 

Tohle se dalo čekat, ÚOOÚ samozřejmě nemohl vydat jiné rozhodnutí. Leda kdyby parlament změnil zákon, o čemž za dosavadního vývoje infekce pochybuji. S prolomením bankovního tajemství to taky nevidím moc nadějně, protože naše velké banky (s výjimkou Fio banky a bank patřících Kellnerovi) jsou filiálkami  ještě větších zahraničních bank, jejichž vedení si asi těžko bude chtít pálit prsty kvůli vnitropolitickým rozbrojům v "nějakém Česku".

Toto se ovšem týká projektu Chytrá karanténa, který má pod palcem dr. Prymula jakožto náměstek ministra zdravotnictví.

    Dále je tu další projekt využívající možnosti serveru Seznam.cz. Ten rovněž umožňuje identifikaci telefonních čísel "kolemjdoucích", kteří o sledování většinou nemají ani tušení. Komu se podaří do tohoto systému nabourat, ten získá data fantastické hodnoty. Vědět, kdo zrovna opustil svůj dům, kudy zrovna jede,  zjistit si pomocí soukromých detektivů, kde bydlí jeho milenka/její milenec ... víc si snad vymýšlet nemusím.

Doufám, že všichni, kteří se kolem těchto programů motají (hlavně ti "ochotníci" (to nemyslím pejorativně, před jejich odborností i nasazením klobouk dolů!)) mají aspoň bezpečnostní prověrku požadovaného stupně.

Pokračování v 21.45:

"Ačkoliv jsou data anonymní, v některých případech se však podařilo dotyčné identifikovat. Britský list The Guardian například popsal případ třicetiletého nakaženého muže z korejského Soulu, u nějž technická chyba v datech vedla řadu obyvatel k přesvědčení, že navštívil jeden z místních nevěstinců, zatímco ve skutečnosti pouze jedl v nedaleké restauraci. V dalších případech sledování zapříčinilo odhalení milostných vztahů nebo i účast nakažené osoby na školení o sexuálním obtěžování."


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 03 duben 2020 - 20:45

  • 2
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#11032 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2020 - 1:40

Takže na rande jen s "hloupým telefonem', chytré nechat doma? ;-)

No, uvědomila jsem si, že někdy sebou nosím tři - už vidím, jak mě budou nahánět, pokud "potkám" někoho nakaženého. Potkám píšu v uvozovkách, protože máme pod okny chodník....jsme ve čtvrtém patře a silně pochybuji, že to chytrá karanténa rozliší.
  • 3

#11033 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2020 - 12:13

... už vidím, jak mě budou nahánět, pokud "potkám" někoho nakaženého. Potkám píšu v uvozovkách, protože máme pod okny chodník....jsme ve čtvrtém patře a silně pochybuji, že to chytrá karanténa rozliší.

Pokud Tě bude nahánět jen hygiena, tak to nebude nejhorší. Horší by byla policie s podezřením, že "šlapeš chodník" nebo žárlivé ženské, že už konečně vědí, kam se jejich partneři chodí "uspokojovat".


  • 2
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#11034 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2020 - 22:45

Tak jsem  dnes využil krásného počasí a vyjel si na kole na hřeben Krušných hor. Převýšení skoro 700 metrů na 20 kilometrech. To šlapání bylo dost otravné a tak jsem trochu uvažoval o koronaviru a našich politicích. Dosud jsem myslel, že některé nápady ministra Vojtěcha už nikdo nepřekoná. Ale omyl! Hluboce se mu omlouvám. To ministryně Maláčová, to je jiná třída! Pozitivně testované  seniory z domovů důchodců chtěla nahnat do nemocnic (všechny, i ty bez příznaků této nemoci) a ty dosud nenakažené testovat pořád dokola! Ještě že ji Babiš s Vojtěchem sprdli, že je to blbost, a taky že na to nejsou kapacity...)

    Ale v jiných zemích se se seniory nepářou. Jsi starší než 65 let? Do izolace, a basta! Žádné povalování doma! Ale i u nás se pár lidí nechalo slyšet, že by se všichni senioři měli izolovat, třeba do lázní: např. jeden bankéř, náčelník zubařů a další. A tak mě napadlo: koho v této souvislosti považovat za seniora? Staršího 65 let?

To teda pěkně děkuju. Občas potkávám cyklisty ještě starší než já (je mi 74 let), Běchovice, Kunratickou a maratony běhají i 90letí. Zatímco mnozí 50letí  jsou těžce obézní, nesportují ani rekreačně, o životosprávě ani nemluvě - a vyjet po mnoha letech nečinnosti na kole na takový kopec za necelé 2 hodiny - navíc většinu cesty s rouškou (jako dnes já - před 45 lety jsem to dělal i za 1:15) by je přivedlo minimálně na JIPku.

Takže kdyby to pí Maláčová a další prosadili, tak rád poskytnu své místo ve starobinci hotelu člověku mladšímu, ale s vyšším rizikem nepříznivého průběhu této nemoci.

Příspěvek (některé formulace) jsem dnes 6. 4. mírně upravil, ale smysl zůstal stejný.


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 06 duben 2020 - 8:30

  • 2
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#11035 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2020 - 5:57

Zatímco mnozí 50letí  jsou těžce obézní, nesportují ani rekreačně, o životosprávě ani nemluvě - a vyjet po mnoha letech nečinnosti na kole na takový kopec za necelé 2 hodiny (jako dnes já - před 45 lety jsem to dělal i za 1:15) by je přivedlo minimálně na JIPku.

Jo, tak to by zřejmě přivedlo na JIPku i mě, která jezdím na kole obvykle několikrát do týdne. (Možná to bude tím, že jsem těžce obézní :D ) Pamatuju, jak jsem to kolo táhla před několika lety během dovolené z Litvínova kolmo vzhůru, takže přesně vím, o čem mluvíš a za 2 hodiny teda ani náhodou - gratuluju :D!


  • 0

#11036 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2020 - 9:18

Jak těžce obézní? Sice jsme ve věku, kdy se přibývá víc než člověk kdy chtěl ( ano, třicet let jsem se snažila přibrat a nedařilo se, až najednou... ), ale tak hrozné to snad být nemůže? Přece máš pohyb? Předpokládala jsem, že u vás se stravujete zdravě a nehřešíte jako my, obyčejní smrtelníci, ani v jídle?
  • 0

#11037 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2020 - 9:54

Populaci potřebujeme promořit. Prymula změnil názor Dnes 10:26

Potřebovali bychom populaci trochu promořit, připustil epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který je pro veřejnost garantem opatření boje proti koronaviru. S chorobou by se podle něj měly setkat všechny skupiny, u nichž je předpoklad, že onemocnění nebude mít horší průběh než chřipka. Lidé nižšího věku a ti, kteří jsou zdraví, by se měli s nemocí setkat, což by v důsledku snížilo riziko pro starší část populace. U nerizikových skupin by totiž neměla mít choroba horší průběh než chřipka.

 

No - a je to tady! Konečně!

Jak jsem psal už v březnu, že z důvodu záchrany ekonomiky bude muset někdo veřejně říct, že ta infekce je v podstatě jen trochu těžší chřipka. A budu se bavit tím, jak všemožní pisálkové teď poslušně otočí své výplody o 180°...

Stále tvrdím, že Zmije, 220 voltů ani koronavirus zdravého člověka nezabijí ...   (až na výjimky, kdy tě zmije kousne do hlavy nebo v koupelně stojíš v ponožkách na mokré podlaze...)


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 06 duben 2020 - 9:59

  • 7
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#11038 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2020 - 10:15

Jak jsem psal už v březnu, že z důvodu záchrany ekonomiky bude muset někdo veřejně říct, že ta infekce je v podstatě jen trochu těžší chřipka.

 

Jo, to běž říct lidem v Bergamu... konečně pochopí, že panikařili zbytečně.


  • 0

#11039 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2020 - 10:32

Pochopitelně jde o řízené promořování. Znamená to postupně uvolňovat restrikce a bedlivě sledovat, co to udělá. Zdravotnictví kvůli tomu nesmí zkolabovat a taky nemůže přestat léčit pacienty s daleko závažnějšími chorobami. Rizikové skupiny je ovšem třeba stále chránit.

Epidemii u nás zastaví teprv milióny lidí, kteří prodělají infekci zcela bez příznaků (nebo jen párkrát zakašlají a v noci se zpotí atd.), vytvoří si protilátky a budou imunní. 

Konkrétní postup sice bude v každé zemi jiný, ale ke konečnému promoření světové populace bezesporu dojde.

Škoda, že si tohle včas neuvědomili v Itálii, Francii, Španělsku atd. a teď zvl. v USA a nechali epidemii zpočátku tak rozjet.


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 06 duben 2020 - 10:38

  • 2
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#11040 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2020 - 12:24

A jak chceš ochránit ty rizikové skupiny?

Není lepší třeba přístup Taiwanu? Přísná karanténa (ke které my máme daleko) a pořádné dohledávání nemocných?

 

O spoustu starých a/nebo nemocných se starají rodiny. Jak chceš izolovat tyto lidi? Zavřít je mimo? To mi přijde nemožné. Osobně bych raději zkusil spíše variantu s tou redukcí nově nakažených, důsledným sledováním s kým přišli do styku a pak vyhledávání koho mohli nakazit (cesta toho Taiwanu). Kde mimochodem ty restriktivní opatření nejsou tak přísná jako u nás, protože už ze začátku byla přísnější karanténa a asi i lepší preventivní postupy.


  • 1




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama